Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1135. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: astrafe , astrafe Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 8 Misafir - 9 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
57.215
Cevap
701
Favori
4.429.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 11331134113511361137
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gimmeluck

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

quote:

selamlar,
    klima seçimi öncesi 2 sorum vardı,

1- Evsahibi degiliz tasındıkca klimayı demonte edip tekrar monte ederek ne kadar devam edilebilir? baglantılar vb yalama olur mu? veya başka ne riskleri vardır?

2- İnverterların sadece elelktrik tasarrufu degil aynı zamanda konforu da daha yuksek oluyor mu? yani inverterlarda motor düşük güçte de çalışabildigi icin havayı sabit sıcaklıkta tutabiliyorken, yani 25 derece ayarladıgımızda sürekli 25 tutabiliyorken,

Ama diger motorlarda ise mesela içeriyi 25 derece istedigimizde, 23derecede motor stop ediyor, 27derecede de yeniden calısıyor, ama boylece icerdeki hava 23-27 arası sürekli değişiyor, bu da konforununu etkiliyor.
    Mantıgı dogru mudur?

up upp... ben de seçim yapıcam ama önce bu 2 soruya cevap lazım

1 - Klima demonte-monte edilmesi uygun şekilde yapılırsa hiçbir sorun olmaz, tabii bu işçiliğin masrafı dışında.

2 - İşin temelini kavramışsınız, aynen öyle Tabii düz tip klimadaki dur-kalklar sırasında değişik sesler de oluşuyor konfor bozucu olarak.

Hocam o zaman tavsiye kısmına geçiyim;
    inverterlar pahalı. digerleri;

airfel-as12-0925r2-turkuaz-gold
    modelini 1.200tl ye veriyorlar.

200tl daha ucuz
    Baymak Elite 12-CHS 12.000 Bt
    veya
    samsung baracay 12.000 var.

Baymak kimdir nedir ve Airfel kimindir bilmiyorum tabi.
    baymakın goruntusu guzel

Düz tip klima düşünüyorsanız Airfel Turkuaz en kaliteli F/P üründür denebilir.
    Firmayı Daikin satın aldı, zaten önceki sahipleri de düzgündü. Arkası sağlam yani.

Samsung'da servis parça sorunu vardı, klimalar iyi olmasına rağmen bu risk.

Baymak uzun hikayedir, ama sattığı klimalar "öylesine" mallardır.

Bu üçü arasından Airfel Turkuaz derim

• hocam bu airfel daylux modeli var daylux yan sanayisi filanmı yani servisine airfellmi bakıyor daylux un.
    Daylux yada airfel green modelini almayı düşünüyorum 9000btu olan modellerden .
  • quote:

Orijinalden alıntı: tonntini

hocam bu airfel daylux modeli var daylux yan sanayisi filanmı yani servisine airfellmi bakıyor daylux un.
    Daylux yada airfel green modelini almayı düşünüyorum 9000btu olan modellerden .

Yan sanayi değil canım
    Marketler için yapılan markalar.
    Hangisi hesaplı gelirse onu alın, firması-servisi gene aynı, Airfel.
  • Teşekkür ettim daylux daha hesaplı onu alıcaz ozaman değerlerini filan inceledim herşeyi aynı ürünün belki bir kaç fonksiyonel özellik farkı vardır oda okadar önemli değil:) kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _png_

Arkadaşlar termometreye baktım şu an oda sıcaklığı 29 derece. Klima almaya karar verdim. Alırken iyi birşey alayım uzun ömürlü, performanslı ve yaktığı elektrikte tutumlu olsun diye düşünüyorum.

Tavsiye edebileceğiniz markalar nelerdir?

Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?

Teşekkürler.

inverter sisteminin bulucusu Toshibayı tavsiye ediyorum, 3 yıldır kullanıyorum tık demedi maşallah ramaan aylarında 1. gün açılır bayram sabahı kapatılır. banamısın demez. yakıt olayı yok resmen elektriği kokluyor
  • arkadaşlar tekrar merhaba,

max 1500 tl'ye 12000 btu klima almayı düşünüyorum. kullanım yeri çatı katı, çok güneş alan baya sıcak bi odada kullanıcam. aşağıdaki modeller gözüme takıldı ancak karar verebilmiş değilim. enerji tasarrufu bakımından inverter almayı düşünüyorum ama yorumlara da açığım . soğutma, az da olsa kışın ısıtma amaçlı kullanıcam. düşündüğüm klimalar:

http://www.arcelik.com.tr/klimalar-split-tipi-klimalar-inverter-12062-Klima.html (~1500tl)
    http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-samsung-maldives-aqv12psln-fiyati,444709.html (samsungun yedek parça sıkıntısı var deniyor forumlarda - ~1400tl )
    http://www.airfel.com.tr/tr/urunler/urun_detay/as12-0930r2.html (~900 tl)
    http://www.airfel.com.tr/tr/urunler/urun_detay/as12-0933inv.html (~1400tl)

bir de airfel'in green model ürünü ile inverter model ürünü arasındaki güç harcama, eer, cop değerlerine vs. baktım ama çok bi fark göremedim. bu iki model arasında enerji harcama bakımından fark yok mu demek oluyor bu ? yoksa inverter'ın çalışma mantığından gelen bir güç tasarrufu var da değerlere yansıtılmıyor mu?

• Arkadaslar araniza yeni katildim klima almayi dusunuorm. Evim 95 m. Ve 4 odasinada aksama kadar gunes vuruyo, ewde durulmuyo. Resimde ewin seklini cizdim klimayi ya salonun koseye yada salonun dis kapi ustu yani hale taktirmayi dusunuorm. (Redimde kirmizi olan yerler ) Bnm sizden istedigim evi cok sogutmasa da sicagi kirmasi. Onemli olan yatak odasina kadar ulasirmi. 18.000 lik almayi dusunuyorm. 3 ay kullanacagm icin inverter a gerek yok diye dusundm. Bide son olarak hangi marka daha verimli ve ewde bebek oldugu icin daha hijyenik olur. (Airfel green dusundm fyatida uygun geldi 1.500) yardimlariniz icin tesekkur ederm
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• quote:

AC 50M için 2350 lira iyi fiyat. Aletin görünümü-fiyatı mütevazı, ancak tekniği-verimliliği çok daha pahalı markalardan daha iyi.
    Oralarda gösterilen değerler nominaller, daha üste çıkıp alta inebilir. Uzun çalışmada ne kadar alt değerlere düşerse o kadar yüksek verimle çalışır bunlar, çünkü tam inverterdir.
    Buradan daha ayrıntı bulabilirsiniz:

http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_Urunler.asp?ID=ACU&UrunKodu=52

Yukardaki seri AC'ler Toshiba SKV ile neredeyse aynı olan kendi üretimleri klimalar.

Alarko Flair serisi kendi ürünleri değil. Çinli Gree'ye fason yaptırılan orta kalite inverterler. Daha gariban müşteriye sunulan ucuz mallar.
    Yani herşeyiyle farklı, tamamen ayrı klimalar.

Üstadım peki benim evi 24.000 lik inverter olmayan alarko ile aynı oranda soğutabilir mi 20.500 lük inverter carrier ? Yoksa direk 24.000 lik sizin de önerdiğiniz flair serisini mi alayım ?

• iyi forumlar hepinize... uzun süredir donanım habere bilgi edinmek amaçlı girip araştırma yapıyor merakımı gideriyordum...bazı konularda detaylı bilgi almak amaçı ile üye oldum ben ığdır da görev yapıyorum bildiğiniz gibi ığdır küçük bir şehir bilindik klima markalarının burada servisleri olmuyor. klima almaya karar verdim ama servis yokluğu nedeni ile klimadan yana pek sıcak bakamıyordum... ama bu ara özellikle soğuk havalar için yani kış mevsimi için klima almak istiyorum tabiki sorunum olan servis hala çözümlenmiş değil... servis sorunumun pek olmayacağı yani uzun bir süre bakım görmeden de kullanabileceğim özellikle kış mevsimi için olan bir klima tavsiyesi istiyorum... yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

quote:

AC 50M için 2350 lira iyi fiyat. Aletin görünümü-fiyatı mütevazı, ancak tekniği-verimliliği çok daha pahalı markalardan daha iyi.
    Oralarda gösterilen değerler nominaller, daha üste çıkıp alta inebilir. Uzun çalışmada ne kadar alt değerlere düşerse o kadar yüksek verimle çalışır bunlar, çünkü tam inverterdir.

Yukardaki seri AC'ler Toshiba SKV ile neredeyse aynı olan kendi üretimleri klimalar.

Alarko Flair serisi kendi ürünleri değil. Çinli Gree'ye fason yaptırılan orta kalite inverterler. Daha gariban müşteriye sunulan ucuz mallar.

Üstadım peki benim evi 24.000 lik inverter olmayan alarko ile aynı oranda soğutabilir mi 20.500 lük inverter carrier ? Yoksa direk 24.000 lik sizin de önerdiğiniz flair serisini mi alayım ?

Salon+mutfak+hol olarak görünen yerin büyüklüğü 35 m2'ye kadarsa AC 50M halleder. Ama daha büyükse zorlanıp fazla ceryan tüketir, bu durumda düz tip 24'lük daha mantıklı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: aaxxiinn

iyi forumlar hepinize... uzun süredir donanım habere bilgi edinmek amaçlı girip araştırma yapıyor merakımı gideriyordum...bazı konularda detaylı bilgi almak amaçı ile üye oldum ben ığdır da görev yapıyorum bildiğiniz gibi ığdır küçük bir şehir bilindik klima markalarının burada servisleri olmuyor. klima almaya karar verdim ama servis yokluğu nedeni ile klimadan yana pek sıcak bakamıyordum... ama bu ara özellikle soğuk havalar için yani kış mevsimi için klima almak istiyorum tabiki sorunum olan servis hala çözümlenmiş değil... servis sorunumun pek olmayacağı yani uzun bir süre bakım görmeden de kullanabileceğim özellikle kış mevsimi için olan bir klima tavsiyesi istiyorum... yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim..

Iğdır'da en "bilindik marka"ların servisi var görünüyor:

http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=AC31b&arama=1

http://www.iklimsa.com/iklimsa/IklimsaServisleri.aspx?klima=1

Özellikle ısıtma içinse İklimsa'dan General inverter bakın.

• teşekkür ettim ben bi türlü bulamamıştım... kaç zamandır site üzerinde klima tavsiyelerine bakıyordum sizin anlatımlarınız ile klima almaya öyle bir heves ettim ki anlatamam... ığdır da servis bulamayınca çok üzülmüştüm... özellikle ısınmak için alaçağım klima sizce hangi marka olmalı.. kısa bir şekilde cevaplandırısanız sevinirim... fiyat konusu önemli ama halledilir... doğu bölgesi soğuk bir bölge heralde büyük yani btu su yüksek olan bir klima almam gerekecek...
  • quote:

teşekkür ettim ben bi türlü bulamamıştım... kaç zamandır site üzerinde klima tavsiyelerine bakıyordum sizin anlatımlarınız ile klima almaya öyle bir heves ettim ki anlatamam... ığdır da servis bulamayınca çok üzülmüştüm... özellikle ısınmak için alaçağım klima sizce hangi marka olmalı.. kısa bir şekilde cevaplandırısanız sevinirim... fiyat konusu önemli ama halledilir... doğu bölgesi soğuk bir bölge heralde büyük yani btu su yüksek olan bir klima almam gerekecek...

Özellikle ısıtma içinse İklimsa'dan General inverter bakın.
  • sayın kocausta verdiğiniz bilgiler için teşekkür ettim.. gercekten bu forumda bir çok kişiye yardımlarınız dokunmuştur herkes gibi bende anca teşekkür edebiliyorum tavsiyelerinize uyacağım..
  • quote:

quote:

quote:

Salon+mutfak+hol olarak görünen yerin büyüklüğü 35 m2'ye kadarsa AC 50M halleder. Ama daha büyükse zorlanıp fazla ceryan tüketir, bu durumda düz tip 24'lük daha mantıklı olur.

Yahu hocam ailem tutturdun Arçelik diye iki saattir anlatmaya çalışıyorum niye arçelik almamalıyız diye Eski neslin resmen kanına işlemiş bu firma yahu. Hocam şimdi Carrier 50 M için akıllı tasarruf ile görüşeceğim birazdan. 20.500 BTU ve annemi aradım sordum benim salon+mutfak+hol 35m² etmezmiş. Ancak oda 1 ve oda 2 ye en çok 50m 'nin mi yoksa 24.000 BTU olanın mı etkisi olur ?

Hocam bir de bu elektrik işi nasıl oluyor? Sigorta filan bir şeyler dedi babam ama anlamadım tam. Direk prize takmıyor muyuz bu aletleri ? Montaja gelen ekip elektrik işini de halletmiyor mu ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yahu hocam ailem tutturdun Arçelik diye iki saattir anlatmaya çalışıyorum niye arçelik almamalıyız diye Eski neslin resmen kanına işlemiş bu firma yahu. Hocam şimdi Carrier 50 M için akıllı tasarruf ile görüşeceğim birazdan. 20.500 BTU ve annemi aradım sordum benim salon+mutfak+hol 35m² etmezmiş. Ancak oda 1 ve oda 2 ye en çok 50m 'nin mi yoksa 24.000 BTU olanın mı etkisi olur ?

Hocam bir de bu elektrik işi nasıl oluyor? Sigorta filan bir şeyler dedi babam ama anlamadım tam. Direk prize takmıyor muyuz bu aletleri ? Montaja gelen ekip elektrik işini de halletmiyor mu ?

Arçelik klima ben de aldım kullanıyorum ama, matah birşey olduğu için değil, çok ucuza denk geldiği için.
    Aldığımda AC'in yarı parasınaydı, o sebeple. Onların klimaları verilen paraya göre "yaramaz", normal fiyatlarıyla.

Sen oraya AC 50M al o zaman, her türlü rahat edersin kardeşim

*Klimacılar elektrik işini yapmazlar. Elektriği yakınlarına hazır isterler.
    İç veya dış ünitenin birkaç metre yakınına düzgün topraklama da olan şekilde getirtin.
    Klimanın ceryan alacağı yere bir de C tipi 20A şalter/sigorta konursa iyi olur.

Klimacı geldiğinde kurulumu yapar, ceryan hazır değilse seyyar kablo ile çalıştırır gider.

• Ustam ayrıca general inventer klimalar sıfırın altında -22 derecede verim sağlar mı?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arçelik klima ben de aldım kullanıyorum ama, matah birşey olduğu için değil, çok ucuza denk geldiği için.
    Aldığımda AC'in yarı parasınaydı, o sebeple. Onların klimaları verilen paraya göre "yaramaz", normal fiyatlarıyla.

Sen oraya AC 50M al o zaman, her türlü rahat edersin kardeşim

*Klimacılar elektrik işini yapmazlar. Elektriği yakınlarına hazır isterler.
    İç veya dış ünitenin birkaç metre yakınına düzgün topraklama da olan şekilde getirtin.
    Klimanın ceryan alacağı yere bir de C tipi 20A şalter/sigorta konursa iyi olur.

Klimacı geldiğinde kurulumu yapar, ceryan hazır değilse seyyar kablo ile çalıştırır gider.

Hocam valla sigorta filan dediniz gözüm korktu. Hiç anlamam o işlerden yahu. Prizlerde topraklama var ama sigorta yakınlarda yok valla.
    Klimayı taktıracağımız yerin yakınında priz var olmaz mı

Hocam şimdi ucuz dediniz de, Alarko Flair madem gree marka oluyor aynı zamanda o zaman niye bunu almıyoruz ?
    http://www.koctas.com.tr/klimalar/gree-klima-split-gr-21-21000-btu/6717-11727/

Servis sıkıntıları filan yüzünden mi ? Zira ikisinin arasında neredeyse 1 milyar fiyat farkı var. Inventer olmayan Alarko ile de 450 TL fiyat farkı var

• quote:

Düz tip klima düşünüyorsanız Airfel Turkuaz en kaliteli F/P üründür denebilir.
    Firmayı Daikin satın aldı, zaten önceki sahipleri de düzgündü. Arkası sağlam yani.

Samsung'da servis parça sorunu vardı, klimalar iyi olmasına rağmen bu risk.

Baymak uzun hikayedir, ama sattığı klimalar "öylesine" mallardır.

Bu üçü arasından Airfel Turkuaz derim

hocam peki bu Airfel F/p sadece turkuaz gold serisiyle mi alakalıdır? cunku
    GReen serisi de var.

18.000btu luk modelinde GReen serisi bu mesela:
    http://www.hizlial.com/airfel-green-serisi-18000-btu-r410-a-gazli-duvar-tipi-split-klima-a-e/04.011.4651.0021

• quote:

Ustam ayrıca general inventer klimalar sıfırın altında -22 derecede verim sağlar mı?

Yemez - derecelere inildiğinde verim düşer, -10C aşağısında ufo kadar verimliliğe düşer ve destek ister.

Biraz zahmete girip Mitsubishi Electric VABH serisi alırsanız olur. Sadece o klimalar bu işi becerebilir.
  • 
Sayfa: önceki 11331134113511361137
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.