Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1270. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.179
Cevap
701
Favori
4.426.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
46. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 12681269127012711272
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Klima konusunda fikirlerinizi alacaktım.evimin salonu 30 m2 hem ısıtma hem sogutma amaçlı kullanıcam. Mantolama var binada. Mitsubisji electric marka iki model arasında kaldım. Biri msz-hj 35va modeli 2300 tl. Digeri msz-sf35va 3100 tl. Fiyat farkları yüksek. Enerji tüketimleri birbirine cok yakın. Oyle cok sıcak veya cok sogukta olsun istemiyorum. Bu 800 tl fark verilirmi sizce. Servis hj boşver sf modelini takın dedi. Şimdiden sagolun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lg Econo ASNW126BSA0 İnverter Klima (12.000 btu) kullanan varmı? 1.345 tl fiyat aldım ama lg hakkında bilgi yok pek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Antonio- -- 6 Kasım 2013; 13:12:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: H.SAHİN

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Sunny AT12000 klima 600TL

Sunny klima nasıl? 13m2 alanda kullanacağım.

Komprosör Toshiba olarak bildirmişler

Nerede o fiyat.Bedava o para .Klima orta sınıf sayılır.Sunny firması saglam

Birol bey, o zaman Alıyorum,

BİM'de arkadaşların sayesine kampanyadan yararlanıyoruz. ( son 1 adet)

Kurulum yapılacak yerin uzunluğu 5m olduğu için +50TL ücret çıkacak.

Montaj Borusu 3m çıktı, yaklaşık 6m olması gerekmekte, Servis metresine 25tl istiyor.

R410 / 12'lik cihaz boru çapları nedir. Soğutma parçaları satan yerlerden nasıl bilgi vererek fiyat alırım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 6 Kasım 2013; 17:58:33 >

• H.SAHİN kullanıcısına yanıt
    neden ucuz olduğu anlaşıldı :)

genelde firmalar 5 metreye kadar ücretsiz verir ama siz alırken hangi şartlarda aldınız o önemli

birde borular bakır değil mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

genelde firmalar 5 metreye kadar ücretsiz verir ama siz alırken hangi şartlarda aldınız o önemli

Fiyat, Montaj dahil 3m bakır boru yanında bulunmaktadır.
  • quote:

quote:

o zaman mecburen cebinizden para verip boru alacaksınız ama 1-2 metre boruya tenezül etmeleri de biraz ayıp
  • quote:

quote:

quote:

o zaman mecburen cebinizden para verip boru alacaksınız ama 1-2 metre boruya tenezül etmeleri de biraz ayıp

Ayıp olan bir şey yok ki.Makine satış yapılırken zaten yazıyor 3 mt. bakırboru montaj dahil diye.Asıl ayıbı edenler 5 mt de olsa 10 mt. de olsa insanları enayi yerine koyup Aliminyum boru kakalayan koskoca firmalar.Sunny nin yanında gelen boru seti 3 mt. dir ve harbi bakır borudur. Ayrıca Sunny(Atmaca elektronik) orası burası oynamayan yegane firmalardandır. 3 mt. olsun da bakır olsun keşke hepsi..

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ayıp olan bir şey yok ki.Makine satış yapılırken zaten yazıyor 3 mt. bakırboru montaj dahil diye.Asıl ayıbı edenler 5 mt de olsa 10 mt. de olsa insanları enayi yerine koyup Aliminyum boru kakalayan koskoca firmalar.Sunny nin yanında gelen boru seti 3 mt. dir ve harbi bakır borudur. Ayrıca Sunny(Atmaca elektronik) orası burası oynamayan yegane firmalardandır. 3 mt. olsun da bakır olsun keşke hepsi..

o zaman 2 metre daha ekleseler ölürler mi :)

tabi biliyorlar 3 mt. çoğu yerde yeterli olmayacak ve pamuk eller cebe denilecek :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Sunny AT12000 klima 600TL

Sunny klima nasıl? 13m2 alanda kullanacağım.

Komprosör Toshiba olarak bildirmişler

Nerede o fiyat.Bedava o para .Klima orta sınıf sayılır.Sunny firması saglam

Birol bey, o zaman Alıyorum,

BİM'de arkadaşların sayesine kampanyadan yararlanıyoruz. ( son 1 adet)

Kurulum yapılacak yerin uzunluğu 5m olduğu için +50TL ücret çıkacak.

Montaj Borusu 3m çıktı, yaklaşık 6m olması gerekmekte, Servis metresine 25tl istiyor.

R410 / 12'lik cihaz boru çapları nedir. Soğutma parçaları satan yerlerden nasıl bilgi vererek fiyat alırım?

boru elinizde ise elinizdeki boruyu örnek götürebilirsiniz.

3 m yetecek şekilde montaj imkanınız yok mu acaba ?

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Bina ön cephe kurulum yasak.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 7 Kasım 2013; 8:16:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

Klima konusundaki üstadlara selam!..

Zaman zaman komşudur diye bu kısma şöyle bir göz atsak da, hatta klima önerisi almak için yazsak ve takip ederken bazı konulara baksak da net bir cevap bulamadığım düşüncesiyle yazıyorum:
    İnv.klimaların hiç kapanmadan sadece kendini kısarak, daha düşük tüketimler elde edilebilmesini gündeme getirmek istiyorum.
    Yani şimdi bir alanda ihtiyaç olan (ne eksik ne fazla) kapasitede inv.klimayı çalıştırsak ve klima da kendini kıssa ve hatta tamamen kapansa zararda mı oluruz? Hatta 4-5 saat dış sıcaklığın ve yalıtımın da etkisiyle klima hiç çalışmasa mı daha iyi, yoksa daha küçük kapasite inv. alıp hiç kapanmayacak şekilde çalışmasını sağlamak mı daha iyi?
    Şimdi birinci durumda klima 4-5 saat hiç çalışmamış oluyor, ikincide ise düşük kapasite de olsa 4-5 saat çalışıyor.
    * Hangisi daha tasarruflu?
    * Bu karşılaştırmayı somutta yapan ve sarfiyatları ölçen var mıdır?
    * Ya da böyle bir karşılaştırma somutta dizayn edilebilir mi? Nasıl?

Teşekkürlerimle birlikte iyi forumlar dilerim...
    Şimdi bu soruya genel olarak klimanın cop si yüksek olanı terci et demek mantıklıdır
    Klimanın durup tekrar çalışması veya sürekli düşük ayarda çalışması hiçbirşeyi değiştirmez. Senin dışarıya verdiğin ısı sabit, klima çalışmaya başladıktan sonra o ısıyı telafi etmesi ile sürekli çalışıp telafi etmesi arasında fark yok
    Şöyle bir fark olabilir ancak kapanıp açıldığında daha az harcaması için; sen konfordan feragat edip 1-2 derece toleranslı oturmuş olursun belirli süre o süreçte harcayacağı enerjiden tasarruf edersin
    Yoksa genel olarak aynı soğutmayı veya ısıtmayı sağlamak için durdurup çalıştırmanla sürekli çalışmasının faturaya hissedilir farkı olmaz

• onlyone O kullanıcısına yanıt
    Dikkat ederseniz, 4-5 saat klimayı ben kapatmayacağım, klima kendisi devreye gir(e)meyecek. Zira iç sıcaklık (sözgelimi 23C) ve klimayı 22C'ye set ettim diyelim. Klima mecburen iç sıcaklığın 22C'nin altına inmesini bekleyecek. Kışın iç sıcaklık sadece güneş kazancıyla 23C olur mu? Akdeniz Bölgesindeyseniz ve hava güneşli ve cepheniz hem güney hem de batıysa, güneş sabah 8-9'da girer eve ve gün batımına dek içerdedir. Güney/güneybatı cepheli alanlar 21-22-23C'leri görür. Buralarda kışın ısınma maliyeti düşük olsun diye güney ve batı + yaz için de kuzey=kuzey-güney-batı 3 cepheli evler daha makbul. Mersin'de yaşıyorum ve durumun Antalya, İskenderun, Adana ve İzmir'de de çok farklı olduğunu zannetmiyorum. Klima kısmında izleyebildiğim kadarıyla binaların ısı kayıpları dikkate alınıyor ama ısıl kazançlar pek dikkate alınmıyor. Karasal iklimde bile güneşli bir günde camın dışı gölgede -5C olsa dahi, güney cepheli ve yalıtımlı alanlar sadece güneş kazancıyla gün içinde bir kaç saat +20C veya üstü olur. Bunu da yaşadım..
    Bir de kombiyle ısıtmada sıcaklık kontrollü, yani iç sıcaklığı sabit tutma amaçlı kullanım hem konfor hem de tasarruf yönünden en uygun formül. İç sıcaklık/nem durumu asgari anlamda size yeterliyse mevcut durumu korumak ve durum değişirse cihazların devreye girmesini sağlamak hepsi bu. Bu formül klima ile ısıtma ve soğutmada da geçerli olsa gerektir..

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 7 Kasım 2013; 10:16:02 >

• quote:

Bina ön cephe kurulum yasak.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

O durum kötü olmuş. görüntü amaçlı ..

biri 3/4 çapında diğerini pek okuyamadım. bu çapları belirterek boruyu alabilirsiniz. 2 m alıp havşa/kaynak ile boruyu ekleyebilirsiniz fakat en iyisi eksiz yapmak tabi...

• Toshiba Daisekai candır
  • memint M kullanıcısına yanıt
    Ya ben yine yanlış anladım ya da kendimi anlatamadım
    Düşük kapasite klimanın sürekli çalışmasıyla, yüksek kapasitelinin belirli sıcaklıkta bekleyip sonra yeniden çalışması arasında tasarruf farkı olmaz
    Klimaların tasarruf miktarını cop değerleriyle karşılaştırın, cop si yüksek olanla daha çok tasarruf edersiniz
    Kombide o açıp kapanma mevzusu kayba sebep olur nedeni de peteklerdeki suyun ısınmasının enerji kaybına yol açmasıdır. Fakat havayı ısıtan klima için bu ihmal edilecek düzeydedir
    Hala soru işareti kaldıysa ben sorunuzu anlamamışımdır ve alakasız birşey açıklıyorum demektir, daha net sorarsanız belki yardımcı olabilirim
    İyi forumlar
  • Nihayet aldım klimayı. Dün gitsem LG Econo 12.000 btu olanı 1.345 TL ye alacaktım bugün 1.472 TL olmuş bütçeyi biraz daha arttırıp ısıtma kapasitesi daha iyi diye 1.800 TL/12 taksitle Zibro 6534 aldım umarım pişman olmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TurkoAvatar

Klimada Dünyanın 1 Numarası Japon devi Daikin'dir. Daikin Klima satıldığı her ülkede 1 numarada bulunmaktadır.
    Isıtma soğutmanın da ötesinde havalandırma ve nemlendirme yapabilen çok özellikli klima modelleri de bulunmaktadır.
    Ankara Daikin Klima Bayisi BorAy Mühendislikhttp://www.boray.com.tr alım için tercih edilebilir.
    Boray Isıtma Soğutma Sistemleri Mühendislik Enerji ve Ticaret Ltd.Şti.

Türkiye'de de beyaz eşyada 1 numara Arçelik'tir.
    Her markadan daha çok ta çeşidi bulunmmaktadır.
    Bizim burada da emmioğlu Ahmet'in dükkanından alabilirsiniz.

• Sunny montajını Adana'da LG yetkili servisi yapan firma bakıyor, işçilik titizlikle yaptılar kurulum yapılan yer riskli yerdi.

Fakat vakum işlemi yapmadılar. Biraz gaz verip tekrar boşalttı. Vakum eskide kaldı ifadesini kullandılar. Yaptıkları işlem yeterli oluyor mu?

Öneriniz varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 10 Kasım 2013; 19:40:13 >
  • Vakum eskide kaldı ve siz çok güzel iş yaptılar diyorsunuz içine etmişler.

boşver nasılsa ucuza almıştın bir daha iyisini alırsın

• tutankemon T kullanıcısına yanıt
    insan gibi bir paylaşım yapıyorum. Ucuza aldığımla ne alakası var. Kurulumu yapan LG servisi.

• 
Sayfa: önceki 12681269127012711272
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.