Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1164. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
16 Misafir - 16 Masaüstü
5 sn
57.221
Cevap
701
Favori
4.430.431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 11621163116411651166
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: gimmeluck

1.500 tl ye airfel 12.000 inverter yerine

GENERAL ASHG12LLTZ 12000 BTU/H SPLIT INVERTER KLIMA
    1750 tl'ye kliksadan alabiliyorum.

ama model hakkında kimsenin bilgisi yok

alın birinden birini. zarzor 12 invertere karar vermişsiniz nasılsa . biraz daha düşünürseniz 2 gün sonra o rakamlarıda bulamazsınız.

general klima olarak daha iyidir bence. ama kasa kalitesi olarak birol usta airfel daha iyi diyordu orasını bilmem. bir arkadaşta airfek kliasiğin kasa kalitesini beğenmemiş. sonuçta segmenti belli klimalar bunlar.

siz gerçek tam inverter 12000 btu klimayı 3500 tlden aşağı bulamazsınız hemen hemen. ama paranıza göre işiniz görürsünüz.

Nasıl bulamazmışız, ille de ME mi alıcaz yani?

Gezi kokmaya başladı iyicene, seni beklemekten de bi hal olduk, gel de al ordan.
    Ben yaşlı adamım, kaybolurum falan

• quote:

Orijinalden alıntı: signore

Bugün Airfel Turkuaz Gold 18.000'lik klima montajı yapıldı.

Ama malzeme kalitesi olarak çok hoşuma gitmediğini söylemeliyim. Sözde en ucuz Airfel Green serisini almadık ama, Turkuaz Gold serisi benim geçen sene evde ufak odaya aldığım en en ucuz Regal klimadan pek farklı değil. Plastik kalitesi çok kötü, kanatçıklar sağa-sola el ile ayarlanıyor. Ve aşağı-yukarı kanatçığı hareket ederken titriyor. Bu titreme evdeki en ucuz Regal'de bile yok.

Servis (Daikin olarak geldiler) fena çalışmadı ve vakumlamayı yaptı ama eğer basınç değerini kontrol ve takip etmesi gerekiyorsa onu da yapmadı. 15-20 dakika vakum öyle durdu sonra pat diye fişten çekti.

Sonuç olarak, ön yargılı da olmayalım, uzun vadede performansını görmek lazım ama, bende oluşturduğu ilk izlenim, benzer fiyat seviyesindeki Arçelik klimalardan bir artısı olmadığı gibi, bir alt kaliteymiş gibi gözüktüğü.

hocam ses nasıl?
    ayrıca kac m2 salondu sizinki ve hangi yone bakıyordu ,sehir neydi?

• Herkese hayırlı geceler serin ve rahat bir yaz olması dileğiyle.

Ben yatak odama bir klima almak istiyorum. 8000-9000 lik bir klima yeterli olacaktır. 2500tl altı bütçem olabilir. Inverter olması lazım.

Asıl istediğim konu uyku modu ve sessizlik. En düşük ses seviyesine sahip bir model bakıyorum. Otururken önemli değil fakat uykum hassas olduğu için sesi düşük olması mühim.
    2 markada sessiz ürün bulabildim.
    1. LG 17Db en düşük sesi
    2. Panasonic 20Db en düşük sesi
    Tabiki bu kağıt üzerindeki ses değerleri gerçekmidir bilmem!
    Sizlerin fikri tavsiyesi nedir bu konuda acaba?

Şimdiden teşekkürler.
  • Beyler fujitsu inverter klimalar nasıldır . pek fazla kimse bahsetmemiş bu klimadan. Fujitsu 12LLTA inverter 12000 btu modeli mesela

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pathology_ -- 15 Haziran 2013; 4:32:27 >
  • Bu yıl ekim ayında Buradaki arkadaşların da yardımlarıyla 12 lik ALarko Carrier klima aldım.Peşin 1600 tl ye almıştım. Bu klima hakkındaki görüşlerimi yazmak istedim.

Bu sene akşam 6-12 arası ısınmada kullandım. Odam yaklaşık 17m2 . ÖDediğim en yüksek rakam 75 tl.Genelde 35 tl geldi.Bunun içinde bilgisayar ve tv de var.Oturdugum katta sadece bunlar var :) O yüzden elektrik tasaruf anlamında klima sınıfı geçti.

Isınma performansı olarak hiç bir sorun yaşamadım.Gayet güzel ısındım ve arkadaşıma da bunun 18 ligini salonuna aldırdım.Sogutmada da memnun olurum diye düşünüyorum.

Yeni evimde artık dogalgaz kullanacagım için sadece sogutmak için 24m2 salonuma monte ettirdim.

Ses anlamında 1 ve 2. kademede ses duyulmuyor ama daha üst kademelerde ses duyuluyor.Ben genelde yüklenmeden 1 de kullandım sürekli. Ama annemlerde alt katta bulunan mitsubishi electric yanında sesli kalıyor.Onda hiç ses yok diyebilirim.Genel olarak bu konudan da memnun kaldım.

Kısaca m2 ye dikkat edildiği sürece sorun çıkaracak bir ürüne benzemiyor.Modeli inverter 35m ile biten.

Buradaki herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

• quote:

Ama malzeme kalitesi olarak çok hoşuma gitmediğini söylemeliyim. Sözde en ucuz Airfel Green serisini almadık ama, Turkuaz Gold serisi benim geçen sene evde ufak odaya aldığım en en ucuz Regal klimadan pek farklı değil. Plastik kalitesi çok kötü, kanatçıklar sağa-sola el ile ayarlanıyor. Ve aşağı-yukarı kanatçığı hareket ederken titriyor. Bu titreme evdeki en ucuz Regal'de bile yok.

Servis (Daikin olarak geldiler) fena çalışmadı ve vakumlamayı yaptı ama eğer basınç değerini kontrol ve takip etmesi gerekiyorsa onu da yapmadı. 15-20 dakika vakum öyle durdu sonra pat diye fişten çekti.

Sonuç olarak, ön yargılı da olmayalım, uzun vadede performansını görmek lazım ama, bende oluşturduğu ilk izlenim, benzer fiyat seviyesindeki Arçelik klimalardan bir artısı olmadığı gibi, bir alt kaliteymiş gibi gözüktüğü.

klimanız hayırlı olsun öncelikle.Bence Ves. ile Airfeli karşılaştırmak bile hata olur.Sağ sol hareket çokta özel bir durum değil,hatta ben önermiyorum bile,plastik kalitesine gelince,biz çok ves. gördük ana kasası ortadan çatlayıp su akıtan.Dıştan görünüşte janjanlı gibi olabilir ama kalitesi son derce vasat.Birde kumandaları yan yana koyup bakın bakalım.Hele dış üniteyi karşılaştırın birde..

Kurulum sonrası basınç testi vs. gibi işlemlere gerek yok.Zaten öyle bir uygulamada yok.İleriki zamanlarda kalite farkını mutlaka yaşayacaksınız merak etmeyin..

• quote:

Orijinalden alıntı: Davidoffmath

Herkese hayırlı geceler serin ve rahat bir yaz olması dileğiyle.

Ben yatak odama bir klima almak istiyorum. 8000-9000 lik bir klima yeterli olacaktır. 2500tl altı bütçem olabilir. Inverter olması lazım.

Asıl istediğim konu uyku modu ve sessizlik. En düşük ses seviyesine sahip bir model bakıyorum. Otururken önemli değil fakat uykum hassas olduğu için sesi düşük olması mühim.
    1. LG 17Db en düşük sesi

Şimdiden teşekkürler.

Buyrun ses gerçeği

Ses ölçümü konusunda pr. Şazi Sirel le yazışmam sonucunda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak isterim

Benim yazım:

İyi günler,sitenizde Pr. Şazi Sirel Gürültü başlıklı makalesini ,db(A) ölçümü ile igili araştırma yaparken bulup okudum.Benim Klima konusunda satış ve servis hizmeti veren bir firmam var.Bizim piyasamızda bu ses işi çok karışık ve işin içinden çıkanda yok.Benim size bir sorum olacak,hocama iletip bir bilgi alabilirsem ne mutlu bana.

Benim pratikteki sorum ise şu.Klima konusunda üreticiler 19 db(A) bunu neye göre veriyorlar anlamıyorum ama..Eurovent te ise tek değer yer alıyor ki min 45-50 db(A) görünüyor.

Şimdi başka yerlerde ve sizin yazılarınızdan okuduğuma göre yatak odası sesi bile 25-30 db(A) iken nasıl oluyor da bu seviyenin altındaki seste çalıştığını idda ettikleri klimanın sesini duyabiliyoruz.

Bizim ortam ses seviyemiz 30 db(A) iken,bu ortamda kullandığımız 20 db(A) lık bir klima , ortam ses seviyesini artırıyor mu.Yani atıyorum 30 db(A)dan 32 db(A) yamı çıkıyor.yoksa klimadan çıkan ses ortam ses seviyesinin altıda kaldığı için hiç bir etkisi olmuyormu..

Ben klima üretimi ile ilgili bir kaç fabrika gördüm ve buradaki ses ölçüm labaratuarları çok özel akustik odalardı.Okuduğumdan anladığım kadarı ile ses dalgalarının odayı çevreleyen duvarlara çarpması ve geriye dönüp tekrar çarpması sonucu ses basıncı artıyor.Bu akustik odaların duvarlarında çok özel olarak dizayn edilmiş şekillerde malzemeler kullanılmış.Bu verilen küçük değerler (19 db(A) bu odalarda yapılan ölçümlerden mi kaynaklanıyor.Yada gerçekçi değil mi..??

Kusura bakmayın biraz başınızı şişirdim ama,inanın bu konuda kaynak çok az ,yazınızı samimi bulduğum için size yazdım.Verdiğiniz ve verebileceğiniz değerli bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

Gelen cevap.

Sayın Birol Ölmez,

Gürültü ve ses ölçümü konusu ne yazık ki pek iyi bilinmeyen, yanlış bilgilerin de bol bol ortada dolaştığı bir konu.

Söz ettiğiniz 19 dB(A) gibi bir veri ile ben daha önce karşılaşmadım. Bu veride büyük bir olasılık ile hata vardır (aktarma ya da yazım hatası).

Yatak odaları ile ilgili 25-30 dB(A), yönetmelik ile tanımlanan ve olması gereken değerlerdir. Bu değerlerin elde edilebildiği yatak odası sayısının pek fazla olmadığını düşünüyorum.

İşin teknik yönüne gelirsek. Belli bir ses düzeyinin altında olan sesler de duyulabilir. Yoksa bir müzik eserini oluşturmak olanaklı olmazdı. Yüksek sesli bir çalgının arkasından alçak ses ile çalan bir çalgıyı duyamazdık.
    Ancak bu işin tabi ki bir sınırı var:
    Aynı güçte iki kaynak 3 dB lik bir artışa neden olur. Yani örneğin 30 dB(A) + 30 dB(A) = 33 dB(A)
    Arada 6 dB lik bir fark var ise, ses artışı 1 dB olur: Örneğin 30 dB(A) + 24 dB(A) = 31 dB(A)
    Arada 10 dB lik bir fark var ise 0.4 dB lik bir artış olur: 30 dB(A) + 20 dB(A) = 30.4 dB(A) Bu zor algılanır bir farktır; algılama sınırı olarak kabul edilebilir
    Arada 10 dB den fazla fark olduğunda, pratik olarak ses düzeyinde bir artış olmadığı var sayılır.

Ses düzeyi ölçmesi ile ilgili değişik teknikler var. Ama hangi tekniği kullanırsanız kullanın, elde edilecek değer doğru çıkar, tabi uygulama doğru ise. Daha önce yazdığım gibi, 19 dB(A) büyük olasılık ile bir yanlışlıktır.

Saygılarımla
    Dr. Osman Sirel

• quote:

hocam yorumlarının devamını bekliyorum.

amerikan komplosu kurmak istemem ama, forumda tavsiye veren bazı arkadaşlar, bu işi yapıyorlar aynı zamanda, ve bazen agiz birliği etmişçesine airfel denmesi,
    airfelin , onun işini yapanlara daha yuksek kar marjıyla calışma imkanı sunması mı acaba diye de kıllanıyor insan

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: Davidoffmath

Herkese hayırlı geceler serin ve rahat bir yaz olması dileğiyle.

1. LG 17Db en düşük sesi

Şimdiden teşekkürler.

Buyrun ses gerçeği

Ses ölçümü konusunda pr. Şazi Sirel le yazışmam sonucunda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak isterim

Benim yazım:

İyi günler,sitenizde Pr. Şazi Sirel Gürültü başlıklı makalesini ,db(A) ölçümü ile igili araştırma yaparken bulup okudum.Benim Klima konusunda satış ve servis hizmeti veren bir firmam var.Bizim piyasamızda bu ses işi çok karışık ve işin içinden çıkanda yok.Benim size bir sorum olacak,hocama iletip bir bilgi alabilirsem ne mutlu bana.

Benim pratikteki sorum ise şu.Klima konusunda üreticiler 19 db(A) bunu neye göre veriyorlar anlamıyorum ama..Eurovent te ise tek değer yer alıyor ki min 45-50 db(A) görünüyor.

Şimdi başka yerlerde ve sizin yazılarınızdan okuduğuma göre yatak odası sesi bile 25-30 db(A) iken nasıl oluyor da bu seviyenin altındaki seste çalıştığını idda ettikleri klimanın sesini duyabiliyoruz.

Bizim ortam ses seviyemiz 30 db(A) iken,bu ortamda kullandığımız 20 db(A) lık bir klima , ortam ses seviyesini artırıyor mu.Yani atıyorum 30 db(A)dan 32 db(A) yamı çıkıyor.yoksa klimadan çıkan ses ortam ses seviyesinin altıda kaldığı için hiç bir etkisi olmuyormu..

Ben klima üretimi ile ilgili bir kaç fabrika gördüm ve buradaki ses ölçüm labaratuarları çok özel akustik odalardı.Okuduğumdan anladığım kadarı ile ses dalgalarının odayı çevreleyen duvarlara çarpması ve geriye dönüp tekrar çarpması sonucu ses basıncı artıyor.Bu akustik odaların duvarlarında çok özel olarak dizayn edilmiş şekillerde malzemeler kullanılmış.Bu verilen küçük değerler (19 db(A) bu odalarda yapılan ölçümlerden mi kaynaklanıyor.Yada gerçekçi değil mi..??

Kusura bakmayın biraz başınızı şişirdim ama,inanın bu konuda kaynak çok az ,yazınızı samimi bulduğum için size yazdım.Verdiğiniz ve verebileceğiniz değerli bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

Gelen cevap.

Sayın Birol Ölmez,

Gürültü ve ses ölçümü konusu ne yazık ki pek iyi bilinmeyen, yanlış bilgilerin de bol bol ortada dolaştığı bir konu.

Söz ettiğiniz 19 dB(A) gibi bir veri ile ben daha önce karşılaşmadım. Bu veride büyük bir olasılık ile hata vardır (aktarma ya da yazım hatası).

Yatak odaları ile ilgili 25-30 dB(A), yönetmelik ile tanımlanan ve olması gereken değerlerdir. Bu değerlerin elde edilebildiği yatak odası sayısının pek fazla olmadığını düşünüyorum.

İşin teknik yönüne gelirsek. Belli bir ses düzeyinin altında olan sesler de duyulabilir. Yoksa bir müzik eserini oluşturmak olanaklı olmazdı. Yüksek sesli bir çalgının arkasından alçak ses ile çalan bir çalgıyı duyamazdık.
    Ancak bu işin tabi ki bir sınırı var:
    Aynı güçte iki kaynak 3 dB lik bir artışa neden olur. Yani örneğin 30 dB(A) + 30 dB(A) = 33 dB(A)
    Arada 6 dB lik bir fark var ise, ses artışı 1 dB olur: Örneğin 30 dB(A) + 24 dB(A) = 31 dB(A)
    Arada 10 dB lik bir fark var ise 0.4 dB lik bir artış olur: 30 dB(A) + 20 dB(A) = 30.4 dB(A) Bu zor algılanır bir farktır; algılama sınırı olarak kabul edilebilir
    Arada 10 dB den fazla fark olduğunda, pratik olarak ses düzeyinde bir artış olmadığı var sayılır.

Ses düzeyi ölçmesi ile ilgili değişik teknikler var. Ama hangi tekniği kullanırsanız kullanın, elde edilecek değer doğru çıkar, tabi uygulama doğru ise. Daha önce yazdığım gibi, 19 dB(A) büyük olasılık ile bir yanlışlıktır.

Saygılarımla
    Dr. Osman Sirel

Paylaşımınız için teşekkür ederim. Peki bu değerler yanıltıcı ise niye daikin mitsubishi gibi firmalar lg ye sen insanları yanıltıyorsun gerçek değerler bunlar demiyor ? Veya kendileride değerlerini niye 19DbA gibi göstemiyorlar ?
    Kafam iyice karıştı şimdi :))
    Ben neye göre alacağım klimayı. Tamam kalite olarak belli başlı markalar var zaten fiyatlarından bu fark ediliyor. Fakat ses olayı iyice çıkmaza girdi benim için..

• quote:

aynı klimayı taktırdım bende 1 hafta oldu. ve arkadaşın soyledikleri kesinlikle doğru.. dışarıdan bakıldığında malzeme kalitesi düşük ve hareket eden kanat dediği gibi titriyor. duvara da allaha emanet tutunuyor gibi. ayrıca dendiği gibi daikin gelip montajı yaptı. soyledikleri şu; arçelik ve bekodan 10 kat kaliteli bir ürün fakat daikinin yanında zayıf bir ürün. bu dışardan görünüşü. ayrıca ses olayıda ortalama yani sessiz dersen değil gürültülü dersen değil.

gelelim en önemli olan soğutmasına; bence soğutma, üfleme olayı gerçekten enfes.. hele 3. kademe açtığımda evin içinde el nino kasırgası estiriyor. İlk öngörüm beni uzun süre keyifle götürecek bir ürün gibi..

ha ayrıca alacak arkadaşlar için bir dip not; aletin kutusunda ve montaj kitinde drenaj hortumu yok.. ve eğer ben uyarmasam drenaj hortumu bağlamadan gideceklerdi.. hani suyu nereye gidecek dediğimde servisteki arkadaş şunu dedi; biz kutudan çıkanları takarız sadece.. neyse ısrarım sonucu araçlarından drenaj hortumu getirip bağladılar. aman gözünüzden kaçmasın,alt komşularla papaz olmayın :D ..

• quote:

Orijinalden alıntı: Albertini56
    ayrıca dendiği gibi daikin gelip montajı yaptı. soyledikleri şu; arçelik ve bekodan 10 kat kaliteli bir ürün fakat daikinin yanında zayıf bir ürün
    Arçelik'in Tv ürünlerini ben de Samsung gibi markalar karşısında değerlendirmeye almıyorum ama, klima konusunda Airfel'in nesi 10 kat daha iyimiş merak ettim.

Forumda da sürekli "Arçelik mi aman ha, evime Arçelik sokmam" gibi cümlelerini okuyoruz. Ama yurtdışı forumlarda olduğu gibi teknik karşılaştırma ve bilgiler göremiyoruz.

Forumda bu işi profesyonel yapan bu kadar insan var. Aralarında mutlaka diğer klimaların içini, kullanılan malzeme kalitesini bilenler vardır. Biri çıkıp da desin ki, ben şu marka model cihazların içini biliyorum, şu modelde bu parçalar kullanılır ve farkı şudur... Ama bunun yerine sadece genel ifadeler kullanılıyor.

Mesela bana montaja gelen eleman da Arçelik dahil birçok firmada klima montajında çalıştığını, evindeki tek bir ürün hariç tüm ürünlerin Arçelik olduğunu, parça ve servis avantajı olduğunu ve içini bildiğini söyledi. Ayrıca klimaların içlerinin de farklı fiyatla satılan modellerde çok benzer / aynı olduğunu söyledi. Açıkçası söyledikleri beni %100 ikna etmedi ama çok önyargılı da değildi.

Bu yazdıklarımı X veya Y marka için olumlu veya olumsuz görüş olarak yazmıyorum. Sadece forumda paylaşılan çoğu bilginin, malesef yurtdışı forumlardaki kadar bilinçli ve doğru karar vermek için yeterli olmadığını vurgulamak istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 15 Haziran 2013; 17:43:54 >

• biz atıyoruz tutuyoruz ve arçelik, vestel eve sokmuyoruz ne olacak

zorlamı

siz alın

konuşacagına alacaksın o zaman

kalkıp yerli üretimle yabancı üretimi bir tutanla aslında konuşmayacaksın bile

evet yabancı kuş konduruyor

yabancı hayranıyız

aklımız basmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sanshô dayû
    biz atıyoruz tutuyoruz ve arçelik, vestel eve sokmuyoruz ne olacak
    zorlamı
    siz alın
    konuşacagına alacaksın o zaman
    kalkıp yerli üretimle yabancı üretimi bir tutanla aslında konuşmayacaksın bile
    evet yabancı kuş konduruyor
    yabancı hayranıyız
    aklımız basmıyor
    Bu mesaja verebileceğim en uzun cevap : Bi' bitmediniz
    (ne demek istediğimi anlayan anlayacaktır).
  • @signore size cok basit bir ornek vereyim

ben 1998 den beri Cinli klima takarim daha 10 tane bile ic unite fan motoru sesine ancak rastladim,oda 8-10 sene sonra. Onlarinda rulmanlarini degistirdim bu gune kadar.

Gelelim Arc. Lige klima 2-3 sene gecmeden basliyor vorrrrr diye bagirmaya,tamam rulman kalitesiz digelim ve degistirelim. Ama snsin yok ,cunku dokme demir (bence cercop hurdadan dokulmus) govdesi var motorun,rulman gittimi govdeyide asindiriyor. Ne olacak canim yedek parca ucuz her yerde var 100-150 TL.

Gelelim soktakta basa gelenlere (ben babam olsa artik montajini yapmiyorum) Arc. Klimayi bir kere soktunmu takarken boru yonu nereden ciktiysa tekrar takarken ayni yonde takacaksin ,eger o booruyu oynarsan elinde kalir,klimanin sahibide servis olur. Ha sikinti yok aslinda serpantin var yedek parcada uygun fiyat.

Ves. Sokersin calisir halde,montaji yaparsin calistirirsin klimayi ariza verir,ne olmus dersin,fan motoru arizasi,kel alaka ama malesef oyle. Fani motorunu degistireceksin,nasilmi once ic uniteyi sokeceksin yerinden,yani gitti montaj,sonra serpantini sokeceksin ,sonra fani takacaksin,insallah elinde kalmaz bir parcasi. Bu arada benim dunyada gordugum dranaj tavasi silikonla yapistirilan tek klima.

Birde cok klasik bir hastalik ic unite govde ortadan bicakla kesmissin gibi catlar.

Bu arada bu mallarin uzerindeki tum kompenentler de cin malidir ,ama ben hic bir cinli de bu kadar dandiko mal gormedim.

Benim isim bu,sok taka bizim icin para kazanmaktir,neden orada marka gudeyim ki,amabasimi bbelayami sokayim yada parami kazanmayayim deyince ,bazen kazanmamak daha karli oluyor.

Airfel konusuna gelince,arkadaslar bende Airfel bayiligide vardi,ama internet ve markette bizim alis fiyatlarimizin bile altinda satilmaya baslandi. Onun icin alip satmiyorum. Yani bana ticari bir faydasi yok. Faydasi size,basinizi agritmayacak bu paraya piyasada bedava denecek kaliteli bir urun,ben derimki min 10 sene tik demez. Mal sizde,kullanin bakalim,ben 2005 den beri burdayim,Allah nasip ederse 8-10 sene daha calisiriz ve burdayiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: gimmeluck
    hocam ses nasıl?
    ayrıca kac m2 salondu sizinki ve hangi yone bakıyordu ,sehir neydi?

Bu mesajı atlamışım.
    İstanbul'da 30 m2 ofiste kullanılıyor. Köşe ve öğleden sonra çok fena güneş vuruyor, yönünü siz hesaplayın :)
    Ses, fan seviyesine bağlı. En yükseğe alınca yüksek oluyor tabi, ama en düşük fan seviyesinde sessiz diyebilirim.

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol
    klimanız hayırlı olsun öncelikle.Bence Ves. ile Airfeli karşılaştırmak bile hata olur.Sağ sol hareket çokta özel bir durum değil,hatta ben önermiyorum bile,plastik kalitesine gelince,biz çok ves. gördük ana kasası ortadan çatlayıp su akıtan.Dıştan görünüşte janjanlı gibi olabilir ama kalitesi son derce vasat.Birde kumandaları yan yana koyup bakın bakalım.Hele dış üniteyi karşılaştırın birde..

Kurulum sonrası basınç testi vs. gibi işlemlere gerek yok.Zaten öyle bir uygulamada yok.İleriki zamanlarda kalite farkını mutlaka yaşayacaksınız merak etmeyin..

Teşekkür ederim.

Tabi ki Airfel'in daha kaliteli olduğuna inandığım ve uzun vadeli kullanmayı düşündüğüm için tercih ettim. Ama iç üniteyi bahsettiğim Regal ile yanyana koyarsak ve etiketlerini söküp 10 kişiye sorsak, sanıyorum 8-9 kişi hangisinin daha üst model olduğunu söylemekte zorlanır.

Hazır cevap yazmışken, mesela Vestel/Regal en ucuz modelleri ile Airfel Turkuaz ve Arçelik'in benzer modelleri arasındaki kalite farklarını, cihazlardaki donanımların marka ve kalitesini referans vererek açıklayabilir misiniz ?

• Sadece soğutma , senede 3ay kullanacağım bir klima için inverter mı yoksa split klima mı önerirsiniz 18000btu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar uzun zamandır forumu okuyorum, karasız kaldım kafam karıştı:(

18m karelik,
    sabah ögleye kadar direk güneş gören,
    ara kat ve yalıtımlı,
    özellikle sogutma amaçlı, ancak kışın evim çok soguk olmadıgı için ısıtma amaçlıda yerine göre kullanmayı düşünüyorum,

1)evim 2+1 ufak bi ev, bu sebeple klimayı salona taktırıp mümkünse diger odalara da faydası olması için 9000 lik yeterli olsa bile 12000 lik almalımıyım?
    2)bu güne kadar klima kullanmadığım için konfor için değil belki ama ekonomi için inverter olmalı mı? (Allah izin verirse çocugum olacak daha çok bu sebeple almak istiyorum nekadar kullanılır tahmin edemiyorum gün gelir gerekirse 24 saat)
    3)marka olarak forumda okudugum bilgilerle midea,gree,airfel,daylux,alarko carrier klimalara bakıyorum,(başka markada olur tavsiye?

fiyatta 1500tl max malesef :( verdiğim parayı haketsin pişman etmesin işimi görsün yeter, daha ne olsun tavsiyelerinizi bekliyorum saygılar...

• Parafcard indirimi yarın bitiyor.
    Yarın alıyorum klimayı mecbur:

40m2 doguya bakan, çok az güneş alan Bursada salonum; sogutma icin kullanılır genel olarak.

imdatt
    Son kez soruyorum;
    ** vatan magazasından Airfel DAYLUX 18.000 Düz - 1.150 TL 12 taksit. Bu daylux hakkında bilgisi olan var mı?
    veya internetten
    ** Airfel veyaSamsung INVERTER 18.000 - 2200 TL tek çekim..

2 kat fiyat farkı var yaw..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 15 Haziran 2013; 21:58:08 >

• Selamlar arkadaşlar, deneyimli arkadaşlardan akıl almak istiyorum,yardımcı olursanız makbule geçer, ben haziran ayı içerisinde bir inverter 12000 btu klima alacağım 4x4: 16 m kare oda için, daha önce mitsubishi electric e baktım,sonra daikine eer-cop değeri yüksek olanlar bayağı pahalı geldi bana 3000 tl den başlıyorlar, kalitesine kalite doğru,daha sonra dümeni fujitsu ve fuji electrice kırdım Adana da oturduğum için fujitsu ve fuji electric bayiileri doğru dürüst yok ve hizmetleri beş para etmez pek beğenmedim kafam sarmadı,ben fuji klima istiyorum adam bana bayii malını bırakıp generali yada midea yı önerince soğudum fuji ikilisinden, şimdi ise kafama BOSCH yattı gayette mantıklı geldi bana alacağım model " B1ZMA/I 12911 " süper dc inverter modeli soğutmada 12000 (2600-14500) ısıtmada 13000 (2600-18500) EER 4.09 - COP 4,40 değerleri var, fiyatı 2340tl ama bir tanıdık 2000 tl ye bırakacak,BOSCH ne düşünüyorsunuz bunun için kullanan arkadaşlar varmı aranızda!!! Bosch önerirmisiniz,şimdiden herkese teşekkürler... ve özellikleri aşağıda ki gibi

Temel Özellikler

Isıtmalı-Soğutmalı Duvar tipi mono split, Super DC Inverter model, Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre, Aktif karbon koku filtresi, Uyku konumu,Hareketli ön panel,Slim dizayn

Ürün Özellikleri

Soğutma kapasitesi : 12000 BTU/h
    Isıtma kapasitesi :13000 BTU/h
    Heat-Pump ısıtma
    Fonksiyonlar: Sogutma, Sleep, Isitma, Follow me, Donmaya karsi koruyucu, Nem giderme, Otomatik
    3 kademeli ve otomatik fan hızı (otomatik-düşük-orta-yüksek)
    Aktif karbon filtre (Koku filtresi)
    Antibakteriyel filtre
    Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre
    Otomatik yada manuel hava dağıtımı için kanatçıkların isteğe göre ayarlanması
    Otomatik dikey hava salınım
    Çekilen enerji: Isıtma 870 W, Soğutma 820 W
    Frekans/voltaj: 50 hz / 220 - 240 V
    Nem alma kapasitesi : 1.2 l/h
    Kapalı mekan sıcaklık ayarı aralığı 17 C - 30 C
    Zaman ayarı 0-24 saat arası
    İç Ünite Ses seviyesi :düşük hızda 30 dB/ yüksek hızda 40 dB
    İç ünite Boyutlar (GxYxD) cm: 89.8 cmx29.8 cmx14.8 cm
    Net ağırlık İç ünite: 10 kg
    Dış ünite Boyutlar (GxYxD) cm:76 cmx59 cmx28.5 cm
    Dış Ünite Ses seviyesi :55 dB
    Net ağırlık dış ünite: 34 kg
    Gaz tipi: R410A
    Rotary kompresör
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• 
Sayfa: önceki 11621163116411651166
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.