Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1171. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: tahsin75 , tahsin75 Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 10 Misafir - 11 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.229
Cevap
702
Favori
4.431.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
31. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 11691170117111721173
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zgr_ogame

Herkese merhaba arkadaşlar sabahtan beri sürekli mesajları okuyorum ve doğal olarak kafam iyice çorba oldu :):)

Şimdi anladğım Mitsubishi ve Daikin baya iyi markalar ama fiyatları bütçemin üstünde ...

Bugün Arçelik'ten keşfe geldiler 9000'lik bir klimanın yeterli olcağını söylediler ama ben diğer odalarda hafif serinlesin istediğim için 12.000'lik önerdiler ...

Sadece serinleme amacıyla kullanacağız, evimizin yalıtımı güzel, çift cam, serinlemesini istediğimiz kısımlar sabahtan öğlen 3 sularına kadar güneş alıyo ve klimanın takılı olacağı oda 17m2 ...

Bazen günde 3-4 saat ama bazen de 12 saat civarı çalıştırmamız gerekebilir klimayı yani ortalama 6-7 saat hergün çalıştırırız sanırım ...

1. si Inverter tercih etmelimiyim ? aradaki fiyat farkı benim kullanım şartlarımda enerji tasarrufuyla kapanabilirmi ?

2. si de bütçemi 1500 civarı belirlerdim ( 1700 liraya kadar zorlayabilirim ) anladığım kadarıyla airfel iyi bir marka ve fiyat aralığı da istediğim civarlarda ama sizden de 2-3 tane model önerisi alabilirsem çok sevinirim.

Teşekkürler

şimdi gelirler

aırfel yada carrier al derler

• burock2010 B kullanıcısına yanıt
    akakçe
  • quote:

Orijinalden alıntı: makaşo

akakçe

1830 tl kargo dahil en lata yazmışlar bence bayii ile görüşürseniz neredeyse aynı fiyata 12 taksitle ve 3 ay ertelemeli alabilirsiniz
  • burock2010 B kullanıcısına yanıt
    bence de en yakın bayiden almak daha avantajlı
    referans olsun diye yazdım
    hem bayiden alınca klima servisle birlikte geliyo
  • Daikin Zhara FTXB50AV 18.000 BTU'luk inverter klima aldım yeni takıldı iç ünite resimlerini ekliyorum. Dış ünite ve özellikler için link ekliyorum.
    http://issuu.com/airfel-klima/docs/zhara-serisi-ftxb-av?mode=embed&layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Flight%2Flayout.xml&showFlipBtn=true

• Bu aletler aylık kullanımda faturaya ne kadar yansıyor ? mesela aksamları 3-5 saat 1 ay boyunca ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogundemir

Bu aletler aylık kullanımda faturaya ne kadar yansıyor ? mesela aksamları 3-5 saat 1 ay boyunca ?

kullanım süresi ve cihaza bağlıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: karamaçalar

Hocam sizin buradaki şahıslara tavsiyeleriniz kendi klimanız üzerinden olduğu için,her klima aynı vazifeyi yapar diyemeyiz,sırf bu yüzden insanlar klimayı alıp kullanmaya başladıkları zaman anlıyorlar ne olduğunu.Bende şimdi sizin gibi yetmiş seksen mkare evlerin tek klima ile soğutulabileceğini,bizzat yaşayarak anlamış oluyorum.Geçen resim göndermiştim forum'a klimayı sizde oraya koyun diye telkinde bulunmuştunuz hatırlarsınız gerçekten oraya koymam lazım öbür odaların dağa iyi iklimleneceği gözüküyor.

hocam, zaten bende kendi kullandığım klimalar haricinde özelliklede ME haricinde elimden geldiğinice öneride bulunmamaya gayret ediyorum.

ama tabi inanmayan sayısı daha çok çünkü kalite klimalar ister istemz pahalı. mesela ben mecbur kalmadıkça airfel vb klimaları tavsiye etmem ettiğim zamanda okuduklarıma nazaran derim.

çünkü bilmemki bu klimada ME ler gibi oto flap meselesi varmı yokmu. aslında her klimanın mantığı aynı olsada. fiyat düşürmek için oldukça çeşitli yöntemler var. günümüzde. mesela airfel veya x bir ucuz markadada mutlak ekonomi modu vardır ama 2. bir ekonomi modu olan oto flap varmıdır sorsamda sorduğum kişiler bunu anlamıyorki.

am aben genel mantıkta hala çok büyük değişiklik olmayacağı için. şerh koyup öneriyorum. e oto flap özelliğindeki tasarrufta ME nin sütünlüğü olsun. belki diğerlerindede daha farklı şekilde olabilir bu özellik. yanlış konuşuyorsamda affola.

resmi hatırlamıyorum yanlız bir kez daha siz işlerseniz, karıştırdım çünkü son zamanlarda baya me alan olduğu için. çok kişiylede yazıştım. birkez daha bakarız resme.

yanlız bakınız şu durumda var. diğer arkadaşalr yanlış anlmasın. ben büyük alanlara önerirken evin uygunluğuna göre öneriyorum.

ama bir çok kişi hemen a tek klimayla koca ev soğutulur diyor. bu çok yanlış bir durum. benim böyle bir iddiam yok. bazen mecbur kalıyorum arkadaşlar diyor para yok vs bende deneyebilirsiniz diyorum ama sorumluluk olayı zaten bende olamaz çünkü klimacı değilim. soran arkadaşalarada bişe diyemem gücü yoktur sorar haliyle.

ama bazı arkadaşların mantığınız sezince gerçekten kızıyorum. giderler 2-3 bin tl ye telefon alırlar ama kalite klimaya gelince boş atıp dolu tutmaya çalışırlar. yokki böyle bir şey.

bakın siz kalitelisini aldınız ve klimanın durumu başaracağına artık güveniyorum diyorsunuz. ve denedikçe çözüyorum bazı durumları demişsiniz. (zaten bende kesin kez şu alanı soğutursunuz diyorsam daha ziyade tek alanlar için söylüyourm bunu. mesela 25 m2 alan ile 100-120 m2 koca dairenin alanı bir olurmu mümkünü yok tabiki sadece biraz ortam kırabilrisiniz ama 25m2 9lukta taksanız serinlersiniz hatta kaliteli gerçek bir inverter veya klasik 7000 btu taksanızda serinleriniz. çünkü soğutacağınız alan tek bir alandır kapınızda kapalıdır. zaman zaman pencerenizi açıp havalandırsanızda durumu kurtarırsınız.)
    sizede dediysem şurya takılsa daha iyi olur mutlak güvenmişimdir çizime göre ama evin heryerini aynı derecede soğutursunuz dememişimdir.

gerçek inverter veya gerçek btu dedim parantez içinde. çünkü birçok alt markalardaki klimaların kompresörünün verilen değerde olup olmadığını birol usta zamanında baya açıklamıştı. bunu zaten biz tavsiye denler bilemeyiz ancak memnuniyeti saysı arttıkça kullananlar memnun diyebilriz.

İyi akşamlar resmi tekrar işliyorum sizin tavsiyeniz soldaki yıldızlı yerdi,selamlar.

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    mesela orneklendırebılırmısın ? orta secıye bır makına ıcın
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogundemir

mesela orneklendırebılırmısın ? orta secıye bır makına ıcın

20m²'de kullanılan 1200w çeken 12000 btu bir cihaz için örneklendirirsek:

1 saat boyunca dış ünite hiç kapanmadan çalışsa ki uygun değerde kullanıldığında mümkün değil.

Elektriğin kw'ının 40 kr olduğunu varsayarsak saatte 48kr yakar.

3saatte 1.44 Tl yakar. 1 tl 44 kuruş

Her gün 3 saat çalışsa ayda 43 TL eder...

5 saat çalışsa

Saati 48 kr

5 saatte 2.40 tl 2 lira 40 kuruş

Ayda 72 Tl

Ayrıca inverter cihazlarda bu sarfiyat bayağı düşecektir.

Uygun sıcaklık değeri ayarlandığında dış ünite asla 3 saat sürekli çalışmaz ve kapandıkça tasarruf eder. zaten saat full çalışsa o ortamda duramazsınız.yani bu hesaptan daha az elektrik harcamış olur. akşam tarifenin de ucuz olduğunu düşünürsek sarfiyat daha az olacaktır bu hesaptan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 20 Haziran 2013; 14:32:38 >

• daıkın dedinmi eskiden beş dakika düşünürdük kalite demekti

şimdide düşünüyorum kaçmak için

en kaliteli modelleri

zahara ve enjoy
  • Teşekkürler tavsiyeniz için nereden alabilirim diye araştırıcam istanbul da oturuyorum.Geçmiş yazılarda birisi electroworld den 1229tl ye auer12000 lik inverter aldığını yazmış hala satıştaysa ve alabilirsem fiyat farkına deger mi? birde auer alırsam hangi servis ilgileniyor airfel-daıkın mi? ayrıca auer de gree üretimi sanırım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srdrgkdmr -- 21 Haziran 2013; 11:53:56 >
  • quote:

quote:

quote:

Hocam sizin buradaki şahıslara tavsiyeleriniz kendi klimanız üzerinden olduğu için,her klima aynı vazifeyi yapar diyemeyiz,sırf bu yüzden insanlar klimayı alıp kullanmaya başladıkları zaman anlıyorlar ne olduğunu.Bende şimdi sizin gibi yetmiş seksen mkare evlerin tek klima ile soğutulabileceğini,bizzat yaşayarak anlamış oluyorum.Geçen resim göndermiştim forum'a klimayı sizde oraya koyun diye telkinde bulunmuştunuz hatırlarsınız gerçekten oraya koymam lazım öbür odaların dağa iyi iklimleneceği gözüküyor.

hocam, zaten bende kendi kullandığım klimalar haricinde özelliklede ME haricinde elimden geldiğinice öneride bulunmamaya gayret ediyorum.

ama tabi inanmayan sayısı daha çok çünkü kalite klimalar ister istemz pahalı. mesela ben mecbur kalmadıkça airfel vb klimaları tavsiye etmem ettiğim zamanda okuduklarıma nazaran derim.

çünkü bilmemki bu klimada ME ler gibi oto flap meselesi varmı yokmu. aslında her klimanın mantığı aynı olsada. fiyat düşürmek için oldukça çeşitli yöntemler var. günümüzde. mesela airfel veya x bir ucuz markadada mutlak ekonomi modu vardır ama 2. bir ekonomi modu olan oto flap varmıdır sorsamda sorduğum kişiler bunu anlamıyorki.

am aben genel mantıkta hala çok büyük değişiklik olmayacağı için. şerh koyup öneriyorum. e oto flap özelliğindeki tasarrufta ME nin sütünlüğü olsun. belki diğerlerindede daha farklı şekilde olabilir bu özellik. yanlış konuşuyorsamda affola.

resmi hatırlamıyorum yanlız bir kez daha siz işlerseniz, karıştırdım çünkü son zamanlarda baya me alan olduğu için. çok kişiylede yazıştım. birkez daha bakarız resme.

yanlız bakınız şu durumda var. diğer arkadaşalr yanlış anlmasın. ben büyük alanlara önerirken evin uygunluğuna göre öneriyorum.

ama bir çok kişi hemen a tek klimayla koca ev soğutulur diyor. bu çok yanlış bir durum. benim böyle bir iddiam yok. bazen mecbur kalıyorum arkadaşlar diyor para yok vs bende deneyebilirsiniz diyorum ama sorumluluk olayı zaten bende olamaz çünkü klimacı değilim. soran arkadaşalarada bişe diyemem gücü yoktur sorar haliyle.

ama bazı arkadaşların mantığınız sezince gerçekten kızıyorum. giderler 2-3 bin tl ye telefon alırlar ama kalite klimaya gelince boş atıp dolu tutmaya çalışırlar. yokki böyle bir şey.

bakın siz kalitelisini aldınız ve klimanın durumu başaracağına artık güveniyorum diyorsunuz. ve denedikçe çözüyorum bazı durumları demişsiniz. (zaten bende kesin kez şu alanı soğutursunuz diyorsam daha ziyade tek alanlar için söylüyourm bunu. mesela 25 m2 alan ile 100-120 m2 koca dairenin alanı bir olurmu mümkünü yok tabiki sadece biraz ortam kırabilrisiniz ama 25m2 9lukta taksanız serinlersiniz hatta kaliteli gerçek bir inverter veya klasik 7000 btu taksanızda serinleriniz. çünkü soğutacağınız alan tek bir alandır kapınızda kapalıdır. zaman zaman pencerenizi açıp havalandırsanızda durumu kurtarırsınız.)
    sizede dediysem şurya takılsa daha iyi olur mutlak güvenmişimdir çizime göre ama evin heryerini aynı derecede soğutursunuz dememişimdir.

gerçek inverter veya gerçek btu dedim parantez içinde. çünkü birçok alt markalardaki klimaların kompresörünün verilen değerde olup olmadığını birol usta zamanında baya açıklamıştı. bunu zaten biz tavsiye denler bilemeyiz ancak memnuniyeti saysı arttıkça kullananlar memnun diyebilriz.

İyi akşamlar resmi tekrar işliyorum sizin tavsiyeniz soldaki yıldızlı yerdi,selamlar.

evet hatırladım doğru sizin taktığınız yer pencere yakınıydı. ordan hem karşı duvara çarpıp çabuk kısar klimanız diğer taraflardan az emiş yapar. hemde sizleri aşırı üşütür. kapı karşısına konursa ister istemez diğer bölümlerden daha fazla emiş yapacağı için. hem o alanlara fayda sağlar hemde sizleri çarpmaz. bende mecburiyetten diğer evde benzer durum yaşamaktan korkuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: endless

Bende ustalardan yardım talep ediyorum. 30 m2 işyerindeki klimam bozulduğu için bir klima alacağım.
    Bugün İklimsa'dan bir arkadaş geldi Mitsubishi MSZ-CHC35VA tavsiye etti. Sanırım eski modelmiş yenisi çıkmış ama eskileri hala ellerinde varmış. Fiyat olarakta 2.285 TL teklif verdi. World Card'a 10 ay taksit 3 ay ertelemeli, peşin olarak neredeyse hiç inmiyorlar..
    Ustalardan tavsiyem bu klima nasıldır, bu paraya daha iyi bir ürün alınabilir mi?
    Çok iyi bilmediğim bir alan olduğu için danışmak istedim.
    Teşekkür ederim.

iklimsayı yanlış yazmışsınız. klimaplustan gelinmiştir.

hiç kaçırmayın alın derim. yenisinin rakamı 2500 müş arkadaş üste işlemiş resimleri. ama o fiyatta duracağını sanmam.. zaten özellik olarak çok büyük bir değişiklik yok. belki biraz pazarlıkla 50-1000 kırdırabilriseniz daha çok kâr etmiş olursunuz.

Bi şu klavyeye hakim olamadın gitti, çekicem kulağını

haklısın abi

• Yaklaşık 18 metrekare bir oda için klima arıyoruz, evimiz Adana'da ve yalıtım yok. Üst kat da boş. Oda neredeyse öğlenden akşama kadar bayağı güneş alıyor...

Hem yazın hem kışın genellikle bu odayı kullandığımız için her iki mevsimde de kullanabileceğimiz bir klima arıyoruz.

Bütçemiz yaklaşık 1500 TL.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eldiven -- 20 Haziran 2013; 15:21:21 >
  • Koca usta'nın tavsiyesiyle alarko carrier 035m klima aldım. Bugün gelip montajını yaptılar. İşçilik ve montaj on numara temiz ve titiz çalıştı gelen arkadaşlar, standart servisler gibi çok acelesi olan ve konuşmayı sevmeyen insanlar kesinlikle değiller. Balkonun duvarına taktılar dış üniteyi. Takarkende dübelle falan değilde saplamayla yaptılar montajını. Sonsuz vida kullandılar iki taraftan somunla sabitlediler. Vakumlamayıda yaptılar. İlgili ve bilgili arkadaşlar, güzelce anlattılar. İşlerini layıkıyla yaptılar. Montajdan memnun kaldım.
    Klimayı aldığım bayinin personeli montaj ve kurulum işini yapıyor, Geçen sene Bu seriden 75 ürün montajı yaptığını ve hiç şikayet gelmediğin söyledi arkadaş.
    Bayinin yeri bayrampaşada. Han ısı adında bir firma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismailsss -- 20 Haziran 2013; 16:22:52 >

• selamlar,

konuyu baştan sona okuyamadım takdir edersiniz ki :) ben de evime klima almaya karar verdim. bir kaç detay vereyim. ev 3 katlı bir apartmanın 3. katında, her katta 4 daire var, hepsi simetrik (köşelerde). yalıtım var diyorlar ama ben anlamadığım bilmediğim için var mı yok mu emin değilim (taşınalı 6 ay oldu). camlarım pimapen değil, ahşap (ısı konusunda iyi midir kötü müdür bilmiyorum sanırım kötü). evin krokisi aşağıdaki gibi:

amacım hem salonu hem yatak odasını serinletmek, ev hayatımın büyük kısmı salonda geçiyor, uyku ve benzeri aktiviteler için yatak odamı kullanıyorum. diğer 2 oda şimdilik boş, belki 1 tanesine ev arkadaşı alabilirim bir zaman (ama planı ona göre yapmıyorum). krokideki ince çizgiler pencere, ince kapılar balkon kapısı, balkon olmayan yerlerdekiler de fransız stili kapı (balkon yok direk dışarı açılan açıldığında hemen önünde korkuluk olan kapı). evdeki bütün odalar güneye, salon güney ve batıya bakıyor. güneş varken sürekli güneş alıyor yani. bütün pencere ve kapılarda stor mevcut, ve genellikle kapalı kullanıyorum. mutfağın kapısı yok (resimde olmamasının sebebi unutulmaktan değil yani, gerçekten yok :) )

salonda TV nin orada playstation, salon bilgisayarı, ev sinema sistemi, digitürk gibi çalıştıkça sıcaklık yayan aletler ve mevcut. kanepeleri ve yatakları da koydum, çünkü ideal serinletmek için pozisyon ararken direk yattıgım veya oturdugum yerlere gelmemesi de önemli bir koşul.

ev merkezi ısıtma ile ısıtıldığı için, kışın ısınma için kullanmayı düşünmüyorum, belki ısınma yetmediği zaman takviye amaçlı nadiren kullanılabilir.

bu bilgiler ile düşünüldüğünde, inverter gereksiz masraf mı olur? fiyat olarak çok sınırım olmasa da, gereksiz para vermeyi de sevmem. uçuk bir şeyler olmasına gerek yok, serinletmesi az buçuk hızlı olsun, yüklü elektrik faturası gelmesin isterim herkes gibi. bir de 1 tane çok güçlü almaktansa salona güçlü yatak odasına ise sadece oraya yetecek güçlü 2 tane klima da olabilir (ben aslen bu şekilde dusunuyorum zaten)

var mı önerileri olabilecek insanlar?

EKLEME: salon takriben balkonsuz olarak 28m2 dir. (balkonla 30). yatak odası da yine takriben 12m2 dir.

şimdiden teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaganus -- 20 Haziran 2013; 16:23:38 >

• kocausta* kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar Hatay/Dörtyolda yaşıyoruz.Çok sıcak ve nem var tabi ki.Evimiz 5 katlı binanın 3. kat ara kat yani ve sabahtan öğleye kadar doğu cephesi güneş alıyor ve orada 2 tane pimapen pencere var.Odanın uzunluğu 4.80 M genişliği 4.20 M yükseklği 2.5 M 4.80x4.20=20 çıkıyor sanırım tam tamına 20 M2 oluyor.Odada ben eşim ve 2 küçük çocuk olacak tv ve pc salonda çalışıyor.

Klima yaz kış kullanılacak devamlı çalışacağından inverter almak mantılı sanırım.Fiyatı çok pahalı olmazsa iyi olur ucuz olsun diye de dandik olmasın yalnız.

1-12.000 BTU yeterli gelir mi?
    2-1Fiyatı uygun olmak üzere hangi modeli tavsiye edersiniz. (1500 tl iyi olur-1600 ödeyebilirim-1700 -1800 zorlansam da yine de alabilirim sanırım)
    Paylaş
  • tutankemon T kullanıcısına yanıt
    baymak klıma kullandınmı konusuyosun ne kadar basıt kotuluyorsun markaları.senın gıbıler ınsanları yanlıs yonlendırıyosun.adam tavsıye ıstıyo 5000 lıralık klıma tavsıye edıyor.bende sana tavsıye edıyım mercedes araba kalıtelı ama 200000 tl .ama reno 40000 noldu alacakmı pekı mercedes hee ne yapar kredı ceker.yanlıs yonlendırmeyın ınsanları atıp tutmayın tutarlı olun
  • quatrros kullanıcısına yanıt
    12 bin nominal güçte bir inverter tam randımanla çalışır, özellikle ısıtmada da çok ekonomik olur.

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv035-m2-x-power-gold-fiyati,449070.html
  • 
Sayfa: önceki 11691170117111721173
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.