Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1236. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
57.179
Cevap
701
Favori
4.426.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12341235123612371238
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kardeşim, hiç başka birşey deme İADE ET:
    O kızlar ne anlarmış, yoldan toplanmış "call center" elemanlarıdırlar.

Senin klima kanaatimce arızadan dönmüş tamirli mal.

Alarko merkezde bu işten sorumlu biriyle görüş ve direkt iade iste. Mal yeni, buna hakkın var.
    Orada Hasan bey mi ne birisi olacaktı bu işlere bakan, onunla konuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: StoryLine

Hocam arkadaşın pm özelliği kapalı

http://www.trakyaklima.com/

burda numarası var.

Teşekkürler hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Hocam arkadaşın pm özelliği kapalı

http://www.trakyaklima.com/

burda numarası var.

Teşekkürler hocam

selam söyleyin deyin mbirol ve kocaustayla 9köy uğraşıyormuş:)

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

Köylü gene herşeyi karıştırıp rasgele doldurmuşsun.

samsungtr arkadaşa bence bir yerden arızadan dönmüş tamirli bir klima verilmiş, tamirat sonucunda da bazı vidalar gevşek kalmış gibi. Çünkü o sesler (carıltı) ancak sac titreşiminden çıkar.
    Yoksa konu "segment" meselesi değil.
    Burada sözkonusu olan "klimanın normal çalışma sesi"nin yüksekliği değil, bir arızayı-eksikliği işaret eden olağandışı bir ses.

Bak bakalım etraftaki AC'lerde ses çıkararak çalışan varmı hiç. Çok daha pahalı klimalardan daha sessiz çalışan aletler bunlar normalde.

Twin rotary konusu zaten belli; küçük tiplerde tekli, büyüklerde çiftli kullanılıyor.
    Bu tip Toshiba kompresör kullanılan LG, Zibro gibi klimalarda da küçük tiplerde de twin değil single olduğunu düşünüyorum.
    Birol usta o seriden birini söküp baktığında söyler herhalde.

Allaha şükür bugüne kadar ne dediysek aksi bir durumla karşılaşmadık.Biz eğriye eğri,doğruya doğru deriz.Bilmediğimiz görediğimiz,hatta içini açıp bakmadığımız malı ne alır satarız,nede alım kullanın deriz.Ayrıca kıvırma işindende anlamayız.

Bakın bu forumda LG preminyumu gördüğüm kadarı ile anlattım,okuduğumuz teknik verileri ve gözümüzün tecrubesine dayanarak iyi makine dedik,ama yinede ekledik arkasından,çalışır halde görmedik yinede sadece bize güvenerek slmayın dedik.Yinefe kullanan arkafaşlardan beyeni var,sıkıntı yok.

Şimdi 75XX serisi Twin rotary,dış ve iç fan harbi inverter ben kalıbımı basarım,varsa itirazı olan buyrun gelin sökelim.Herşey doğru ise veririm klimayı eline.

Bak şunuda idda ediyorum söz konusu sesli makine iç dış fan inv.değil,twin hiç değil..

Bu arada bizim 65XX ler Gree marka kompresör,sing ama saattan daha sessiz Varsa itirazı olan dört tutsun..

LAN KÖYLÜ SENDE SIYRILMA HEMEN,BÜYÜK FİRMA DİYE YIRTIYORDUN NE OLDU .

hast. lan bide büyük yazıyor kokmuş zibrocu. alarko zibroya bin basar. konu büyüklük olursa konuyu ne sen nede kocausta anlamadınız herhalde. hem diyrosun sende segment meselesi hemde diyorsun nasıl büyük firma. ben burda demiyorumki skvp ile pkvp ile aynıdır carrier. parasına göre klima.

sen 65 le 75i bir tutuyormusun. veya orijinal japonlarınızı. nasıl sizde parasına göre 3025 getiryorsanız daikinde enjoy getiriyorsa durum bu benim için. her ne olursa olsun 3025ten sessizmi sessiz bu klima. arasındaki rakama bakarsan 150-200 tldir. herşey gayet normal ve yolunda konuşturma beni. eğer sessizlik iddiaları varsa kocausta ve alrkocu arkadaş samsung arkadaşa yardmcı olsunlar. dünde deim zaten. sen zil takıp oynama dansöz.

aynı böyle gözüküyorsun.

• Gerçi Eylül ayına geldik ama ACS varmış bi de
    A ç
    C amı
    S erinle

• quote:

Orijinalden alıntı: samsungr522tr

Bugün müşteri hizmetleri aradı, servis ile görüşmüşler. Sesin normal olduğunu söylemişler servisten. Ben servis elemanı bilgisiz diyince, bizim servis elemanları eğitimden geçiyor vs. bişiler dedi. "Servis elemanı ısıtma modunda yaz olduğundan dolayı basınçtan dolayı titreşim olur demişti"

Servisin ses için geldiğini dış ünitenin arkasındaki ses çıkaran siyah koruyucu parçayı çıkartıp sorunu çözdüğünü söyledim. Eğer bu gereksiz ve ses yapan bir parça ise ne diye üretiliyor dedim.. Ürün bir şekilde sinyal veriyor böyle sesler ile..

Her zaman değil ama saçtan da seslerin geldiğini söyledim. Ayrıca dün akşam gidip komşunun 2007 yılında aldığı vestel klimasını aynı şekilde sıcak modda, turboda çalıştırdığımı bizim gibi hızar makinesi gibi çalışmadığını söyledim. Bayan biz başka markalarla ilgilenmiyoruz gibi bir şey dedi..

Bana merkezdeki, 1 saat uzaklıktaki servisi sordu, eğer gelirlerse ve ses problemi yoksa servis ücreti alacaklar dedi ve size tekrar dönüş yapacağız dediler..

Ayrıca benimhttps://vimeo.com/73819782 çalışma videosunu forumdan başka bir üyeye atmıştım. Benimki bu videodaki gibi sesle çalışmıyor dedi.. Keşke şu aleti başka birinde deneme imkanım olsa ya da videosunu izleyebilsem.

Kısacası saçtan gelen seslerin videolarının olmasına rağmen gıcıklık yapıp merkezden bir servis geldiğinde ses yapmayacağını ayrıca yukarıdaki gibi ısıtma modundaki sesinde normal olduğunu söyleyip üstüne benden servis ücreti alıp olayın kapanacağını düşünüyorum artık.

İnsanın morali bozuluyor valla. 2007'de almışlar dandik bir şekli olan eski bir vestel klima bile bizimkinden sessiz çalışıyor.. Ama servis problem yok diyor. Aklıma gelen tek şey demek ki bu modellerin hepsi böyle sesle çalışıyor.

@9köy @kocausta* @mbirol

servis elemanları eğitim görüyor bu doğru

ama gördüklerini uygulamadıktan sonra kaç yazar :)

biraz uğraşacaksınız ama o klimayı mutlaka değiştirecekler (gerçi bu sorun hepsinde varsa o zaman iş sıkıntılı olur)

hatta değiştirdikleri cihazı da beğenmezseniz direk iade etme hakkınız var ,öyle servis şunu dedi ,mh. leri bunu dedi ile bu iş bitmez mecburen sorununuzu çözecekler ,hele ki bu forum sayesinde alarko bir yığın klima sattı şimdi umursamaz durumuna geçerse kendisi bilir

• quote:

Kardeşim, hiç başka birşey deme İADE ET:

Alarko merkezde bu işten sorumlu biriyle görüş ve direkt iade iste. Mal yeni, buna hakkın var.

Hocam nasıl iade edeceğiz ki.. Servis ses sorunu yok diyor, servisin yanında zaten saçtan videoya çektiğim sesler gelmedi.. Hi-Powerda çalıştırırkenki sesi de bu ses normal, yüksek devirde yazın çalıştırıyorsunuz demişti.. Ama komşunun 2007 vestelini de sıcak modda turboda çalıştırdık böyle sesli çalışmıyor ben de buna yanıyorum işte..

Tamam turboyu çalıştırmadıkça o kadar sesli çalışmıyor ama bir şeyler var ki demek turboda böyle sesli ve arada da saçtan sesler gelerek çalışıyor.

Müşteri hizmetleri de servisle konuştuk yaz ayında sıcak modda açıyormuşsunuz, servis ses problemi olmadığını söylediklerini söyledi dedi..

Zaten üründe bir titreşim problemi olmasa arkasına takılan siyah plastik neden zar zar ses yaptı da servis elemanı onu çıkarttı ? Ses yapan bir parça ise hiç takılmaz o..

Başka bir servis gelse bakacak kuvvetle ihtimal diğer servis gibi diyeceği şey, turboda çalıştırıyorsunuz son devirde çalışıyor makine, içerisi ısınınca devir düşecektir, bir de havalar soğuk değil olacak böyle, bu ses normal efendim !
    Diyeceğim saçtan da ses geliyor, arada tamam efendim bakalım diyecekler. Açıp açıp kapatacaklar o ses gelmeyecek onlar varken..

1-1.5 saat mesafeden gelen servis de servis parası isteyecek müşteri hizmetlerinin dediği gibi ve bir şey olmadan gidecekler..

Edit: Forumdan bu aleti kullanan arkadaşlardan benim gibi turboda test etmelerini rica ettim. Bir arkadaşın yazdığı yorumu yazıyorum:
    quote:

Benimkini de Son fan ve hı power da açınca çok ses çıkıyor, hatta dış ünitenin sesi içeriye bile geliyor

@kemal1414

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samsungr522tr -- 9 Eylül 2013; 20:19:05 >

• quote:

quote:

Hocam nasıl iade edeceğiz ki.. Servis ses sorunu yok diyor, servisin yanında zaten saçtan videoya çektiğim sesler gelmedi.. Hi-Powerda çalıştırırkenki sesi de bu ses normal, yüksek devirde yazın çalıştırıyorsunuz demişti.. Ama komşunun 2007 vestelini de sıcak modda turboda çalıştırdık böyle sesli çalışmıyor ben de buna yanıyorum işte..

Tamam turboyu çalıştırmadıkça o kadar sesli çalışmıyor ama bir şeyler var ki demek turboda böyle sesli ve arada da saçtan sesler gelerek çalışıyor.

Müşteri hizmetleri de servisle konuştuk yaz ayında sıcak modda açıyormuşsunuz, servis ses problemi olmadığını söylediklerini söyledi dedi..

Zaten üründe bir titreşim problemi olmasa arkasına takılan siyah plastik neden zar zar ses yaptı da servis elemanı onu çıkarttı ? Ses yapan bir parça ise hiç takılmaz o..

Başka bir servis gelse bakacak kuvvetle ihtimal diğer servis gibi diyeceği şey, turboda çalıştırıyorsunuz son devirde çalışıyor makine, içerisi ısınınca devir düşecektir, bir de havalar soğuk değil olacak böyle, bu ses normal efendim !
    Diyeceğim saçtan da ses geliyor, arada tamam efendim bakalım diyecekler. Açıp açıp kapatacaklar o ses gelmeyecek onlar varken..

1-1.5 saat mesafeden gelen servis de servis parası isteyecek müşteri hizmetlerinin dediği gibi ve bir şey olmadan gidecekler..

Edit: Forumdan bu aleti kullanan arkadaşlardan benim gibi turboda test etmelerini rica ettim. Bir arkadaşın yazdığı yorumu yazıyorum:
    quote:

Benimkini de Son fan ve hı power da açınca çok ses çıkıyor, hatta dış ünitenin sesi içeriye bile geliyor

@kemal1414

servisin bu ses normal demesi sizi bağlamaz ,netice de siz bu cihazdan istediğinizi alamıyorsunuz ,hatta komşular rahatsız oluyorsa onların normal demeleri sadece hikayedir

bu forumda bir sürü kişi cihazını değiştirtti veya iade etti o nedenle sizde edebilirsiniz ,lakin biraz sert olmanız gerekiyor ,mh. lerini aradığınızda ben bu cihazı istemiyorum alın götürün yoksa patronlarınıza kadar ulaşırım+her yerde kötü anlatırım+tüketici hakem heyeti / mahkemesine gideceğim demeniz lazım

birde zaten büyük ihtimal kataloglarda verdikleri dış ünite ses db. değerleri üzerinde çıkacaktır ,size inanmıyorlarsa cihaz getirip ölçsünler o zaman

bu işlerde ya kaderine razı olup sesini çıkartmayacaksın ya da hakkını sonuna kadar arayacaksın (legal yollardan) yoksa bu ülkede kimseye kolay kolay hak vermezler ,sözde ab. ye girecekmişiz de bizi dinimizden dolayı almıyorlarmış ,he ya öyledir diyeceksin :) ,her konuda üçkağıda kaçan biz değiliz sanki :)

• 24.000 BTU luk klima önerebilecek var mı ? Max fiyat 2.100tl

Enerji sınıfı b yada a tercih, inverter olması gerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cetinkan -- 9 Eylül 2013; 22:39:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

quote:

quote:

@kemal1414

servisin bu ses normal demesi sizi bağlamaz ,netice de siz bu cihazdan istediğinizi alamıyorsunuz ,hatta komşular rahatsız oluyorsa onların normal demeleri sadece hikayedir

bu forumda bir sürü kişi cihazını değiştirtti veya iade etti o nedenle sizde edebilirsiniz ,lakin biraz sert olmanız gerekiyor ,mh. lerini aradığınızda ben bu cihazı istemiyorum alın götürün yoksa patronlarınıza kadar ulaşırım+her yerde kötü anlatırım+tüketici hakem heyeti / mahkemesine gideceğim demeniz lazım

birde zaten büyük ihtimal kataloglarda verdikleri dış ünite ses db. değerleri üzerinde çıkacaktır ,size inanmıyorlarsa cihaz getirip ölçsünler o zaman

bu işlerde ya kaderine razı olup sesini çıkartmayacaksın ya da hakkını sonuna kadar arayacaksın (legal yollardan) yoksa bu ülkede kimseye kolay kolay hak vermezler ,sözde ab. ye girecekmişiz de bizi dinimizden dolayı almıyorlarmış ,he ya öyledir diyeceksin :) ,her konuda üçkağıda kaçan biz değiliz sanki :)

Hocam katalogtaki dış ünite sesi 48db. Peki turboda çalıştırırken ki ses de bu sesin içinde mi ? Çünkü turboda 1 metre uzaklıktan 53-54 db ölçüm yaptı telefondaki desibel ölçer, o da ne kadar doğru bilinmez tabi.

Etrafı rahatsız edecek ses saçtan ses geldiği zaman oluyor ama o da her zaman olmadığı için servise nasıl kanıtlayacağım bunu ? Elimde tek çektiğim video var. Onun dışında turboda çalışırken sesi gördünüz zaten ama buna da servis yüksek devirde haliyle böyle çalışıyor normal diyor..

Onun dışında turbo açmazsam yüksek devir olmuyor ve o kadar da sesli çalışmıyor alet.

Müşteri hizmetleri servis gelip sorun olduğunu görmeden bırakın iadeyi değişime bile yanaşacağını zannetmiyorum. Bugün bile bana servisle görüştük sorun yok dediler bile diyebiliyorsa...

Dediğiniz gibi keşke saçtan gelen o ses sürekli çıksa, servis gelip bakar ve direk iade edebilirim ama lanet şey bazen oluyor bazen olmuyor. Onun dışında iade için turboda sesli çalışıyor bu alet diyerek bir şey elde edemem gibi geliyor çünkü hangi servis gelirse gelsin muhtemelen buna normal diyecek.

Ek olarak servis elemanın gelip ses yaptığı için çıkarttığı kondanserin arkasındaki plastiğin tam oturmamasının nedeni de aşağıdaki resimdeki saç ile kondanser arasındaki uyumsuzluğun olduğunu görülüyor aşağıdaki resimde. Bu her klimada böyle mi acaba.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samsungr522tr -- 9 Eylül 2013; 23:26:44 >

• Arçelik klimalara bir bakın derim gayet güzel çalışıyor yaklaşık 3 yıldır
  • normal demeleri bir şey ifade etmez siz bu cihazdan şikayetçi iseniz bu yeterlidir ,ne yani aldık bir defa katlanacağız mı diyeceğiz ?

firmaya yazılı müracaat edin ve böylece elinizde delil olsun ,size olumsuz cevap verilirse (ki zannetmiyorum) o zaman tüketici hakem heyeti ya da mahkemesine başvuracaksınız ama bu aşamaya geleceğini zannetmiyorum

ayrıca elinizde video olarak da yeterli deliliniz var ,ne yani yalan mı söylüyorsunuz da size değilde servise inanıyorlar (gerçi tüm firmalar önce kendi servislerini korumak ister)

birde ses yapıyor diye bu cihazın bir parçası çıkartılıp atılamaz ,bu dahi o klimanın ayıplı mal statüsüne girmesine sebep olur

başka servis gönderirsek para alırız lafı falanda tamamen blöf ,dediğim gibi siz bunları bir bir yazıp isteğinizi bildirin (mh. lerinde ki bayanın size söyledikleri dahil) ,benim bildiğim bu firma çok disiplinli ve mutlaka sizinle ilgilenilecektir

• quote:

normal demeleri bir şey ifade etmez siz bu cihazdan şikayetçi iseniz bu yeterlidir ,ne yani aldık bir defa katlanacağız mı diyeceğiz ?

firmaya yazılı müracaat edin ve böylece elinizde delil olsun ,size olumsuz cevap verilirse (ki zannetmiyorum) o zaman tüketici hakem heyeti ya da mahkemesine başvuracaksınız ama bu aşamaya geleceğini zannetmiyorum

ayrıca elinizde video olarak da yeterli deliliniz var ,ne yani yalan mı söylüyorsunuz da size değilde servise inanıyorlar (gerçi tüm firmalar önce kendi servislerini korumak ister)

birde ses yapıyor diye bu cihazın bir parçası çıkartılıp atılamaz ,bu dahi o klimanın ayıplı mal statüsüne girmesine sebep olur

başka servis gönderirsek para alırız lafı falanda tamamen blöf ,dediğim gibi siz bunları bir bir yazıp isteğinizi bildirin (mh. lerinde ki bayanın size söyledikleri dahil) ,benim bildiğim bu firma çok disiplinli ve mutlaka sizinle ilgilenilecektir

Ses yapıyor diye parçayı çıkardı hocam.. Gerek yokmuş öyle.. Bu dediğiniz bilgiyi de kullanırım ben..

Peki şimdi sizce izlemem gereken yol nedir ? Direk iadeyi mi isteyim müşteri hizmetleri arayınca yine ?

Ek olarak resim eklemiştim hocam ona sizin yorumunuz ne olurdu ?

servis elemanın gelip ses yaptığı için çıkarttığı kondanserin arkasındaki plastiğin tam oturmamasının nedeni de aşağıdaki resimdeki saç ile kondanser arasındaki uyumsuzluğun olduğunu görülüyor aşağıdaki resimde. Bu her klimada böyle mi acaba.

• quote:

quote:

normal demeleri bir şey ifade etmez siz bu cihazdan şikayetçi iseniz bu yeterlidir ,ne yani aldık bir defa katlanacağız mı diyeceğiz ?

Ses yapıyor diye parçayı çıkardı hocam.. Gerek yokmuş öyle.. Bu dediğiniz bilgiyi de kullanırım ben..

Peki şimdi sizce izlemem gereken yol nedir ? Direk iadeyi mi isteyim müşteri hizmetleri arayınca yine ?

servis elemanın gelip ses yaptığı için çıkarttığı kondanserin arkasındaki plastiğin tam oturmamasının nedeni de aşağıdaki resimdeki saç ile kondanser arasındaki uyumsuzluğun olduğunu görülüyor aşağıdaki resimde. Bu her klimada böyle mi acaba.

size başka bir servisi bile parayla göndereceklerini söylediklerine göre bir daha uğraşmamak için direk iade isteyin (başta olumlu olsalardı o zaman değişim isteyin derdim)

sac ile kondenser arasındaki plastik gereksiz ise o zaman niye koymuşlar ? olmaz öyle şey ve bu bile o klimanın başından bir şeyler geçmiş olabileceği şüphesini oluşturuyor (daha önce sökülüp takılmış yada fabrikasyon veya tamir görmüş vs.)

• quote:

quote:

quote:

size başka bir servisi bile parayla göndereceklerini söylediklerine göre bir daha uğraşmamak için direk iade isteyin (başta olumlu olsalardı o zaman değişim isteyin derdim)

sac ile kondenser arasındaki plastik gereksiz ise o zaman niye koymuşlar ? olmaz öyle şey ve bu bile o klimanın başından bir şeyler geçmiş olabileceği şüphesini oluşturuyor (daha önce sökülüp takılmış yada fabrikasyon veya tamir görmüş vs.)

Hocam bu aradaki boşluktan da şüphelendiğim gibi kocaustanın da tespiti bu yöndeydi, tamir görmüş vs.

Yarın öğlene kadar beklerim aramazlarsa ben arar iade istediğimi söylerim. Bir şey değil 30 günün dolmasına 2 hafta var..

Bu aradaki boşluğun böyle olmasının nedeni önceden sökülüp takılmadan dolayı olabilir mi ? Yoksa dümdüz olması lazım değil miydi ?

Ayrıca başka servis göndeririz ama ses problemi bulamazlarsa ücret talep ederiz dedi kadın.

@kocausta*

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samsungr522tr -- 10 Eylül 2013; 0:36:20 >

• quote:

24.000 BTU luk klima önerebilecek var mı ? Max fiyat 2.100tl

Biraz daha gayretlenin de buna bakın:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-auer-ag24-0935-inv-fiyati,791721.html

Airfel malıdırr, F/P ürün, Daikin servisleri bakar.
  • samsungr522tr S kullanıcısına yanıt
    Yahu kardeşim, ben de diğer arkadaşlar da söylüyor:

O KLİMAYI İADE EDİN!!! Bunun için de direkt merkez ile görüşün.

Servisle bilmemkimle cebelleşmenin, burda da yakınmanızın bir anlamı yok. Daha ilerisi artık dedikodu faslına girer.
    O servis ile hala muhatap olmanızın da hiçbir anlamı yok, adamların tutumu belli zaten.
    Telefon konuşmamızda da açıkça ifade etmiştim yapmanız gerekeni.

Alet ayıplı-kusurlu-tamirli; öyle olmasa bile tüketici hakkınızı kullanarak ana firmaya sözlü ve yazılı olarak iade talebinde bulunun.
    "Klimada kusur yok" iddiasında bulunacak olurlarsa da "ben malı beğenmedim, beklediğim gibi değildi" demeniz bile yeterli.
  • quote:

siz bu klmayı kaç m2 alanda kullanıcaksınız evmi dükkanmı kullanacağınız yer.
  • quote:

quote:

Biraz daha gayretlenin de buna bakın:

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-auer-ag24-0935-inv-fiyati,791721.html

Airfel malıdırr, F/P ürün, Daikin servisleri bakar.

Hocam başka alternatif alabilir miyim

@9köy, hocam 40 metrekare bir kuaför dükkanı için kullanacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cetinkan -- 10 Eylül 2013; 13:34:02 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• siz 40m2 kare dükkan için bu rakama aldığınız klima ile serinlersiniz isterse 18lik olsun. ama ısınma durumunuz olmaz bunu öncelikle söylemeliyim. kapınız açılacak kapanıcak devamlı. belki size tavan tipi veya salon tipi klima gerekecek. belkide karşılıklı 2 adet 12lik klima yetecek belkide bir 12lik bir 9luk yetecek. durumunuz karışık.

2000 tl lik klimadan ziyade kalte markalardan birine keşif yaptırın derim.
  • 
Sayfa: önceki 12341235123612371238
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.