Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1266. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: D-Rock! , D-Rock! Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 13 Misafir - 14 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
57.212
Cevap
701
Favori
4.429.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12641265126612671268
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: palio1.6

arkadaşlar araşırmam sonucu ve uyarılar neticesinde panasonic mkx serisinden vazgeçtim.iki model arasında kaldım.yorumlarınızı bekliyorum.

zibro s6550 serisi 2500 tl

hitachi ras18... serisi 2800 tl.

arkadaşlar zibroyu eledim.hitachiye alternatif olarak panasonic etherea 15000 lik önerildi.

hitachi 2800, panasonic 3000 tl.taksitli fiyatları.

Bir iki güne karar verip alamyı düşünüyorum.Ustalar yardımcı olursa sevinirim.

Not: İzmirde güney cepheli,ara kat dairede,çift cam ve laminant olan evin 30 m2 lik odasında ısıtma için kullanılıcak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi palio1.6 -- 24 Ekim 2013; 20:07:43 >
  • Yaklaşık 40 m2 dükkan (kapısı sık sık açılacak) ön cephe 3m kadar ve kuzey cephe. 2000 - 2500 TL civarı ağırlıklı olarak ısıtmada kullanılacak bir klima tavsiyesi rica ediyorum.
    Yer Balıkesir Merkez taşrada ve servis problemi (veya sık sık servis ihtiyacı) kışın çok kötü olur benim için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jerry_1905

Merhabalar... 25 m2 lik yatak odama klima almak istiyorum. Midea buses sac 12 btu luk klimayı 1600 tl ; demirdöküm 12 btu luk inverter klimaya da 1450 dediler ... Bu iki klima hakkında bilginiz var mı? nasıl verim alabilirim, ne kadar yakar ? Şimdiden teşekkürler...

Özellikle yatak odasına alınacak klimada sessizlik önemli.
    Hiç olmazsa belli bir çizginin üstünde kalitede aletler düşünün.

25 m2 için:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as12-0940-fiyati,1252848.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-auer-ag12-0935-inv-fiyati,791720.html

15 m2 için:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as09-0933-inv-fiyati,448034.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-auer-ag09-0935-inv-fiyati,791716.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 25 Ekim 2013; 0:27:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hypericum

Yaklaşık 40 m2 dükkan (kapısı sık sık açılacak) ön cephe 3m kadar ve kuzey cephe. 2000 - 2500 TL civarı ağırlıklı olarak ısıtmada kullanılacak bir klima tavsiyesi rica ediyorum.
    Yer Balıkesir Merkez taşrada ve servis problemi (veya sık sık servis ihtiyacı) kışın çok kötü olur benim için.

Yakınınızdaki bir klimacıyı çağırıp keşif yaptırmanız daha sağlıklı olur.

Duvar tipi olarak bunlar düşünülebilir:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as24-0925-r2-turkuaz-gold-fiyati,425155.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-flair-flr-24-aa-fiyati,449075.html

Ama büyük ihtimalle size rezistans destekli salon tipi önereceklerdir, bunun gibi:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-afs24-0901f-r2-fiyati,194148.html

Öncelikle markadan çok etrafınızdaki klima servislerinin kalitesini gözönüne alın.
    Çok iyi bir markadır, ancak oradaki servis zibidi birisidir, kuracağı klmadan da randıman alamazsınız.
    Örneğin, bir Bosch veya Arçelik servisi (bile) eğer işini düzgün yapan biriyse, mallar pek ahım-şahım olmasa da işinizi görebilir.
    Tersine, kötü bir Alarko servisi elindeki birinci sınıf klimayı bile rezil biçimde kurup randımansız çalıştırabilir; ki Balıkesir Alarko servislerinin bazılarının bu foruma da yansıyan işlerini duyduk. Herifler Toshiba klimayı vakum yapmadan kurmuşlar.

• quote:

quote:

arkadaşlar araşırmam sonucu ve uyarılar neticesinde panasonic mkx serisinden vazgeçtim.iki model arasında kaldım.yorumlarınızı bekliyorum.

zibro s6550 serisi 2500 tl

hitachi ras18... serisi 2800 tl.

arkadaşlar zibroyu eledim.hitachiye alternatif olarak panasonic etherea 15000 lik önerildi.

hitachi 2800, panasonic 3000 tl.taksitli fiyatları.

Bir iki güne karar verip alamyı düşünüyorum.Ustalar yardımcı olursa sevinirim.

Not: İzmirde güney cepheli,ara kat dairede,çift cam ve laminant olan evin 30 m2 lik odasında ısıtma için kullanılıcak.

Zibro'yu elemişsiniz samimiyetle soruyorum neden acaba.

Hitachi iç ünite çok seslidir.Yedek parça sıkıntılı.Bulamazsın ileriye yönelik.Bir dış ünite fanı 300 dolara karaborsa da.

Panasonic Ethera serisimi.?? Diğer seriye o para verilmez.

• arkadaşlar merhaba,

salon (36m2)(FTXG50JS/JA) ve yatak odası (20m2)(FTXG35JS / JA) için klima almak istiyorum. Daikin emura serisi almaya karar verdik. Bir de Mitsubishinin KIRIGAMINE ZEN INVERTER DUvar TİPİ klimaları var (MSZ-EF35VES ve MSZ-EF50VES) tavsiyeleriniz bekliyorum. Bir de Daikin için iyi fiyat hangi bayiden alabilirim.(İstanbul Avrupa)
    Mitsubishiler için fiyat listesin nakit alırsak %10 iskonto yapıyorlar fiyat listesinde de klimalar 3610 ve 4485TL gözüküyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Yaklaşık 40 m2 dükkan (kapısı sık sık açılacak) ön cephe 3m kadar ve kuzey cephe. 2000 - 2500 TL civarı ağırlıklı olarak ısıtmada kullanılacak bir klima tavsiyesi rica ediyorum.

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as24-0925-r2-turkuaz-gold-fiyati,425155.html

Ama büyük ihtimalle size rezistans destekli salon tipi önereceklerdir, bunun gibi:

Öncelikle markadan çok etrafınızdaki klima servislerinin kalitesini gözönüne alın.
    Çok iyi bir markadır, ancak oradaki servis zibidi birisidir, kuracağı klmadan da randıman alamazsınız.
    Örneğin, bir Bosch veya Arçelik servisi (bile) eğer işini düzgün yapan biriyse, mallar pek ahım-şahım olmasa da işinizi görebilir.
    Tersine, kötü bir Alarko servisi elindeki birinci sınıf klimayı bile rezil biçimde kurup randımansız çalıştırabilir; ki Balıkesir Alarko servislerinin bazılarının bu foruma da yansıyan işlerini duyduk. Herifler Toshiba klimayı vakum yapmadan kurmuşlar.

Bu klimaların bazısı A bazısı B, bazısı C sınıfı gözüküyor. Isıtma amaçlı kullanılacağına göre bu sınıflandırmayı göz ardı edip direk COP değerine baksak daha mantıklı olur değil mi ?
    Eve soğutma amaçlı klima baktığım zaman sizin değerlendirmelerinizi de göz önüne alarak Toshiba RAS 18 N3KV almıştım. Yazın çok az kullandım ve şimdilik bir sıkıntı çıkarmadı. COP değeri de gayet iyi gibi duruyor. Şimdilik tek sıkıntım iç ünitedeki kanatlara kumandadan yön verilemiyor, sadece elle yön verilebiliyor ki bu çok ilkel bence.
    Dükkana da bu modeli düşünebilir miyim veya "rezistans destekli salon tipi" daha verimli başka bir model tavsiye edebilir misiniz ?

• Oda 20 m2 salon güneye bakıyor ve güneş görmüyor arakat olmasına rağmen yalıtım kalitesi orta seviyede 2 firmadan geldiler 14000 BTU olması gerekir dediler 1
    Bende bu şartlar çerçevesinde faturada beni çok fazla üzmeyecek bir klima arıyorum ;
    Daikn shira ftxs A++ ve Mitsubishi elktrk Msz Sf35 A+ ve arasında kaldım ama birde şu var önümüzdeki yıl apartmana kalerüfer döşenebilir bu yüzden o kadar çokta para vermeyeim diyorum ama faturalarda da üzelmek istemiyorum ne dersiniz ?
    Paylaş
  • Arçelik mirror serisi inverter klima aldım mitsubishi ile 2 kat fiyat farkı olunca arada. Şöyle bir sıkıntı oldu keşife geldiler istediğim modelin de ne olduğunu bilerek. Sonra takmaya geldiklerinde klima altyapısının inverter klimaya uygun olmadığını söylediler. E kardeşim o zaman neyin keşfini yapıyorsun?

Sonra boruya bir şeyler yaparak klimayı takmışlar ve bu iş için 100 lira ücret alarak gitmişler.

Sıkıntı yaşamayız umarım bunlar olurken çalışıyordum annem ilgilenmek zorunda kaldı.
    Neden uyumsuz olduğunu anlamadım boru genişliği ile mi alakalı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dae-su Oh

Arçelik mirror serisi inverter klima aldım mitsubishi ile 2 kat fiyat farkı olunca arada. Şöyle bir sıkıntı oldu keşife geldiler istediğim modelin de ne olduğunu bilerek. Sonra takmaya geldiklerinde klima altyapısının inverter klimaya uygun olmadığını söylediler. E kardeşim o zaman neyin keşfini yapıyorsun?

Sonra boruya bir şeyler yaparak klimayı takmışlar ve bu iş için 100 lira ücret alarak gitmişler.

Sıkıntı yaşamayız umarım bunlar olurken çalışıyordum annem ilgilenmek zorunda kaldı.

Bakır boru çapı farklıdır demek ki, sizin alt yapıdaki boru çapı büyükse ,örneğin 24 luk makineler içinse 5/8 '' yani 16 mm lik boru olur,bu tesisata 18 lik klima takmak isterseniz boru çapı 1/2'' yani 12,7 ye düşürmek gerekir.Toplam boru mesafesi çok uzun değilse büyük çaptan küçük çapa düşürmek sıkıntı yaratmaz.Ama küçük çaptan büyüt çapa çıkarılırsa özellikle ısıtmada makineye zarar verir.

Bence bu yapılan işlemi servis raporuna işletin.ileride oluşabilecek sıkıntıda kıvırmaya çalışırlarsa belgeniz olsun.Birde ne bu 100 TL yahu ,topu topu en fazla 1 mt. boru kullanır ancak.Fırsatçılık yapmışlar gibi.

Bu arada klimanız hayırlı olsunda,ama Şunu anlamıyorum mitsubishi ile Arçelik arasında alınabilecek çok klima var:Mitsubishi pahalı ise Arç:almak nedendir hiç anlamıyorum:::)

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: Dae-su Oh

Arçelik mirror serisi inverter klima aldım mitsubishi ile 2 kat fiyat farkı olunca arada. Şöyle bir sıkıntı oldu keşife geldiler istediğim modelin de ne olduğunu bilerek. Sonra takmaya geldiklerinde klima altyapısının inverter klimaya uygun olmadığını söylediler. E kardeşim o zaman neyin keşfini yapıyorsun?

Bakır boru çapı farklıdır demek ki, sizin alt yapıdaki boru çapı büyükse ,örneğin 24 luk makineler içinse 5/8 '' yani 16 mm lik boru olur,bu tesisata 18 lik klima takmak isterseniz boru çapı 1/2'' yani 12,7 ye düşürmek gerekir.Toplam boru mesafesi çok uzun değilse büyük çaptan küçük çapa düşürmek sıkıntı yaratmaz.Ama küçük çaptan büyüt çapa çıkarılırsa özellikle ısıtmada makineye zarar verir.

Bence bu yapılan işlemi servis raporuna işletin.ileride oluşabilecek sıkıntıda kıvırmaya çalışırlarsa belgeniz olsun.Birde ne bu 100 TL yahu ,topu topu en fazla 1 mt. boru kullanır ancak.Fırsatçılık yapmışlar gibi.

Bu arada klimanız hayırlı olsunda,ama Şunu anlamıyorum mitsubishi ile Arçelik arasında alınabilecek çok klima var:Mitsubishi pahalı ise Arç:almak nedendir hiç anlamıyorum:::)

Şık bir salon yaptık klimanın da öyle olması gerekiyordu. Tamamen klima tasarımı nedeniyle bu modelleri tercih etmek zorunda kaldık.
    Tasarımı güzel pek klima modeli bulamadım. Zen serisi ile arçelik mirror en beğendiklerimiz oldu.

Kiradayız şu an 2 sonra kendi evimi almak gibi bir planım var o nedenle şu an daha az bütçeyle bu işi bitirmenin mantıklı olacağını düşündüm. Kendi evime daha kaliteli bir klima alacağım.

Aldığımız klima 15'lik soğutma amaçlı kullanacağız umarım sorun yaşamayız.
    http://www.arcelik.com.tr/klimalar-mirror-inverter-serisi-125410-Klima.html

• Merhabalar,

Beko 7575D modeli klima kullanıyorum. Soğutma 9000 BTU, ısıtma 12000 BTU. EER: 4,56, COP: 4,5

Hem soğutma, hem ısıtma amacıyla kullanıyorum. Ev Bursa'da batı cephesine bakıyor. Arakat ve yalıtım yok. 1 yıldır 27 m2 salonda yaz kış kullanıyorum.

Soğutma olarak kapasitesi bana fazla geliyor. Çoğunlukla uyku moduna alarak devri düşürüyorum yoksa çok soğutuyor. Isıtmada ise çoğunlukla düşük devirde ama çok soğuk zamanlarda nominal devirde çalışıyor.

Almanya'dan aldığım akım, güç, voltaj vs.ölçen cihazla sürekli tüketimi kontrol ediyorum. Nominal değerde hem ısıtmada hem de soğutmada yaklaşık 650-700 watt tüketiyor. En düşük devire indiğinde 350-400 watt civarı tüketiyor. Çoğunlukla en düşük devirde çalıştırdığım için saatte 0,4 Kwh x 0,44(TL/kwh) = 0,18 TL elektrik tüketiyor. Elektrik fiyatına internetten baktığınızda çok daha düşük fiyatlar görürsünüz ama, ıvır zıvır birsürü vergi, kayıp kaçak ekleyince ortalama bu fiyatlara çıkıyor. Faturanızdan kontrol edebilirsiniz.

Klimada yaşadığım problemlere gelince; kompresörde ses problemi yaşıyordum. Motor sesinden ziyade, sanki metalin metale sürtmesi gibi, cırıltı şeklinde bir sesti. 2 defa servis çağırdım. İlkinde bu normal deyip gittiler. İkincisinde ise saçma sapan sebepler bulup, problemi çözdüklerini iddia ettiler ama 20 dk sonra tekrar ses geri geldi. Ben de su terazisiyle eğimi ölçüp, kompresörün eğik monte edildiğini farkettim. Dış ünitenin bir tarafının altına tahta kesip koydum ve problem çözüldü. Allah kimseyi servislerin eline düşürmesin. Aynı problem arkadaşımda da oldu. Yeni klimada. Kurulum esnasında mutlaka sersin başında bekleyip kontrol edin.

Almanyadan aldığım güç ölçüm cihazının bir benzerini Tchibo'da görmüştüm. Ölçüm yapmak isteyenler buralara bakabilirler. Eğer benim klimam gibi devirini manuel olarak seçemiyorsanız ve klimanın devrini göremiyorsanız bu cihaz işinize yarayabilir. yaklaşık 30 tl gibi bir fiyatı var.

Verimi oldukça yüksek. İç ünitesinin ses seviyesi kabul edilebilir. Özelikle uyku moduna alınca 25 db'in altına iniyor. Teknik özelliklerinde yazmıyor ama bariz bir şekilde sesin azaldığını görebiliyorsunuz. Annemlere yine Beko'nun 19 db'lik bir modelini aldım. Ses seviyesi neredeyse yok gibi. Ama onda da yine dış motordaki ses problemini yaşadık. Tabi Arçelik-Beko alırsanız problem yaşama riskini de göze alacaksınız. Forumdaki şikayetlere bakınca şimdilik şanslıyım.

Malzeme kalitesi olarak ortalama bir cihaz. Isınma soğuma esnasında genleşme kaynaklı sesler aşırı boyutta değil ama tabiki bir daikin, panasonic, toshiba kadar robust değil. Bu markaların en basit modellerinde bile uzun süreli kullanım sonrası ses seviyesi fazla artış göstermiyor. Beko'da ise bakalım neyle karşılaşacağım.

Onun haricinde genel şunu söyleyebilirim. Eğer klimayı çoğunlukla çoğunlukla soğutma amacıyla kullanacaksanız, kesinlikle klimacıların önerdiği gibi büyük kapasiteli, klimalar almayın. İlla büyük alacaksanız da kesinlikle inverter olmayan modellere bakmayın yoksa donarsınız. Çevremde A sınıfı inverter olmayan büyük kapasiteli klima takıp, üşüdüğü için kullanamayan çok sayıda insan var.

Bazı yorumlarda gördüğüm, "klimayı büyük alın, hemen soğutsun ve devrini düşürsün" gibi yorumlara itibar etmeyin. COP ve EER değerleri nominal çalışma devirleri içindir. Devir düştükçe veya nominalin üzerine çıktıkça verim düşer. Ayrıca aynı marka klimanın aynı model fakat farklı kapasitedeki klimalarına bakarsanız, kapasite büyüdükçe verim az da olsa düşüyor. Dolayısyla sizin için yeterli olan kapasiteyi seçin.

Ayrıca satıcıların sözlü olarak söylediği teknik özelliklere inanmayın. Hiçbir teknik bilgileri olmadan yalan söylüyorlar. Son gelen teknik servis benim klimamda devir kademesi olara 6 kademe olduğunu söyledi. Tabki yalan. 1 yıldır elektrik değerlerine bakarak kullanıyorum. Nominal değerde 650 watt civarı çekiyor. Bir alt kademede 450-500 watt seviyesine düşüyor. En alt kademede 350-400 watt oluyor. Yani toplam 3 kademe var. Fazla sıcak olmayan havalarda en düşük kademe olan 400 watt da üşütüyor. Dereceyi kısınca 400 watt'da on-off yapmaya başlıyor ki bu da açılıp kapanma esnasında konforu bozuyor. Tavsiyem daha düşük devirlere inebilen modelleri tercih etmeniz.

Isıtma olarak milli standardımız TS825 dir. Eğer teknik altyapınız varsa indirip inceleyebilirsiniz. Evin konumuna göre ısıtma ihtiyacının nasıl etkilendiğini buradan anlayabilirsiniz. Evin cephesi ve yalıtımının haricinde tüketimi etkileyen farklı faktörler vardır. Bulunduğu kat, site içinde yer alması veya tek ayrı bir blok olası vs gibi. Kopyalandığı Alman DIN normuna göre oldukça yetersiz olmasına rağmen okuyup fikir elde edebilirsiniz.

• Selamlar,

Arkadaşlar, Mersin'de merkezi sistemle ısıtılacak ara kat, dış mantolamalı, çift PVC camlı dairede;
    yatak odası 20m2 (kuzey ve batı köşe oda) + oda1 14m2 (batı) + oda2 14m2 (batı) olup odalar aynı koridora açılıyor.

Soğutmada (belki mevsim geçişlerinde ısıtmada) kullanılacak klima dizaynı;

12000btu + 9000btu + 9000btu şeklinde mi olmalı yoksa

12000 btu (inverter)+ boş + 12000btu (inverter) kapılar açık olmak üzere olabilir mi?

Ya da başka bir kapasite kombinasyonu?

Teşekkürlerimle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Selamlar,

Arkadaşlar, Mersin'de merkezi sistemle ısıtılacak ara kat, dış mantolamalı, çift PVC camlı dairede;
    yatak odası 20m2 (kuzey ve batı köşe oda) + oda1 14m2 (batı) + oda2 14m2 (batı) olup odalar aynı koridora açılıyor.

Soğutmada (belki mevsim geçişlerinde ısıtmada) kullanılacak klima dizaynı;

12000btu + 9000btu + 9000btu şeklinde mi olmalı yoksa

12000 btu (inverter)+ boş + 12000btu (inverter) kapılar açık olmak üzere olabilir mi?

Ya da başka bir kapasite kombinasyonu?

Teşekkürlerimle...

selam öncelikle mantolamalı yani ısı yalıtımlı bir binada 20 m2 de olsa 9 luk makine çok rahatlıkla yeterlidir.
    14 m2 lere 7 lik olsa çok bile ama artık piyasada yok.

Sizin binada alt yapı yapılmış mı.? Kapasite seçimi için boru çapları önemli tabiki de.

Yatak odasına 9 luk,sessiz bir makine, diğer odalarda ayrı ayrı kullanacaksanız yine 9 luk 2 adet olur.Ama odanın birine takayım kapıyı açık tutayım oda koridor ,diğer tarafta ısınsın derseniz 1 tane 12 lik olabilir.

• mbirol kullanıcısına yanıt
    Üstadım öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim. Binada alt yapı hazır, borular çekilmiş durumda, yalnız balkondaki uçları tamamen kapalı olduğu için çapları hakkında bir şey diyemem. İçerde ise duvarda sıvanın altında kaldığı için görülmüyor boru uçları. Keşfe Airfel bayi/servis çağırdım. Onlara soracağım boru çaplarını.
    Bir şey sormak isterim. Önerdiğiniz kapasiteler 9000 + boş + 12000 soğutma için de geçerli mi? Çünkü çoğunlukla soğutmada kullanılacak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Üstadım öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim. Binada alt yapı hazır, borular çekilmiş durumda, yalnız balkondaki uçları tamamen kapalı olduğu için çapları hakkında bir şey diyemem. İçerde ise duvarda sıvanın altında kaldığı için görülmüyor boru uçları. Keşfe Airfel bayi/servis çağırdım. Onlara soracağım boru çaplarını.
    Bir şey sormak isterim. Önerdiğiniz kapasiteler 9000 + boş + 12000 soğutma için de geçerli mi? Çünkü çoğunlukla soğutmada kullanılacak...

12 lik takacağınız odanın kapısı açık kalacaksa bence ok.dir. Ama hiç bir zaman klima çalışan oda ile klimasız diğer odada aynı konforu bekleme...

Airfel inv. alabilirsin gönül rahatlığı ile.Airfel inv. da 9 lukta 12 likte bakır boru çapı 1/4 -3/8 dir..

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanshô dayû

quote:

Orijinalden alıntı: scanner75

Dostum ben de henüz bir hafta önce klima aldım. Odam 30m2 ve kuzeye cephe. Benim asıl amacım kışın ısınmak. Bu yüzden uzun bir araştırma sonucunda ekonomiklik, sessizlik, uzun ömürlülük ve yaygın servis kriterlerini de dikkate alarak Mitsubishi Electric klimayı tercih ettim. Modeli: MSZ FH 35 VE 12000 BTU kapasitesinde. Şu soğuk günlerde çok rahat ısıtıyor. Ayrıca son derece sessiz. Alt katta babamlarda Toshiba var. Onun dış ünitesinin sesini üst kattan rahatlıkla duyabiliyorum. Ancak benimkinin dış ünitesinin sesinin 1 metre kadar yakınına yaklaştığım halde zor duyuyorum. Ayrıca son derece verimli. 1 kW elektrik enerjisi ile 5kW'lık ısı enerjisi üretiyor. Enerji sınıfı A+++. Bu piyasadaki en üst verimlilik sınıfında yer alan bir cihaz. Rahatlıkla tavsiye ederim.

19 ekimde hava soğuk değil tabii ısıtacak.
    12.000 btu klimanın kullanım alanı 24 metre kareyi geçmemelidir.
    Size 18.000 lazımdı büyük hata yapmışsınız.

Kıymetli dostum.

24 metrekareyi 18000 BTU'ya nasıl sabitleyebilirsin?

Bunu evin yalıtımı, kuzeye veya güneye cephesi, ısıttığın odadaki ısı kaynakları, pencere ve kapı sayısı, ara kat veya teras kat olup olmadığı, evin bulunduğu iklim kuşağı çok etkiler. Isıtmada bu faktörlerin hepsinin olumlu olduğunu varsayarsak 9000 BTU kapasitesindeki bir klimayla da ısınabilirsin. Olumsuz olduğu taktirde 18000 BTU'da yetmez.

Isıttığım oda için montaj öncesi iki ayrı teknik servisten keşif hizmeti aldım. Ayrıca farklı hesaplama metotlarıyla kendim de hesapladım. Hepsinde yaklaşık 17000 BTU değerine ulaştım.

Benim cihaz ısıtmada 21500 BTU kapasiteye ulaşan bir cihaz. 12000 BTU bunun nominal kapasitesi sadece.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Bu klimaların bazısı A bazısı B, bazısı C sınıfı gözüküyor. Isıtma amaçlı kullanılacağına göre bu sınıflandırmayı göz ardı edip direk COP değerine baksak daha mantıklı olur değil mi ?
    Eve soğutma amaçlı klima baktığım zaman sizin değerlendirmelerinizi de göz önüne alarak Toshiba RAS 18 N3KV almıştım. Yazın çok az kullandım ve şimdilik bir sıkıntı çıkarmadı. COP değeri de gayet iyi gibi duruyor. Şimdilik tek sıkıntım iç ünitedeki kanatlara kumandadan yön verilemiyor, sadece elle yön verilebiliyor ki bu çok ilkel bence.
    Dükkana da bu modeli düşünebilir miyim veya "rezistans destekli salon tipi" daha verimli başka bir model tavsiye edebilir misiniz ?

Rezistans destekli klimalarda verimlilik düşük olur, çünkü ek olarak harbiden rezistans var, yani bildiğiniz elektrik sobası.
    Ama zor şartlarda da ısıtır, orası ayrı.

Diğer şık olarak, 2 adet 18 binlik (inverter veya düz tip) düşünülebilir; ki bunda verimlilik çok daha iyi olacaktır.
    Toplam kapasite fazlasıyla yeterli olacağından Balıkesir şartlarında sorun yaşanmayacağını tahmin ederim, orada yaşadığım için kışını bilirim. (soğuk aylarda ortalama gündüz sıcaklığı 5-6C falandır).

Toshiba kurdurup sorun yaşamadığınıza göre servis iyi demek.
    Gene aynı sülaleden alabilirsiniz.
    Servisi çağırıp keşif yaptırın, tahminim şu aletin 2 tanesi oraya uygun olacaktır:
    http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv050-m-x-power-gold-fiyati,449082.html

*Üfleme kanatçıklarının yan hareketinin otomatik olmaması aslında avantaj. Sadece soğutmada kullanılabilen bir özellik, olmasa da olur, ve arıza kaynağı.
    Isıtmadayken zaten kesinlikle flapların aşağıya doğru ve sabit durması gerekir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sanshô dayû

quote:

Dostum ben de henüz bir hafta önce klima aldım. Odam 30m2 ve kuzeye cephe. Benim asıl amacım kışın ısınmak. Bu yüzden uzun bir araştırma sonucunda ekonomiklik, sessizlik, uzun ömürlülük ve yaygın servis kriterlerini de dikkate alarak Mitsubishi Electric klimayı tercih ettim. Modeli: MSZ FH 35 VE 12000 BTU kapasitesinde. Şu soğuk günlerde çok rahat ısıtıyor. Ayrıca son derece sessiz. Alt katta babamlarda Toshiba var. Onun dış ünitesinin sesini üst kattan rahatlıkla duyabiliyorum. Ancak benimkinin dış ünitesinin sesinin 1 metre kadar yakınına yaklaştığım halde zor duyuyorum. Ayrıca son derece verimli. 1 kW elektrik enerjisi ile 5kW'lık ısı enerjisi üretiyor. Enerji sınıfı A+++. Bu piyasadaki en üst verimlilik sınıfında yer alan bir cihaz. Rahatlıkla tavsiye ederim.

19 ekimde hava soğuk değil tabii ısıtacak.
    12.000 btu klimanın kullanım alanı 24 metre kareyi geçmemelidir.
    Size 18.000 lazımdı büyük hata yapmışsınız.

Kıymetli dostum.

24 metrekareyi 18000 BTU'ya nasıl sabitleyebilirsin?

Bunu evin yalıtımı, kuzeye veya güneye cephesi, ısıttığın odadaki ısı kaynakları, pencere ve kapı sayısı, ara kat veya teras kat olup olmadığı, evin bulunduğu iklim kuşağı çok etkiler. Isıtmada bu faktörlerin hepsinin olumlu olduğunu varsayarsak 9000 BTU kapasitesindeki bir klimayla da ısınabilirsin. Olumsuz olduğu taktirde 18000 BTU'da yetmez.

Isıttığım oda için montaj öncesi iki ayrı teknik servisten keşif hizmeti aldım. Ayrıca farklı hesaplama metotlarıyla kendim de hesapladım. Hepsinde yaklaşık 17000 BTU değerine ulaştım.

Benim cihaz ısıtmada 21500 BTU kapasiteye ulaşan bir cihaz. 12000 BTU bunun nominal kapasitesi sadece.

Merhabalar...

Cihazınız hayırlı olsun. Bilirsiniz ama,Size tavsiyem inverter klimayı mümkün olduğunca uzun süre kapatmadan çalıştırın uygun değerde.. hatta mümkünse hiç kapatmayın. cihaz kendini kısacak ve tüketim azalacaktır.

Saygılar..

• 
Sayfa: önceki 12641265126612671268
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.