Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2405. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (1 Mobil) - 8 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.209
Cevap
702
Favori
4.429.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 24032404240524062407
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: alt132

Herkese merhaba, Mitsubishi 18.000 btu Enviro serisi için 10.800 tl fiyat aldım. Sorum şudur, bu klimayla Beko Arçelik klimalar arasında 2 kat fiyat farkı var gerçekten bu farka değer mi kullananlar yorum yaparsa çok sevinirim. Salonum 40m2 amacım biraz olsun koridoru da ısıtıp soğutmak. Cevaplarınız için teşekkürler.

Merhaba.

Aradaki fark kalite ile beraber ısıtma soğutmadaki enerji verimliliğidir. Aynı zamanda uzun ömür ve sessiz çalışma da üstüne eklenir.

Bütçeniz için uygun ise Enviro tercih etmeniz daha iyidir.

Tabi fiyatın içerisinde "marka" faktörü de var. Yani markanın "Mitsubishi Electric" olması,segmenti yüksek markalardan biri olması da fiyatı etkiliyor.

Ancak tabi ki fiyat farkını oluşturan kalite,sessiz çalışma,uzun ömür etkenleri daha yüksek orana sahiptir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: fbyram

Teşekkür ederim hocam. Servise bunları söyleyeceğim de uygulayabilirler mi emin değilim doğrusu. Tesisat çektirirken çok uğraştırdılar. Not aldım, başlarında durup yaptıracağız artık  

Rica ederim hocam. Bunları uygulatmanızı tavsiye ederim. Sonuçta parasını verip alan sizsiniz. Düzgün şekilde kullanmak da hakkınız.

Dış ünitenin düz yerleştirilmesi zaten zorunlu bir uygulamadır. Dış ünite çatının eğimiyle aynı eğimde monte edilirse kompresör takriben 1-2 yıl içerisinde arıza verecektir.

Gelişmeleri bildirirseniz memnun olurum. :)

Saygılarımla..

• quote:

Orijinalden alıntı: muselmansuffe

Baymak'a mesafeli durmanıza şaşırmadım desem yalan olur. :) Arçelik'e de ben çok önyargılıyım normalde ama inceleyeceğim teşekkür ederim.

Bütçeyi zorlamam gerekse bile Japon üreticilerden öneriniz olur muydu? Alternatif olarak.

Düzenleme: Yazım yanlışı.

Merhaba. Aslında ürettiren markadan ziyade üreten markaya göre bakış açısı değişmektedir :)

Baymak klimaları üreten marka AUX markası.

İlk izlenimlerde memnun kalınsa bile ilerleyen zaman diliminde şikayetler başlıyor. Tabi ki istisnalar vardır.

Örneğin günde 1-2 saatlik kullanımda hangi cihaz olursa olsun şikayet verdirmez.

Ancak özellikle ısıtma hedefi olup da yoğun kullanımlarda mümkünse bütçeyi artırıp alternatiflere bakmak daha doğru olur.

Örneğin bir kombi üzerine düşünürsek,Baymak'ı şahsen iyi bilirim.

Çoğu marka klimayı kendisi üretmiyor,üreticiye ürettiriyor. Bu büyük firmalar için de geçerli (Bosch) gibi.

O nedenle üreticiye göre yorumlamamız daha objektif ve sağlıklı olacaktır.

Bütçenizi zorlayacak olursanız,Japon olup tercih edilebilecek modeller olarak,

Mitsubishi Electric Enviro 14000 (AP42VG kodlu seri)

Mitsubishi Heavy Industries ZS-W 18000 (https://www.formgroup.com/ sitesinden ve firmasından bakmanızı tavsiye ederim. Bir de İklimsa'nın getirdiği Heavy'ler var ancak onlar R410A gazlı. Form Group'unkiler R32 gazlı daha güncel seri)

Daikin Shira Eco 18000

Fujitsu 14KMTA kodlu modeli tavsiye edebilirim

Japon üreticiler için bu modelleri araştırmanızı tavsiye ederim. Fiyatları yüksek seviyelerdedir,bayi fiyatları nispeten daha uygun olabilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: the_dr

@klima5505

hocam 12000btu cihaz için arcelik 12660 ile daikin shira eco modeli arasında kaldım. enerji tüketimi , sessizlik , kalite vs . olarak fikrinizi almak isterim. sadece sogutma amaçlı kullanılacak.

Merhaba hocam.

Arçelik'in 12660 modeli,en üst modelidir. Gayet performanslı bir cihazdır ve kalitelidir.

Daikin de gayet kaliteli bir marka ancak giriş-orta arası olan modelinden bahsediyoruz.

Yani çapraz bir üstünlük söz konusu.

Birinde model üstün,diğerinde marka ve kalite.

Arçelik 12660,Daikin'in Shira Eco modelinden verim bakımından daha üstün.

Ses seviyesi açısından kağıt üstünde 2 desibellik bir fark var ve 2 desibel fark ile Daikin Shira Eco daha sessiz.

Pratikte de bu böyle olacaktır ancak işitme eşiğinize göre bu farkedilmez olabilir.

Ses konusunda tercihi etkileyecek bir fark olmayacağını söyleyebiliriz.

Benim tavsiyem,aradaki fiyat farkına bakarsak Daikin oluşunun vermiş olduğu üstünlük yerine modeli üstün tutarak ikisi arasında Arçelik 12660'ı tercih etmeniz olurdu.

Diğer modelleri de fiyatına göre alınabilir ancak diğer modelleriyle kıyaslıyor olsaydık Daikin Shira Eco üstün gelirdi. 12660 ile Shira Eco'yu kıyaslarsak Arçelik'i verim açısından üstün,ses açısından çok çok yakın olması sebebiyle tavsiye ederim.

Soğutma için Daikin Shira Eco 6,62

Arçelik 12660 9,1 SEER (Verimlilik değeri) vermektedir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: EditörünSeçimi

Gree klimalar nasıldır

Alıntıları Göster

Merhaba. Gree,fiyatına göre iyi ürünler üretmektedir. Tabi alternatifleri de mevcuttur. Üretim yaptıran çoğu markanın başvurduğu 3 ana üretici markadan biridir.

Servis ağı ülkemizde oturmuş durumdadır. Ancak satın alma aşamasından önce civarda servisi yaygın mı değil mi yine araştırmak faydalı olur.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt

Bildiririm hocam, 1-2 hafta içinde randevu alıp montaj yaptıracağız. Teşekkür ederim  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fbyram

Bildiririm hocam, 1-2 hafta içinde randevu alıp montaj yaptıracağız. Teşekkür ederim  

Rica ederim hocam. Hayırlı uğurlu olsun. :)

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba hocam.

Arçelik'in 12660 modeli,en üst modelidir. Gayet performanslı bir cihazdır ve kalitelidir.

Daikin de gayet kaliteli bir marka ancak giriş-orta arası olan modelinden bahsediyoruz.

Yani çapraz bir üstünlük söz konusu.

Birinde model üstün,diğerinde marka ve kalite.

Arçelik 12660,Daikin'in Shira Eco modelinden verim bakımından daha üstün.

Ses seviyesi açısından kağıt üstünde 2 desibellik bir fark var ve 2 desibel fark ile Daikin Shira Eco daha sessiz.

Pratikte de bu böyle olacaktır ancak işitme eşiğinize göre bu farkedilmez olabilir.

Ses konusunda tercihi etkileyecek bir fark olmayacağını söyleyebiliriz.

Benim tavsiyem,aradaki fiyat farkına bakarsak Daikin oluşunun vermiş olduğu üstünlük yerine modeli üstün tutarak ikisi arasında Arçelik 12660'ı tercih etmeniz olurdu.

Diğer modelleri de fiyatına göre alınabilir ancak diğer modelleriyle kıyaslıyor olsaydık Daikin Shira Eco üstün gelirdi. 12660 ile Shira Eco'yu kıyaslarsak Arçelik'i verim açısından üstün,ses açısından çok çok yakın olması sebebiyle tavsiye ederim.

Soğutma için Daikin Shira Eco 6,62

Arçelik 12660 9,1 SEER (Verimlilik değeri) vermektedir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

çok teşekkür ederim hocam, emeğinize sağlık.

• quote:

Orijinalden alıntı: the_dr

çok teşekkür ederim hocam, emeğinize sağlık.

Alıntıları Göster

Ben teşekkür ederim hocam. Faydalı olmasını diliyorum.

Saygılarımla..

• @klima5505 Hocam merhabalar, Sizin yazdıklarınızdan oldukça yararlandım. İki markanın iki modeli arasında kaldım. İkisi de hemen hemen aynı fiyattalar. 18000 BTU Samsung AR35 mi daha iyidir yoksa GREE pular mı ? var ise alternatif tavsiyeniz memnun olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba. Aslında ürettiren markadan ziyade üreten markaya göre bakış açısı değişmektedir :)

Baymak klimaları üreten marka AUX markası.

İlk izlenimlerde memnun kalınsa bile ilerleyen zaman diliminde şikayetler başlıyor. Tabi ki istisnalar vardır.

Örneğin günde 1-2 saatlik kullanımda hangi cihaz olursa olsun şikayet verdirmez.

Ancak özellikle ısıtma hedefi olup da yoğun kullanımlarda mümkünse bütçeyi artırıp alternatiflere bakmak daha doğru olur.

Örneğin bir kombi üzerine düşünürsek,Baymak'ı şahsen iyi bilirim.

Çoğu marka klimayı kendisi üretmiyor,üreticiye ürettiriyor. Bu büyük firmalar için de geçerli (Bosch) gibi.

O nedenle üreticiye göre yorumlamamız daha objektif ve sağlıklı olacaktır.

Bütçenizi zorlayacak olursanız,Japon olup tercih edilebilecek modeller olarak,

Mitsubishi Electric Enviro 14000 (AP42VG kodlu seri)

Mitsubishi Heavy Industries ZS-W 18000 (https://www.formgroup.com/ sitesinden ve firmasından bakmanızı tavsiye ederim. Bir de İklimsa'nın getirdiği Heavy'ler var ancak onlar R410A gazlı. Form Group'unkiler R32 gazlı daha güncel seri)

Daikin Shira Eco 18000

Fujitsu 14KMTA kodlu modeli tavsiye edebilirim

Japon üreticiler için bu modelleri araştırmanızı tavsiye ederim. Fiyatları yüksek seviyelerdedir,bayi fiyatları nispeten daha uygun olabilir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

Teşekkür ederim detaylı açıklamanız için. Tavsiyeleriniz arasından karar kıldığım ürünü alacağım nasipse. Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Seregonn

@klima5505 Hocam merhabalar, Sizin yazdıklarınızdan oldukça yararlandım. İki markanın iki modeli arasında kaldım. İkisi de hemen hemen aynı fiyattalar. 18000 BTU Samsung AR35 mi daha iyidir yoksa GREE pular mı ? var ise alternatif tavsiyeniz memnun olurum.

Merhaba hocam.

Faydalı olabildiysem ne mutlu bana,teşekkür ederim.

Gree Pular serisi,ülkemize henüz yeni gelen bir seri.

Samsung AR35 bu aşamada daha güvenli.

Gree Pular,çok az bir farkla Samsung AR35'ten daha verimli.

Gree Pular bir anlamda Viola serisinin yerini aldı.

Eğer bulunduğunuz bölgede Gree servis ağı yaygın ise Pular'ı tavsiye ederim.

Aksi halde risk almayıp Samsung AR35'e yönelin derim.

Alternatif olarak yine bölgenizde servis ağı yaygın ise Viessmann Dynamic serisine de bir bakmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: muselmansuffe

Teşekkür ederim detaylı açıklamanız için. Tavsiyeleriniz arasından karar kıldığım ürünü alacağım nasipse. Saygılar.

Alıntıları Göster

Rica ederim. Zamanı gelince izlenimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Montaj aşamasında ihtiyaç duyacağınız,bilinmesi gereken "vakum" işlemiyle ilgili açıklama için imzamda bulunan konuyu okumanızı tavsiye ve rica ediyorum.

Saygılarımla...

• @klima5505 Hocam iyi akşamlar. Öncelikle her mesaja özenle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Tüm cevaplarınızı okudum, vakum konunuzu da okuduğumu belirteyim.

Herkesin soruları benzer ama ufak farklılıklar olduğu için ben de sormak istedim.

Adana'da ara katta oturacağım evim için 2 adet klima alacağım. Bir tanesi kuzey cephede 17m2 yatak odası için olacak, diğeri 22 m2 oturma odası-mutfak şeklinde olan odamız için. Oturma odası-mutfak alanı güney cephede.

Uzun süre kullanacağım için kaliteli bir şey olsun istiyorum. Özellikle soğutma konusunda sorun yaşamak istemiyorum. Bir sürü yerden ürün ve fiyat bilgisi aldım ama herkes kendi sattığı ürünü övüyor. Kimisi ikisini de 12.000 Btu alın diyor, kimisi 9.000 Btu. Kimisi Mitsubishi alın diyor,kimisi o beş para etmez diyor. Kafam allak bullak oldu.

Bütçem 2 klima için 11.000 TL bandında , belki biraz daha çıkabilirim. Hem marka-model hem de büyüklük olarak önereceğiniz ürün ne olur acaba? Yardımcı olursanız minnettar olacağım. Çok teşekkür ederim şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cilginturk01 -- 12 Mart 2021; 0:29:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: cilginturk01

@klima5505 Hocam iyi akşamlar. Öncelikle her mesaja özenle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Tüm cevaplarınızı okudum, vakum konunuzu da okuduğumu belirteyim.

Herkesin soruları benzer ama ufak farklılıklar olduğu için ben de sormak istedim.

Adana'da ara katta oturacağım evim için 2 adet klima alacağım. Bir tanesi kuzey cephede 17m2 yatak odası için olacak, diğeri 22 m2 oturma odası-mutfak şeklinde olan odamız için. Oturma odası-mutfak alanı güney cephede.

Uzun süre kullanacağım için kaliteli bir şey olsun istiyorum. Özellikle soğutma konusunda sorun yaşamak istemiyorum. Bir sürü yerden ürün ve fiyat bilgisi aldım ama herkes kendi sattığı ürünü övüyor. Kimisi ikisini de 12.000 Btu alın diyor, kimisi 9.000 Btu. Kimisi Mitsubishi alın diyor,kimisi o beş para etmez diyor. Kafam allak bullak oldu.

Bütçem 2 klima için 11.000 TL bandında , belki biraz daha çıkabilirim. Hem marka-model hem de büyüklük olarak önereceğiniz ürün ne olur acaba? Yardımcı olursanız minnettar olacağım. Çok teşekkür ederim şimdiden.

Merhabalar hocam.

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim,faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana...

Önce kapasite kısmını netleştirip yorum yapabilmek adına şu soruları sizlere yöneltmem gerekiyor,

Yalıtım var mı ?

Cihazlar günde ortalama kaç saat açık kalacak ?

Saygılarımla...

Yalıtım var hocam. Kışın sorun yok doğalgaz var. Max. 2-3 saat.
    Ama yazın Adana şartlarında yeri gelir 20 saate kadar çalışabilir.
  • Merhaba hocam iyi akşamlar. Bu seferki sorum klimaların bakımlarıyla alakalı. Klimalara her sene servis tarafından bakım yaptırmalı mıyız? Kullanıma göre değişir mi mesela temiz kullanılan bir klimaya 2 yılda bir bakım yaptırsak olur mu? Temizden kastım kullanılan odada sigara içilmemesi, klima filtrelerinin her ay yıkanması temizlenmesi gibi şeyler. @klima5505
  • quote:

@klima5505 Hocam iyi akşamlar. Öncelikle her mesaja özenle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Tüm cevaplarınızı okudum, vakum konunuzu da okuduğumu belirteyim.

Merhaba hocam. Bilgi için teşekkür ediyorum. Bu mesajınız üzerinden tekrar alıntılıyorum.

Öncelikle 17m² alanınızda kuzey cephe olması sebebiyle 9000 Btu yeterli olur. Ama Adana sıcağını ve 9000 ile 12000 arasında ürün fiyatı açısından pek bir fark yok.

Satın alma esnasında o farka katlanıp 12000 Btu tercih etmeniz daha sağlıklı olur.

Yani bu aşamada 9000 diyen de haklı,12000 diyen de haklıdır aslında.

Ama tercihinizin 12000 Btu yönünde olmasını tavsiye ederim.

22m² alanınız için ise

Normalde (güney haricinde bir cephesinin açık olması ve mutfak hariç olması halinde) 12000 Btu yeterli gelirdi. Ancak bahsetmiş olduğunuz şartlar dahilinde 14000 Btu bulunan markada 14000,bulunmayan markada 18000 tercih etmeniz uygun olacaktır.

18000 büyük gibi gelebilir ancak Adana sıcağı+güney cephe+mutfak derken 18000 gayet mantıklı hale gelecektir.

Mitsubishi'den bahsedecek olursak ve modeline göre yorumlarsak kesinlikle beş para etmez bir marka değildir. Bu çok âfâkî bir yorumdur. Modeline göre değişmekle beraber Japon cihazlar üst segmentleri de bünyesinde barındırıyor.

Tabi planlı eskitme,maliyeti kısma vb. planlar sebebiyle git gide kalite düşüyor ama bu bir veya birkaç markaya mahsus değil.

Mitsubishi adıyla iki marka var.

Birisi nispeten daha popüler olan ve "Mitsubishi" denince akla gelen "Mitsubishi Electric"

Diğeri ise "Mitsubishi Heavy Industries"

Mitsubishi Electric için 12000 Btu olarak Enviro AP35VG , 14000 Btu olarak Enviro AP42VG modellerini tavsiye edebilirim. İkisinin fiyatı 11000 TL'yi aşabilir,fiyat farkı artırabileceğiniz miktar dahilinde ise Enviro serisini tavsiye edebilirim.

Heavy için ise 12000 Btu olarak SRK35ZS-W , salonunuz için 18000 Btu SRK50ZS-W modellerini tavsiye edebilirim.

Heavy'de şöyle bir durum var ; bu markayı iki firma ithal ediyor.

İklimsa ve Form Group

Form Group'un ithal etmiş olduğu cihazlar daha güncel R32 gazlı cihazlardır.

https://www.form-mhiklima.com/tr-tr/urunler/split-klimalar/premium-serisi-srk-zs

İklimsa'nın ithal etmiş olduğu cihazlar R410A gazlı bir önceki nesildir.

https://www.iklimsa.com/duvar-tipi-klimalar/mitsubishi-heavy-duvar-tipi-klimalar

Hala R410A gazlı cihazlar tercih edilebilir. Bu bağlamda Form Group'un R32 gazlı olanları ile İklimsa'nın R410A gazlı olanları arasında bütçenize göre iki cihazın toplam fiyatlarını kıyaslarak tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Hocam ben bu iki markayı söyledim aklımda bunlar vardı diye ama yukarda gördüm birkaç kişiye Arçelik önermişsiniz. O klimaları bana uygun mu görmediniz yoksa ben mi sizi direk Mitsubishi yönlendirdim farkında olmadan.
  • quote:

Hocam ben bu iki markayı söyledim aklımda bunlar vardı diye ama yukarda gördüm birkaç kişiye Arçelik önermişsiniz. O klimaları bana uygun mu görmediniz yoksa ben mi sizi direk Mitsubishi yönlendirdim farkında olmadan.

Merhaba hocam.

Mitsubishi hakkında yorumlar aldığınız için,Mitsubishi özelinde araştırmada bulunduğunuzu düşündüm.

Yine de fiyat kıyaslamasını yapmanızı tavsiye ederim,ikisi de söz konusu modelleriyle gayet kalitelidir.

Arçelik'i şahsen önermekteyim. 12000-15000 Btu gereken alanlarda da Arçelik özelinde 12660 serisini sıkça önermekteyim. Gayet yüksek performanslı ve emsallerine göre fiyatı uygun bir cihazdır. Dış ünite boyutu bile (boyutun büyüme sebebi ; kondanser yüzey alanının,fanın hava debisinin ve kompresör boyutunun büyük olmasıdır) bu performansı kanıtlayacak niteliktedir.

Bu bağlamda,

Arçelik üzerinden tavsiye verebilirim.

Bu durumda iki seçenek halinde eşleştirme yapabiliriz.

17m² alanınız için Arçelik 12325 veya Arçelik 12565

22m² alanınız için Arçelik 12660

veya

17m² alanınız için Arçelik 12325 veya Arçelik 12565

22m² alanınız için Arçelik 15325

modellerini tavsiye edebilirim.

22m² alanınız için 12660 veya 15325 uygundur. 12660'ın performansı daha yüksek ve özellikleri daha fazladır. 15325 ise 14500 Btu'dur ve temel özelliklere sahiptir.

17m² alanınız için 12325 veya 12565 uygundur.

Sonu 325 ile biten modellerde sağa-sola üfleme ayarı kumandadan ayarlanamaz,klimanın üzerinden manuel olarak ayarlanabilir. Ayrıca Wi-Fi uzaktan kontrol özelliği opsiyoneldir,ek ücret karşılığında alınabilir.

Sonu 565 ile biten modellerde ise sağa-sola üfleme ayarı kumandadan ayarlanabilir ve Wi-Fi uzaktan kontrol özelliği standart olarak gelir.

660 ile biten model ise tek kapasite üretilmiştir ve Arçelik'in en üst modeli olup gayet performanslı bir cihazdır. 565 kodlu serilerin içerdiği tüm özellikleri de barındırır.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 24032404240524062407
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.