Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2444. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: muratacar_ Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 17 Misafir (1 Mobil) - 17 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.222
Cevap
701
Favori
4.430.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 24422443244424452446
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: deatmania

@klima5505

Hocam merhaba. İyi bayramlar.

Aydında salonu batıya bakan yaklaşık 20-25m2 olan salonda oturuyorum. Bütçem tahmini 4-5 civarı ama 1 bin lira yada 500 tl daha artırın şunu alın dersen bakarım.

Araştırdığım kadarıyla baymak, vestel flora doğa ve samsung var.

Tamamen soğutma için kullanılacak. Önceliğim sessiz olması.

Merhabalar hocam. Geçmiş bayramınızı kutlarım.

Samsung için modelini de belirtmemiz zorunludur.

Samsung için AR35 veya AR5000H modellerinin 12000 Btu olanını tavsiye edebilirim.

Vestel ve Baymak yerine LG Dual Eco serisine de bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Bir alternatif daha ekleyecek olursak 5000TL bütçenizin üstüne 1000TL daha ekleyebilirim derseniz Sigma Plus INVMDG serisi de soğutma maksatlı kullanımınızda iyi bir alternatif olacaktır.

Viessmann Dynamic serisini de Samsung AR35 seviyesinde tavsiye edebilirim,iki seçeneğin sessiz olduğunu özellikle belirtmeliyim.

Ekstradan sunduğum alternatiflerle beraber sıralama yapacak olursak ;

Sigma Plus INVDMG

LG Dual Eco (Soğutma verimi açısından alt satırdaki cihazlardan üstündür)

Viessmann Dynamic - Samsung AR35 / AR5000H (Kalite olarak LG'den üstündür)

Vestel Flora Doğa - Baymak Elegant serileri

şeklinde bir tercih sıralaması yapabiliriz.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: xxxbenxxxbenxxx

Merhaba,

ben de klima ile ilgili fikir almak istiyorum.

40+40 m2 toplam 80m2 dublex ev için klima tavsiyesi alabilir miyim?

Alt kat mutfak salon beraber. 2. katta iki oda var. Sadece çocuk odasına taktıracağız.

Adana’dayım ve sadece soğutma için kullanacağız.

Tek klima sanırım iki katı da soğutmayacağı için en az 2 adet almamız gerekiyor.

Oldukça az bütçe ile hareket etmemiz gerekiyor maalesef.

Teşekkür ederim.

Merhaba.

Alt kat 40m² , üst kat 40m² toplamda 80 m² ve bu alanların hepsini iki klima ile iklimlendirmek istiyorsunuz,doğru mudur ?

Klimaların bulunacağı alanlar kaç m² olacak acaba ?

Örneğin çocuk odası kaç m² ?

Mutfak+Salon kaç m² ?

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: tinoo

anladım hocam çok teşekkür ederim. haklı olarak ısrarla öneriyorsunuz ama bütçe problemi de var maalesef. bu arada ısıtmak için hiç kullanılmayacak, yazları çok sıcak geçen mardin'de 4-5 ay boyunca soğutma için kullanılacak. uygun fiyatlı önereceğiniz alternatifleri de sayar mısınız lütfen

Rica ederim hocam. Uygun fiyat bandında,fiyatına mukabil gayet iyi performans sunabilecek seçenekler bulunmaktadır. Şahsen bu cihazları da çokça tavsiye etmekteyim. Memnuniyet seviyeleri yüksektir.

Nispeten daha uygun fiyat bandına doğru kademe kademe inecek şekilde sıralayacak olursam,

Demirdöküm A5 Performans - Sigma Plus INVDMG

Demirdöküm A5 - Sigma Comfort INVDMS

E.C.A Niobe

LG Dual Eco - Arçelik 12325

Viessmann Dynamic (Montajı ücretlidir+montaj fiyatını hesaba katmak gerekir) - E.C.A Syplos - Samsung AR35 / Samsung AR5000H - Alarko Xpower Fresh (Alarko'da servis hizmetleri nispeten daha ciddi işlemektedir).

şeklinde bir tercih sıralaması yapabiliriz.

Bu cihazları değerlendirmenizi tavsiye ederim. Aynı satıra yazmış olduğum cihazlar aynı seviyede olup içlerinden uygun fiyatlı olanı tercih edilebilir.

Gelişmeleri bildirirseniz memnun olurum.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt

önerileriniz çok teşekkür ederim hocam, karar verdiğimde buradan yazarım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

Ekte yer alan ev planına göre klima öneriniz ne olur?

Yatak odası ve salona multi split klima koymak mantıklı olur mu, yoksa gereksiz mi dersin?

Montaj konumu ile klima önerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim. @klima5505

Ekleme: çizime göre sağ taraf doğu öğlene kadar sadece o tarafa güneş vuruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EdmeE -- 16 Mayıs 2021; 14:53:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2-RUN9

Merhaba Hocam Tuya remote ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz ?

https://www.n11.com/yapi-market-ve-bahce/akilli-ev-sistemleri/akilli-ev-modulleri

Hocam kumanda bu. Adaptoru yanında gelmıyor. Alıyorsunuz prıze takıyorsunuz. Tuya Smart uygulamasını ındırıyorsunuz. Sonra cıhazın ıcını acıp setup moduna sokuyorsunuz. Uygulama hemen goruyor. Tanıttıktan sonra klıma, tv veya herhangı IR kumandalı bır cıhazı tanıtıyorsunuz. Cok basıt bır ıslem. Eger lıstede cıkan hazır orneklerle cıhazlarınız calısmaz ıse dırek kumandayı tanıtabılıyorsunuz. Yanı ogrenme fonksıyonuda var. Benım mesela evde 15 senelık Vestel marka klımam var. Kendı kumandası ıle bıle cok zor calısıyor. Kumandayı dıbıne sokup yırmı kere basmam gerekıyordu. Bu urunle beraber cıkan lısteden benım Vestel klımayı tanıtamadım. Kumanda dan ogrenme yoluyla calıstırmak ıstedıgımde de kapatma ıslevını yapmadı cunku cıhaz cok eskı. Sonra aklıma baska markaların hazır kodlarını denemek geldı ve bıngooo. Cıhazda hazır taslaklardan Samsung klımayı secınce benım salak Vestel bır anda calıstı. Wıfı'a baglandı.

Tuya uygulamasından kontrol saglıyorsunuz unutmayın. Bu uygulama ıle otomasyonlar yapabılırsınız. Sesli assıstanlarla da kullabılırsınız. Ornegın Sırı veya Google Assıstana 'Klımamı ac' seklınde bır komut verebılırsınız. Ustelık sıcak, soguk hangı modda ıstersenız.

Unutmayın sadece TV degıl. Tum IR frekanslı kumandaları bu cıhazla kontrol edebılırsınız. Ornegın salonda otururken TV ac dedıgınızde, bu cıhaz TV'ınızı acar, dıgıturkunuzu acar, kanalı da 77 e ayarlar ve mac seyretmeye baslarsınız.

Bu cıhazın bırde RF frekanslı olanları var yıne Tuya desteklı. Onlarda da RF frekenaslı cıhazları kontrol edebılıyorsunuz. Yalnız tabı her cıhazı degıl. Cıhazda Learnıng Code denılen sıfre koruma olmayanları. Mesela motorlu projeksıyon perdelerınde yoktur. Dırek onları ev otomasyonun dahıl edebılırsınız. Garaj kapıları mesela genellıkle kumandalar her yerde cogaltılmasın, fırma para kazansın dıye Learnıng Code ludur ama olmayanları da var. Onlarıda kontrol edebılırsınız. Evınıze geldıgınız zaman garajınızı telefondan acabılırsınız. (Garaj kapısı ıle kumanda arasında 30 metreden fazla olmayacak)

Wıfı'lı klımaya ekstra para vermek dunyanın en mantıksız ısı. Bu ufacık cıhazla her seyı yapabılırsınız. Hatta bakın baska bır sey daha soylıyım. Tuya kumandanın yanında bırde sıcaklık ve nem olcer alırsanız degısık senaryolar yapabılırsınız. Mesela sıcaklık 27'e cıktıgında klımayı ac 22'ye dustugunde kapat gıbı. Boylece klıma sureklı calısmak zorunda da kalmaz.

@semihmurat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkans -- 16 Mayıs 2021; 16:43:7 >

• Arkadaşlar 9000 btu klima bakıyorum yatak odası için. Yazın bebek olacak ve klima malum şart.. Araştırdım ve iki model arasında kaldım Midea Prime 9000 ve Airfel LTXN25U..

Midea bakınca filtre VS bakteri temizliği vb özellikler ile öne çıkıyor airfel normal düz bir model gibi.. Dış ünite sessiz olmalı çünkü balkonda olacak ünite ve odanın hemen yanı balkon fiyat max 4500 saygılar...

• Vaktinizi ayırıp böyle bir detaylı açıklama yaptığınız için çok teşekkür ederim. Sağolun.

Samsung ve LG önceliğim şuan.

• Buraya birkaç defa daha yazdım bide klimalar hakkında yorum ve olumlu olumsuzları buradan takip edyorum daha önce de arçelik ekolojk 12325 klimayı sormuştum acaba kullanlılan boru bakır mı aliminyum mu bugün bide beko ya sordum kullanılan boru bakır diyo bide lg eco dual arasında kaldım
    Arçelik 12325
    Beko 31225
    Lg eco dual
    zaten üçü de aynı özellikte aynı ürün bi tek lg de kafam karışıyor internnette yorumlarda kimi uyku modu özelliği yok diye yazmış uyku modu var mı kullanan arkadaşlara soruyorum bide lg nin servisinden dolayı tereddütlü bakıyom en çok bide lg servisini eleştirenler var tren... Hepsi.... gibi stelerden gördüğğm kadarıyla zaten şikayet sitesinde her ürün hakkında şikayet var mitsibushi bile birazda beyaz eşya şans işi

• herkese merhaba. 5000-5500 civarı 18lik klima bakıyorum. bazı modeller buldum. yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

altus alk 1840
    arçelik ekolojik 18325
    beko 31825
    lg dual eco s3w18k
    vestel flora doğa 182

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Merhaba @klima5505 hocam. size danışıp 12 binlik LG klima aldım. Fakat şimdi Farklı bir konu danışacağım. şimdi montaj mesafesi iç - dış ünite arası 12 metre gibi. yani 12 metre bakır boru gerekecek. servisi aradığımda metresi 140 tl olduğunu öğrendim. 5 metre ücretsiz veriyor 7 x 140 tl = 980 tl 1000 tl gibi ekstra masraf çıkacak. Bursada tek servis var adamlar burnundan kıl aldırmayıp inidirim yapmıyorlar. internette malzeme satan yerlerede 58 tl çiftli bakır boru gördüm istediğimiz kadar metre hesabı alabiliyoruz. şimdi düşüncem ve sorum şu : ben yedek parçacıdan 7 metre bakır boru alıp tesisatı 7 metreye kadar kendim çeksem ve sonrasına servisin getirdiği 5 metreyi kaynak mı yaptırsam ? böyle olursa 7 metre ücreti =420 tl gibi tutacak. kaynak olayı sıkıntı olur mu ? bu düşünceme ne dersiniz ?. Kendi çekeceğim yer kolay iki duvar delinecek başkada delinceke yer yok kalanı balkona. yani kendim çekebilirim elimden gelir.

boruyu komple 12 metre bile alsam yedek parçacıdan yinede servisten daha ucuza gelir 12 metresi 700 tl tutar.

ben bu LG deki fahiş fiyatı çözemedim dorusu, neredeyse bir klima parası da boruya alacaklar. açıkçası kaynaka olmasını bende çok istemem ama fiyat olarak baktığımda gayet yüksek bir fiyat. Sizin tavsiyeniz ne olur . yönlendirirseniz sevinirim.

iki durum var ya kaynakla uğraşma yaptır gitsin ver 1000 lirayı,

yada 7 metre alıp servisin vereceği 5 metreyi kaynakla birleştirip 600 tl kar edeceğiz ,

yada hatta komple boruyu satın alıp 700 tl ye öyle montaj yaptırmak (böyle olursa servisteki hakkımı alırım 5 metre onlarada yazr olmasın . ).

Karışık bir durum hocam, klimayı almasan boru dahil arçelik alırdım alüminyum boru olsun zaten başka yere taşıma durumu olmayacak klimada.

tavsiyelerinizi düşüncelerinizi bekliyorum hocam. şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yarikan -- 17 Mayıs 2021; 16:57:13 >

• mitsubsihi elektirik üstüne klima tanımam....

• Demirdöküm kion 18 lik alma arefesindeyim düşünceleriniz nelerdir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: tinoo

önerileriniz çok teşekkür ederim hocam, karar verdiğimde buradan yazarım

Rica ederim hocam. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: EdmeE

Merhaba,

Ekte yer alan ev planına göre klima öneriniz ne olur?

Yatak odası ve salona multi split klima koymak mantıklı olur mu, yoksa gereksiz mi dersin?

Montaj konumu ile klima önerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim. @klima5505

Ekleme: çizime göre sağ taraf doğu öğlene kadar sadece o tarafa güneş vuruyor.

Merhaba.

23m² salonunuz için 12000 Btu

14,4m² odanız için 9000 Btu kapasite yeterli olur.

Klima başına bütçeniz nedir acaba ?

Resimde kırmızı ile belirtilen kısımları konum olarak tavsiye ederim. Kırmızılar mümkün değilse ikinci alternatif olarak turuncu bölgeleri tavsiye ederim.

Multi Split,birebir aynı şartlarda iki ayrı klimadan daha pahalıdır. Özellikle tek dış ünite bulunmasını gerektirecek bir zorunluluk yoksa bence hiç boşuna fazladan para vermeyin derim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: help21

Arkadaşlar 9000 btu klima bakıyorum yatak odası için. Yazın bebek olacak ve klima malum şart.. Araştırdım ve iki model arasında kaldım Midea Prime 9000 ve Airfel LTXN25U..

Midea bakınca filtre VS bakteri temizliği vb özellikler ile öne çıkıyor airfel normal düz bir model gibi.. Dış ünite sessiz olmalı çünkü balkonda olacak ünite ve odanın hemen yanı balkon fiyat max 4500 saygılar...

Merhaba.

Midea Prime daha üstün bir cihazdır. Verim vb. detaylar bakımından fark yok ancak Midea Prime her şeyden önce R32 gazlı,daha güncel bir seridir.

Dış ünite sesi konusunda da göreceli olmakla beraber rahatsız edici bir sesi bulunmamaktadır.

Airfel de Midea üretimidir ancak Midea'nın R410A gazlı olan Blanc serisinin ikizidir.

Bu bağlamda Prime daha iyi bir tercihtir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: deatmania

Vaktinizi ayırıp böyle bir detaylı açıklama yaptığınız için çok teşekkür ederim. Sağolun.

Samsung ve LG önceliğim şuan.

Rica ederim,sizler de sağ olun.

Gelişmeleri bildirirseniz memnun olurum.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Rams51

Buraya birkaç defa daha yazdım bide klimalar hakkında yorum ve olumlu olumsuzları buradan takip edyorum daha önce de arçelik ekolojk 12325 klimayı sormuştum acaba kullanlılan boru bakır mı aliminyum mu bugün bide beko ya sordum kullanılan boru bakır diyo bide lg eco dual arasında kaldım
    Arçelik 12325
    Beko 31225
    Lg eco dual
    zaten üçü de aynı özellikte aynı ürün bi tek lg de kafam karışıyor internnette yorumlarda kimi uyku modu özelliği yok diye yazmış uyku modu var mı kullanan arkadaşlara soruyorum bide lg nin servisinden dolayı tereddütlü bakıyom en çok bide lg servisini eleştirenler var tren... Hepsi.... gibi stelerden gördüğğm kadarıyla zaten şikayet sitesinde her ürün hakkında şikayet var mitsibushi bile birazda beyaz eşya şans işi

Merhaba.

Arçelik / Beko / LG cihazlarda iç ve dış ünite ısı transfer elemanlarının boruları bakırdır.

Arçelik ve Beko'da iç-dış ünite arasında kullanılan tesisat borusu tam alüminyumdur. Ucu bakır ekli olan setlerden değil,yekpare alüminyumdur.

LG'de ise ara tesisat borusu da bakırdır.

Cihazların eşdeğer olmasına karşın,LG'nin ara tesisatı bakır kullanma avantajı söz konusudur.

Uyku modu,bu cihazlarda mevcut olan bir özellikti.

Servis kısmı ile ilgili net yorum yapmamız zor olur. Çünkü takdir edersiniz ki beş parmağın beşi bir değildir. Marka aynı olsa da hizmet kalitesi değişken olabilmektedir.

Şikayet sitelerinde inceleme yaparken;şikayet sayısından ziyade ne kadar çözüm üretilmiş,ona bakmak gerekir. Şikayet her markada olacaktır. Ancak ne kadar sürede çözüldüğü de önemli bir detaydır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: rektall

herkese merhaba. 5000-5500 civarı 18lik klima bakıyorum. bazı modeller buldum. yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

altus alk 1840
    arçelik ekolojik 18325
    beko 31825
    lg dual eco s3w18k
    vestel flora doğa 182

Merhaba.

Arçelik 18325 - Altus ALK 1840 (1830'un özelliği daha az,1840 - Arçelik Ekolojik eşdeğer) - Beko 31825 - LG Dual Eco

Bu cihazlar birebirdir,eşdeğerdir.

Altus-Arçelik-Beko servisi yaygındır. İç-Dış ünite arasındaki boru alüminyumdur.

LG'de cihaz eşdeğerdir ancak iç-dış ünite arasındaki boru bakırdır. Bu yönden LG avantajlıdır.

Vestel Flora ise bu cihazlardan sonra düşünülebilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: yarikan

Merhaba @klima5505 hocam. size danışıp 12 binlik LG klima aldım. Fakat şimdi Farklı bir konu danışacağım. şimdi montaj mesafesi iç - dış ünite arası 12 metre gibi. yani 12 metre bakır boru gerekecek. servisi aradığımda metresi 140 tl olduğunu öğrendim. 5 metre ücretsiz veriyor 7 x 140 tl = 980 tl 1000 tl gibi ekstra masraf çıkacak. Bursada tek servis var adamlar burnundan kıl aldırmayıp inidirim yapmıyorlar. internette malzeme satan yerlerede 58 tl çiftli bakır boru gördüm istediğimiz kadar metre hesabı alabiliyoruz. şimdi düşüncem ve sorum şu : ben yedek parçacıdan 7 metre bakır boru alıp tesisatı 7 metreye kadar kendim çeksem ve sonrasına servisin getirdiği 5 metreyi kaynak mı yaptırsam ? böyle olursa 7 metre ücreti =420 tl gibi tutacak. kaynak olayı sıkıntı olur mu ? bu düşünceme ne dersiniz ?. Kendi çekeceğim yer kolay iki duvar delinecek başkada delinceke yer yok kalanı balkona. yani kendim çekebilirim elimden gelir.

boruyu komple 12 metre bile alsam yedek parçacıdan yinede servisten daha ucuza gelir 12 metresi 700 tl tutar.

ben bu LG deki fahiş fiyatı çözemedim dorusu, neredeyse bir klima parası da boruya alacaklar. açıkçası kaynaka olmasını bende çok istemem ama fiyat olarak baktığımda gayet yüksek bir fiyat. Sizin tavsiyeniz ne olur . yönlendirirseniz sevinirim.

iki durum var ya kaynakla uğraşma yaptır gitsin ver 1000 lirayı,

yada 7 metre alıp servisin vereceği 5 metreyi kaynakla birleştirip 600 tl kar edeceğiz ,

yada hatta komple boruyu satın alıp 700 tl ye öyle montaj yaptırmak (böyle olursa servisteki hakkımı alırım 5 metre onlarada yazr olmasın . ).

Karışık bir durum hocam, klimayı almasan boru dahil arçelik alırdım alüminyum boru olsun zaten başka yere taşıma durumu olmayacak klimada.

tavsiyelerinizi düşüncelerinizi bekliyorum hocam. şimdiden teşekkürler.

Merhaba @yarikan hocam.

Öncelikle boru fiyatı konusunda ne yazık ki sadece LG değil,servislerin neredeyse tamamı aynı fiyat politikasını uyguluyor. Kullandıkları boru da aynı boru,ekstra fiyatı gerektirecek bir ayrıcalığa sahip değil.

Kaynak ( sert lehim ) yapılarak borular eklenebilir ancak,kaynak cüruflarının boru içerisinde birikmesi ve kompresöre ulaşması sisteme zarar verir. Bunun da engellenmesinin tek bir yolu var ; azot altı kaynak.

Kaynak yapılacakken boruların içerisine azot basılmalıdır. Bu kaynak yapılırken uygulanan ısınının,borunun içini karartmasını ve borunun içerisinde pürüzler oluşturmasını engeller. Buna ek olarak meydana gelebilecek kaynak tozları da borunun içine ulaşmamış olur.

Ancak servis lütfedip de azot tüpüyle gelip azot altı kaynak yapar mı,çok zor bir ihtimal.

Ayrıca servis kaynakla uğraşmayıp ünyon ve rakor kullanıp ek yapma yoluna da gidebilir.

Bu,sökülebilir bir bağlantı meydana getirse de sert lehim gibi sağlıklı olmaz. Ancak sert lehimdeki azot gereksinimi de bu bağlantıda bulunmaz.

Tüm bunların sonucunda benim size tavsiyem ;

Orta yolu takip etmenizdir.

Servis yekpare bakır boru temin edip 7 metre boru ücreti almayı kabul etmiyor mu peki ? Tabi bu durumda 5 metrelik hazır boru onlarda kalmış olacaktır.

Bunu göz ardı edersek ;

Boruyu servisten temin etmek,7 metre fark ödeyip 5+7 metre ek boru kullanmak

Dışarıdan tek parça 12 metre boru almak

Servisten 12 metre boru almak

Önünüzde 3 yol var. Benim tavsiyem orta yol olan,yekpare boruyu dışarıdan temin etmeniz olurdu.

İç ve dış ünitenin iç tesisatlarında da sert lehimli bağlantılar var. Bu standart,alternatifi yok.

Ama sizin boru konusunda alternatifiniz var. Her ek,bir kaçak ihtimalidir. Bu nedenle benim tavsiyem,aksilik olmazsa yıllarca kullanacağınız cihazınız için bir kere dişinizi sıkmanızdır.

Boruyu yekpare şekilde,ek olmayacak şekilde kaç metre lazımsa (1 metre fazla alıp olası aksiliklere karşı pay bırakmanızı tavsiye ederim. 1 metre fazlası masraftır ancak boru bir aksilik olur da yetersiz kalırsa 12 metreyi çöp etmekten iyidir) kaç metre lazımsa 1 metre fazla olacak şekilde dışarıdan almanızı tavsiye ederim.

Yani 12 metre lazımsa,13 metre olarak boruyu dışarıdan temin ediniz. Servis çok pahalı fiyat veriyor. Ekli boru olmaması da daha iyidir,çünkü işçilik kalitesi ne derece olur bilemiyoruz.

Bu nedenle en sağlıklı ve güvenli yolu tercih etmenizi tavsiye ederim.

Boruyu satın alma kısmına gelince , internetten sipariş vermeden önce bulunduğunuz bölgeye yakın olan soğutma malzemeleri satan yedek parçacıları araştırın derim. Çünkü kargoda nasıl muamele göreceği meçhul. Çoğu firma ambar ile gönderiyor. Ambar ile gönderirse zaten astarı yüzünden pahalıya gelir büyük ihtimalle. Kargo ile gönderenlerin de paketlemesi buna göre olur ancak,imkân varsa yakından almak varken niye kargoyla uğraşmazsınız.

Bu nedenle toparlayıp özetleyecek olursam,

Benim tavsiyem boruyu dışarıdan ve tek parça olarak almanızdır. Alırken de internetten sipariş vermeden önce yakınınızdaki yedek parçacılardan fiyat alıp kargo vs. ile uğraşmadan almanızdır. Baktınız yakınınızda yok,o zaman internete yönelin derim.

Boruyu döşerken de uçlarını mutlaka elektrik bandı vb. bir malzeme ile kapatınız. Boru uçlarından içeri yabancı cisimler girmemelidir. Döşerken özellikle köşe noktalarına dikkat etmelisiniz ve özellikle kalın olan boruyu bükerken dikkatli olmalısınız. Boruda çap daralması olmamalıdır.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 24422443244424452446
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.