Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
39.269
Cevap
331
Favori
3.176.777
Tıklama
Giriş
      1180 Mesaj
      13 Temmuz 2014 15:39:29
      Arkadaslar merhaba, evde bir klimaya ihtiyacim var fakat sıkıntı evin kira olmasi ve belki de uzun sure bu evde kalmayacağım. Dolayisiyla dış unitesi olmayan salon tipi portatif ve mumkun mertebe ucuz bir klimaya ihtiyacim var. Cunku bu donemler ciddi anlamda bir odeme sorunum var fakat ankaranin bu sicaginda da ne gece uyumak ne de gunduzleri evde durmak mumkun olmuyor. Sogutmam gereken oda 20metre kare civarinda. Onerilerinizi bekliyorum arkadaslar.
      |
      |
      13 Temmuz 2014 17:25:13
      Hacı kardeş bizi engin bilgilerinizle aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      13 Temmuz 2014 17:38:03
      quote:

Orijinalden alıntı: Haci78

Bu Midea bilmemne hepsi çin malı fason klima.

Yerli klima denen klimaların hemen hepsi çinde böyle büyük klima üreticileri tarafından yapılıyor.

Kullanım kitabının genelde son sayfasında kim ürettiyse yazar.

Midea bilmemne diye deve yapmışsınız dünyada böyle fason klima üretenleri toplasak 3-4 tane çinli şirket vardır.

Hepsi de o 3-4 şirketin malı sonuçta.

Kiminde Demirdöküm yazar kiminde Arçelik kiminde Airfel bilmemne.

Bu 3-4 çinli firmadan birisi üretmiştir yani.

Ha çok para verirsen iyi üretim yaparlar diyecekler ama

Birine 1000 lira veriyorsan öbürüne de veriyorsun 1000 lira.

Ha fasoncu Midea üretmiş ha başka bir fasoncu çinli fabrika arada ne kadar bir kalite ve performans farkı olacak ki?

Bu fabrikaların çindeki adresleri bile aynı guangdong mu ne hepsi orada.

Ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta.

Bir de şu Sikayetvar referanslarına hiç güvenmiyorum.

Sebebi Yerli bilindik fason markaları kullanan adam sayısıyla bilinmedik fasonları kullananlar aynı mı ki şikayet ve yorum sayısı aynı olacak?

Diğerlerinden daha az şikayet varsa daha az kişi kullandığı için olmasın sakın?

Bence o paralara klima alınırken hangisi sessiz çalışıyorsa o alınmalı.

Performanslarının yakın olacağından eminim.

Aman Allahim!.. oruclu oldugum icin okuduklarimdan hicbir sey anlamiyorum.

|
      |

• Binbaşı
      1440 Mesaj
      13 Temmuz 2014 17:51:46
      quote:

Orijinalden alıntı: interwap

quote:

Orijinalden alıntı: yanlızkurt007

quote:

Orijinalden alıntı: Quattro

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Quattro

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Düşük güç tüketen 40-45 m2 salona klima alicam bütçem en fazla 2000 tl tavsiyeniz varmı ? Acil almam lazım yardimci olurmusunuz arkadaşlar

Hem 45 m2,hem 2000 TL,hemde az yaksın.En trişka klima markasında bile yok öyle bir ürün malesef.

Kardeşim parayi sokaktan mi buluyoruz...inverter 12000 btu az yakan orta halli klima lazım işte tavsiye yoksa boşa lafa luga yapma

Buraya yazmadan önce fiyatlara hiç baktınız mı?
      Ciddi olarak soruyorum.
      En az 24.000 btu inverter olan klima fiyatlarını bir gözden geçirin bence.
      Çünkü sizin bütçeye göre epeyce pahalılar.

Baktım...24000 olması şartt mi...12000 daikin bi modeli vardı 2000 tl gibi ben bunlara bakıyorum yardım için geldik uğraştığimiz şeylere bak

http://www.iklimsa.com/Urunler/Klima/DuvarTipi/20#tab02

Şu sayfada sol sütunda bir hesaplayıcı yapmışlar.
      Oradan bir hesap yapın en azından fikir edinmiş olursunuz.
      40-45'e 12k yetmez ondan eminim de tam kaçlık lazım onu da bilemiyorum.

Hocam zaten günde 10 saat falan çalışıcak 10 saatte soğur bütün oda bence bütçe o kadar mecbur alıcam

Anlaşılan klimaya vermediğin parayı elektrik kurumuna vereceksin.

Ne alaka herkes gunde 10-12 saat çalıştırıyor...

|
      |

• Binbaşı
      1119 Mesaj
      13 Temmuz 2014 19:15:38
      Arkadaşlar selamlar

İstanbul göztepede oturmaktayım.

Klimayı koyacağım oda yaklaşık 10m2.

Oda da Pimapen tek cam var. Öğleden sonra oda güneş almaya başlıyor.

Klima kullanım amacım :

Soğutma amaçlı olacak.

Klimada istediğim özellikler :

1-Soğutmasının iyi olması.
      2-Sessiz çalışması.
      3-bakteri gibi insan sağlını olumsuz etkileyecek sorun teşkil etmemesi.Bakteri üretmemesi.
      4-Enerji tasarruflu olması. Az elektirk kullanması

Yaptığım araştırmalarımda invertor klima tavsiye etmişlerdi.

Marka ve model konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
      13 Temmuz 2014 19:16:56

Yazdıklarınızın bir kısmına katılıyorum ama hepsine katılmak mümkün değil. Çinde üretilen malların hepsi aynı kalitede değil. Çinde mal üreten kaliteli firmalar teknolojiyi kendisi veriyor ve istedikleri özelliklerde mal üretitiriyorlar. Volkswagen çinde şanzıman ürettiriyor. Şimdi vw ve chery nin şanzımanı aynı kalite diyebilirmiyiz. Keza İphone çinde üretiliyor ama kendi teknolojisi ve kendi kalitesiyle. Çinde klima ürettiren firmalar Bana bir klima yap diye sipariş vermiyor.
      |
      |
      Haci78 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      13 Temmuz 2014 20:03:09
      Merhabalar,

Klima alırken benim önerim aşağıda özetlediğim konulara bakmanız.

1. Enerji verimliliği.

Isıtma ve soğutma için COP ve EER olarak gösterilir. Nekadar yüksekse okadar iyidir. Bu noktada firmaların yalan beyanda bulunacağını sanmıyorum. Bende Beko marka 9000 BTU inverter klima var ve anlık olarak elektrik tüketimini ölçüyorum. Yaklaşık katalog değerleri çıkıyor.

Mümkün olduğunca yüksek verimlilik değeri olan klimaları seçmek lazım. Örneğin soğutmada EER değeri 3.2 'nin üzeri A sınıfı diye geçer. Bilinen markaların 5 küsüre kadar verimliliği olan modelleri var. Ama tabiki fiyatlar artıyor.

2. Eğer inverter alırsanız, kapasitenin minimum kaç watt a kadar düşürülebildiği de önemlidir. Örneğin benim Beko klimam soğutma için ilk açılışta 1200 watt ile başlıyor 1 saat sonunda ise kademe kademe 650 watt, 400 watt ve 300 watt a düşüyor. sonra sürekli 300 watt da kalıyor. Eğer çok sıcak değilse bu kademede aç kapa yapabiliyor.

Kaliteli bazı markalar 100 watta kadar düşüyor ve aç kapa yapmadan çalışıyor. Ayrıca bu, düşük ses seviyesi olarak da konfor sağlıyor.

3. Klimanın ses seviyesi de çok önemli. Benim şahsi fikrim 20 db üzeri kulağı biraz rahatsız ediyor. Yada en azından duyuluyor. 19 db ve altını neredeyse duymamaya başlıyorsunuz.

Fakat burada önemli bir hile var. Beko gibi bazı firmalar uyku modundaki db seviyesini yazıyorlar. Örneğin benim klimam sadece uyku modunda 19 db. Normal kullanımda daha sesli çalışıyor. Ben de rahatsız olduğumda mecburen otomatik kapanma saatini kurup uyku moduna almak zorunda kalıyorum. Bildiğim kadarıyla Arçelik Bekoların hepsi böyle.

Eğer kalitesiz, bilinmedik bir klima alırsanız, kitapçığında 19-20 db bile yazsa, 2 sene sonra plastik aksamdan ses gelmeye başlayabilir, fan sesi artabilir. Beko da şu ana kadar böyle bir problem olmadı ama her an olabilir. Ailemin evindeki Rubenis ve Airfel klimaların sesinin zamanla arttığına şahit oldum.

4. Servis kalitesi de çok önemli. Benim klimamda örneğin Dış motorda ses problemi oluştu. Beko servisi 3 defa geldi ve sorunu çözemedi. Sonra bu ses normal deyip gittiler. Su terazisiyle dış motoruun altına tahta parça koyarak kendim dengeye getirdim ve ses kayboldu. Ayrıca ilk montajda boruları vakumlamamışlar. Evde olmadığım için sonradan öğrendim ama iş işten geçmiş tabi. Servisler tüm markalarda kötü, kafalarına göre çalışıyorlar. Başında bekleyip müdahale etmeniz gerekir.

5. Isıtma ve soğutma yababildiği min max sıcaklılar da önemli. Özellikle ısıtma için kullanacaksanız. Örneğin benimkisi -5 den sonra ısıtma yapmıyor mesela ve bu yönden pişman oldum. Kışın sadece bir odayı ısıtacağım zaman klima kullanıyorum ama çok soğuklarda kapanıyor malesef. Yeni klimaların birçoğu -15'e kadar çalışıyor.

Özete BEKO beni çok uğraştırdı. Şu an problemler çözüldü ve memnunum ama yaşadığım problemlerden dolayı tavsiye etmem. Bütçeniz varsa Toshiba, Daikin, Mitsubishi gibi markaların forumda önerilen modellerine bakın. Çok pahalı derseniz de zaten beko gibi markaların hepsi üç aşağı beş yukarı aynı. Yukarıda yazdığım özelliklere bakarak bir model seçebilirsiniz.

Ayrıca LG prestige klimalara da bakmanızı öneririm. Enerji verimliliği yüksek ve sessiz klimalardır. Forumda kullananların f/p olarak önerdiği bir seridir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efiksis -- 13 Temmuz 2014; 20:07:34 >
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      13 Temmuz 2014 20:18:25
      quote:

Orijinalden alıntı: bps

Yazdıklarınızın bir kısmına katılıyorum ama hepsine katılmak mümkün değil. Çinde üretilen malların hepsi aynı kalitede değil. Çinde mal üreten kaliteli firmalar teknolojiyi kendisi veriyor ve istedikleri özelliklerde mal üretitiriyorlar. Volkswagen çinde şanzıman ürettiriyor. Şimdi vw ve chery nin şanzımanı aynı kalite diyebilirmiyiz. Keza İphone çinde üretiliyor ama kendi teknolojisi ve kendi kalitesiyle. Çinde klima ürettiren firmalar Bana bir klima yap diye sipariş vermiyor.

Haklısınız ama burada Iphone = Daikinin ne bileyim benzer büyük firmaların çinde yapılan versiyonları vs. olabilir belki.

Apple ürünlerinin yeri bende ayrıdır.

Bence Apple iyi bir örnek sayılmaz ama kastettiğiniz noktayı belirtme açısından iyi bir örnek.

Ben 1000 1400 lira fiyat aralığı içindeki klimaların arasında çok bir kalite ve performans farkı olamayacağını (Belki bazılarının servisi daha iyidir) varsayıyorum..

Kendi kullandığım farklı yerli kıytırık markaların (4 senelik kullanım sonrası) performanslarından hala memnunum.

Bir tanesinin (18.000 lik) çok sessiz olan diğerine oranla (12.000) gürültülü çalışmasından şikayetçiyim ama o da oldukça iyi soğutuyor.

Akdeniz de üstü çatısız hamam gibi bir evde temmuz ağustos aylarında kullanılıyorlar.

Eğer gerçekten soğutmasalardı çöp olsalardı japon malı klima da taktırırdım.

İşime yaramıyorsa yarayanını illa ki alırım.

Yani toparlamam gerekirse bir klima 1000 liralık ürünse en çok 1000 liralık üründür.

1000 lira ödenip de çok farklı mal, çok üstün cihaz alınmaz.

Sırf klima değil hemen hemen tüm ürünlerde böyle bir gerçek var.

Ne kliması alınırsa alınsın Çin malıysa fiyatları birbirine yakınsa ve fasonsa o 3 farklı fabrikadan benzer kalitede çıkıyordur.

Midea en iyisidir diye birşeye inanmam. Ne kadar para ödendiyse o kadarlık mal üretilir.

Kendilerine çok para ödense (Ürettiren firma) kayda değer bir kalite farkı olan cihaz olsa (İlgili klima) o paraya zaten vermezler.

Bunların yerli ürünlerden (Yine aynı fiyat aralığında satılan benzer firmaların fason malları) çok daha iyi olduğuna, yerli olanların çöp olduğuna ve kesinlikle önerilen fasonların, yerli marka adı altında satılan diğer fasonlara tercih edilmesi gerektiğine inanmıyorum.

İşte şöyle iyi böyle iyi gazı verdik uçtu vs. laflar reklam amaçlı yada gerçeği yansıtmayan kişisel tavsiyeler gibi geliyor bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haci78 -- 13 Temmuz 2014; 20:20:33 >

• Teğmen
      104 Mesaj
      13 Temmuz 2014 23:15:27
      Ben klima alamadan yaz bitecek :) 1500 tl yi geçmeyen, beni sıkıntıya sokmayacak bir klima önerisi rica etsem. 25 m2 civarı oda için.
      14 Temmuz 2014 00:28:32
      Hacı arksdaşım siz kendi fikrinizi ve varsayımızı gerçek sanmaya başlamışsınız.Kaç tane çinli fabrika hakkında araştırıp bilgi edindiniz.Aynı fabrikadan çıkmış 3 ayrı ürünü incelediniz mi hiç.Midea dediğiniz markanın üretim adeti 40 milyon takım klima yıllık.Bu gün bilindik bir çok markaya üretim yapıyorlar.En bilindiği Tosh. Carier.vs. Bu fabrikada Rubenise de ,Ugur rada msl çıkıyor çok ucuz fiyata piyasada,onun yanında neredeyse 2 katı fiyata Zibro 75xx,Bosch a üst seri,kendi markasına premeir seri de üretiyor.Siz 2 gurup ürünü hiç yanyana getirip incelediniz mi ki acaba,bu kadar kesin dille yorum yapıyorsunuz. Hatta yorumda değil kesin hüküm veriyorsunuz.

Bırakın Çin li üreticiyi artık markalarda bile alt ile üst arasında uçurum fiyat ve kalite farkı var.Daikin,Tosh,ME,MHI,Panasonic vs.

Çinli üretici Haier in kendi markasında bile alt ve üst seri 2 katı para ve tüm kompenentler farklı.

Yani iyi kaliteli çinli klimaya iyi para veren sizin deyiminizle aptal,keriz ,enayi değil.

Eger çok merakınız varsa buyrun gelin sökelim dağıtalım.Ne çin liler var baba marka malezyalı.Thainland üreticiden daha kalite mal yapıyor.

Bu arada artık küçük gördüğünüz Çin liler artık kopyala yapıştırı bıraktılar çoktan ,kendi teknolojilerini yazılımlarını kendileri üretiyor.Atı alan üsküdarı geçti...

|
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      12 Not
      14 Temmuz 2014 00:34:32
      quote:

Orijinalden alıntı: rosta

Ben klima alamadan yaz bitecek :) 1500 tl yi geçmeyen, beni sıkıntıya sokmayacak bir klima önerisi rica etsem. 25 m2 civarı oda için.

Tam kırılma çizgisinde bir bütçedesiniz.Orta sınıflar biraz yukarısında ,tehlikeli maddeler se tam yanınızda.Yani o bütçe ile başınızın ayrımayacağını düşünebileceğiniz hangi markaya uzansanız şansınızı kullanıp kumarı oynayacaksınız..

Bence o bütçeye 500 daha eklerseniz şansınızı ciddi derecede yükseltmiş olursunuz..

• Yüzbaşı
      996 Mesaj
      14 Temmuz 2014 01:42:39
      quote:

quote:

Haklısınız ama burada Iphone = Daikinin ne bileyim benzer büyük firmaların çinde yapılan versiyonları vs. olabilir belki.

Bence Apple iyi bir örnek sayılmaz ama kastettiğiniz noktayı belirtme açısından iyi bir örnek.

Ben 1000 1400 lira fiyat aralığı içindeki klimaların arasında çok bir kalite ve performans farkı olamayacağını (Belki bazılarının servisi daha iyidir) varsayıyorum..

Kendi kullandığım farklı yerli kıytırık markaların (4 senelik kullanım sonrası) performanslarından hala memnunum.

Bir tanesinin (18.000 lik) çok sessiz olan diğerine oranla (12.000) gürültülü çalışmasından şikayetçiyim ama o da oldukça iyi soğutuyor.

Akdeniz de üstü çatısız hamam gibi bir evde temmuz ağustos aylarında kullanılıyorlar.

Yani toparlamam gerekirse bir klima 1000 liralık ürünse en çok 1000 liralık üründür.

Ne kliması alınırsa alınsın Çin malıysa fiyatları birbirine yakınsa ve fasonsa o 3 farklı fabrikadan benzer kalitede çıkıyordur.

Midea en iyisidir diye birşeye inanmam. Ne kadar para ödendiyse o kadarlık mal üretilir.

Kendilerine çok para ödense (Ürettiren firma) kayda değer bir kalite farkı olan cihaz olsa (İlgili klima) o paraya zaten vermezler.

Bunların yerli ürünlerden (Yine aynı fiyat aralığında satılan benzer firmaların fason malları) çok daha iyi olduğuna, yerli olanların çöp olduğuna ve kesinlikle önerilen fasonların, yerli marka adı altında satılan diğer fasonlara tercih edilmesi gerektiğine inanmıyorum.

İşte şöyle iyi böyle iyi gazı verdik uçtu vs. laflar reklam amaçlı yada gerçeği yansıtmayan kişisel tavsiyeler gibi geliyor bana.

Bu yazdıklarınıza katılıyorum.

• Binbaşı
      1114 Mesaj
      14 Temmuz 2014 01:50:46
      Ürün tavsiyeleri forumlarında; kişisel fikir ve yorumlar yerine, profesyonellerden gelen tavsiyelere itibar etmeliyiz. Ekmeği fırıncıya, klimayı klimacıya sorunuz. Son kararı verirken de her şeyi kendi akıl süzgecinizden geçiriniz.
      |
      |
    • Çavuş
      77 Mesaj
      14 Temmuz 2014 04:49:23
      Bende samsung klima almayı düşünüyordum 1600 tl ye sizce nasıl samsung

|
      |
      14 Temmuz 2014 05:01:02
      quote:

quote:

quote:

Bu yazdıklarınıza katılıyorum.

şöyle bir gerçek var kardeşim

en dandik klima soğutma işlemini yapar

ama her klima ısıtma yapamaz bu bir gerçek

soğutma için kullanılacaksa her hangi bir klima alınabilir
      |
      |

• Yüzbaşı
      475 Mesaj
      14 Temmuz 2014 07:57:31
      quote:

Orijinalden alıntı: streamin

12'lik al desek güvenip alabilecek misin dostum ..keşif bu tip durumlar için var.

internetten online almak istiyorum ama keşif nasıl yaptırabilirim ? Herhangi bir firmadan keşif yaptırıp sonrasında klima almasam olur mu ?
      14 Temmuz 2014 09:12:58

Merhaba
      yazdığınız ölçülere göre salon toplam alanı 24 m2 dir... 12000 Btu fazlasıyla yeterli olur sizin için....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FIRETRAP -- 14 Temmuz 2014; 9:13:37 >
      |
      |
      Biarkadasabakipcikicam kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      14 Temmuz 2014 10:05:36
      30 metrekare cati kati, asiri isinan salon var. Kac btu'luk klima almaliyiz? Ayrica diyelim ki bu odaya 12.000 btu yetiyor, 21.000 btu klima alsak(o odaya yetmez diyenler yeten klimadan daha buyuk btu hesaplasin 18.000 - 24.000 vs gibi) ve kapilari acsak evi sogutabilir miyiz, yuksek btu'nun zarari nedir? Klima sadece sogutma amacli kullanilacak ve gree marka alinacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Coca-Cola -- 14 Temmuz 2014; 13:51:47 >
      14 Temmuz 2014 11:59:56
      quote:

Orijinalden alıntı: FIRETRAP

Merhaba
      yazdığınız ölçülere göre salon toplam alanı 24 m2 dir... 12000 Btu fazlasıyla yeterli olur sizin için....

Ölçüler aynen bu görseldeki gibi. Mutfak ve salon birleşik,m2 hesaplamayı bilmediğim için bu şekilde eklemiştim dediğiniz gibiyse 12000 aliyim o zaman inverter alabilirim en azından. Çok teşekkürler.
      |
      |
      14 Temmuz 2014 13:12:05

Olur.. Beko/Arçelik keşifi ücretsiz... Fakat bazı keşif ücretsiz diyen markaların servisleri 50 tl ücret alıp, o markadan klima aldığınızda , 50 tl yi fiyattan düşüyorlar.
      |
      |
      Biarkadasabakipcikicam kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Reklamlar
sohbet
SEO
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Blogio
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.