Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (63. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: jymz___ , _Maxximum_ , ByKliman Daha Az
3 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 11 Misafir (1 Mobil) - 11 Masaüstü3 Mobil1 iOS
5 sn
57.220
Cevap
701
Favori
4.430.174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
68. Sırada  bugün en iyi #24
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaslar ben tavsıyelerınızden faydalanarak ozellıklede art_SRY arkadasımızın tavsıyelerınden yaralanarak Mıtsubıshı Electric klima aldım 26 Mt.ye 12000lik inverter yeterli goruldu sızlerce de yeterlı olur mu ızolasyonum tam olmasda yarım sayılır cevaplarınızı beklıyorum
  • Garanti kapsamındaki klimalar için senelik
    bakımı için ayrı bir ücret ödeniyormu?
  • merhaba arkadaşlar forumdaki bu sayfa çok yararlı oldu benim için yaptığınız katkılardan dolayı önce teşekkür etmek isterim
    benim edirnede 20metre kare alanda bi işyerimvar ve ön cephesi 3x4 mt komple cam vitrin ancak diğer yönler tamamen kapalı hertarafım diğer dükkanlarla çevrili tavan yüksekliği 5 mt içeride 4 adet bilgisayar ve 2000 watlık aydınlatma (tasaruf ampulari ile) var
    tavsiyelerinizden panasonik inverterli CS-XE12EKE/CU-XE12EKE modelini çıkardım
    daha önce komşuya gelen bir arçelik servisi buranın 18 btu luk lg beko klima ile ısıtıla bileceğini söyledi
    yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
    ayrıca edirnede panasonik alabileceğim bir yer yok istanbulda kimi önerirsiniz bir tel numarası verirseniz sevinirim saygılar
  • Merhaba,25m2, zemin,2.55m yüks.,salon için gelen 2 servis de alttaki şemadaki yeri önerdiler,ancak ben balkona açılan 3lü cam kapı üstü seçeneğini de düşündüm.Belki servisler kendilerine kolay olanı tercih ediyorlardır bilemiyorum.

1-Bu şemaya göre sizce en uygun yer neresidir?Klimanın altında 3lü cam kapı olması ısı kaybına yol açar mı?
    2-İnverteri tercih etmek için tek ölçüt günlük çalıştırılma süresi midir?

2-Klasik 18 btu ya da 12lik inverter seçenekleri arasında kararsızım ,ancak öne çıkan modeller panasonic inverter cs-12DKEW -CU-E12DKE (Ya da klasik 18btu)
    Mitsubishi electric klasik 18btu
    Hitachi RAS / RAC 18 GH4 klasik
    yanıtlar için teşekkür ederim..

• artık havalar soğumaya başladı... bir hafta içinde almam lazım klimayı; son olarak sizin tavsiyeniz belirleyecek seçimimi...

1.Sharp AY-XP12FR inverter..... 20.470 Btu/h kapasite, 1700 ytl'ye 18 taksitle alabiliyorum, iklimsa satıyor yani servise ulaşmak kolay.

2.Panasonic E-12DKWE inverter......22.360 Btu/h kapasite, 1585 ytl'ye peşin alabiliyorum, taksit yapmıyorlar; bulunduğum yarde satış ve servis yok başka bir yerden gelip takacaklar, ilerisi için servis sorunu yaşayabilirim (mi?) (yıllık bakım oluyor mu mesela? çağırdığım zaman garanti kapsamında olmasına rağmen ücret talep edebilirler mi?)

artık zaman kalmadı... bir akıl verin de alayım birisini...
  • olduğun yerde panasonic servisi olsa kesinlikle panasonic derdim ama bu şartlarda sharp daha mantıklı olur..hem sharp da çok üst düzey bi cihaz.çok tereddüt etmenize gerek yok bence..panasonic daha yeni yayılıyor piyasada..izmirde bile bir tek yerde satılıyo,yetkili bayi olarak
    quote:

Orjinalden alıntı: fulemars

artık havalar soğumaya başladı... bir hafta içinde almam lazım klimayı; son olarak sizin tavsiyeniz belirleyecek seçimimi...

1.Sharp AY-XP12FR inverter..... 20.470 Btu/h kapasite, 1700 ytl'ye 18 taksitle alabiliyorum, iklimsa satıyor yani servise ulaşmak kolay.

2.Panasonic E-12DKWE inverter......22.360 Btu/h kapasite, 1585 ytl'ye peşin alabiliyorum, taksit yapmıyorlar; bulunduğum yarde satış ve servis yok başka bir yerden gelip takacaklar, ilerisi için servis sorunu yaşayabilirim (mi?) (yıllık bakım oluyor mu mesela? çağırdığım zaman garanti kapsamında olmasına rağmen ücret talep edebilirler mi?)

• Ben de fulemars arkadaş gibi sharp veya mitsubishi elektric markalı inverter klima almayı düşünüyorum.Maalesef yaşadığım ilçede panasonic bayii ve servisiolmadığı için, panasonic'i liste dışı bıraktım.Sharp veya mitsubishi'yi liste fiyatından daha ucuza taksitli olarak almak mümkün mü? Fiyat bilgisi olan arkadaşlardan bilgi bekliyorum..
  • Sizin yazdığınız modeller için geçerli olmayabilir.

"Panasonic Inverter Super Deluxe Klimalar dış hava sıcaklığı -15 derece iken ısıtma yapabilme özelliğine sahiptir.
    Panasonic klimalar A sınıfı COP değerleri sayesinde az elektrik harcayarak yüksek ısıtma kapasitesi elde etmektedir."

Distribütör: http://www.panatek.com.tr/enerji.pdf

quote:

Orjinalden alıntı: _Tarık_

Merhaba Gürcan Bey. Panasonicin cs-e9dkew cs-e12dkew inverter modellerinin minimum çalışma sıcaklığı (internette gördüğüm dökümanlarda -5 derece) ile ilgili bir bilginiz var mı. Eğer -5 derece ise İzmir şartlarında yeterli midir? yeterli olmayacağını düşünürsek sharp ın inverter modellerine bakmayı düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla Sharp ın inverter modellerinin minimum çalışma sıcaklığı -15 derece. Alacağım klimayı asıl olarak kışın ısınmak için kullanacağım için, panasonic mi sharp mı tercih edilmeli? Bu markalar dışındaki önerilere de açığım.

• Merhaba JAWSS,
    Ön cephedeki cam ısıcam olmadığını kabul edersek, alanda 4-5 kişi çalışacak ve 2000wat + 1500watt(4 pc) 12000 btu inverter klima yeterli veya tam sınırda gözüküyor.

Arçelik servisi 18000 düz klima önermiş olabilir. klima inverter değilse düz klima için bir üst btu olan model seçilmesi gerektiğinden öyle söylemiş olabilir. Siz yinede keşif yaptırıp, keşif için fiş isteyin.

Bu arada forumu okuduysanız inverter klima geç ısıtıp, geç soğutur {elektrik güç tüketimini düşürerek(durdurmadan)} ama elektrik sarfiyatı açısından ekonomiktir. modele göre değişir ama 1kw elektrik çekip 4.44kw gücüde ısıtma verir. 10 saatten uzun çalıştırmalar için idealdir. Fakat cihaz pahalıdır.

Düz klima sürekli aynı oranda güç tüketir, elektrik sarfiyatı açısından ekonomik değildir ama kısa çalıtıracaksanız ideal olabilir.

Edirne'ye en yakın Çorlu'da bayi varmış.

ÇORLU
    ÇATALKAYA LTD. ŞTİ.
    0282-651 77 07

Panasonic Distribütör Bayileri: http://www.panatek.com.tr/bayi.php

quote:

Orjinalden alıntı: JAWSS

merhaba arkadaşlar forumdaki bu sayfa çok yararlı oldu benim için yaptığınız katkılardan dolayı önce teşekkür etmek isterim
    benim edirnede 20metre kare alanda bi işyerimvar ve ön cephesi 3x4 mt komple cam vitrin ancak diğer yönler tamamen kapalı hertarafım diğer dükkanlarla çevrili tavan yüksekliği 5 mt içeride 4 adet bilgisayar ve 2000 watlık aydınlatma (tasaruf ampulari ile) var
    tavsiyelerinizden panasonik inverterli CS-XE12EKE/CU-XE12EKE modelini çıkardım
    daha önce komşuya gelen bir arçelik servisi buranın 18 btu luk lg beko klima ile ısıtıla bileceğini söyledi
    yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
    ayrıca edirnede panasonik alabileceğim bir yer yok istanbulda kimi önerirsiniz bir tel numarası verirseniz sevinirim saygılar

/>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cetins -- 15 Ekim 2006; 0:35:36 >

• Sayın umutlu42 ve flumars arkadaşlar,

Bulunduğunuz yerde Alarko Carrier/Toshiba bayisi varsa Toshiba nın inverter serisine de bakabilirsiniz. kovaçenik arkadaşımız toshiba ras-24NKHP-E(düz klima) 1750/18 TAKSİT ile almış. Web sitesinde bu yeni modellerin fiyatı şu an için yok. Benzer model olan bir alt modeli RAS-24NKHD(düz klima) peşin 2.235ytl gözüküyor. Fakat kendisi çok iyi fiyata almış. İnverter içinde teknik özellik ve fiyatlarını araştırın bence. Klima bir kere alınması gerekli hemde inverter klima gibi biraz pahalı olunca iyi düşünmek gerekiyor. flumars arkadaşım yazdığınız klimalara yakın bir fiyatı olabilir.

http://www.alarko-carrier.com.tr/Urunler_Toshiba_GKV.asp

quote:

Orjinalden alıntı: umutlu42

Ben de fulemars arkadaş gibi sharp veya mitsubishi elektric markalı inverter klima almayı düşünüyorum.Maalesef yaşadığım ilçede panasonic bayii ve servisiolmadığı için, panasonic'i liste dışı bıraktım.Sharp veya mitsubishi'yi liste fiyatından daha ucuza taksitli olarak almak mümkün mü? Fiyat bilgisi olan arkadaşlardan bilgi bekliyorum..

quote:

Orjinalden alıntı: fulemars

artık havalar soğumaya başladı... bir hafta içinde almam lazım klimayı; son olarak sizin tavsiyeniz belirleyecek seçimimi...

• Sayın Çetins,
    Küçük bir ilçede yaşıyorum. Sadece sharp ve mitsubishi elektric bayileri var. O yüzden toshiba veya panasonic'i listemden çıkardım mecburen.Şu iki inverterli modelden birini almayı düşünüyorum:
    - mitsubishi elektric MSZ GA35VA ---> soğutma (3415~13300), ısıtma (3073~17070),EER 3,24--COP 3,79
    - sharp AY-XP12FR ---> soğutma (3070-12965), ısıtma ((3070-20470), EER ? -- ?

incelediğim kadarıyla, her iki ürünün de fiyatı, elektrik tüketimi, hava debisi,gürültü seviyesi falan birbirine yakın.Isıtma amaçlı kullanacağım. Sharp'ın ısıtma değeri daha yüksek olduğundan, gönlüm Sharp'dan yana. Siz de fikrinizi yazarsanız sevinirim..
    NOT:Klima konusuna emeği geçen tüm klimacı arkadaşlara teşekkür ederim. Epey bilgilendik sayenizde..

• Merhaba,
    o zaman Sharp derdim ama Anti-Bakteri Filtresi ve Mikro Filtresi opsiyon olması sebebiyle fiyatını yüksek buldum.
    Isıtma Kapasitesi: 13650 (3070-20470) Btu/h
    Soğutma Kapasitesi: 11950 (3070-12965) Btu/h
    Soğutma Sarfiyatı : 1.090 kW
    Isıtma Sarfiyatı : 1.030 kW
    Ses Seviyesi (İç Ünite)min-max : 29/40 db (A)
    Ses Seviyesi (Dış Ünite) : 48 db (A)
    olduğu yazıyor.
    EER =3.21 COP=3.88 -> Budahttp://www.cemt.fr/sharp/img/F1.pdf dökümanında yazıyor, Fransa da üretiliyor sanırım.

http://www.iklimsa.com/TR.asp?iklimsa=klima&sub=KlimaDetay&Uid=22

mitsubishi elektric MSZ GA35VA modelinde de Catechin Filtre (Standart ) + Anti-Allerjik Enzim Filtre (Opsiyonel) bu model daha iyi görünüyor en azından Catechin filtre mevcut, fiyatıda uygunsa ben bu model derim.

http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.asp?urunid=18&Katid=2

quote:

Orjinalden alıntı: umutlu42

Sayın Çetins,
    Küçük bir ilçede yaşıyorum. Sadece sharp ve mitsubishi elektric bayileri var. O yüzden toshiba veya panasonic'i listemden çıkardım mecburen.Şu iki inverterli modelden birini almayı düşünüyorum:
    - mitsubishi elektric MSZ GA35VA ---> soğutma (3415~13300), ısıtma (3073~17070),EER 3,24--COP 3,79
    - sharp AY-XP12FR ---> soğutma (3070-12965), ısıtma ((3070-20470), EER ? -- ?

incelediğim kadarıyla, her iki ürünün de fiyatı, elektrik tüketimi, hava debisi,gürültü seviyesi falan birbirine yakın.Isıtma amaçlı kullanacağım. Sharp'ın ısıtma değeri daha yüksek olduğundan, gönlüm Sharp'dan yana. Siz de fikrinizi yazarsanız sevinirim..
    NOT:Klima konusuna emeği geçen tüm klimacı arkadaşlara teşekkür ederim. Epey bilgilendik sayenizde..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cetins -- 15 Ekim 2006; 0:01:32 >

• Merhaba Arkadaşlar,

Klima kullanmı ile ilgili küçük bir püf noktası öneriyorum:
    Klimanızın hava üfürme yerine bir peçete yapıştırıyorsunuz. Bu peçeteye bir kaç damla sevdiğiniz esanstan damlatıyorsunuz.
    Bu şekilde klimanızı çalıştırınca odaya kısa sürede ve uzun süreli sevdiğiniz koku yayılıyor. Özellikle misafirleriniz geldiğinde onları şaşırtabilirsiniz. Ben gül, menekşe, hanımeli, beyaz zambak, altındamla gibi esansları önerebilirim.
    Saygılarımla...
  • Evet benim dediğim modeller için geçerli değil. benim bahsettiğim modeller Inverter Deluxe. Gerçi bu modellerinde -15 dereceye kadar çalışan yüksek kapasiteli modelleri var ama TRye getiriliyor mu emin değilim. Bu modelden bir klima alırken bu konuyu da dikkate almak lazım.

quote:

Orjinalden alıntı: cetins

Sizin yazdığınız modeller için geçerli olmayabilir.

"Panasonic Inverter Super Deluxe Klimalar dış hava sıcaklığı -15 derece iken ısıtma yapabilme özelliğine sahiptir.
    Panasonic klimalar A sınıfı COP değerleri sayesinde az elektrik harcayarak yüksek ısıtma kapasitesi elde etmektedir."

Distribütör: http://www.panatek.com.tr/enerji.pdf

quote:

Orjinalden alıntı: _Tarık_

Merhaba Gürcan Bey. Panasonicin cs-e9dkew cs-e12dkew inverter modellerinin minimum çalışma sıcaklığı (internette gördüğüm dökümanlarda -5 derece) ile ilgili bir bilginiz var mı. Eğer -5 derece ise İzmir şartlarında yeterli midir? yeterli olmayacağını düşünürsek sharp ın inverter modellerine bakmayı düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla Sharp ın inverter modellerinin minimum çalışma sıcaklığı -15 derece. Alacağım klimayı asıl olarak kışın ısınmak için kullanacağım için, panasonic mi sharp mı tercih edilmeli? Bu markalar dışındaki önerilere de açığım.

• tamam panasonıc alsın sorun değil :) neden neden neden ben her üçününde bayisiyim o an için onu önerdim ve tercihlerinin içerisinde en uygunu o göründü bana. ben sadece önerdim karar vermesi kendisine kalmış bir olay.
    foruma yeni yeni arkadaşlar katılmış daıken cımız vardı şimdi hıtachı cimizde var ve tabiki hak yememek lazım beyaz eşya uazmanı gurcan beyde var gurcan bey ciddiyim beyaz eşya alırken size danışıcam buzdolabı veya çamaşır makinesi için çok anladıgım bir konu değil çünkü neyse çetin abi yoklugumu aratmıyor sanırım fırsat buldukça yazmaya çalışıyorum ama bu ara işler biraz yogun kusura bakmayın arkadaşlar elimden geldigince yine yazmaya çalışacagım
    quote:

Orjinalden alıntı: hitachi bayi

slm arkadaşım neden daıkın deilde panasonic deilde ısrarla mitsubishi electric
    quote:

Orjinalden alıntı: art_SRY

yukarıdaki verdiğin klimalardan hangisini alırsan aynı görevi görecektir bu markalar arasında elektrik sarfiyatını ses seviyesini göz önüne alarak seçim yapabilirsin sogutma amaçlı kullanacagın için farketmez (ama hıtachıyı alacagına uzerıne biraz daha ekle mıtsubıshı electrıc al derım 18 lik yeterli gelecektir) işin aslı marka belirtmek istemiyorum bazı kişiler için sanırım sorun oluyor

• Bazıları Tüketici Mahkemsine gitmeyi, masraflı ve riskli olduğu için düşünmüyor olabilir.
    Tüketici Mahkemsine başvurmak için, diğer mahkemelerde olduğu gibi 100-110 YTL gibi bir para ödemek gerekmiyor. Tüketici Mahkemeleri ücretsiz veya çok az ücretli olup , kısa sürede sonuçlanmak zorundadır.
    quote:

Orjinalden alıntı: gurcan1

quote:

Orjinalden alıntı: kenya64

7-8 ay oldu ama ilk günden beri pişmanım.

Monte ederken çatlattılar, 10 kere aradım ama zorla değiştirdim,
    Duvara açtıkları deliği sıvamamışlar, duvar komple rutubet oldu,

ısıtma modunda hem dış hem iç ünite çok sesli, değiştirin dedim ama atlattılar, lanet olsun dedim bir daha da aramadım.

arkadaşım tüketici mahkemesine ver malı hem geri verirsin hemde paranı geri alırsın ben hep veriyorum ve kazanıyorum korkma kazanırsın

• bu forumu okudum ama kafam karıştı neyse bir klima almak istiyorum odam 14 metre kare batıya bakıyor,tek cam ara kat korunaklı bir ev ama ınvörtör almak istiyom şöyle her özeligi olsun buraları okudum gurcan1 panasonic hava temizliyor demiş ama o modelleri kaldırılmış yok bu markada bi acaip olmuş farklı ürünler getiriyor
    ÇTİNS inreter çabuk ısıtmaz demiş bu yalan ınvetre çabuk ısıtıp sogutur servisler bunu dedi
    burada klimacı olraka art-sry ve hitachi bayii ve daıkıncı arkadaşı ciddiye alıyorum herkese bagıran gurcan1 banada bagırır çetin zaten atmış tutmuş alakaya turp yazılar yazmış tutarsız bana
    gurcan1 ve çeüns cevap yazmasın kendilerini ciddiye almam zaten istenmeyen yerede gidilmez
    sayın kullanıcı arkadaşlar bana klimalarınız hakkında bilgi verin daıkın,mitsubishi elektrik,sanyo,toshiba gibi şimdiden teşekkür
  • işte yalan

Bu arada forumu okuduysanız inverter klima geç ısıtıp, geç soğutur bu bir alıntıdır klimacların hepsi ınvetr çabuk ısıtır çabuk sogutur der bilmeyenlere yalan yazmayalım yada yanlışsa düzeltelim

cumartesi alacagım ınvetr için kullanıcı arkadaşlar yazarsa sevinirim

art-sry ve hitachi bayii,daıkından tavsiyeler bekliyorum
  • Hoşgeldiniz,
    Foruma 15 ekim tarihinde girmişsiniz. İzmir'den katılıyorsunuz, adınız için Burhan YAMUK yazmışsınız. Beyaz eşya ile de ilgilenip yorum yapıyorsunuz ama klima konusunu bilmiyorsunuz.(http://forum.donanimhaber.com/m_9861391/mpage_1/key_//tm.htm#9870573)

Ortama soru sorarak tartışma yaratmaya mı çalışıyorsunuz Gürcan bey !!! Ne isimle girersen gir seni tanırım. Kafanızın karışması forumu okumaktan değil, normalde karışık.

inverter klima, düz klimaya göre biraz geç ısıtıp geç soğutur demiştim, bu genel bir şey, bazı modellerdeki turbo, powerfull veya Panasonic deki gibi "sıcak başlatma özelliği" bu açığı kapatmak için kullanılan bir özellik.

quote:

Orjinalden alıntı: bekap

bu forumu okudum ama kafam karıştı neyse bir klima almak istiyorum odam 14 metre kare batıya bakıyor,tek cam ara kat korunaklı bir ev ama ınvörtör almak istiyom şöyle her özeligi olsun buraları okudum gurcan1 panasonic hava temizliyor demiş ama o modelleri kaldırılmış yok bu markada bi acaip olmuş farklı ürünler getiriyor
    ÇTİNS inreter çabuk ısıtmaz demiş bu yalan ınvetre çabuk ısıtıp sogutur servisler bunu dedi
    burada klimacı olraka art-sry ve hitachi bayii ve daıkıncı arkadaşı ciddiye alıyorum herkese bagıran gurcan1 banada bagırır çetin zaten atmış tutmuş alakaya turp yazılar yazmış tutarsız bana
    gurcan1 ve çeüns cevap yazmasın kendilerini ciddiye almam zaten istenmeyen yerede gidilmez
    sayın kullanıcı arkadaşlar bana klimalarınız hakkında bilgi verin daıkın,mitsubishi elektrik,sanyo,toshiba gibi şimdiden teşekkür

• ınverter cihazlar gerçekten klasik modellere göre geç ısıtır veya sogutur ısıtma ve sogutma kapasitesi olarak ise klasik modellerden fazladır belki servis bunu belirtmek istemiştir. ınverter klima basit bir söylemde söylenmek gerekirse klasik modeller gibi ilk başlangıç akımını çekmediği için ısıtma veya sogutma modunda kademe kademe yükselir ve bu yüzdende elektrik tasarrufu yapar. panasonıc klimaya gelince oksijen özelliği olan cihazlar bu sene getirilmedi nedenine gelince pahalı idi gerçekten işe yarar bir cihaz ki taklitleri yapılıp piyasaya sürüldü ama tutulmadı bu klimaların klasik modelli yoktu zaten 9 ve 12 ınverter olarak getirildi 9 ınverterin fiyatı geçen sezon 1760 civarındaydı ve bu klimalar diger klimalardan ayrı olarak üçüncü bir boru takılarak dış ünitenin içerisinde bulunan memran sistemine baglanıyordu.ve bu cihaz sayesinde filtrelenen hava içerisinin oksijeni normal doga şartları olan %21 e dengeleniyordu buda normal klimanın termostad yapması gibi durup tekrar çalışabiliyordu. 14 m2 yere gelince 9 ınverter cihaz yeterli gelecektir

bu arada çetin abi merhaba nasılsın yoktum bir ara diger arkadaşları çok tanımıyorum ama senin verdigin bilgilerin gerçekten arkadaşların işine yaradıgına inanıyorum tşk ederim. zaten olmasa bile iyi niyetinden bir an bile şüphe duymadıgım birkeç kişiden birisin hepimizin mutlaka hataları olacaktır ama bunları zamanla aşacagımızdan eminim.

arkadaşlar burası tartışma ortamı burda kimse kesin birşey bilmez hele de bu cihaz elektrikli aletler ve sizin kullanacagınız alana göre değişen birşeyse kimse kesin birşey söyleyemez o yüzden birbirimize yardımcı olmaya çalışalım biz burada maaşlı çalışan elemanlar değiliz yardımcı olmaya çalışıyoruz (bazıları sanırım bizi burda maaşlı çalışan eleman sanıp öyle davranmaya kalkıyor) ve bu iyi niyetimizi suistimal edilmesine karşıyım sorununuzu veya düşüncenizi söyleyin bizde bişeyler yazmaya çalışalım

• 
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.