Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (100. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: lewanton Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 11 Misafir - 11 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.179
Cevap
701
Favori
4.426.637
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
13. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 9899100101102
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sabah:06:00-17:00 arası:116 kuruş*0,500watt=58 kuruş saatte çektigi*11saat:638 kuruş
    akşam:17:00-22:00 arası:184 kuruş*0,500watt=92 kuruş saatte çektigi*5 saat:460 kuruş
    gece.22:00-06:00 arası:68 kuruş*0,400watt=27,2 kuruş saatte çektigi*8 saat:217,6 kuruş

toplam.24 saat-1315,6kuruş/24:54,81 kuruş benim klimanın çektigi elektrik ama buna kdv eklenecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurcan1 -- 19 Şubat 2007; 20:24:19 >
  • Merhaba Cetin bey ve Gurcan bey burada sizlerin hararetli tartismalarinizi cok yakindan takip etmekteyim kendimden bir ornekle meseleye farklı bir yaklasimda bulunmak istedim.

Öncelikle evimde klimayi kullandigim alan 27 metrekare guney cephelı vede tek cephe, ısı yalıtımım iyi degil... Tavan kısın buz yazın ates gibi... Yanlar bos degıl sadece on cepphe ve ustum acık.

Klimayi kullanis seklim: 25 derece 7gun/24 saat Klimamın markası Mitsubishi Electric MSZ-GA 35VA, tarifeli akıllı sayac kullanmaktayım.

Ocak ayı elektrik faturam 75,00 YTL geldi.Tabi klima olmadan once bana 30 YTL geliyodu; buda demek oluyo ki klima 31*24saat = 744 saat ediyo bunu 44 saatinide sıcaklıktan bunalıp kapattıgımı var sayarsak 700 saat aktif olarak calısmıstır kesınlıkle. 75 YTL nin toplam harcanan KW'ı 520 KW. olup KDV ıvır zıvır hepsi icnde.

Sımdı klıma her zaman 1 KW yaksaydı 700 KW sadece klima yakmalıydı.

520 KW 75.00 YTL (Bir aylık toplam harcanan elektirk KW - YTL tutar)
    ? KW 45.00 YTL (Bir aylık klimanın harcadıgı elektirk KW - YTL tutar)

Yukarıdaki denklemde çapraz carpımdan klimanın ayda 312 KW elektrik tukettıgı ortaya cıkıyo.Buradan;

700 saatte 312KW ise Saatte 0,44 KW bir ortalama yapıyo buda hersey ıcerısinde 440Watt'lık bı enerji tuketımıni ortaya cıkarıyor.

Bu inverter klima 700 saat calısma ile 45.00 YTL yapıyo ki Buda saatte; 0,064 YTL gibi degere tekabul ediyo.

Tabikide benim bu hesaplamalarim kimseyi baglamaz ama benim anlatmak istedigim konu bu hesaplar tamamen yalıtım, cephe, duvar, dıs sıcalık, ıcerıyı tutmak ıstedgımız sıcaklık, od ici aydınlatma vb. kriterlerin toplamının olusturdugu (-) veya (+) degerlerle degısebılıyor.

Bu acıdan Cetin bey; Gurcan beyın vermıs oldugu rakamlar bana cokta mantıksız gelmıyor saygılar!...

• 520 KW_____________75.00 YTL (Bir aylık toplam harcanan elektirk KW - YTL tutar)
    __? KW_____________ 45.00 YTL (Bir aylık klimanın harcadıgı elektirk KW - YTL tutar)

Yukarıdaki denklemde çapraz carpımdan klimanın ayda 312 KW elektrik tukettıgı ortaya cıkıyo.Buradan;

700 saatte 312KW ise Saatte 0,44 KW bir ortalama yapıyo buda hersey ıcerısinde 440Watt'lık bı enerji tuketımıni ortaya cıkarıyor.

Bu inverter klima 700 saat calısma ile 45.00 YTL yapıyo ki Buda saatte; 0,064 YTL gibi degere tekabul ediyo.

Tabikide benim bu hesaplamalarim kimseyi baglamaz ama benim anlatmak istedigim konu bu hesaplar tamamen yalıtım, cephe, duvar, dıs sıcalık, ıcerıyı tutmak ıstedgımız sıcaklık, od ici aydınlatma vb. kriterlerin toplamının olusturdugu (-) veya (+) degerlerle degısebılıyor.

Bu acıdan Cetin bey; Gurcan beyın vermıs oldugu rakamlar bana cokta mantıksız gelmıyor saygılar!... Yasadıgım sehir BURSA vede ocak ayı dıger senelere nazaran biraz daha sıcak gecti bilginize

• quote:

Orjinalden alıntı: samet007tr

520 KW_____________75.00 YTL (Bir aylık toplam harcanan elektirk KW - YTL tutar)
    __? KW_____________ 45.00 YTL (Bir aylık klimanın harcadıgı elektirk KW - YTL tutar)

Bu acıdan Cetin bey; Gurcan beyın vermıs oldugu rakamlar bana cokta mantıksız gelmıyor saygılar!... Yasadıgım sehir BURSA vede ocak ayı dıger senelere nazaran biraz daha sıcak gecti bilginize

tabii arkadaşım bakın benim hesabımda kdv eksik ve ben bu klimaları 8 senedir kullanıyorum ben diger insanlar gibi dügmeye basıp karşısına kurulanlardan degilim evde ne var ne yok kapatarak 1-2-3-4-5 fan hızlarında bile ne kadar çeker hesaplamış insanım zaten bana uygun gelmese 3 klima almazdım ikisi devamlı biri 20 saat biri 12 saat civarı çalışıyor.
    hem ben yalan yanlış yaparak kimi kandıracagımki akrabam tedaşta çalışan aktif bir elektrik teknisyeni ogluma ders vermeye gelen çok iyi bir matematik ögretmenimiz var saati saatine dakikası dakikasına hesaplanmış verilerdir zaten ınverter oldugu ve devamlı çalıştıgı için bu kadar az çekmeside ondan ve akıllı gözü var üzerinde odada kimse olmayınca otomatik larak 2 derece aşagı kendi düşüyor

evimdede akıllı sayaç kullanmaktayım bunun çok faydası var

iyi geceler dilerim

• hesaplarken 0,500 0,400 watt değerleri neden sabit alıyorsunuz ?

quote:

Orjinalden alıntı: gurcan1

sabah:06:00-17:00 arası:116 kuruş*0,500watt=58 kuruş saatte çektigi*11saat:638 kuruş
    akşam:17:00-22:00 arası:184 kuruş*0,500watt=92 kuruş saatte çektigi*5 saat:460 kuruş
    gece.22:00-06:00 arası:68 kuruş*0,400watt=27,2 kuruş saatte çektigi*8 saat:217,6 kuruş

toplam.24 saat-1315,6kuruş/24:54,81 kuruş benim klimanın çektigi elektrik ama buna kdv eklenecek

• samet007tr verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, sayfa 34 de yazdığım hesaplamalarda kdv dahil olup akıllı tarife düşünülmeden yapılmıştır. Zaten daha öncede sayfa 33 te de belirtmiştim. Aslında bu verdiğiniz bilgilerde önemli, topik için iyi oldu.

Başka arkadaşlarda yaptıkları hesapları yazarlarsa paylaşım açısından memnun olurum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cetins

hesaplarken 0,500 0,400 watt değerleri neden sabit alıyorsunuz ?

quote:

sabah:06:00-17:00 arası:116 kuruş*0,500watt=58 kuruş saatte çektigi*11saat:638 kuruş

ben bakın 0,350 watt yazmadım benim klima 1-2 saat sonra 0,350 watt çekiyor(asgari) 20 saat hesaplayınca benim elde ettigim ortalama degerlerdir 1-2 saat çalıştırsam haklısınız benim evde nerede ise herkes evde olunca hiç kapanmaz klima o yüzden ve veriler dogrudur ,

iyi akşamlar dilerim

• bu dedikleriniz klimanın termostad yapmasıylada alakalı birşey atıyorum klima saatte 1,2 kw çekiyor ise bu her zaman onu çekiyor demek değildir...
    klimanın emmiş oldugu hava ne kadar sıcak olursa termostad yapma zamanı o kadar kısa olacaktır ve termostad yapma zamanı kısaldıkça elektriği giderek az yakacaktır. bu hesaba göre ise ınverter klimaların çalışma aralıgı düşük oldugu için ınverter klimalar daha az yakacaktır uzun süreli çalıştırmalarda
  • İlk çalıştırdığınızda(sabah) akşam 17:00'ye kadar, akşam ve gece çalışmalarında ortalamayı nasıl hesaplıyorsunuz?

Mahsuru yoksa aylık elektrik faturanız kaç ytl geliyor?

Ayrıca yazdığınız kW saat ücretleri yazdığınızdan biraz daha fazladır.

quote:

quote:

hesaplarken 0,500 0,400 watt değerleri neden sabit alıyorsunuz ?

quote:

ben bakın 0,350 watt yazmadım benim klima 1-2 saat sonra 0,350 watt çekiyor(asgari) 20 saat hesaplayınca benim elde ettigim ortalama degerlerdir 1-2 saat çalıştırsam haklısınız benim evde nerede ise herkes evde olunca hiç kapanmaz klima o yüzden ve veriler dogrudur ,

iyi akşamlar dilerim

• Geçerli elektrik tarifesi aşağıdadır.

Akıllı sayacınız var sabah çalıştırısanız, normal tarifeye göre çok yakın bir değer, saat 17:00-22:00 arasında çalıştırdığınızda en yüksek bedeli, gece ise en düşük bedeli ödüyorsunuz, akıllı sayacınız var ve cihazlar sürekli aynı watt'ta enerji çekiyorsa(elektrikli ısıtıcı, düz/klasik klima gibi) akıllı sayaç pek mantıklı değil. Sadece gece kullanırsanız avantajlı.

Yani inverter klima kullanıyorum akıllı sayacım var demek çok az harcıyorum anlamına gelmiyor, fakat şu var hiç kapatmazsanız inverter klima ekonomi modunda iken tabiki avantajlı oluyor.

• quote:

Geçerli elektrik tarifesi aşağıdadır.

Akıllı sayacınız var sabah çalıştırısanız, normal tarifeye göre çok yakın bir değer, saat 17:00-22:00 arasında çalıştırdığınızda en yüksek bedeli, gece ise en düşük bedeli ödüyorsunuz, akıllı sayacınız var ve cihazlar sürekli aynı watt'ta enerji çekiyorsa(elektrikli ısıtıcı, düz/klasik klima gibi) akıllı sayaç pek mantıklı değil. Sadece gece kullanırsanız avantajlı.

Yani inverter klima kullanıyorum akıllı sayacım var demek çok az harcıyorum anlamına gelmiyor, fakat şu var hiç kapatmazsanız inverter klima ekonomi modunda iken tabiki avantajlı oluyor.

Degerli Cetins abi senin yapmis oldugun hesaplama bir takım yanlıslıklar iceriyor. Sen bu uc tarifeyi toplayıp 3 e bolersen ortalamayı yanlıs almıs olursun cunku bir gun icerisinde bu 3 tarifeden biri 5 saat surelı bırı 8 saat biride 11 saat sureli burada gunluk tuketımden ancak gercek sonuca ulasabılırsın vede o zaman tasarruflu oldugunu anlayabılırsın. Bır gunluk hesaplama tablosuda aynen asagıdakı gıbı oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 21 Şubat 2007; 14:53:16 >

• quote:

Geçerli elektrik tarifesi aşağıdadır.

BIR GUN ICERISINDE SAATTE 1kW ELEKTRIK TUKETILMESI DURUMUNDA AKILLI SAYAC ILE NORMAL SAYAC ARASINDAKI KIYASLAMA ASAGIDAKI GIBIDIR;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 22 Şubat 2007; 0:08:42 >

• Tablodanda goruldugu gibi akıllı sayac digerine oranla daha uygun gozukmekte. Ayrıca harcamalar yukseldıkce ornegın gunduz ve gece tarifesinde 150 kW tan sonra harcamalar %10 indirimli oluyor. Negatif yonu ise aksam tarifesinde ise 150 kW tan sonrası %10 zamlı oluyor (Ama gunde 5 saatten 150 kW ı gecmek mumkun degil ayrıca...) Bu acıdan reel bir hesaplamayla akıllı sayac %20 - %25 arası bir tasarruf saglamak-tadır. Herkese iyi gunler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 21 Şubat 2007; 14:51:15 >
  • samet007tr, siz yanlış anlamayın. hesabınız yanlış.

eğer gürcan beyin hesabını yapıyorsanız fazla çıkarmışsınız. akıllı tarifede 3 ayrı fiyat olduğundan hesaplama tabiki buna göre yapılacak. Bu üç fiyatı toplayıp üçe bölmemdeki niyet sürekli düz/klasik klima veya elektrikli ısıtıcı kullananlar açısından fark etmeyeceği yönündeydi. Benim gürcan bey e sorum, nerden biliyor klimanın ne zaman kaç watt çektiğinide 0.400 ve 0.500 watt lara göre hesap ediyor.

Akıllı saatlerdeki değerler 1 kW/saat içindir. 11, 5 ve 8 saat ile bu değerleri çarparsanız yanlış olur. Sizin yazdığınız toplam ytl'ler cihazın çektiği kW(tüketim değeri) ile çarpıldığında gerçek sonuç çıkacak.
  • Gürcan beyin hesabınındaki tüketim değerlerini doğru kabul edersek, 1 klima için günde 1.57 ytl (kdv dahil)harcamış oluyor. Düz klima olsaydı, 3.56 ytl (kdv dahil) harcayacaktı. (akıllı saatle)

Yani %44 tasarruf.

quote:

Tablodanda goruldugu gibi akıllı sayac digerine oranla daha uygun gozukmekte. Ayrıca harcamalar yukseldıkce ornegın gunduz ve gece tarifesinde 150 kW tan sonra harcamalar %10 indirimli oluyor. Negatif yonu ise aksam tarifesinde ise 150 kW tan sonrası %10 zamlı oluyor (Ama gunde 5 saatten 150 kW ı gecmek mumkun degil ayrıca...) Bu acıdan reel bir hesaplamayla akıllı sayac %20 - %25 arası bir tasarruf saglamak-tadır. Herkese iyi gunler.
  • quote:

samet007tr, siz yanlış anlamayın. hesabınız yanlış.

eğer gürcan beyin hesabını yapıyorsanız fazla çıkarmışsınız. akıllı tarifede 3 ayrı fiyat olduğundan hesaplama tabiki buna göre yapılacak. Bu üç fiyatı toplayıp üçe bölmemdeki niyet sürekli düz/klasik klima veya elektrikli ısıtıcı kullananlar açısından fark etmeyeceği yönündeydi. Benim gürcan bey e sorum, nerden biliyor klimanın ne zaman kaç watt çektiğinide 0.400 ve 0.500 watt lara göre hesap ediyor.

Akıllı saatlerdeki değerler 1 kW/saat içindir. 11, 5 ve 8 saat ile bu değerleri çarparsanız yanlış olur. Sizin yazdığınız toplam ytl'ler cihazın çektiği kW(tüketim değeri) ile çarpıldığında gerçek sonuç çıkacak.

yazayım nereden biliyorum

3 ay 5'er gün günde 10 saat evde hiç birşey çalıştırmadan yapılmış 1,2,3,4,.......10 saat tek tek hesaplanmış ve ortalaması alınmış degerlerdir,benim evim için bu herkesin evi için geçerli degildir evime gelen faturadan biliyorum ve benim yazdıgım değerler kdv ilave edilmemiş degerlerdir evim çok kurunaklı iç odadır

ve ben ortalama deger dedim sabit deger degil ben yukardada yazdım klima ilk kalkışta yüksek watt haracar AMA BENİM EVİMDE EN AZ 20 SAAT ÇALIŞTIGI İÇİN 400-500 WATT ORTALAMA DEGERDiR VE 350 WAAT'ada düştügü tespit edilmiştir ama ben 400-500 watt yazdım ilk kalkışıda dikate alarak yani bu herkesin klimasının çalışma ve çektigi degerler ayrıdır

art beyinde dedigi gibi burada ben 24 metre kare yeri 12000 btu ınverter panasonic klimaile soutabiliriimde sogutamamda bu eve ,yalıtıma baglı uygun şartlara baglı dedigi gibi beni evimde çekilen degerler bu eve gelen faturada bunu gösteriyor benim hesabım dogru herkesde farklı çıkabilir bu dogrudur art beyinde dedigi gibi iyi akşamlar

• Hayır Cetın abi ben Gurcan arkadasımızın elektrık sarfıyatını hesaplamadım. Ben sadece akıllı sayac ile normal sayac arasındakı farkın kıyaslamasını yapmak ıstedım. Soyle ki; her iki sayactada saatte 1KW lık bır harcama baz alınırsa akıllı sayac normal sayaca gore dah tasarruflu gozukuyo ben bunu anlatmak ıstemıstım. Tabı bunu tablonun altına not dusmeyıde unutmusum yukarıda gerken duzeltmeyı yaptım. Kusuruma bakmayın.

Gurcan beyın hesaplamasına gore satte 400-500 watt dıyo buda su anlama gelır akıllı sayacta gunde 1 kW tan 2,76047 YTL lık bır tutar oluyo. Gurcan beyın ortalama 450 watt harcadıgınıda dusunursek 1,242 YTL cıkıyo KDV de dahıl dersek 1,57 gıbı sızın yazmıs oldugunuz rakama ulasıyor.

Tabikide 400-500 Watt ortalama ıddalı bır rakam gıbı gozuksede set edılen degere geldıkten sonra sadece ortamdakı ısı kaybına gore bır devırle calısıyo buda yalıtımının ıyı olması nedenıyle ısı kaybı azlıgından dolayı vede sureklı calıstıgı ıcın 350 - 400 - 500 Watt degerlerıne ınebılır. Ben bu konuda Gurcan arkadasımla mutabıkım. Ayrıca Gurcan beyın denemelerınıde hem takdır edıyorum hemde bıraz sadıstce buluyorum :-)

- 3 ay 5'er gün günde 10 saat evde hiç birşey çalıştırmadan yapımış oldugu bır test var buda ev halkı (Tv,muzık,pc vb. kullanım dısı ve buz dolabı ıcındekı sebze meyve?) için 10 saatlik bi ezıyet demek oluyo :-P

• quote:

Hayır Cetın abi ben Gurcan arkadasımızın elektrık sarfıyatını hesaplamadım. Ben sadece akıllı sayac ile normal sayac arasındakı farkın kıyaslamasını yapmak ıstedım. Soyle ki; her iki sayactada saatte 1KW lık bır harcama baz alınırsa akıllı sayac normal sayaca gore dah tasarruflu gozukuyo ben bunu anlatmak ıstemıstım. Tabı bunu tablonun altına not dusmeyıde unutmusum yukarıda gerken duzeltmeyı yaptım. Kusuruma bakmayın.

Gurcan beyın hesaplamasına gore satte 400-500 watt dıyo buda su anlama gelır akıllı sayacta gunde 1 kW tan 2,76047 YTL lık bır tutar oluyo. Gurcan beyın ortalama 450 watt harcadıgınıda dusunursek 1,242 YTL cıkıyo KDV de dahıl dersek 1,57 gıbı sızın yazmıs oldugunuz rakama ulasıyor.

Tabikide 400-500 Watt ortalama ıddalı bır rakam gıbı gozuksede set edılen degere geldıkten sonra sadece ortamdakı ısı kaybına gore bır devırle calısıyo buda yalıtımının ıyı olması nedenıyle ısı kaybı azlıgından dolayı vede sureklı calıstıgı ıcın 350 - 400 - 500 Watt degerlerıne ınebılır. Ben bu konuda Gurcan arkadasımla mutabıkım. Ayrıca Gurcan beyın denemelerınıde hem takdır edıyorum hemde bıraz sadıstce buluyorum :-)

- 3 ay 5'er gün günde 10 saat evde hiç birşey çalıştırmadan yapmış oldugu bır test var buda ev halkı (Tv,muzık,pc vb. kullanım dısı ve buz dolabı ıcındekı sebze meyve?) için 10 saatlik bi ezıyet demek oluyo :-P

merak etmeyin aynı apartmanda 4 dairem var eşim oglum yukardaki dairelerde otururken ben sadist testlerimi tedaşta çalışan arkadaşımla yaptım
    ve biz kışın buzdolabımızda fazla ürün bulundurmayız yukardaki dairemizde derin dondurucu var orada kardeşimle ortak kullanıyoruz ve diger buzdolabında olanlarda bozulacak şeyler degildir,kahvaltılık zeytin,peynir gibi,ayrıca 5 gün arka arkaya degil canım 6'ar gün ara ile, hanım artık beni evden atardı

gerçi apartmana giren çıkanlar ne yapıyor bu deliler dermiş gibi baksalarda biz gayet ciddi işimize baktık

düzeltme:10 gün ara ile degil 6 gün ara ile olacaktı kusura bakmayın

iyi geceler dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurcan1 -- 22 Şubat 2007; 22:16:56 >

• Gürcan bey, evde başka elektronik cihaz denemeleriniz varsa bilmek isterim?
  • ÖNEMLİ DUYURU

Akıllı sayacı ve inverter kliması olanlar saat 17:00-22:00 arasında klimayı açarsanız(ilk açış) elektrik tarifesinden göreceğiniz gibi normal tarifenin bile üzerinde bir bedel ödeyeceksiniz. Bunun için ilk açışta klima en yüksek güçle çalışacağından, klima açılış saatini 22:00'den sonra veya 17:00 den önce açmaya gayret gösterin. İnverter klima uzun çalışmada toplam tüketim değerini düşürse bile siz ilk açılış saatine dikkat edin.
  • 
Sayfa: önceki 9899100101102
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.