Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1210. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
31 Misafir (1 Mobil) - 30 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.222
Cevap
701
Favori
4.430.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12081209121012111212
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bellibol64

Eyvallah sayın 9köylü kardeşim değerli yorumlarını bekliyorum.

kardeş çok geç girdim gene gireceğim yoktuda.. annemler tvde klimalar mikrop saçıyor diye dinlemişler bağır çağır çağırdılar klimayı temizlemeye geldim başladım. hiçte abartılacak kadar kirlenmemiş. bazen şu tvler adamı çileden çıkartıyorlar.

kardeş siz her iki klimadan birini alabilirsiniz bence ikiside aynı ürün. 12lik alaın neden derseniz markety ürünü belki tam 12lik olmayabilir 9lukta tam 9luk olmayabilir. zira birol ustanın bu konularla ilgili güzel bir yazısı var bulunca eklerim. selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: karamaçalar

Sizin takmayı düşündüğünüz yer daha iyi olur çünkü keşif olan yerde hakikaten oturanları üşütüyor,selamlar.

bir ayrıntıya değineyim karşı taraf dediğiniz çok doğru. ama arkadaşın düşündüğü yerde masum değil neden derseniz ille bir hızı var fanaın kesinlikle gene karşıya üfleyecek. iç kanatları sağa çevirse bile çok faydası olacağını sanmam.

şayet benim dediğim yer etaksa koltukt aolsa klimanın altında isterse o koltukta yat uyu klima tam aşağıya vermez soğuğu denemeyle sabittir bir resim alırım bri kaç saat sonr abu ray aeklerim. mesajı değiştirirm örneğinden kopy alarak. (bu mesajın).
    gözükecek olan çekyat koltukta 2011 yzında 1 aydan fazla uyudum klima hep 24-26C arası çalıştı evet soğuk oldu ama üstüm egelmediği için çarpılmadım.

şimdilik selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aykut Çıkabilir

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: Aykut Çıkabilir

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: notresume

3 sene önce burada okuduğum yorumlara göre ısıtma ve soğutma için Mitsubishi MSZ-FD25VABH aldım. 3 yıldır oturduğumuz evin salonunda kullanıyoruz ve çok memnunuz. Yeni aldığımız evde 29m2 salon bulunmakta. Klima salon için yeterli olur mu? Eğer küçük gelirse 2000-2500 civarı uygun ve verimli ne alabilirim? Çok teşekkürler.

hiç kormayın yeter artar bile:)) sadece yetkili servise taşıtın biraz fazla ücret verirsiniz ama kafanız rahat olur.

Hocam 40m2 salon nasıl birşey önerirsiniz ?

12lik kalite bir inverter yeter. kendimden örnekle mitsubishi electric önerebilrim.

araştırn sizde bu aralar rakamı uygun deniyor. ayrıca diğer kalite markalarada bakın. vaktim yok girebilrisem akşamda yardımcı olabilirim. diğer arkadaşalarda yardımcı olurlar size bu arada tabiki. mesele şuan zibronun 75 serisi 12liklerle lgnin 12likleri çok uygun onlarada bakabilirsiniz.

Sağolasın hocam

sizde sağolunuz:)

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: chequevara

quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: chequevara

merhabalar herkese.İlk defa klima taktıracağım önceden beri kafamda vardı bu yıl nasip oldu.Ev aşırı sıcak.Reklamlarda vestelin 6 yıl garantıli inverter klimalarını gördüm.Hem fiyatı uygun hemde garanti bakımından cazip geldi ama ben bu islerden anlamadığım için sizlere danışayım dedim.Ne dersiniz iyimidir?

vestel tavsiye etmem hocam. bütçeniz nedir?

1000-1500 düşünüyoruz şuanlık.Taksit imkanları ve garantisi iyi gibi geldi.Neden vestel tavsiye etmezsiniz hocam?

Ses,Soğutmama , ısıtmama gibi sorunları var .

sadece soğutma mı olacak ?

alan kaç m2 ?

Sadece soğutma olacak hocam.
    Ev 110 m2 ama salonu tam olarak bilmiyorum tahminimce 30-50 m2 arasıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chequevara -- 20 Temmuz 2013; 15:23:54 >

• quote:

quote:

Sizin takmayı düşündüğünüz yer daha iyi olur çünkü keşif olan yerde hakikaten oturanları üşütüyor,selamlar.

bir ayrıntıya değineyim karşı taraf dediğiniz çok doğru. ama arkadaşın düşündüğü yerde masum değil neden derseniz ille bir hızı var fanaın kesinlikle gene karşıya üfleyecek. iç kanatları sağa çevirse bile çok faydası olacağını sanmam.

şayet benim dediğim yer etaksa koltukt aolsa klimanın altında isterse o koltukta yat uyu klima tam aşağıya vermez soğuğu denemeyle sabittir bir resim alırım bri kaç saat sonr abu ray aeklerim. mesajı değiştirirm örneğinden kopy alarak. (bu mesajın).
    gözükecek olan çekyat koltukta 2011 yzında 1 aydan fazla uyudum klima hep 24-26C arası çalıştı evet soğuk oldu ama üstüm egelmediği için çarpılmadım.

şimdilik selamlar.

Sayın 9köy arkadaş ben sizin dediğiniz yer derken resimdeki çizdiğiniz köşeyi görmeden yazmışım benim evin krokisi ile ölçüler hariç uyuşuyor siz banada ayni yeri tavsiye etmiştiniz hatılarsınız bende tam aksi yöne takmıştım servisin dediği yere klimayı şimdi gerçekten evde terlemeden oturuluyor ama ben genede en kısa zamanda sizin tavsiye ettiğiniz yere takmak istiyorum klimayı selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: abdullah09nazilli

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

Orijinalden alıntı: abdullah09nazilli

dün işyerindeki 24000 lik demirdöküm klima bir anda soğutmamaya başladı. dış ünite inliyordu.akşamüstü servis geldi kapasitör yanmış dedi. 80 tlymiş. bir daha olursa motor yanar, birincide motor sargıları darbeyi aldı ikinci de koruma yapmaz direk motor yanar dedi. oda 450-500 tl dedi. servis doğru mu söylüyor acaba? koruma yapan parça yenilenince de korumaz mı?

düzeltme:imla

kapasitör dedikleri bildiğimiz kondansatör :)

fiyatı ise en fazla 5-10 tl.dir (aslında daha ucuzdur ama iş klima olunca fiyatı şişirebilirler)

ayrıca hemen hemen tüm motorlarda ilk hareketi sağlamak için kullanılır (çamaşır makinesi gibi cihazlarda da vardır)

kapasitör arızalanınca motor dönmeye çalışır ama dönemediğinden uzun süre çalıştırılırsa sargılar zarar görebilir ama zarar görmemiş bir sargı bir daha böyle bir durumla karşılaşırsa yanar sözü bana göre saçma,zaten zarar görmüş olsaydı ilk seferde olurdu (sargılar kavrulurdu) ve bir daha iş görmezdi

motor fiyatını bilmediğim için o konuda bir şey söyleyemeyeceğim ancak birol ustanın daha önce ki verdiği bilgilere göre parça fiyatları aşırı derece de tuzlu ,bu nedenle çoğu klimayı tamir ettirme yerine yenisini almak daha iyi oluyor (garanti kapsamında değilse)

40 tl servis 80tl kapasitor yaziyo faturada. Olan oldu artik. Sagolun.

Toplam 120 TL mi yani,biraz abartmışlar,sıcaklardan olsa gerek. Bu işin hakkı 75 TL bence +kdv faturalı olursa.

Ama şunu da beklemeyin ,kondansatör 10-15 TL diye gelipte kimse 30-40 TL ye o işi yapmaz.

uzak bir mesafe değilse ve çok iş varsa dediğiniz doğru ama çok yakın bir mesafe ise ve çok iş yoksa bana göre bu işin hakkı 50 tl.dir

Kemal kardeş her gün 10 tane 50 TL alınacak servis işi olsa ,öper başımıza koyarız.Bu tarz iş yani küçük müdaheleli arıza yılda toplasan 100 tanedir. 50 TL den 40 tl si işçilik desen, 4000 TL yapar,ben sana söyleyeyim adam gibi bir ekibin 2 aylık gideri değil bu para.Yani makinenin içine edilmesini istemiyorsan,40-50 TL ye servis bekleme. İşi şansa bırakacaksın demektir.

Bu arada kondansatör değiştirmekle iş bitmiyor,acaba doğru teşhis mi idi,başka bir şey var mı idi,kablo soketleri gevşek,yanık mı idi.İşte usta burada önemli.O kondansatörü değiştirdikten sonra bir gevşeklik vs. varsa ,ileriki aşamada kompresörü eline alabilirsin.

Bakın çok basit bir örnek,özel doktora gidiyorsunuz,hemde ayağına kadar siz gidiyorsunuz,min. alan 100 TL lıyor. ayağına çağırsan 250 TL ye bile gelmez.

Bu servis rakamları birazda bölgeye bağlı tabiki. Bizim İzmir'de ortalama servis hizmeti verme km miz 5 km nin altında değil,zaman ise min 1 saat, birde bu tarz arızalar tam da işin cavcavlı zamanı olur.Yani yatrsın 3-4 ay kimse aramaz,tam satış -montaj derken arıza patlak verir.2 ayda kazandığı paraya 3 ay idare edeceksen sen hesapla artık.Mevsimlik işçide yok malesef bizde,böyle çalışan firmalarda var tabiki de,işte o zaman şansını deneyeceksin. YA TUTARSA...

hocam siz bu işi kendi açınızdan alıyorsunuz ,tamam ben size güveniyorum ve sizinle 60 tl. karşılığı anlaşırız

peki herkes sizin kadar bu işe önem veriyor mu ?

yukarıdaki örnekte adamlar ne demiş ?

bir daha böyle bir durum oluşursa sargılar komple gider dediklerine göre kendilerini kurtaracak yöntemi de söylememişler mi :)

vatandaş 120 tl. verdiği halde bir problem çıkarsa normaldir dediklerine göre daha ucuza yaptırmak daha avantajlı gibi geliyor

ileride kendi hatalarından kaynaklanan bir arıza olsa dahi bak biz daha önce demiştik deyip işin içinden çıkacakları gün gibi ortada

ayrıca bazı servisler vakuma gerek yok bile dediklerine göre risk her zaman var demektir,ya riski göze alıp ucuz yapana yada işini iyi yaptığı bilinen servise biraz fazla para verip yaptırmaktan başka çare yok

keşke tüm servisler işi iyi bilse ve gereken hassasiyeti gösterse işte o zaman verilen paralar helal olsun

• 9köy kullanıcısına yanıt
    Teşekküe ederim, @9köy
  • Merhaba arkadaşlar, müsaitseniz sizden tavsiyede bulunmanızı rica edicem ( birol bey sizde tavsiyede bulunursanız sevinirim ), uygun fiyatlı yüksek btulu klma düşünüyorum gree yada vatanbilgisyrdaki daylux klima kalite, kullanım özellik servis, sorunsuzluk açısından ayrı ayrı değerlendirecek olursak hangisini tavsiye edersiniz ( bildiğim kadarı ile ikiside gree üretimi ve servis olarak airfel ilgileniyor, kullanacağım alan 35 er m2 lik dubleks yazlık. çatı var panjur var iki kat arasında kapı yok, üst kattaki odaları kapatarak 10 m2 lik bir alan yaratılacak toplamda 45, 50 m2 lik alan soğutulacak amaç tansiyon sıkıtısı olan annemi bir nebze olsun rahatlatmak. bütçe 2000 tl ve altı, 24 lük makinalara baktım ama bulduğum markaların servisleri airfel servisleri gibi özenli olacağını düşünmediğimden bu iki markayı düşünüyorum, geçmişte vakumlama olaylarından başım ağrımıştı. Kafama takılan bir noktada, düşündüğüm klimalar ile 24bin btuluk makinalar arasındaki 2000, 3000 btuluk farkı ilerde ararmıyım. Not : gree 21bin daylux 22bin btu)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: crashmania

Merhabalar.

15-20 m² alan için ikinci el bi klima buldum.Fiyat iç dış ünite 650 tl. York firmasının,eski tiplerinden yer modeli split kliması mch 18 Heat Pump özellikli, 18.000btu.
    Klima sadece yazları 18.00 1.00 saatleri arası kullanılacak. Yılda 60-70 gün kullanılacak tahmini.

Sizce nası bi tercih olur, önerir misiniz ?
    Ya da önerebileceğiniz başka yer tipi klima var mıdır ?

İlginiz için teşekkürler.

Arkadaşlar, ilgili bilgili kişilerden yanıt bekliyorum.
  • Daylux 22 000 btu sogutma kapasitesine sahiptir,aslinda piyasada ki bir cok 24 diye adlandirilan urunler 21-22 binliktir. ( 60 serisi 6 kw lik) cok az urun var gercek 24 luk (71 serisi)zaten fiyatlarida daha yuksek. Daylux uygun fiyata en iyi secim.

Ama harbi 24 derseniz OLEFINI de var 24 500 btu asogutma kapasiteli listede 2400 TL fiyati var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Daylux 22 000 btu sogutma kapasitesine sahiptir,aslinda piyasada ki bir cok 24 diye adlandirilan urunler 21-22 binliktir. ( 60 serisi 6 kw lik) cok az urun var gercek 24 luk (71 serisi)zaten fiyatlarida daha yuksek. Daylux uygun fiyata en iyi secim.

Ama harbi 24 derseniz OLEFINI de var 24 500 btu asogutma kapasiteli listede 2400 TL fiyati var.

Birol bey ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim, gree yerine dayluxu düşünücem. aklıma bir husus daha takıldı bazı markalar bakır boru yerine iki ucu bakır olan geri kalanıda aliminyum olan borular kullandığını ve bu durumu tasvip etmediğinizi biliyorum sanki geçmişte siz yada başka bir arkadaşımız dayluxlerdede böyle bir şey olduğunu söylemişti yada yanlış hatırlıyorda olabilirim bu durumla ilgili bir bilginiz varmıdır acaba

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• forum donanım ailesi çok acil yardıma ihtiyacım var
    2 klima arasında bugün seçim yapmam gerekiyor

30 m2 yalıtımlı kuzey- batı oturma odasına 12000 btu klima düşünüyorum sizce yeterlimidir?

airfel AS12-0933 INV = 1650

arçelik 123410 inv = 1400 fiyat aldım

sizce hangisini tercih etmeliyim
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
  • forum donanım ailesi çok acil yardıma ihtiyacım var

30 m2 yalıtımlı kuzey- batı oturma odasına 12000 btu klima düşünüyorum sizce yeterlimidir?

• quote:

Orijinalden alıntı: oreka

forum donanım ailesi çok acil yardıma ihtiyacım var

Forumu dikkatli bir şekilde incelerseniz genelde vestel arçelik beko klimaların tavsiye edilmediğiniz görürsünüz, bu markaların hem makinaları hemde kurulumu gerçekleştiren servislerinden pek olumlu bahsedilmez, airfel servis anlamında türkiyede ileri gelen markalardandır, ürünleride iyidir, forumu biraz incelerseniz kendi sorunuzun cevabını kendinizde verebilirsiniz bu cevapta yüksek ihtimal airfel olacaktır.

• herkese selam

çatı katı bir ofisimiz var, maksimum 55-60 m2 civarındadır, tavan bildiğiniz ahşap eğimli yere doğru inen tavanlardan, tam çatı katı yani. çok büyük bir teras var ve ofisteki 3 odadan da terasa dirkt olarak açılan duvarın tamamını kaplayan ısıcam yaptırdık. yani terasa bakan duvar açısından ısı yalıtımı mükemmel oldu ancak bina eski olduğundan tavana bir şey yapamadık. tavanın eski olması ısı yalıtımını nasıl etkiler bilgi sahibi değilim.

ofis terasta olduğundan yazın durulması mümkün olmuyor, iyi soğutan bir klima almak şart. aynı zamanda ofiste kalorifer peteği yok, alt yapı çok pahalı tutar diye de yaptırmadık, klima ile ısınacağız yani.

nihayetinde hem iyi soğutan, ancak daha da önemlisi 9 ay boyunca iyi ısıtacak bir klimaya ihtiyacımız var.

resimdeki "boş koridor" bölümüne tepeye tek bir klima takıp 3 odayı da ısıtır düşüncesindeydim ancak kesinlikle ısıtmayacağını söylediler.

sizde sadece tek klima ile ofisi ısıtma ihtimalim var mı? var ise yerleşim yeri nasıl olmalı?

her odaya klima takacaksak çatı eğimli olduğundan teras camına en yakın duvardan terasa dik olarak yerleştiririz diye düşündüm, ne dersiniz?

yer kliması sıkıntı yaratır düşüncesi ile duvar tipi klima daha mantıklı ama aksi görüşteyseniz yer kliması da kabulümdür.

uygun klima tavsiyelerinizi bekliyorum. bu arada ofis istanbul beşiktaş fulya' da.

teşekkürler.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• mbirol kullanıcısına yanıt
    12 lik inv. alacak arkadaşlar 1-2 gün sabredin,bomba geliyor??????

Bu mesajın devamı geldi mi? Baktım bulamadım:(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srdrgkdmr -- 22 Temmuz 2013; 16:00:29 >
  • quote:

quote:

quote:

şimdilik selamlar.

Sayın 9köy arkadaş ben sizin dediğiniz yer derken resimdeki çizdiğiniz köşeyi görmeden yazmışım benim evin krokisi ile ölçüler hariç uyuşuyor siz banada ayni yeri tavsiye etmiştiniz hatılarsınız bende tam aksi yöne takmıştım servisin dediği yere klimayı şimdi gerçekten evde terlemeden oturuluyor ama ben genede en kısa zamanda sizin tavsiye ettiğiniz yere takmak istiyorum klimayı selamlar.

bendende selamalar öncelikle.. hatırlıyorum resmi ve tekrar eski mesajlarada baktım.

quote:

quote:

Hocam sizin buradaki şahıslara tavsiyeleriniz kendi klimanız üzerinden olduğu için,her klima aynı vazifeyi yapar diyemeyiz,sırf bu yüzden insanlar klimayı alıp kullanmaya başladıkları zaman anlıyorlar ne olduğunu.Bende şimdi sizin gibi yetmiş seksen mkare evlerin tek klima ile soğutulabileceğini,bizzat yaşayarak anlamış oluyorum.Geçen resim göndermiştim forum'a klimayı sizde oraya koyun diye telkinde bulunmuştunuz hatırlarsınız gerçekten oraya koymam lazım öbür odaların dağa iyi iklimleneceği gözüküyor.

yazmışsınız.

yanlış hatırlamıyorsam borulama mesafesi çok uzak olduğundan servis deneyelim olmazsa istediğiniz yere takarız demişti yanlış hatırlamıyorsam. şayet terlemeden oturuyorsanız servisle konuşun 1 yıl deneyin öyle değiştirin demek isterim şahsen. çünkü şuan olduğu yerden tüm ev dağılım daha iyi olur bence. salona takarsanız bu etki azalabilir.

neden derseniz 5-6 m geri çekeceksiniz klimayı 2. odanıza etki azalır. mutfakğınızada öyle. sadece salondaki etki fazlalaşır. şayet salon önceliğim değil diyorsanız bence dursun orada. hem tekrar montaj zahmeti olmaz klimayı taşı vs tekrar vakum yormamış olursunuz makineyi. memnunsanız dokunmayın derim. şayet yetmeyen bir yer varsa ufak bir yer tipi vantilatör alın yetmeyen oda kapısının önüne koyun gayet güzel yere çken soğuğu taşır odaya .

• quote:

Orijinalden alıntı: bellibol64

Teşekküe ederim, @9köy

birşey değl dostum. birol ustada daylux a onay vermiş şimdi okudum haryırlısıı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: renzokuken

herkese selam

çatı katı bir ofisimiz var, maksimum 55-60 m2 civarındadır, tavan bildiğiniz ahşap eğimli yere doğru inen tavanlardan, tam çatı katı yani. çok büyük bir teras var ve ofisteki 3 odadan da terasa dirkt olarak açılan duvarın tamamını kaplayan ısıcam yaptırdık. yani terasa bakan duvar açısından ısı yalıtımı mükemmel oldu ancak bina eski olduğundan tavana bir şey yapamadık. tavanın eski olması ısı yalıtımını nasıl etkiler bilgi sahibi değilim.

ofis terasta olduğundan yazın durulması mümkün olmuyor, iyi soğutan bir klima almak şart. aynı zamanda ofiste kalorifer peteği yok, alt yapı çok pahalı tutar diye de yaptırmadık, klima ile ısınacağız yani.

nihayetinde hem iyi soğutan, ancak daha da önemlisi 9 ay boyunca iyi ısıtacak bir klimaya ihtiyacımız var.

resimdeki "boş koridor" bölümüne tepeye tek bir klima takıp 3 odayı da ısıtır düşüncesindeydim ancak kesinlikle ısıtmayacağını söylediler.

sizde sadece tek klima ile ofisi ısıtma ihtimalim var mı? var ise yerleşim yeri nasıl olmalı?

her odaya klima takacaksak çatı eğimli olduğundan teras camına en yakın duvardan terasa dik olarak yerleştiririz diye düşündüm, ne dersiniz?

yer kliması sıkıntı yaratır düşüncesi ile duvar tipi klima daha mantıklı ama aksi görüşteyseniz yer kliması da kabulümdür.

uygun klima tavsiyelerinizi bekliyorum. bu arada ofis istanbul beşiktaş fulya' da.

teşekkürler.

en az 9 luk 2 adet klima almalısınız 20m2 ve 18m2 odalara.

sekretaryaya içinde bir 9000 btu gözüküyor koridora ama yeri görmediğimziden bilemeyiz idare olurmu olmazmı belkide cam önünden akılması gerekebilir veya koridor duvarından oda ısıtılması gerekebilir. tek alan olursa 7000 btu yeter.

• 
Sayfa: önceki 12081209121012111212
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.