Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1222. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir - 11 Masaüstü
5 sn
57.212
Cevap
701
Favori
4.429.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12201221122212231224
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kocaman86

izmir ödemiş te hikamet etmekteyim kışın oda yı ıstmak için klima almayı düsünüyorum 18mtrekare odanın byuklugu eşim ve ben gündüzleri çalısacagımız için 5saat civarı kullanılcak haftada 2 gün hariç btçem çok fazla dgil ewlilik arifesinden oldugumdan dolayı 1000 lra ayırmayı dusunuyrdum fakat klimacı servsi ile görüstükten sonra limiti braz daha yukarı cekip 1350tl ye ugur inverterli 12000btu kliması na karar verdim bu seçmim nekadar dogru olur baska önerebilceginiz bir marka model vrmı bu fyat aralıgında ortalama nekadar elektrik sarfiyatı olur klmanın düz model olsa hesaplamakta sıkıntı olmuyor ama inverter olunca işin durumu degisiyor malesef

sp 7535 zibro aldım bugun klimam geldi yarın kurulumu yapıcaklar sag olsun lar pazar demediler beni kırmadılar limit i baya astım ama saglık olsun umarım memnun kalırım

• Kocausta* teşekkür ederim. Bir matematik öğretmeni olarak kaba taslak odayı çizdim. 30.5m2 oluyor. Zahmet olmazsa bir bakar mısın? Carrier 35 m olmaz ısıtmaz diyorsan. Airfel alacağım. Ama oda kamyon gibi çalışmıyordu demi. Salonda kullanacağım sonuçta tv sesi falan bastırır mı? Bide son bir soru hava sıcaklığı 5-6 derecenin altına düdüştüğünde mi ek ısıtıcı lazım olur carrier'a.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: turkanunuvar

Kocausta* teşekkür ederim. Bir matematik öğretmeni olarak kaba taslak odayı çizdim. 30.5m2 oluyor. Zahmet olmazsa bir bakar mısın? Carrier 35 m olmaz ısıtmaz diyorsan. Airfel alacağım. Ama oda kamyon gibi çalışmıyordu demi. Salonda kullanacağım sonuçta tv sesi falan bastırır mı? Bide son bir soru hava sıcaklığı 5-6 derecenin altına düdüştüğünde mi ek ısıtıcı lazım olur carrier'a.

Hocam eğer ses-konfor işine önem veriyorsanız (ki devamlı kullanımda önemli oluyor) inverter almanız gerekir.
    Düz tip Airfel gibi orta segment değil, en kaliteli marka bile olsa ille sesli olur. Özellikle dış ünitedeki kompresör değirmen gibi öter.

Yerinizin durumu düşünüldüğünde 35'lik klima yeter de yetmez de.
    Daha doğrusu, o mekanda Carrier 35M dışarısı +5C civarı ve yukarısındayken içeriyi 22-24C yapar.
    Ama dışarısı daha aşağı düştüğünde ve havadaki nem oranı yükseldiğinde aletin verimliliği de düşer, dış ünite sıkça donup çözülmeye gireceği için ısıtması da yetersiz kalabilir.
    Dış sıcaklığın +4 ve +6C civarındaki durumu "çiğlenme" sınırı olarak kabul edilir ki, klimaların veriminin düşmeğe başladığı noktadır denebilir, normal şartlarda.
    Bu seviyenin altındaki havalarda Ufo-elk. sobası vs gibi ek ısıtıcı bulundurmanız gerekebilir.
    Bu dediklerim, bulunduğunuz yerin ortalama şartlarına göre, mekanın da ortalama izolasyona sahip olduğu varsayımına dayanıyor.
    Gerçek durumu oraya gelip keşif yapacak bir servis tam olarak söyleyebilir.

• merhabalar. ben de bir klima arayışına girdim. sadece serinleme amaçlı kullanacağım. evde merkezi kalorifer sistemi var çünkü. yardımcı olup, tavsiye ve yorumlarda bulunursanız çok sevinirim.

İstanbul Anadolu yakasında oturuyorum. 7 katlı bina, 4. kattayım. yalıtım-mantolama yok, pencereler eski usül ahşap, tekcam. ama üzerledinde döküntü alüminyu panjur var.

salon için konuşursak, 30 m2. 2 cephede pencere var, ayrıca bir de kapalı balkon var (kapalı derken sadece alüminyum profil ve panjur, cambalkon değil). salon günboyu güneş alıyor, güney-doğu cephe olsa gerek.

salonla bitişik yan oda ise mutfak. yaklaşık 10m2. ve ecehennem gibi sıcak oluyor. üzerine fırın veya ocak çalışınca durulmaz oluyor.

bir de yatak odam var. o da yaklaşık 16 m2. tek pencere var. orası da batı cephe.

sessiz olursa çok iyi olur. ses-gürültü takıntım var :(

sadece yazın kullanılacağını söyleyince iklimsadaki görevliler "inverter almana gerek yok abi, salona 18000lik yeter" dedi. ama ben bu kadar sıcak olan bir slonda 18liğin yeteceğine pek kafam yatmadı. inverter olup olmaması için bir şey diyemiyorum. siz ne dersiniz?

edit: alarkonun sitesindeki hesaplamaya göre 24,000 btu lazımmış.

aklımda bazı markalar var ama klima konusunda bilgi sahibi değilim. sadece bu markaların kafamda güçlü bir imajları var.

sharp
    toshiba
    Mitsubishi...

Mitsubishi de 2 ayrı marka var malumunuz. electrics ve heavy ind. arada ne fark var onu da hiç bilmiyorum ama...

siz ne dersiniz? ne yorum yaparsınız?

ilgi gösterip tavsiyelerde bulunursanız çok makbule geçer...

üstadlardan da bu konuda fikirlerini önemle rica ediyorum.

şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 18 Ağustos 2013; 10:06:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: joker-38

kullanilacak yer: ev
    kulanilacak oda metrekaresi : 25
    kulanim şekli : sadece soğutma. asla ısıtma için kulanılmayacak.
    1 adet normal daire 1 adet dublex icin toplam 3 klima lazim.
    3 klimada verdigim bilegiler icin aliancak.

bu yaz gecti sayilir kampanyalara aldanmayıp kışınmı taktırayım ? yoka iyi bir kampanyada ne alayim?

toplam butce :3500-4000tl
    simdiden tesekkurler.

dün keşif cağırdım vestelden.
    6 yillik garanti cazip geldi. arastirmalarima gore 12bin bhu yeterli oluyor.
    evde toza alerjisi olanlar oldugu icin nature serisine karar kıldım.
    invt. istemiyorum cok kulanilmayacak. özellikle kış ayında hiç acilmayacak.

ekleme yapmak isteyen yardımcı olacak arkadas varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JQKER -- 18 Ağustos 2013; 10:37:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sosisli Süt

Merhabalar hocalarım,
    Klima işinden hiç anlamıyorum, bu yüzden bir kaç sorum olacak;

-16,5 ve 20 m2'lik odalar için ne kadar BTU'luk klimalar gerekir?
    -Bu odalar için klima öneriniz var mıdır?
    -Sadece yazın çalışacak.
    -Bir de bunlar için dışarıda tek çıkış ve içeride 2 tane başlık ile yapabilir miyiz?(Garip bir soru oldu bu)
    -Odalar birbirine paralel ve odalar ile dış dünya arasında bir adet kapalı balkon var. Nasıl yapabiliriz?

Up. Ustam, siz ne önerirsiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

merhabalar. ben de bir klima arayışına girdim. sadece serinleme amaçlı kullanacağım. evde merkezi kalorifer sistemi var çünkü. yardımcı olup, tavsiye ve yorumlarda bulunursanız çok sevinirim.

İstanbul Anadolu yakasında oturuyorum. 7 katlı bina, 4. kattayım. yalıtım-mantolama yok, pencereler eski usül ahşap, tekcam. ama üzerledinde döküntü alüminyu panjur var.

salon için konuşursak, 30 m2. 2 cephede pencere var, ayrıca bir de kapalı balkon var (kapalı derken sadece alüminyum profil ve panjur, cambalkon değil). salon günboyu güneş alıyor, güney-doğu cephe olsa gerek.

salonla bitişik yan oda ise mutfak. yaklaşık 10m2. ve ecehennem gibi sıcak oluyor. üzerine fırın veya ocak çalışınca durulmaz oluyor.

bir de yatak odam var. o da yaklaşık 16 m2. tek pencere var. orası da batı cephe.

sessiz olursa çok iyi olur. ses-gürültü takıntım var :(

sadece yazın kullanılacağını söyleyince iklimsadaki görevliler "inverter almana gerek yok abi, salona 18000lik yeter" dedi. ama ben bu kadar sıcak olan bir slonda 18liğin yeteceğine pek kafam yatmadı. inverter olup olmaması için bir şey diyemiyorum. siz ne dersiniz?

edit: alarkonun sitesindeki hesaplamaya göre 24,000 btu lazımmış.

aklımda bazı markalar var ama klima konusunda bilgi sahibi değilim. sadece bu markaların kafamda güçlü bir imajları var.

sharp
    toshiba
    Mitsubishi...

Mitsubishi de 2 ayrı marka var malumunuz. electrics ve heavy ind. arada ne fark var onu da hiç bilmiyorum ama...

siz ne dersiniz? ne yorum yaparsınız?

ilgi gösterip tavsiyelerde bulunursanız çok makbule geçer...

şimdiden teşekkürler.
    quote:

Orijinalden alinti: emrahsnr

merhabalar. ben de bir klima arayisina girdim. sadece serinleme amaçli kullanacagim. evde merkezi kalorifer sistemi var çünkü. yardimci olup, tavsiye ve yorumlarda bulunursaniz çok sevinirim.

Istanbul Anadolu yakasinda oturuyorum. 7 katli bina, 4. kattayim. yalitim-mantolama yok, pencereler eski usül ahsap, tekcam. ama üzerledinde döküntü alüminyu panjur var.

salon için konusursak, 30 m2. 2 cephede pencere var, ayrica bir de kapali balkon var (kapali derken sadece alüminyum profil ve panjur, cambalkon degil). salon günboyu günes aliyor, güney-dogu cephe olsa gerek.

salonla bitisik yan oda ise mutfak. yaklasik 10m2. ve ecehennem gibi sicak oluyor. üzerine firin veya ocak çalisinca durulmaz oluyor.

bir de yatak odam var. o da yaklasik 16 m2. tek pencere var. orasi da bati cephe.

sessiz olursa çok iyi olur. ses-gürültü takintim var :(

sadece yazin kullanilacagini söyleyince iklimsadaki görevliler "inverter almana gerek yok abi, salona 18000lik yeter" dedi. ama ben bu kadar sicak olan bir slonda 18ligin yetecegine pek kafam yatmadi. inverter olup olmamasi için bir sey diyemiyorum. siz ne dersiniz?

edit: alarkonun sitesindeki hesaplamaya göre 24,000 btu lazimmis.

aklimda bazi markalar var ama klima konusunda bilgi sahibi degilim. sadece bu markalarin kafamda güçlü bir imajlari var.

sharp
    toshiba
    Mitsubishi...

Mitsubishi de 2 ayri marka var malumunuz. electrics ve heavy ind. arada ne fark var onu da hiç bilmiyorum ama...

siz ne dersiniz? ne yorum yaparsiniz?

ilgi gösterip tavsiyelerde bulunursaniz çok makbule geçer...

simdiden tesekkürler.

Öncelikle sessizlik istiyorsanyz inverter, hatta 1. synyf bir inverter almalysynyz. Düz tiplerin en kalitelisi bile sistemi gere?i sesli olacaktyr.

*Amacynyz sadece so?utma oldu?una göre, salon için 18'lik yeter. Alarko hesabynyn yüksek çykmasy ysytmanyn da gözönüne alynmasyndandyr.
    *Marka seçerken kalite-verimlilik-sessizlik vs ile birlikte, ardyndaki firmanyn-servisin sa?lamly?yny da gözönüne alyn.
    Temmuz ortasynda basit bir parça de?i?imi gerektiren aryza sonucu alet kasym ayyna kadar çaly?amazsa, en iyi marka olsa bile hikaye olur.
    Parasal yönden rahatsanyz, özellikle servis kalitesi yönüyle Mitsubishi Electric dü?ünün.
    Daha sonra Toshiba ve Carrier.
    Bu markalaryn 18 bin BTU nominal güçteki modelleri salonunuza uyar.
    Ama bence önceden bunlaryn yakynyzdaki bir servisini ça?yryp yerinde ke?if yaptyryn, bu ?ekilde klimayy kuracak servis hakkynda da kanaat sahibi olursunuz. Çünkü aletin kalitesi kadar kurulumu da çok önemlidir.

http://www.klimaplus.com.tr/bayi-ve-servisler/yetkili-servisler.aspx
    http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=AC31

• quote:

Orijinalden alıntı: JQKER

quote:

Orijinalden alıntı: joker-38

kulanim şekli : sadece soğutma. asla ısıtma için kulanılmayacak.

bu yaz gecti sayilir kampanyalara aldanmayıp kışınmı taktırayım ? yoka iyi bir kampanyada ne alayim?

simdiden tesekkurler.

dün keşif cağırdım vestelden.
    evde toza alerjisi olanlar oldugu icin nature serisine karar kıldım.
    invt. istemiyorum cok kulanilmayacak. özellikle kış ayında hiç acilmayacak.

ekleme yapmak isteyen yardımcı olacak arkadas varmı?

Alıntıları Göster
    quote:

Orijinalden alinti: joker-38

quote:

Orijinalden alinti: joker-38

kulanim sekli : sadece sogutma. asla isitma için kulanilmayacak.

bu yaz gecti sayilir kampanyalara aldanmayip kisinmi taktirayim ? yoka iyi bir kampanyada ne alayim?

simdiden tesekkurler.

dün kesif cagirdim vestelden.
    evde toza alerjisi olanlar oldugu icin nature serisine karar kildim.
    invt. istemiyorum cok kulanilmayacak. özellikle kis ayinda hiç acilmayacak.

ekleme yapmak isteyen yardimci olacak arkadas varmi?

Marka olarak yanly? tercih Ürünler de servisler de kötü.
    6 yyl garantinin de pratikte geçerlili?i yok.
    Ama sorun çykty?ynda i?i gücü byrakyp hakkynyzy aramak için bol vaktiniz olacaksa orasy ayry.

• Nem alma ile ilgili o kadar çok yazı okudum ki kafam karıştı.

Muhtemelen daha önce klimanın havalandırma ile ilgili durumu tartışılmıştır ama sormak isterim; evin havalandırılması, bulunduğumuz odada temiz bir hava sirkülasyon oluşturulması ve aynı zamanda nem oranını ideal değerlerde tutulabilmesi için nasıl bir klima uygun olur ya da odanın havasını temizlemek, nem oranını düşürmek için (bina içi - dışı mantolama yapılmış) asıl ihtiyacımız nem alma cihazı mıdır?
  • 35 metre karelik salonum var sadece sogutma istiyorum ancak kapıları actıgım zaman dıger odalarda bı nebze serınlesın ıstıyorum ısı yalıtımı mevcut kesinlikle ısıtma ıhtıyacım yok klimayla sessiz enerji sarfiyatı az bir klima önere bılırmısınız
  • kocausta* kullanıcısına yanıt
    çok teşekkür ederim yorumlarınız için...

şu kısmı anlayamadım: 18000 btu yeter derken, soğutma kapasitesi 18bin btu demek istiyorsunuz di mi? zaten 18bin soğutması olanın ısıtması daha fazla oluyor.

yazdıkalrınızda srvis yönünden haklısınız. ben bu yorumunuzdan toshiba, sharp gib markaların servis ve yedek parça temini açısından başıma bişey gelirse, sıkıntı çekerim; Mitsubishi bu yönden daha iyidir, diye anlıyorum. doğru muyum?

Mitsubishi electrics, heavy'den çok farklı sizce?

sayın kocausta,

mesajınızdan sonra Mitsubishi electrics ve heavynin sitelerine baktım. ayrıca şöyle bir başlık buldum:

http://forum.donanimhaber.com/m_41348918/tm.htm

heavynin eer ve cop değerleri, benzer ısıtma-soğutma btuya sahip modellerle kıyaslanınca, heavy daha verimli gibi. siz ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 18 Ağustos 2013; 21:20:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: turkanunuvar

Kocausta* teşekkür ederim. Bir matematik öğretmeni olarak kaba taslak odayı çizdim. 30.5m2 oluyor. Zahmet olmazsa bir bakar mısın? Carrier 35 m olmaz ısıtmaz diyorsan. Airfel alacağım. Ama oda kamyon gibi çalışmıyordu demi. Salonda kullanacağım sonuçta tv sesi falan bastırır mı? Bide son bir soru hava sıcaklığı 5-6 derecenin altına düdüştüğünde mi ek ısıtıcı lazım olur carrier'a.

Hocam eğer ses-konfor işine önem veriyorsanız (ki devamlı kullanımda önemli oluyor) inverter almanız gerekir.
    Düz tip Airfel gibi orta segment değil, en kaliteli marka bile olsa ille sesli olur. Özellikle dış ünitedeki kompresör değirmen gibi öter.

Yerinizin durumu düşünüldüğünde 35'lik klima yeter de yetmez de.
    Daha doğrusu, o mekanda Carrier 35M dışarısı +5C civarı ve yukarısındayken içeriyi 22-24C yapar.
    Ama dışarısı daha aşağı düştüğünde ve havadaki nem oranı yükseldiğinde aletin verimliliği de düşer, dış ünite sıkça donup çözülmeye gireceği için ısıtması da yetersiz kalabilir.
    Dış sıcaklığın +4 ve +6C civarındaki durumu "çiğlenme" sınırı olarak kabul edilir ki, klimaların veriminin düşmeğe başladığı noktadır denebilir, normal şartlarda.
    Bu seviyenin altındaki havalarda Ufo-elk. sobası vs gibi ek ısıtıcı bulundurmanız gerekebilir.
    Bu dediklerim, bulunduğunuz yerin ortalama şartlarına göre, mekanın da ortalama izolasyona sahip olduğu varsayımına dayanıyor.
    Gerçek durumu oraya gelip keşif yapacak bir servis tam olarak söyleyebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=jg5L79H6NYI&feature=youtu.be

usta bu traktore ne diyorsun yorum yapmadin,tirit rotary galiba kompresor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• mbirol kullanıcısına yanıt
    Kompresör gitmiş gibi sanki usta.
    Artık işi-gücü bıraktın da arızalı Toshiba peşinde koşuyorsun galiba, hayırdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

çok teşekkür ederim yorumlarınız için...

şu kısmı anlayamadım: 18000 btu yeter derken, soğutma kapasitesi 18bin btu demek istiyorsunuz di mi? zaten 18bin soğutması olanın ısıtması daha fazla oluyor.

yazdıkalrınızda srvis yönünden haklısınız. ben bu yorumunuzdan toshiba, sharp gib markaların servis ve yedek parça temini açısından başıma bişey gelirse, sıkıntı çekerim; Mitsubishi bu yönden daha iyidir, diye anlıyorum. doğru muyum?

Mitsubishi electrics, heavy'den çok farklı sizce?

sayın kocausta,

mesajınızdan sonra Mitsubishi electrics ve heavynin sitelerine baktım. ayrıca şöyle bir başlık buldum:

http://forum.donanimhaber.com/m_41348918/tm.htm

heavynin eer ve cop değerleri, benzer ısıtma-soğutma btuya sahip modellerle kıyaslanınca, heavy daha verimli gibi. siz ne dersiniz?

Aletlerin kalitesi olarak ME de MHI de en üst seviyedir. Derinine inilirse, ikisi de çok yakın işbirliğiyle, birçok ortak parça ile çok benzer teknolojide aletler üretiyorlar. Esasen aynı kökten gelirler, uzunca bir süre ayrı çalışmak zorunda bırakılmışlardı.
    Değişik serilerinde değişik verimlilik ve ek özellikler var.
    Mesajımda dikkat çekmek istediğim husus, ME'in buradaki temsilcisinin çok ciddi-güvenilir olmasıydı.
    Bu ülkedeki, servisleri en usturuplu olan klima firması olduğunu görüyoruz.
    Diğer firmaların servislerine tam hakim olamadıklarına sıkça tanık oluyoruz.

MHI için servis yönünden pek iyi şeyler söyleyemeyiz.
    Bunların bir kısmı İklimSA tarafından getirilip servis ediliyor; ki İklimSA satış sonrasında pek müşteri dostu tutum sergilemiyor.
    Daha önceden bunları Airfel de getiriyordu, servisi-hizmeti daha iyiydi. Ancak Airfel Daikin tarafından satın alındıktan sonra MHI konusundaki tutumu eskisi gibi değil.

Toshiba, bu ülkenin en ciddi ısıtma-soğutma/mühendislik firması tarafından temsil ediliyor, Alarko.
    Ancak son yıllarda bazı servislerinden münferit olarak şikayetler alınıyor. Bu durumlarda ana firmaya ulaşıldığında sorun çözülüyor, ama Alarko'dan da Klimaplus kalitesinde servis beklediğimiz için bu olumsuz durumlar şahsen bendeki Alarko algısını-imajını zedeledi.
    Ancak yedek parça konusunda markalar içinde en sağlamı Alarko/Toshiba. Köklü ve sağlam ticari anlayışı olan, geniş malzeme stoku bulunduran bir firma. Her ne kadar bazı dandik servisleri olsa da, piyasadaki "nevzuhur" pazarlama firmalarıyla kıyaslanamaz.

*Klimaların EER-COP değerlerine bakarken bir de alınan değerin hangi noktada olduğuna, kapasite değişimindeki verimlilik durumlarına da bakın.
    Konunun ayrıntısı uzun, ancak kısaca özetlemek gerekirse inverter teknolojisinde bir Toshiba vardır, bir de "diğerleri".
    Son zamanlarda Toshiba teknolojisi/parçaları kullanan başka markalar da var, LG gibi, Zibro gibi.
    Bunların bazı serileri Toshiba benzeri, daha hasaplı ürünler sunabiliyor.
    Örneğin son zamanlarda burada piyasaya çıkan LG Prestij inverter serisi; Toshiba SKVP benzeri klima neredeyse yarı fiyatına satılıyor, üstelik buradaki temsilcisi oldukça da ciddi, birkaç olayda görüldüğü kadarıyla.

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: alituzcu

Klimanın faturaya ne kadar yansıyacağını nasıl hesap ederiz?

Klima turkuaz gold model AS18-0925/R2 18.000btu.

günde kaç saat kullanıyorsunuz ? kaç derecede ?

25-26 derecede kullaniyoruz bebek oldugu icin fan en dusukte.

Günde ortalama 8-10 saat calisiyor.
  • Arkadaşlar 22-23 metrekare salon için, oda sıcaklığı 31 derece yazın, güneşi akşama doğru görüyor..

Başta Alarko Carrier X-POWER GOLD 53 NQV 035M 12.000 Btu Duvar Tipi İNVERTER Klima (+A Enerji ) 2,229.00 TL düşünüyordum başka arkadaş çakma a sınıfı dedi bunun için.

Peder de alacağız bari iyi bir şey alalım, fonksiyonları çok olsun, az elektrik tüketsin diyor. Mitsubishi'de ya da diğer markalarda bize göre alınabilecek çok uçuk fiyatı olmayn 3.000 üstü olmayan yani, klima arıyorum

Neler önerirsiniz.
  • kocausta* kullanıcısına yanıt
    tekrar teşekkür ediyorum.

peki ya alarko-carrier nasıldır?

me, mhi, toshiba ve alarko-carrier?

sharpı direk elediniz sanırım...bu yukardaki 4lüden birini alsam, sıkıntı yaşamam anladığım kadarıyla (servis olayı hariç)

peki, me, mhi ve toshibadan benzer özelliklte olanalrdan ucuzunu alsam, yanlış bi tercih mi yapmış olurum?

bir de 18000lik size yeter demiştiniz sadece serinletmek için. klima bakarken soğutma kapasitesi 18,000 btu olanlara mı bakacağım, yoksa, ısıtması 18,000 btu olanalra mı?

mazur görün eğer bu soru size çok cahilce geldiyse... :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 19 Ağustos 2013; 15:53:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

Kompresör gitmiş gibi sanki usta.
    Artık işi-gücü bıraktın da arızalı Toshiba peşinde koşuyorsun galiba, hayırdır

ben koşmuyorum,bunlar bana gelenler.Bu işin üstadı sensin ,ben anlamam kocaustaya sorun diyorum zaten....

benim yorumum ise tipik SKV -SKVR lerdeki ses ile aynı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: samsungr522tr

Arkadaşlar 22-23 metrekare salon için, oda sıcaklığı 31 derece yazın, güneşi akşama doğru görüyor..

Başta Alarko Carrier X-POWER GOLD 53 NQV 035M 12.000 Btu Duvar Tipi İNVERTER Klima (+A Enerji ) 2,229.00 TL düşünüyordum başka arkadaş çakma a sınıfı dedi bunun için.

Peder de alacağız bari iyi bir şey alalım, fonksiyonları çok olsun, az elektrik tüketsin diyor. Mitsubishi'de ya da diğer markalarda bize göre alınabilecek çok uçuk fiyatı olmayn 3.000 üstü olmayan yani, klima arıyorum

Neler önerirsiniz.

lg prestije inverter/12000 btu.(2.400 Tl. ise)... zibro SP 7535( kampanyalı 2.000 Tl.) f/p 10 numara :bütün bu forumda okuduğum 100 lerce mesajdan sonra......... daha ucuz birşey ise zibro s 6534 veya gree/airfel/uğur/vs. 12.000 btu inverter.(biraz daha sesli ve verim daha az).. budur!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi milest -- 19 Ağustos 2013; 23:55:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: samsungr522tr

Arkadaşlar 22-23 metrekare salon için, oda sıcaklığı 31 derece yazın, güneşi akşama doğru görüyor..

Neler önerirsiniz.

Kimmiş o çakma diyen uzman kişi acep?
    Bu çakma ise diğer klimaların tümü de vantilatördür.

Çok fonksiyonlu ve yüksek verimli klima ararsanız MHI ZGX ya da Toshiba SKVP gibilerine bakın, ama alım+kullanım olarak ekonomik olmaz.

• 
Sayfa: önceki 12201221122212231224
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.