Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
49.235
Cevap
445
Favori
3.742.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 6 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 6910
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 5489
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 50 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2825
  • Favoriye Eklediklerim 534
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • klima5505 (5489 mesaj) kocausta* (3114 mesaj) 9köy (1956 mesaj) mbirol (1392 mesaj) kemal1414 (1249 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (19290 mesaj) Mobil (6481 mesaj) Tablet (1017 mesaj) Mini (478 mesaj) Uygulama (1302 mesaj) (11 mesaj) (145 mesaj)
  • @
21 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Klimalar >> Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]
Giriş
    6 Mesaj

@klima5505 hocam karşınızda böyle işlerde en kararsız insan var :) bu halde ilk olarak evimiz için kafamda netlestirdigim sigma plus da muallakta kaldım. Sizin tercihiniz ne olurdu sigma Bosch arasında ( Adana merkezdeki ev için )

Sabırlı yanıtlarıniz için çok teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    klima5505 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    666 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba hocam. Çok yoğun olmayan ve soğutma maksatlı kullanımlar için düşünülebilir olarak yorumluyorum. Ancak yoğun kullanım olacaksa diğer alternatiflere öncelik vermekte fayda vardır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam teşekkür ederim. Keşif için servis yetkilisi arkadaşlar geldiler. 15 metreyi destekleyen ve içten besleme yapılabilir Mitsubishi SRK45SP önerdiler. Bu cihaz hakkında yorumlarınızı alabilir miyim?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Yüzbaşı
    873 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba hocam. Hayırlı uğurlu olsun. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı temenni ediyorum.

Vakum işlemini atlamadan yapmaları güzel olmuş. Gıyaplarında şahsım adına kendilerine teşekkür ediyorum.

Dış ünitesi tam olarak 24000 Btu'luk diğer modellerinin boyutundadır. 12000-15000 Btu gereken yerlere bütçeye göre çokça tavsiye etmemin sebebi de bu aslında,çok güçlü bir cihazdır.

1000 lira zamlanmadan almanız da çok iyi bir ayrıntı. Ne yazık ki fiyatlar yükseliyor da yükseliyor...

HomeWhiz konusunda hiç sıkıntı yaşamadan bağlananlar da var,bağlantı sorunu yaşayanlar da var. Bu husustaki gelişmelerinizi bildirirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

hocam sizi tekrar rahatsız edeceğim.

arçelik 12660 almıştım belki hatırlarsınız.

en düşük fanda 22 derecede kullanıyorum.

çalıstırdıktan 30 dk sonra falan performansı değişiyor , o soguk havadan daha ılık bir hava üflüyor.

o sırada fanı falan arttırsam yine ilk başlangıçtaki performansa dönüyor.

bu normal mi ?

• Yüzbaşı
    305 Mesaj

Hocam tekrardan merhaba 1 ay sonra, Mitsubishi enviro 18lik modelde karar kıldım ancak fiyatı bana aşırı gereksiz geldi 12-12,5k arası fiyat verdiler. Bende Samsung AR18TXCAAWK/SK Wind-Free Premium Plus A++ 18000 lik modele yöneldim. Arada dağlar kadar fark olmayacak derseniz 1-2 gün içinde bunu taktıracağım. Son olarak bu model hakkında bilginiz varsa fikrinizi almak isterim. Teşekkürler

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: x2X2

Merhaba,

öncelikle net cevabınız için tesekkürler.Tavan yüksekliği 2.7 metre.Giriş kat, depo gibi karanlık, dört tarafı duvar kullanacağım bir alan.

Bütçe belirlemedim ama en uygun maliyetle bu işin altından kalkabilecek cihazı almak niyetindeyim.Yani mümkünse 8- 10 bine kadar önerilerinizi değerlendirmek isterim.

Alıntıları Göster

Merhaba. Rica ederim.

Zannediyorum ki burada kullanacağınız klima konfor amaçlı olmayacak. Bu nedenle ek özellikler lâzım olmayacaktır.

Altus ALK2420 uygun fiyatlı olarak tercih edilebilir.

Sıralama yapacak olursak,

LG Dual Eco

Arçelik 24325

Altus ALK2420

Bu cihazlar birebirdir,eşdeğerdir.

LG'nin iç-dış ünite arasında bakır boru kullanıyor olması bir avantajdır,Arçelik-Altus alüminyum kullanır.

Alternatif olarak Viessmann Dynamic (Montajı ücretlidir)

Samsung AR35

marka ve modellerini tavsiye edebilirim.

Sadece temel özellikler lâzım ise Altus ALK 2420 yeterlidir.

Diğer türlü sıralama yapacak olursak,

LG Dual Eco

Arçelik 24325

Altus ALK 2420

Viessmann Dynamic

Samsung AR35

Şeklinde bu sırayla tercihte bulunmanızı tavsiye ederim. 10.000TL bandında alternatifleri artırabilirsiniz ancak bu cihazlar da talebinize karşılık verecektir.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: ysuleymany

Teşekkürler.

Montaj bugun yapıldı. 5 dakika civarı vakumlama yaptılar. Az olmadı mı, dedim. Vakumlama süresi önemli değil, önemli olan Vakumlama cihazının göstergesi, gösterge eksi bilmem kaça gelince yeterli oluyor dediler.

Şimdilik sorun yok. Ses ilk kademe fanda çok çok az. (20db)

Rica ederim. 5 dakikalık vakum yeterlidir. Yani klimanıza vakum yapılmış diyebiliriz.

Memnun kalmanıza çok sevindim. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı temenni ediyorum.

Saygılarımla...

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Sele81

Hocam tekrardan tesekkür ederim yardimlariniz icin. Bir haftadir baska islerle mesguldum klima bakamadim hala. Yarin kismet olursa LG, Mitsubishi ve Toshibaya ugramak istiyorum. Asil en sicak LG ye bakiyorum, klimayi pek sevmedigimden cok da kullanman. Senede en fazla iki ay kullanirim sogutma amacli ve bir ay da isinmak icin. Fakat süphem var LG bu vakumlama ve boru uzunluguna göre gaz ekleme olayindan haberi varmidir diye.

Simdi kafama takilan olay, surda https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/149349242 multi cihazlardan bashediyorsun hocam. Benim dairede üc tane klima takmak icin üc odada borular var. Iki odaya klima düsünüyorum ve ücüncüsüne de (giyinme odasi) simdilik düsünmüyorum. Acaba burda multi cihaz mi baglanmasi gerekiyor? Yoksa tek tek ic üniteye göre birer tane de dis ünite mi gerekir? Bir oda 33m2, biri 12m2 ve digeri 9m2. 33m2 ve 12m2 klima takilacak.

Edit: hocam bugün Mitsubishi Heavy ve Toshiba bayiye gittim. Mitsubishi premium serisini multi sistem tek dış ünite olarak önerdi. 3 Klima. 18000, 2x 9000. Toplam fiyat olarak 23530 TL dendi. Tek tek üç dış ünite ile alınırsa fiyat 2000 TL daha yüksek. Satıcı baya emin konuştu. Vakumsuz iş yapmadiklarini ve 7 metre üzeri boruda gaz eklediklerini söyledi kendinden. Zaten Mitsubishi bu işlemleri şart koyuyormuş bayiye.

Toshibada ise Shorai yoktu. Eski model dendi. Fakat kulağa baya uygun gelen 50% kampanya vardı. Toshiba Seiya R32 1x 16000 1x 10000 BTU multi sistem olarak 12500 TL. Şimdi kestiremedim bu iyi bir fiyat mi yoksa standart mi? Ve bu Seiya Mitsubishi premium serisinden çok mu daha kötü? 16000 de 33m2 odaya az gelebilir mi acaba? Ufak odaya klima şart değil iki tane de iş görür. Hatta ilk gittiğim iklimsa bayi de dendi ki 18000 BTU üç odayı da sogutur dedi.

Yani kafa baya bir karisti. LG ye hiç gitmedim. Sanırım en kötü ihtimal bu Seiya RAS-16J2KVG-TR LG artcool dan iyidir öyle değil mi?

Edit: kampanya daki Toshiba buydu hocam https://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-multi-ic-uniteler-10-000-btu-h-16-000-btu-h-fiyati,685358982.html

İçimdeki ses diyor ki Mitsubishi doğru karar. Ama belki Toshiba çok da kötü değil ise o da olabilir.

Rica ederim hocam.

Multi cihaz bağlanması mümkündür ancak ayrı ayrı klimalar da alabilirsiniz. İşçilik ve malzeme fiyatı sizde çok çıkmaz,çünkü tesisatlar hazır. Ancak ürün maliyeti farklı olur.

Shorai eski model değil de ellerinde olmadığı için öyle demişler. Seiya bir alt seridir. Multi'de iç ünite modeli pek fark etmiyor çünkü verim vb. farkları dış ünite belirliyor daha çok.

Multi'de net konuşmamız için aslında dış ünite güçlerini de bilmemiz gerekir.

Eğer iç üniteler aynı anda çalıştırılmayacaksa Toshiba'nın kampanyalı versiyonu tercih edilebilir,fiyatı da cazip.

Mitsubishi Heavy Premium daha üstün bir üründür. Ancak Toshiba da kötü değildir.

Mümkünse teklif aldığınız Mitsubishi Heavy için iki iç üniteli seçenek üzerine de fiyat alabilir misiniz ? Ona göre kıyaslama yaparsak daha iyi olur. Bir de 3 iç üniteli ve 2 iç üniteli seçenekler için dış ünite gücünü öğrenebilir misiniz? Yani kaçlık dış ünite ile kombine edip bu fiyatı verdiler ?

Bütçeniz Mitsubishi için yeterli ise ilk tercih bu olmalıdır. Ancak bütçeniz aşıyor ise Toshiba'ya yönelebilirsiniz ki bu da kaliteli bir markadır ve kaliteli ürünler üretir. LG'den daha iyi olacaktır.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: sseker

Hocam teşekkür ederim. Keşif için servis yetkilisi arkadaşlar geldiler. 15 metreyi destekleyen ve içten besleme yapılabilir Mitsubishi SRK45SP önerdiler. Bu cihaz hakkında yorumlarınızı alabilir miyim?

Alıntıları Göster

Rica ederim hocam.

Açıkçası ZSP'yi genel anlamda tavsiye etmemekteyim. En alt seri olduğu için tam olarak Heavy kalitesini yansıtmıyor. En azından Premium ZS ile kıyaslarsak bu şekilde.

Ama sizin durumunuz farklı,özel. Yani ortada uygulama bakımından bir çıkmaz var. Bu cihaz için bütçeniz yeterli oluyorsa,bu çıkmazdan kurtulabilmeniz adına tavsiye edebilirim. Çok çok böyle yerin dibine gömülecek bir cihaz değil. Öyle olsa dostane bir tavsiye olarak tek seçenek bile olsa almayın derdim şahsen. Ama o kadar da kötü değil,giriş sınıfı bir cihazdır.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: the_dr

hocam sizi tekrar rahatsız edeceğim.

arçelik 12660 almıştım belki hatırlarsınız.

en düşük fanda 22 derecede kullanıyorum.

çalıstırdıktan 30 dk sonra falan performansı değişiyor , o soguk havadan daha ılık bir hava üflüyor.

o sırada fanı falan arttırsam yine ilk başlangıçtaki performansa dönüyor.

bu normal mi ?

Alıntıları Göster

Merhaba hocam. Rica ederim,rahatsız etmiyorsunuz.

Düşük fan hızında cihaz ısı transferini tam olarak gerçekleştiremediği için bu durumun olması normaldir. Isıtmada da aynı olay söz konusu olacaktır.

Kompresör frekansı,düşük fan hızına oranla yüksek kalırsa evaporatörde (iç ünite peteklerinde) karlanma meydana gelebilir. Isıtmada ise sistem basıncı yükselmeye başlar. Bunlara önlem olarak cihaz frekansını düşürecektir,normaldir.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: uykusuzyolcu

@klima5505 hocam karşınızda böyle işlerde en kararsız insan var :) bu halde ilk olarak evimiz için kafamda netlestirdigim sigma plus da muallakta kaldım. Sizin tercihiniz ne olurdu sigma Bosch arasında ( Adana merkezdeki ev için )

Sabırlı yanıtlarıniz için çok teşekkür ederim

Merhaba hocam :)

Sigma ile Bosch arasında,merkezde servis olarak aralarında fark olmayacağınız varsayarak Sigma Plus serisini tavsiye ederim. Yaz sıcaklarıyla daha iyi baş edebilecek,soğutma verimi daha yüksek bir cihazdır. O nedenle Sigma üstün gelir.

Rica ederim :)

Saygılarımla...

|
    |

• Yüzbaşı
    873 Mesaj

hocam teşekkür ederimi, bir soru daha sorayım müsait olursanız

çalıstırdıgım süre boyunca hiç hortumdan su geldiğine şahit olmadım ara ara bakıyorum 1 damla bile akmıyor. kıvrık falan değil drenaj için uygun pozisyonda.

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: lostpath

Hocam tekrardan merhaba 1 ay sonra, Mitsubishi enviro 18lik modelde karar kıldım ancak fiyatı bana aşırı gereksiz geldi 12-12,5k arası fiyat verdiler. Bende Samsung AR18TXCAAWK/SK Wind-Free Premium Plus A++ 18000 lik modele yöneldim. Arada dağlar kadar fark olmayacak derseniz 1-2 gün içinde bunu taktıracağım. Son olarak bu model hakkında bilginiz varsa fikrinizi almak isterim. Teşekkürler

Merhaba hocam.

Samsung'un kendi üretimi olan cihazlarından uzak durmanızı tavsiye ederim. Klima konusunda Samsung başarılı değil. İleride başlayan ses sorunları,kart arızaları gibi sorunlar baş gösterebiliyor. Bu nedenle uzak durmanızı tavsiye ederim.

Mitsubishi Enviro ile kıyasla arada kalite farkı da önemli ölçüde olacaktır. İmkânınız varsa Mitsubishi'ye tekrar şans vermek isterseniz bir de HaRe serisi için fiyat alınız.

Saygılarımla...

|
    |

• Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

hocam teşekkür ederimi, bir soru daha sorayım müsait olursanız

çalıstırdıgım süre boyunca hiç hortumdan su geldiğine şahit olmadım ara ara bakıyorum 1 damla bile akmıyor. kıvrık falan değil drenaj için uygun pozisyonda.

Rica ederim hocam.

İç üniteden iç ortama su akmıyorsa (ki bu olmamalıdır) , drenaj hortumu da kıvrık değilse su gelmememesi normaldir.

Su miktarı,iç ortamın nemine ve klimanın çalışma sıklığı ile sıcaklık ayarınıza bağlı olarak değişir.

İç üniteden akan su ; iç ortamdaki havada bulunan, yoğuşup sıvı hale dönüşen nemdir.

Aynı durum ısıtma konumunda çalışan dış ünite için de geçerlidir.

İç üniteden iç ortama su akmıyorsa ve drenaj borusunda bir sıkıntı,su geçişini engelleyen bir unsur yoksa sorun yoktur.

Saygılarımla...

• Teğmen
    214 Mesaj
    İşyerim de Demirdöküm’ün duvar tipi 24000 lik kliması var aşırı ses yaparak çalışıyor harika soğutuyor normalin altında ısıtıyor 2 sene önce ikinci el 950 TL ye taktırmıştım ki o sene sıfır mitsıbishi geldi keşif yaptı 18000 lik klima için bize 9500 TL fiyat vermiş idi

Şu abda Antalya da bi otel odasındayım muhtemelen 9000 yada 12000 lik bir mitsubishi var o kadar sessiz o kadar güzel soğutuyor ki anlatamam

Aynı şekilde bir tanıdığım işyerinde köşeye konulan cinsden yüksek btu şu mitsubishi klima aldı yaz kış kullanıyor ne ses duyuyorsunuz ne de başka birşey buna ek olarak içerisi hep olması gerektiği şekilde

Klima dan çok anlamam fakat mitsubishi galiba bu konu da çok iyi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    873 Mesaj

hocam içeri herhangi bir akma yok.

çok teşekkür ederim değerli vaktinizi ayırdığınız için.

tüm samimiyetimle söylüyorum iyi ki varsınız.

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

hocam içeri herhangi bir akma yok.

çok teşekkür ederim değerli vaktinizi ayırdığınız için.

tüm samimiyetimle söylüyorum iyi ki varsınız.

Eğer drenaj hattında bir sorun olmasından şüpheleniyorsanız,

İç ünitenin ön panelini kaldırın,filtrelerini sökün.

İç ünitenin peteklerinin üzerine hafif hafif,çok taşırmadan pet şişe ile su dökün (azar azar,çiçek sular gibi). Bu döktüğünüz suyun drenaj hattından akması gerekir. Bu durumda sorun yoktur diyebiliriz. Dediğim gibi akış miktarı veya akıp akmayacağı neme bağlı ama o akıntıyı beklemeden test etmek isterseniz bunu yapabilirsiniz.

Korkmayın,klimanıza zarar gelmez. Azar azar döktüğünüzde petekler üzerinden süzülen su drenaj tavasında birikip dışarı akacaktır.

Elektronik kartın sağ tarafta olması sebebiyle her ihtimale karşı suyu ortadan dökmeniz daha sağlıklı olur.

Çok teşekkür ediyorum hocam,sağ olun var olun   Sizler de iyi ki varsınız.

Saygılarımla...

|
    |

• Er
    5 Mesaj

Emegin icin tesekkür ederim hocam.

Uzun ömürlü olup tek bir yatirim olacak olmasi sanirim Mitsubishiyi tercih etmemi saglar. Aslinda görünüs olarak en cok Diamond ZSX-W hosuma gitti. Hem siyah hem gri renkler mevcut. Fonksiyon olarak Diamond serisinde odada hareket olmayinca otomatik kapanma var. Gereksiz benim icin. Enerji tasarufu biraz daha iyimis ama satici dedi ki Premiuma karsi bunu amorti etmek icin senelerce 7/24 calismali. Ne kadar dogru bilmiyorum. Ben tahminen senede en fazla 3 ay kullanicam. Iki ay sogutma bir ay isitma. Onu da belki günde 4-5 saat. Aradaki fiyat farki 3000TL gibi. Ufak avantajlar icin.

Multi sistemden fazla kar olmaz ise tek tek sistem almam daha mantikli o zaman. Kücük odaya klima gereksiz. Orasi sadece giyinme odasi. Su an Premium ile Diamond serisi arasinda kaldim. Renk farki icin iki klimaya 5000+TL fark vermek biraz mantiksiz gibi.

Mitsubishi Elektrik bayi Alanyada maalesef yok. Bu Premium icin görüstügüm bayi direk Mitsubishi heavynin kendi bayisi. Iklimsa ile görüstüm önce. Ordaki model R410 gazli ve ayni fiyat söylendi. Mitsubishi bayideki R32 gazli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sele81 -- 11 Haziran 2021; 1:30:0 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    666 Mesaj

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hocam. İşlerinizde başarılar, sağlıklı günler dilerim.

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Sele81

Emegin icin tesekkür ederim hocam.

Uzun ömürlü olup tek bir yatirim olacak olmasi sanirim Mitsubishiyi tercih etmemi saglar. Aslinda görünüs olarak en cok Diamond ZSX-W hosuma gitti. Hem siyah hem gri renkler mevcut. Fonksiyon olarak Diamond serisinde odada hareket olmayinca otomatik kapanma var. Gereksiz benim icin. Enerji tasarufu biraz daha iyimis ama satici dedi ki Premiuma karsi bunu amorti etmek icin senelerce 7/24 calismali. Ne kadar dogru bilmiyorum. Ben tahminen senede en fazla 3 ay kullanicam. Iki ay sogutma bir ay isitma. Onu da belki günde 4-5 saat. Aradaki fiyat farki 3000TL gibi. Ufak avantajlar icin.

Multi sistemden fazla kar olmaz ise tek tek sistem almam daha mantikli o zaman. Kücük odaya klima gereksiz. Orasi sadece giyinme odasi. Su an Premium ile Diamond serisi arasinda kaldim. Renk farki icin iki klimaya 5000+TL fark vermek biraz mantiksiz gibi.

Mitsubishi Elektrik bayi Alanyada maalesef yok. Bu Premium icin görüstügüm bayi direk Mitsubishi heavynin kendi bayisi. Iklimsa ile görüstüm önce. Ordaki model R410 gazli ve ayni fiyat söylendi. Mitsubishi bayideki R32 gazli.

Rica ederim hocam.

İki seri arasında verim farkı var ancak çok çok yüksek değil.

Premium ile Daimond arasında ikisi de pişman etmeyecektir. Bütçeniz yeterli ise Diamond daha iyi olur ancak bütçenizi aşıyorsa zorlamanıza değmeyecektir.

Mitsubishi bayii Form Group'un çatısı altındadır. Bu cihazlar R32 gazlı olup daha günceldir. M.Heavy bayiinden almanızı tavsiye ederim. R410A gazlı olan bir önceki nesil için İklimsa ikinci seçenek olabilir.

Saygılarımla...

|
    |

• Kurmay Yarbay
    8553 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: sseker

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hocam. İşlerinizde başarılar, sağlıklı günler dilerim.

Güzel temennileriniz için ben teşekkür ederim hocam,sağ olun var olun.

Saygılarımla...

|
    |
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Radyo Dinle
Europatrans evden eve nakliyat '' 444 69 95''
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
1,016
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.