Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1218. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
57.177
Cevap
701
Favori
4.426.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12161217121812191220
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: erakan

Sayın üstatlar, bugün Vestel'den Inverter Plus 24 binlik klima aldım. Yarın kuruluma gelecekler. Kurulum yaptıracağım yer balkon içi ve başka bir klimanın dış ünitesi var. Bu üniteyi 30-40cm kaydırarak yer açıp, yeni üniteyi diğerinin yanına takmalarını istemeyi düşünüyorum. Sizce bunu yaparlar mı, yoksa işi yokuşa mı sürerler? Şayet klimayı kaydırırlar ise benim dikkat emem gereken şeyler var mı?

Klimayı yerinden kaydırmak için ek ücret isteyeceklerdir. ayrıca klimayı düzgün monte edecekleri de şüpheli. 2. klima için uygun yer yok mu acaba ? 2.klimaya yer bulayım derken diğer klimadan olmayın derim... yani servis elemanının işine verdiği öneme kalmış birşey oluyor. bence risk almayın...
    Saygılar...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Sayın üstatlar, bugün Vestel'den Inverter Plus 24 binlik klima aldım. Yarın kuruluma gelecekler. Kurulum yaptıracağım yer balkon içi ve başka bir klimanın dış ünitesi var. Bu üniteyi 30-40cm kaydırarak yer açıp, yeni üniteyi diğerinin yanına takmalarını istemeyi düşünüyorum. Sizce bunu yaparlar mı, yoksa işi yokuşa mı sürerler? Şayet klimayı kaydırırlar ise benim dikkat emem gereken şeyler var mı?

Diğer makineyi söküp kaydırma zorunluluğu yok servisin. Yaparlarsa bile ücret talep ederler,bence min 75-100 TL isterler.Tabi o makineyi söküp taktıklarında bile vakum yapılacak,tabi Vest. servisi vakum yapıyorsa??????Sök tak işinde havşa işleri,gaz toplama veya kaçırma ma işlemleri de son derece önemli..

İnşallah Ves. den başınız ağrımaz.Aslında benim fikrim yol yakınken geri dönün...???

Acikcasi klimayi tamamen sokmelerini istemiyorum, boyle olmasi cok riskli olur bunun farkindayim. Yanlarina bir masa birakayim, klimayi tasiyan kollardan sokup, borulari cok zedelemeden ona yerlestirsinler, sonra kollari kaydirip, klimayi tekrar o kollara yerlestirsinler istiyorum. Bu sekilde yaparlar ise bakir boruya bir zarar verebilirler mi?

Servis konusuna gelince o konuda acikcasi icim hic rahat degil, hatta korkuyorum. Vestel klimaya 6yil garanti vermis durumda biraz o rahatlatiyor beni. Vakum olayini ise servis hic bir ise baslamadan soracagim, yok yapmiyoruz derler ise zaten direk iade etmeyi dusunuyorum.

Mbirol hocam, vestel'in kendi uretimi olan klimalarda sıkıntı oldugunu da forumdan okumustum. Benim sectigim model midea uretimi diye biliyorum ve bu yuzden tercih ettim. Nakit 2600 liraya aldim, bu fiyat civarinda tavsiye ettiginiz baska bir 24 binlik inverter klima var ise bunu iade edip onu dusunebilirim. Ama bu fiyat araligina iklimsa veya mitsubishi urunu bulabilecegimi dusunmuyorum

nasıl olsa eski klima sökülüp takılacağından hiç değilse güvenilir bir klimacıya söküp takma işini yaptırın,vestel 6 yıl garanti verse ne olacak ? kullanıcı hatası/voltajdan kaynaklanmış dediklerinde o 6 yıllık garantiyi bardağa koyup suyunu içmekten başka ne yapabilirsiniz

• Klimayi sabah erken saatlerde taktilar, 30 dakikadan fazla vakum yaptilar, sigorta taktilar, temiz calistilar, korktugum gibi degildi servis. Eski klimayi kaydirsak da yeni klimanin dis unite cok buyuk oldugu icin sigmayacagina karar verdik, zaten sigsa bile servis elemani cok riskli olur abi, yapmayalim dedi. Sonunda pencere altina monte ettiler. Onlar klimayi camdan sallandirirken benim aklim gitii dusecekler falan diye ama bir sey olmadi sukur :)

Ya nasip diyerek almistim, umarim ileride sorun yasamam, hayirlisi. Hepinize ilginiz icin tesekkur ederim :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Klimayi sabah erken saatlerde taktilar, 30 dakikadan fazla vakum yaptilar, sigorta taktilar, temiz calistilar, korktugum gibi degildi servis. Eski klimayi kaydirsak da yeni klimanin dis unite cok buyuk oldugu icin sigmayacagina karar verdik, zaten sigsa bile servis elemani cok riskli olur abi, yapmayalim dedi. Sonunda pencere altina monte ettiler. Onlar klimayi camdan sallandirirken benim aklim gitii dusecekler falan diye ama bir sey olmadi sukur :)

Ya nasip diyerek almistim, umarim ileride sorun yasamam, hayirlisi. Hepinize ilginiz icin tesekkur ederim :)

hayırlı olsun

camdan sarktıklarında korktum deyince aklıma geldi ,evimize çağırıp iş yaptırdığımız her insan için sigorta yaptırmamız gerekiyormuş (firmalar hariç),ayrıca Allah esirgesin bir sebeple ölürse tazminat dahi olabiliyormuş ,hani meşhur bir söz var ya "bedavaya yaşıyoruz,bedavaya" gibi bir halimiz var,yahu kim evine birkaç saatliğine gelen işçi/tamirciye sigorta yapar ?

biz kooperatifi sonlandırıp evimizin içini kendimiz yaptırmıştık 10 yıl sonra sgk bize ceza kesmiş,çalıştırdığımız işçilerin sigorta parasını yatırmadığımız için

yahu belki bunlar zaten sigortalıydı ,yada biz evimize getirdiğimiz her ustayı gidip sgk ya nasıl bildireceğiz ?

aslında belli ki hükümetin paraya ihtiyacı var ve sürekli geçmişte ki dosyaları kurcalayarak bir şeyler bulmaya çalışıyor,tabi ben şu an evde olmadığımdan kapıma yapıştırılmış bir ptt yazısının ne olduğunu da bilemiyorum,kağıtta vergi tebliği yazıyormuş,emekli bir adamın ne gibi vergi cezası var bilemiyorum :)

bunları size yazmış gibi oldum ama aslında genel olarak bilinsin istedim bu nedenle kusura bakmayın

• quote:

Klimayi sabah erken saatlerde taktilar, 30 dakikadan fazla vakum yaptilar, sigorta taktilar, temiz calistilar, korktugum gibi degildi servis. Eski klimayi kaydirsak da yeni klimanin dis unite cok buyuk oldugu icin sigmayacagina karar verdik, zaten sigsa bile servis elemani cok riskli olur abi, yapmayalim dedi. Sonunda pencere altina monte ettiler. Onlar klimayi camdan sallandirirken benim aklim gitii dusecekler falan diye ama bir sey olmadi sukur :)

Hayırlı Olsun :)

Vakum süresi iyi olmuş. borulama nasıl ? cihazın sesi nasıl ? soğutma vs. nasıl ?

Saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Vakum süresi iyi olmuş. borulama nasıl ? cihazın sesi nasıl ? soğutma vs. nasıl ?

Saygılar...

Dış ünitenin sesi hissedilmeyecek kadar az, iç ünite'nin ise fanı sleep modunda bile rahatsız ediyor. Borulamada ek veya kesim yapmadan cihazla geleni kullandılar, dışarıdan çarpıp ses yapmasın diyede kroşe çakıp bağladılar, duvardaki deliğin iç tarafına plastik hazne, dış tarafına da macun yaptılar. Dün 17 dereceye ayarlayıp 6-7 saat çalıştırdım fakat bir ölçüm yapamadım, evin geneline serinlik verdi. Sanki çok soğuk üflemiyor gibi geldi bana ama ölçüm yapmadan kesin bir şey söyleyemem. Biraz daha kullanıp, öbür klimam olan bosch ile karşılaştırma yapınca yorum yapacağım.

Vakum konusunda kafama bir konu takıldı bugün, vakum yaparlarken bir ara baktığımda mavi ölçü aletinin kadranın 0'ın altında olduğunu gördüm, ustaya burada bir değer görecek miyiz diye sordum, abi çok az değişim olur, fark edemezsin dedi. Vakum işleminin sonunda ise başka bir şey ile uğraştığım için o ekranlara bakamadım, hatta söküp, gazı verirlerken de göremedim. Buna bir yorumunuz var mı? Yanlış vakumlama yapmaları gibi bir olasılık var mı?

• Cartel Çok üretilmiyor ama çok iyi sessiz ve güzel soğutuyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Saygılar...

Dış ünitenin sesi hissedilmeyecek kadar az, iç ünite'nin ise fanı sleep modunda bile rahatsız ediyor. Borulamada ek veya kesim yapmadan cihazla geleni kullandılar, dışarıdan çarpıp ses yapmasın diyede kroşe çakıp bağladılar, duvardaki deliğin iç tarafına plastik hazne, dış tarafına da macun yaptılar. Dün 17 dereceye ayarlayıp 6-7 saat çalıştırdım fakat bir ölçüm yapamadım, evin geneline serinlik verdi. Sanki çok soğuk üflemiyor gibi geldi bana ama ölçüm yapmadan kesin bir şey söyleyemem. Biraz daha kullanıp, öbür klimam olan bosch ile karşılaştırma yapınca yorum yapacağım.

Vakum konusunda kafama bir konu takıldı bugün, vakum yaparlarken bir ara baktığımda mavi ölçü aletinin kadranın 0'ın altında olduğunu gördüm, ustaya burada bir değer görecek miyiz diye sordum, abi çok az değişim olur, fark edemezsin dedi. Vakum işleminin sonunda ise başka bir şey ile uğraştığım için o ekranlara bakamadım, hatta söküp, gazı verirlerken de göremedim. Buna bir yorumunuz var mı? Yanlış vakumlama yapmaları gibi bir olasılık var mı?

Merhabalar... İç ünitenin sesli olması olumsuz bir durum...

vakum konusunda ise o gösterge atmosferik basıncı gösterir . sıfırın altına inmesi normaldir. aslında manifol vanası kapatılıp sonra vakum pompası kapatıldıktan sonra kaçak kontrolü için manifoldun göstergesi izlenmelidir.

• erakan kullanıcısına yanıt
    "...iç ünite'nin ise fanı sleep modunda bile rahatsız ediyor."...

bu sorunu ihmal etmeyin...
  • ahmetozturk20 A kullanıcısına yanıt
    mitsubishi srk63 zk-s serisi metre karen için uygundur 21 lik klimadır 40 metre kareye kadar net ısıtır ve soğutur sogutmada a++ ısıtmada a+ özeliğine sahiptir sessiz çalışır oldukça az elektirik faturası getirir .. tavsiyemdir bu cihazı iklimsa' da bulabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: baberti

Bu bir sorun mudur? Bayramdan sonra servisi tekrar cagirayim o zaman.

Bu arada herkese iyi bayramlar :)

• quote:

quote:

Sleep modu en düşük fanda olması lazım. Eğer gerçekten rahatsız edici ise,tv açıkken bile klimanın sesi ön plana çıkıyorsa mutlaka servis bakmalıdır.
  • quote:

quote:

"sleep modunda bile rahatsız ediyor" demişsiniz, bu sizin için sorun değil mi?..değilse sorun yok...

• quote:

Orijinalden alıntı: the-music

Arkadaşlar selamlar ,
    İstanbul göztepede oturmaktayım.

Klimayı koyacağım oda yaklaşık 10m2.

Oda da Pimapen tek cam var. Öğleden sonra oda güneş almaya başlıyor.

Klima kullanım amacım :

Soğutma amaçlı olacak.

Klimada istediğim özellikler :

1-Soğutmasının iyi olması.
    2-Sessiz çalışması.
    3-bakteri gibi insan sağlını olumsuz etkileyecek sorun teşkil etmemesi.Bakteri üretmemesi.
    4-Enerji tasarruflu olması. Az elektirk kullanması

Yaptığım araştırmalarımda invertor klima tavsiye etmişlerdi.

Marka ve model konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşlar bana yardımcı olacak yok mu?

Bütçem 1500 tl
  • quote:

quote:

Arkadaşlar selamlar ,
    İstanbul göztepede oturmaktayım.

Klimayı koyacağım oda yaklaşık 10m2.

Oda da Pimapen tek cam var. Öğleden sonra oda güneş almaya başlıyor.

Klima kullanım amacım :

Soğutma amaçlı olacak.

Klimada istediğim özellikler :

1-Soğutmasının iyi olması.
    2-Sessiz çalışması.
    3-bakteri gibi insan sağlını olumsuz etkileyecek sorun teşkil etmemesi.Bakteri üretmemesi.
    4-Enerji tasarruflu olması. Az elektirk kullanması

Yaptığım araştırmalarımda invertor klima tavsiye etmişlerdi.

Marka ve model konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşlar bana yardımcı olacak yok mu?

Bütçem 1500 tl

Alarko Carrier 53NQV025 X-Power Gold

Airfel AS09-0933-INV

LG Econo Inverter V AS-W096WSA0 (yalnız flapları ters olduğundan rahatsızlık verebilir)

size tavsiyem LG olabilir ama kendiniz gidip yerinde görmeniz iyi olur diye düşünüyorum (flaplarının aşağıya doğru olması sebebiyle)

ancak bakteri vs. gibi özellikler pek işe yaradığı söylenemez,bakteri olayını önlemenin en etkili yöntemi belli aralıklarla klimanın temizlenmesidir

• herkesin bayramı mübarek olsun. yardımcı olursanız çok sevinirim. babayı sonunda ikna ettim klima aldrıyorum. 12.000 lik düşünüyorum. alanya dayım 30 m2 lik salona taktıracağız. salon güneybatı cephe ve ikindiye kadar güneş alıyor. ara kattayız. binada dış cephe kaplaması yok. fiyat aralığı 1.500-1.800 dür. inverter, sessizlik ve enerji tasarruflu olması önceliğimdir. aklımda midea ve airfel var ama ustaların tavsiyelerini şiddetle bekliyorum :D
  • İyi günler ben ,zmirde oturuyorum en üst kat ve çatı yok oturdğum yerrde o yüzden yazın dışarısından daha sıcak kışın ise dışarısından soğuk oluyo.Soba derdinden bıktık yazında vantilatör resmen sıcak üflüyo bu gnlerde klimayı tatırmayı düşündüğümüz odanın büyüklüğü 5 metreye 4 metre balkona bakan hole bakan ve saçma bir boş kapı var birtane pencere var annem guatır hastası normal klimalar boğazına gıcık yapıyo klimada anlamam ama bu astım guatr hastları için bi klima türü varmış istediğim anneme dokunmasın sağlam ve kaliteli olsun soba kurmamaıza gerek kalmasın ve uygun olursa güzel olur ama benim istediğim gibi bi klima uygun değilse mecburen borca girip alıcaz başka çaresssi yok bana bi lima tavsiyesi yapamıyacaksanızda en azından nasıl tip ve hangi model marka daha iyi söylerseniz makbule geçer kusra bkakmayın çok araştırmadım çünkü çok msj var okumakdan sıkıldım ve hiç birşey analmadım şimdiden teşekkürler

• selam arkadaşlar bende izmirde bakkal dükkanına almayı düşünüyorum zamanımda iyice azaldı artık almam lazım...dükkanım batı cephesi 28 metredir...kendi araştırmalarımda toshiba ras13 skvr ve zibro 7535 olarak kararsız kaldım...bunların içinden hangisini almalıyım yada bunlar dışında tavsiyesi olan varmıdır...genelde soğutmada lazım klima... buz gi yapsın diyenlerden değilim, 28 derece yapsın içersini bana fazlasıyla yeter.sanırım makul olanda bu...yada bukadar para vermeye gerek yok samsungun 12.000 btu düz modelini 900 tl ye alıp taksammı bilemiyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi styz -- 11 Ağustos 2013; 10:39:24 >
  • Selamlar,
    Toplam 80 m2 olan evime 35 m2 açık mutfak salon ısıtıp soğutmak üzere klima almayı düşünüyorum. Evimiz güney cepheli üst kat çatıda kremit yok yalıtım var. Tosh ras 22 skv çok gelirmi yada 16 skvr daisekai mi alsam fiyat olarak yakınlar bende 3000 tl civarı düşünüyorum. Ustalardan rica ediyorum ne önerirsiniz .
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• 
Sayfa: önceki 12161217121812191220
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.