Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1283. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ghost42 , cmshn Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 14 Misafir (1 Mobil) - 15 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.073
Cevap
696
Favori
4.415.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12811282128312841285
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 9köy

kliam devreye girdimi devamlı takip edin 45 derecyi geçerse ağız sıcaklığı problem yoktur klimanızda.

alıntı benden değil ama sanırım benim mesajımı cevaplamak istemişsiniz.ölçümü yapmam gerekiyor o zaman.umarım 45 üzeri çıkar da yüreğime bir nebze su serpmiş olursunuz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hass Nicktir

9köy
    bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.
    bulursam 7'lik bulamazsam 9'luk iyi bir klima şart.

• quote:

Orijinalden alıntı: albatrosima

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

Bu arada, emdiği ve verdiği hava sıcaklık farkını ölçseniz iyi olurdu.

evimde derece olmadığı için ölçemedim en kısa zamanda ölçüm yapıp yazarım burada.Ama el yordamıyla yaptığım kontrolde diğer klimamla kıyas ederek söylüyorum bariz ısı farkı var.

En iyisi somut verileri görmek, ölçüm sonucunu bekleyelim.

Gene de işin, "devamlı ısıtılmakta olan mekanın ısıl doygunluğu", "ısıtılmamış mekanın ısıl açlığı" farkı olduğu kanaati uyanıyor.
    Biraz fazla teknik terim oldu ama başka türlü tarif zor
  • quote:

quote:

kliam devreye girdimi devamlı takip edin 45 derecyi geçerse ağız sıcaklığı problem yoktur klimanızda.

alıntı benden değil ama sanırım benim mesajımı cevaplamak istemişsiniz.ölçümü yapmam gerekiyor o zaman.umarım 45 üzeri çıkar da yüreğime bir nebze su serpmiş olursunuz :)

heheh yanlış alıntı yapmışım düzelteyim:) 2 gündür diğer evdeydim yorulmuşum baya. yazınızı görüncede yzim dedim yanlış alıntılamışım.

hiç korkmayın rahat olun yeterki devamlı çalıştırn klimanızı. nascimento art_sry ve lasker-i arkadaşalrada pm yapın sorun hatta geçen gün bir kişi daha almış bu klimadan basit ama güzel ısıtıyor yazmıştı ismini hatırlayamadım bulursam eklerim bu mesaja.

o derecelerden alın mutlaka çok faydalı bir cihazdır tüm klimalrınızı ölçersiniz bu en güzel yöntemdir.

klimacı gelse doktorlar gibi emniyette kalmak için hemen rontgen bt misali. eksik yapmamayım emniyette kalayım düşüncesyle radyasyon meselesini düşünemezler bir taraftan haklılardır. klimacılarda gazı ölçer gazın ölçülmesi pek iyi değildir çözülemeyen bir sorun olsa 3-4 farklı klimacı gelse üçüde gaz ölçümü yapsa klimanızın gazı eksilir ve değiştirlmesi gerekir şayet gereksizse bunu me merkez servisten bire bir öğrendim.

diğer klimanızn dah sıcak üfleme meselesi şayet o oda sıcaksa siz eöyle geliyor olmasıda muhtemeldir en güzeli bir ölçüm yapın hiç korkmayın. 5dk vakum abend karşıyım ama cihazlar gelişti deniyor o sıvama meseleri içinde 444 lü hatta bildirin şikayetinizi.
  • quote:

quote:

quote:

evimde derece olmadığı için ölçemedim en kısa zamanda ölçüm yapıp yazarım burada.Ama el yordamıyla yaptığım kontrolde diğer klimamla kıyas ederek söylüyorum bariz ısı farkı var.

Gene de işin, "devamlı ısıtılmakta olan mekanın ısıl doygunluğu", "ısıtılmamış mekanın ısıl açlığı" farkı olduğu kanaati uyanıyor.

ben daha güzel yazmışım biraz halka in be ehtiyar.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Yahu birader, nasıl tarif edilir ki bu?
    Ne diyelim yani, "sen klimanı şöyle 22C'de 10 saat bir çalıştır, ondan sonra bak" desek, vatandaş "baştan savılmış" gibi hissedecek.
    Biraz mürekkep yalamış biri olduğu ihtimaliyle işin teknik durumunu yazdık.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yahu birader, nasıl tarif edilir ki bu?
    Ne diyelim yani, "sen klimanı şöyle 22C'de 10 saat bir çalıştır, ondan sonra bak" desek, vatandaş "baştan savılmış" gibi hissedecek.

ya bende dedim diğer odanın daha sıcak olması ihtimali varsa ordaki sıcaklık daha fazla gelebilir insan dedim hepisi bu sadecene:)
  • quote:

İktisat mezunuyum teknik ve mühendisliğinden pek anlamam ancak ne demek istediğinizi gayet iyi anladım.ilgi,alaka ve detaylı anlatımızdan ötürü teşekkür ederim
  • 9köy kullanıcısına yanıt
    Bu arada, bendeki sorunlu DD'ler sınavı geçti (kartlarını değiştirtmiştik)
    Oğlanın odası 20 gündür soğuktu, (9-10C gibi). Eve geleceğine 6-7 saat kala 25C ayarlayıp çalıştırdım, sonunda içerisi 21C olmuştu.
    Bu arada 3-4 güzel defrost gördüm, buz 1 cm olmadan hemen dönüp eritiyordu.

Köy içine indiğimde özellikle baktım, ne kadar Vestel-eski Arçelik falan varsa "kardan adam" olmuş
    AC'ler, Toshiba'lar, Mitsu'lar falan da temiz ve duman dumana (buhar yani) çalışıyor.

Dış sıcaklık gündüz 5-6C, gece 0 civarı.
  • quote:

quote:

İktisat mezunuyum teknik ve mühendisliğinden pek anlamam ancak ne demek istediğinizi gayet iyi anladım.ilgi,alaka ve detaylı anlatımızdan ötürü teşekkür ederim

Güzel

Çerçeveyi daha belirginleştireyim:

Klimanın işi, dışarıdan içeriye (gücü yettiğince, dışardaki sıcaklık ve nem durumuna göre) ısı aktarmak.
    İçerideki kütleler (hava, eşyalar, duvarlar...) belli ısıya sahip. Eğer düşük derecedeyse, önce onların yükselmesi için belli ölçüde ısıyı emmesi lazım, ki bu arada klima bunu sağlamak için uğraşacak (önceki mesajda yazdım, bendeki 13500 BTU atabilen klima 17 m2 yerde 11C fark yapabilmek için 7-8 saat tapa gaz çalıştı, 3-4 defa da defrost yaptı.
    İçerisi 21C ama bu havanın sıcaklığı, duvarlar falan buz gibi. Klima durdurulsa 10 dakikada tekrar 12-13C civarına inerdi.
    Nitekim oğlan evde olduğu 2 gün içinde de klima nerdeyse devamlı çalıştı, içeriyi dengeleyebilmek için.
    Bu sabah artık içerisi 23C stabil hale geldiydi, klima %50 gibi çalışır hale anca gelebildiydi.
    Teknik terimle "rejim oluşmuş"tu.
    İşin berbat yanı, bu sabah 10 gibi oğlanı garaja götürdük, mekanın 2 gün ısıtılıp "rejme sokulması" da haybeye gitti

Artık birkaç ay o oda gene buz damı gibi olacak.
  • quote:

Bu arada, bendeki sorunlu DD'ler sınavı geçti (kartlarını değiştirtmiştik)
    Oğlanın odası 20 gündür soğuktu, (9-10C gibi). Eve geleceğine 6-7 saat kala 25C ayarlayıp çalıştırdım, sonunda içerisi 21C olmuştu.
    Bu arada 3-4 güzel defrost gördüm, buz 1 cm olmadan hemen dönüp eritiyordu.

Köy içine indiğimde özellikle baktım, ne kadar Vestel-eski Arçelik falan varsa "kardan adam" olmuş
    AC'ler, Toshiba'lar, Mitsu'lar falan da temiz ve duman dumana (buhar yani) çalışıyor.

Dış sıcaklık gündüz 5-6C, gece 0 civarı.

iyi maşalah gerçi daha öncede söylemiştin kart değişimlerini biliyorumda. sınavdan geçmesi güzel.

friam olacak kazmalar şunu adam gibi başta yapsalar. sen anlıyorsun kurtardın anlamayan adam basacak kalayı.

yani artık demirdöküm tavsiye ederken nasıl airfel ve grubuna. tavsiye yaptığımız kişlere bakır boru için baskı yapın diyorsak. artık DD alanda kart değişimi için baştan anlaşınmı denmeli ozaman.

ya arçelik vestel içinde. ben vestel için söyleyeyim gene bir kaç yıl önce yazdım buralara bir vestel görmüştüm telefoncu dükknını hamam etmişti inan bana. istediğimi bir istediğimi o dükkanda bulamayınca biraz aşaısına gittim caddeni o telefoncudada beko vardı komple buz tutmuştu:)

geçen gün gene bir tlf dükkanın karşısında soğuktan bakamdım ama arçelikti galiba dış ünteye baktım kar buz yoktu am markayı tam seçeemdim sapık olduk ya klimalara bakıyoru nasını satim:) birgün dayak yerem şaşmam birinin balkonunda asılı klimaya bakarken felan. bigünde hastane bir tosh klimanın sacının galvanizmi kromu diye fotosunu çekerken güvenlik ikaz etmişti yemin ederim:)

diğerleri için zaten bişe demeye gerek yok canım. benim teneke zibro bile işini yapıyor. zırlasada harbi güzel ısıtıyor ama bişe diycem komik gelicek ben artık kombi kullanıyorum klima tıkamya başladı kullndığım ilacın zatürrre rsiki var.

bakalım ne fatura gelecek.

sadece -3lere düştüğünde 4 klimayıda denedim 1 gün sınava tabi tuttum geçtiler defrost yokmuydu vardı tabi izledim hepsini. ama devamlı çalışınca anlamıyor insan defrostu.
  • quote:

quote:

quote:

Güzel

Çerçeveyi daha belirginleştireyim:

Klimanın işi, dışarıdan içeriye (gücü yettiğince, dışardaki sıcaklık ve nem durumuna göre) ısı aktarmak.
    İçerideki kütleler (hava, eşyalar, duvarlar...) belli ısıya sahip. Eğer düşük derecedeyse, önce onların yükselmesi için belli ölçüde ısıyı emmesi lazım, ki bu arada klima bunu sağlamak için uğraşacak (önceki mesajda yazdım, bendeki 13500 BTU atabilen klima 17 m2 yerde 11C fark yapabilmek için 7-8 saat tapa gaz çalıştı, 3-4 defa da defrost yaptı.
    İçerisi 21C ama bu havanın sıcaklığı, duvarlar falan buz gibi. Klima durdurulsa 10 dakikada tekrar 12-13C civarına inerdi.
    Nitekim oğlan evde olduğu 2 gün içinde de klima nerdeyse devamlı çalıştı, içeriyi dengeleyebilmek için.
    Bu sabah artık içerisi 23C stabil hale geldiydi, klima %50 gibi çalışır hale anca gelebildiydi.
    Teknik terimle "rejim oluşmuş"tu.
    İşin berbat yanı, bu sabah 10 gibi oğlanı garaja götürdük, mekanın 2 gün ısıtılıp "rejme sokulması" da haybeye gitti

ne yani şimdi biz kıromuyuk düz dille anlattıysak farklı bişimi didik.

kocausta sen oraya doğalgaz al ne olursa olsun istanbuldan sıcaktır oralar evin her yeri ısınır. yemin ederim 100 khıt fazla vermeye bile değer. dediğin gibi buz damın agirmektense ama 100 tl fazla verirsen bende karşıyım. zaten ben bu ay gerçekten resmen kış yaşandığı için kombiyide denemiş oldum her sen yaptığım gibi.

eğerki sendin akp bu ay zatürre aşısı getirirse onuda vurulue kurtulur gena klimaya dönerim ayrı mesele ben iklim açısından sizin oralar daha avantajlı diyorum.
  • quote:

çoçuk odasında akşam 10.00 dan sabah 8.00 kadar sürekli açık klima. inv klima kullandığımızı gözönünde bulundurduğumuzda sabah klimayı kapatıp akşam 10 da tekrar açmak mı yoksa derecesini düşürüp açık bekleterek kullanmak mı tüketim açısından daha ekonomik olur fikrinizi öğrenebilirmiyim?
  • 9köy kullanıcısına yanıt
    DD işini birçok defa da anlatmıştım.
    Firma eskiden komple Çin malı Chigo'ları etiketleyip satıyordu, aletler de tam F/P şeylerdi.
    Bir ara bunları Migros'tan topladıydık, belki 15 tane. O zamanın teknolojisi, bunlar B-C sınıfı falan ama düzgün makinalar.

Sonra ağalar burda üretime başlayınca çarşafa dolanmışlar, önceden de anlattığım abukluklar yaşandı.
    Bunlardan aldırdığım yakınlarımdaki arkadaşlarınkilere de baktım, sorunlu olanların tümünü kart değiştirterek kurtardık.
    Zaten birkaç tanesinde bu sorunlar vardı, tümünde değil.

Ama firmanın tutumunu hiç beğenmedim.
    Önce ısrarla sorun yok deyip salladılardı, mahkeme laflarıyla korkutup anca o şekilde kart değişimlerini sağladık.

Bu nedenle, bu olaydan sonra DD önerim yoktur dikkat edersen.
    Hatta, sonradan kendileri de işi beceremediklerini görüp Midea'ya inverter yaptırdılar, tabii çakma cinsinden, sadece kompresör çok devirli, gerisi sabit devirli.

Yahu dediğin gibi olduk, bir yerde klima görünce hemen yakınına gidip bakıyoruz, millet te başka bişey sanacak.
    Bu yaştan sonra sapık etiketi yemesek bari.
  • quote:

quote:

çoçuk odasında akşam 10.00 dan sabah 8.00 kadar sürekli açık klima. inv klima kullandığımızı gözönünde bulundurduğumuzda sabah klimayı kapatıp akşam 10 da tekrar açmak mı yoksa derecesini düşürüp açık bekleterek kullanmak mı tüketim açısından daha ekonomik olur fikrinizi öğrenebilirmiyim?

Çocuk içeride faal bulunduğu sürece 24-25C gibi yapın, uyku sırasında 20C uyku modu, içerisi boşken de 18C gibi uygulayıp 7/24 çalıştırmanızı öneririm.
    Özellikle klima çocuğa üflemesin.
    İçerinin düzenini cocuğun klima esintisinden en az etkileneceği biçimde ayarlayın.
    Mümkün olduğu ölçüde otomatik üfleme kullanın.
  • quote:

quote:

kesinlikle ikinci şık kapatmayınız dereceyi düşürünüz. 20 ye alınız en az yoksa ısıyı kaybedersiniz. normalde 21-22C önerilir ma ben şahsen dah yüksek kullanırım sıcağı sevdiğim için romatizma hastasıyım donuyırum.
  • quote:

Çocuk içeride faal bulunduğu sürece 24-25C gibi yapın, uyku sırasında 20C uyku modu, içerisi boşken de 18C gibi uygulayıp 7/24 çalıştırmanızı öneririm.

ME malesef uyku modu koymamış :) en dandik klimada bile var uyku modu oysa
  • quote:

quote:

ME malesef uyku modu koymamış :) en dandik klimada bile var uyku modu oysa

Uyku modu yoksa 18-19C falan iyidir.
    Amaç, hem içerisi soğuk olmasın, hem de uykuda terlemesin.
    Bu ayarda annesiyle işbirliği yapacaksınız.

ME de artık iyice "maliyet optimizasyonu"na başlamış demek. Eski CHC'de vardı diye biliyorum.
  • quote:

DD işini birçok defa da anlatmıştım.
    Firma eskiden komple Çin malı Chigo'ları etiketleyip satıyordu, aletler de tam F/P şeylerdi.
    Bir ara bunları Migros'tan topladıydık, belki 15 tane. O zamanın teknolojisi, bunlar B-C sınıfı falan ama düzgün makinalar.

Sonra ağalar burda üretime başlayınca çarşafa dolanmışlar, önceden de anlattığım abukluklar yaşandı.
    Bunlardan aldırdığım yakınlarımdaki arkadaşlarınkilere de baktım, sorunlu olanların tümünü kart değiştirterek kurtardık.
    Zaten birkaç tanesinde bu sorunlar vardı, tümünde değil.

Ama firmanın tutumunu hiç beğenmedim.
    Önce ısrarla sorun yok deyip salladılardı, mahkeme laflarıyla korkutup anca o şekilde kart değişimlerini sağladık.

Bu nedenle, bu olaydan sonra DD önerim yoktur dikkat edersen.
    Hatta, sonradan kendileri de işi beceremediklerini görüp Midea'ya inverter yaptırdılar, tabii çakma cinsinden, sadece kompresör çok devirli, gerisi sabit devirli.

Yahu dediğin gibi olduk, bir yerde klima görünce hemen yakınına gidip bakıyoruz, millet te başka bişey sanacak.
    Bu yaştan sonra sapık etiketi yemesek bari.

kendileri kaybeder. en kzıdığım şey iddia etmek sallamayıp hep biz haklıyız demek. ben burda me yi öneriyorsam ürünlerin kalitesi yanı sıra servislerindeki anlayış mükemmel arkadaşa dedim şimdi ya arayın 444 ü.

yeterki derdinizi düzgün anlatın. zaten karşınızdaki insanın sizi dinleyerek lafı ağzınızdan alması gerçekten mükemmel. ben şahsen merkezi hiç aramadım sorun dahi olmayacak bir durum için merkez servis (ama klimaplus un içinde değil) ayrı bir bayi marmara bölge merkez servisi Turan klima firmasını aramıştım bir şey sormak için adamlar ertesi gün bir hediye ile eve geldiler şaştım kaldım ya.

forumda olan durumlar için bir çok arkadaş teşekkürlerini bildirdiler e haliyle bumu hoş.

yoksa DD davranışı samsung davranışımı. bu arada bizim kılidis birolun firmasısıda çok iyiydi sade biraz Birol az bişe kıl anlamıştır o

yeterki klimaplusta konuşmasını bil sonrası yıllar sonra olsa bile forumdan teşekkrü geliyor işte en son örenk ftanik diye bir arkadaştı.

ama bazı frimala arçelik kadar bile olamıyorlar. adamalrın kalite durumu iyi olmasada insanı dinlemeyi biliyorlar burdanda kazanıyorlar.

zaten bu DD de laf olsun diye üretim yapıyorlar sanırım. aslınde bunlara satarken fabrikayı devlet şart koşması lazım bir çok şeyi ya. ama dolu konu vardır bilinmedik.

harbiden bazen korkuyorum yklimalara bakarken bu yaştan sonra dediğin gibi etiketlenmek var:)
  • quote:

Bu ayarda annesiyle işbirliği yapacaksınız.

ME de artık iyice "maliyet optimizasyonu"na başlamış demek. Eski CHC'de vardı diye biliyorum.

klima tercihini ben yaptığım için annesi bu işleri bana yıkmış vaziyette :)
  • 
Sayfa: önceki 12811282128312841285
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.