Şimdi Ara

KLİMA ÖNEREBİLİR MİSİNİZ?-Hangi marka alsam? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
0
Favori
36.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Sayın Albani, daha önce yazdığım gibi başka bir klima ile de karşılaştırabilirdim. Ama Sigmanın özelliklerini (COP değeri, Enerji sınıfı, çektiği güç) okuyunca aklıma o ayarda en iyi bildiğim flair geldi ve onunla karşılaştırdım. Bunun nesi kötü anlayamadım hala. Bakın siz de vestelden şikayetçisiniz, bunu dile getirebiliyorsunuz. Peki bu klimanın size sorun çıkartacağını bile bile alır mıydınız? Ben de sizler gibi cihazlar üzerinde yorum yapıyorum ve cihazlarla ilgili bilgi toplayarak bunları sizinle paylaşmak istiyorum. Tabiki hiçbir satıcı "benim yoğurdum ekşi demez" tabiri caiz ise... Parasını siz vereceksiniz, siz kullanacaksınız, siz memnun olacaksınız, siz memnun olmayacaksınız. Tercih sizin...
    saygılar
  • insecta

Sayın arkadaşım ben SIGMACI falan değilim hatta alınması taraftarıde degilim bu klimanın ama sizin hatalı yazılarınızı görünce uyarmak istedim,heryere SIGMA C-D sınıfı demiş genelleme yapmışsınızki bu yanlış bilgi bakın elimde şu an kataloğu var kendilerinin,yalansa tüketici mahkemesine gidilebilir,

9000 btu ınverter soğutma ve ısıtması A-A
    12000 btu ınverter soğutma A, ısıtma D
    18000 btu ınverter soğutma A, ısıtma C
    24000 btu ınverter soğutma B,ısıtma D

klasik modelleri ise

8000 btu soğutma ve ısıtma A-A
    10000 btıu soğutma ve ısıtma A-A
    14000 btu soğutma A ısıtma B
    18000 btu soğutma A ısıtma A
    22000 btu soğutma B ısıtma C
    24000 btu soğutma B ısıtma C

Bilgiler budur bunu övmek için yada alınsın diye değil kataloğ verileri bilinsin diye yazdım

http://www.iklimsa.com/sigma_sayfalar_sirali_a4.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NE-sin -- 19 Ağustos 2007; 0:03:55 >

• NE-sin
    Haklısınız doğrudur, ancak bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. KLİMA ÖNEREBİLİR MİSİNİZ? başlığı ile konuyu açan arkadaş 12000 btu luk bir cihaz istemiş. Sanırım burda bir sorun yok, ama öğrendiğim iyi oldu, genel olarak soğutma amaçlı kullanacağı kısmını atlamışım A sınıfı da varmış.

teşekkürler uyardığınız için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi insecta -- 19 Ağustos 2007; 0:44:37 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: insecta

NE-sin
    Haklısınız doğrudur, ancak bir konuya dikkatinizi çekerim. KLİMA ÖNEREBİLİR MİSİNİZ? başlığı ile konuyu açan arkadaş 12000 btu luk bir cihaz istemiş. Sanırım burda bir sorun yok, ama öğrendiğim iyi oldu, soğutma amaçlı kullanacağı kısmını atlamışım A sınıfı da varmış.

teşekkürler uyardığınız için.

Siz genel anlamda gibi yazınca bende kataloğ bilgilerini ve sitesini buraya koydum,hepimizin atladığı şeyler olabilir,mühim olan sonradan düzeltmek,ama bende şu an alınması taraftarı degilim,çünkü bu bizim topladığımız bir klima güvenim yok,daha öncesi başka markaların hatalarından dolayı,bana sanki ınverter almak isteyipte alamayanlara özel üretilmiş bir ürün gibi geldi,ben soğuk bakıyorum ama kötüde iyide demiyorum.

Benim klimadan anladığım;daıkın,toshiba,mitsubishi elektrik,sanyo,hitachi,sharp,vs gibi

İyi geceler dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NE-sin -- 19 Ağustos 2007; 0:47:40 >

• Evet, klimada marka gerçekten çok önemli. Ama pazardaki fiyatlar ve marka ile de aslında tüketiciye 2 seçenek sunuluyor. Herhangi bir markette satılan ucuz klimalardan alıp 2-3 yılda bir değiştirmek ve yanında çok ta memnun olamamak, diğer bir seçenek ise biraz fazla belki çok fazla para verip markaya 15-20 yıl kullanmak. Kendini bu piyasada ispatlamış markalar, istisna da olsa tüketici herhangi bir sorun yaşadığında birebir değiştirme veya para iadesi gibi garantiler sunabiliyor. Ama diğerleri için kaba tabir ile "kullan at"
    Toshiba, Mitsubishi electric, Isısan Buderus (ki Daikin ı da artık o getiriyor),Sharp,General,Carrier, Zibro bu piyasada yer edinmiş, teknolojileri ile ön plana çıkmış markalardır.
    Sigmaya çok taktım çünkü dediğiniz gibi önce fiyatını duyunca şüphelendim. gerçekten ucuz. Sonra teknik verileri yetersiz geldi (belki bir inverter klimadan çok fazla şey bekliyorum ondandır) Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, tek hoşuma giden tarafı çevre dostu R410 A gazı ile çalışıyor olması ve soğutma veriminin A sınıfı olması. (sadece soğutma için kullanılacaksa)
    iyi seçimler

• 1-Sn.NE-sin,SIGMA değerlerini vermiş,bunu ben biliyordum zira elimde katalogları(yeknik verilerin olduğu)
    uzun zaman önce geçmişti

2-Sigma da şu anda yanlış olan bir şey yoktur,malı çıkar piyasaya ve insanlar ondan sonra doğru
    eleştiriler yapabilir!
    Bu Flair denen cihazın birde ben göreyim verilerini(ltf ilgili link yada bilgi verinde bende öğreneyim
    ne menem şeymiş!

3-Sigma Fiyatı "ucuzmuş" yaw elbette ucuz olacak,adı sanı duyulmamış(İklimSA ürettirse/satsa bile!!!)
    bir markayı siz nasıl "yüksek fiyattan piyasaya sürersinizki"??????
    Bu işte kalite eyvallah amma MARKA çok çok daha önemlidir!
    Dolayısıyla Sigma fiyatıda ne ucuz nede pahalıdır,diğer firmalarda(Marka firmalar) kalitesinin yanında "fiyatınında
    acaba ne kadarı gerçekçi yada kazık değil!!!"

Japon denen ki bunların çoğu parçalarıda Japon değildir,Board v.s olaylarıda Çin malıdır!!
    Ben Çin olayını yazdım,isteyene dahada derin bilgiler verebilirim!!(Made İn Japan hakkında!!)

Bu kaliteli ve marka mallar elbette kaliteli,baş ağrıtmaz ama fiyatı bu kadarmı olmalıdır!!!kısa cevap HAYIR!
    Yaw Tosh uçmuş,kimsenin haberi yok,diğerleride hemen hemen öyle!
    Ama neticede bende "mecbur" olduğum için Salona Mits.Elect.yada Sharp alacağım,yani başkada
    seçenek yok gibi(gibisi tartışılır ya!!)

4-Piyasada kimilerinin "dandik" yada "beş para etmez" denen malları alıpta senelerce kullanan bir dünya insanda mevcuttur!!
    --------------------------------
    Bizde gerek vergilerin yüksekliği(Gümrük+Fon v.s),gerek İthalatçı yüksek Kar marjları+buna birde
    nihai satıcının yüksek kar marj ları v.s eklenince ortaya tüketici için çok yüksek rakamlar geliyor!

Bu mallar kesinlikle bu kadar pahalı gelmemeli tüketici için!

Ayrıca aynı mallar Körfez Ülkeleri/S.Arabistan/FTZ bölgeleri v.s)gibi çok mal çeken yerlerde+USA dahil
    bizden çok çok ucuzdur!
    "Ne kadar fazla mal çekersen o kadar ucuz mal alırsın"!!!bu ticari şekil hemen her yerde böyledir amma bu işin asıl kaynağı yani bunu uygulayan Japon lardır+Kore dir!!!

Japonya da hemen bütün mallar,mal sattıkları ülkelerden daha pahalıdır "perakende sökterlerde"!!!
    Dahilde fazla satılmaz+bir mal alanda kolay kolay değiştirmez!!!tamir v.s ile yola devam eder!!
    USA da ise tak dedimi,kapıya koyar yenisini alır!
    -----------
    Bir dünya memleket gezdim,çalıştım v.s,ama bizdeki kadar "klima rezaletinin" yaşandığı bir memleket görmedim!!!
    Kimisi piyasada 102 marka diyor kimisi 145 diyor kimiside daha insaflı davranıp 88 diyor!!!!artık hangisine
    inanırsan inan!

Klima işininin "dayanılmaz cazibesine" kapılıp mal getirenler hariç birde bu işe bayağı büyük firmalarda katılıyor,ne için!!!piyasaya 3-5 marka sürüyor,neden!!
    Tabi onlara göre bir alay gerekçe var;yaw geçin bunları külliyen palavra bunlar,bunun amiyane tarifi;
    "halkı kandırmanın bir başka yolu!!
    Ortalık zaten klima çöplüğü gibi,yakında bu iştede sınıfta kalırız,tıpkı piyasadaki Uydu Receiver işi gibi!!
    150-200 marka oldu herhalde!halbuki çoğu aynı yerde(Çin) üretilen ve gelen mallar.....
    .........gidiyorsun firmaya(üreticiye) yaw bana receiver lazım,modeli şöyle olsun(kasasından bahsediyorum)
    zira içi aynı meretin,şu kadar mal yap(bunuda ya komple yada SKD[burada montajladıktan sonra] getirip satıyorlar)

Aynen klimacılarda böyle Çinde fabrikanın önünde sıraya giriyor bizim hazretler,heriflerde yani Çin lilerde
    şaşıyor bu işe ama,neticede mal satıyor adam,umurunda değil!!
    Yokmu daha TÜRK deyip birde bu uyanıklar bizim memlekete gelip müşteri arıyorlar!!

Selamlar

not:Bizim için Klimanın Soğutma performansı(EER değeri/sınıfı) asıl önemli olandır,sıcakla işimiz yok,
    hem soğuğa alışığız hemde çok az çalıştırırız(günde toplamda 2-3 saati geçmez) dolayısıyla
    COP değeri isterse "Z" de olabilir!!!
    Dolayısıyla Inverter istemem sadece "Soğuk" içindir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 19 Ağustos 2007; 13:03:55 >

• quote:

Orjinalden alıntı: insecta

Evet, klimada marka gerçekten çok önemli. Ama pazardaki fiyatlar ve marka ile de aslında tüketiciye 2 seçenek sunuluyor. Herhangi bir markette satılan ucuz klimalardan alıp 2-3 yılda bir değiştirmek ve yanında çok ta memnun olamamak, diğer bir seçenek ise biraz fazla belki çok fazla para verip markaya 15-20 yıl kullanmak. Kendini bu piyasada ispatlamış markalar, istisna da olsa tüketici herhangi bir sorun yaşadığında birebir değiştirme veya para iadesi gibi garantiler sunabiliyor. Ama diğerleri için kaba tabir ile "kullan at"
    Toshiba, Mitsubishi electric, Isısan Buderus (ki Daikin ı da artık o getiriyor),Sharp,General,Carrier, Zibro bu piyasada yer edinmiş, teknolojileri ile ön plana çıkmış markalardır.
    Sigmaya çok taktım çünkü dediğiniz gibi önce fiyatını duyunca şüphelendim. gerçekten ucuz. Sonra teknik verileri yetersiz geldi (belki bir inverter klimadan çok fazla şey bekliyorum ondandır) Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, tek hoşuma giden tarafı çevre dostu R410 A gazı ile çalışıyor olması ve soğutma veriminin A sınıfı olması. (sadece soğutma için kullanılacaksa)
    iyi seçimler

Dediğiniz gibi marka benim içinde çok önemli,yerli markalar hariçiyi günler

• arkada
    quote:

Orjinalden alıntı: fcann

Arkadaslar Merhaba
    Donanımhaber sitesi sayesinde sizlerle beraber olmak gerçekten bir ayrıcalık
    MADE İN JAPAN ZİBRO markalı klimaların konsept satış mağazası sahibiyim
    S-15 serisi ve S-20 serisi klimalarımızın bazı özelliklerini sizlerle paylasmak istiyorum izninizle
    S-20 serimizdeki klimalar yüksek performanslı A sınıfı inverter sistem klimalardır 9000 btu luk serimiz 18000 btu ısıtma kapasitesine 12000 btu serimiz 20700 btu ısıtma kapasitesine ve 18000 btu luk serimiz 33400 btu ısıtma kapasitesine erişmektedirler.
    S-15 serimizde bulunan comfort seri klimalarımız enerji tasarrufulu ve iç ünite uzunluğu 799 mm olarak dizayn edilmiştir.
    ses db değerleri oldukça düşük 25 db ile model farklılığına göre 38 db arasında değişmektedir.R410a gaz sistemi ile çalışma prensibi olan cihazlarımız kışın -15 derecede yazın +46 derece asla termik yapmadan tam verim ile çalışmaktadır.En önemi özelliklerimizden bir taneside kışın cihaz defroz yapma anında soğuk hava üflememektedir sıcak hava vermeye devam etmektedir.Küften koruyucu hava filtresi hava temizleyici filtre ve negatif iyon üretme özelliğine sahiptir.
    Bize ulasmak isteyen arkadaslarımız olursa msn adresimiz ve mail adresimiz cancaniklimlendirme@hotmail.com

arkadaşım merhaba,
    bunların fiyatları nedir? invertörlü modelleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozay -- 20 Ağustos 2007; 16:31:00 >

• Önceki sayfaya yazdığım gibi aldığımız Sharp (http://www.iklimsa.com/TR.asp?iklimsa=klima&sub=KlimaDetay&Uid=22) klimadan oldukça memnunuz, hiçbir sorun çıkarmadı, hatta iç ısıyı ve dış ısıyı gösterme özelliği de, ayrıntı olmasına rağmen sık sık baktığımız bir şey. Hoşumuza gitti açıkçası.

Diğer klimamız ise ucuz klima olsun diye aldığımız Samui (http://www.iklimsa.com/TR.asp?iklimsa=klima&sub=KlimaDetay&Uid=9). Bu klimadan da bir sıkıntımız yok, soğutması yerinde.

Yalnız merak ettiğim bir durum var Samui ile ilgili, Sharp'la gelen belgelerde A sınıfı olduğu yazıyordu fakat Samui'de böyle bir veriye rastlayamadım. İklimsa'nın yukarıda verdiğim linkinden klimanın özelliklerine bakınca şuna rastladım;

Soğutma Kapasitesi : 9000 Btu/h
    Isıtma Kapasitesi: 11000 Btu/h
    Soğutma Sarfiyatı : 0.8 kW
    Isıtma Sarfiyatı : 0.83 kW
    Çalışma Akımı (Soğutma): 3.7 A
    Çalışma Akımı (Isıtma): 3.8 A
    EER : 10.0 Btu/W.h
    COP : 3.4 W/W

Ayrıca yine bu sitede bir sayfada klimaların COP ve EER değerleriyle ilgili şöyle bir bilgi buldum:

quote:

Orjinalden alıntı: cetin

EER : (Soğutmada enerji verimi)
    A sınıfı : 3.20 üzeri
    B sınıfı : 3.00 - 3.20 arası
    C sınıfı : 2.80 - 3.00 arası
    D sınıfı : 2.60 - 2.80 arası
    E sınıfı : 2.40 - 2.60 arası
    F sınıfı : 2.20 - 2.40 arası
    G sınıfı : 2.20 altı

COP : (Isıtmada enerji verimi)
    A sınıfı : 3.60 üzeri
    B sınıfı : 3.40 - 3.60 arası
    C sınıfı : 3.20 - 3.40 arası
    D sınıfı : 2.80 - 3.20 arası
    E sınıfı : 2.60 - 2.80 arası
    F sınıfı : 2.40 - 2.60 arası
    G sınıfı : 2.40 altı

Bu Samui'nin değerleri gayet güzel görünüyor, hatta EER'si biraz fazla geldi, acaba sitede bir yanlışlık olabilir mi, veya ucuz klimalarda da (yaklaşık 500 YTL'ye alındı) A-B sınıfı olabiliyor mu?

Ayrıca Samui nedir ne değildir diye bakarken klimanın yanında şöyle yazdığını gördüm; "GD Midea Air-Conditioning Equipment". Yani Midea'nın bir yan ürünü galiba. Fakat Midea'nın yine 9000 btu'luk klimasının değerleri; EER: 8.6 Btu/W.h
    COP: 2.88 W/W
    Samui'den daha kötü. Nedir ne değildir anlayamadım, siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TripleSix -- 15 Eylül 2007; 14:48:33 >

• quote:

Orjinalden alıntı: TripleSix

Önceki sayfaya yazdığım gibi aldığımız Sharp (http://www.iklimsa.com/TR.asp?iklimsa=klima&sub=KlimaDetay&Uid=22) klimadan oldukça memnunuz, hiçbir sorun çıkarmadı, hatta iç ısıyı ve dış ısıyı gösterme özelliği de, ayrıntı olmasına rağmen sık sık baktığımız bir şey. Hoşumuza gitti açıkçası.

Diğer klimamız ise ucuz klima olsun diye aldığımız Samui (http://www.iklimsa.com/TR.asp?iklimsa=klima&sub=KlimaDetay&Uid=9). Bu klimadan da bir sıkıntımız yok, soğutması yerinde.

Yalnız merak ettiğim bir durum var Samui ile ilgili, Sharp'la gelen belgelerde A sınıfı olduğu yazıyordu fakat Samui'de böyle bir veriye rastlayamadım. İklimsa'nın yukarıda verdiğim linkinden klimanın özelliklerine bakınca şuna rastladım;

Soğutma Kapasitesi : 9000 Btu/h
    Isıtma Kapasitesi: 11000 Btu/h
    Soğutma Sarfiyatı : 0.8 kW
    Isıtma Sarfiyatı : 0.83 kW
    Çalışma Akımı (Soğutma): 3.7 A
    Çalışma Akımı (Isıtma): 3.8 A
    EER : 10.0 Btu/W.h
    COP : 3.4 W/W

Ayrıca yine bu sitede bir sayfada klimaların COP ve EER değerleriyle ilgili şöyle bir bilgi buldum:

quote:

EER : (Soğutmada enerji verimi)
    A sınıfı : 3.20 üzeri
    B sınıfı : 3.00 - 3.20 arası
    C sınıfı : 2.80 - 3.00 arası
    D sınıfı : 2.60 - 2.80 arası
    E sınıfı : 2.40 - 2.60 arası
    F sınıfı : 2.20 - 2.40 arası
    G sınıfı : 2.20 altı

COP : (Isıtmada enerji verimi)
    A sınıfı : 3.60 üzeri
    B sınıfı : 3.40 - 3.60 arası
    C sınıfı : 3.20 - 3.40 arası
    D sınıfı : 2.80 - 3.20 arası
    E sınıfı : 2.60 - 2.80 arası
    F sınıfı : 2.40 - 2.60 arası
    G sınıfı : 2.40 altı

Bu Samui'nin değerleri gayet güzel görünüyor, hatta EER'si biraz fazla geldi, acaba sitede bir yanlışlık olabilir mi, veya ucuz klimalarda da (yaklaşık 500 YTL'ye alındı) A-B sınıfı olabiliyor mu?

Ayrıca Samui nedir ne değildir diye bakarken klimanın yanında şöyle yazdığını gördüm; "GD Midea Air-Conditioning Equipment". Yani Midea'nın bir yan ürünü galiba. Fakat Midea'nın yine 9000 btu'luk klimasının değerleri; EER: 8.6 Btu/W.h
    COP: 2.88 W/W
    Samui'den daha kötü. Nedir ne değildir anlayamadım, siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

İklimsa midea ile çalışıyor hatta bazı (samui) gibi klimalarıda bu firmaya ürettiriyor,eger etiketlerde yanlışlık yoksa açıklaması basit,sabancı samui klimayı mideaya biraz üst segment ürettirmiştir ama mideanın orta segmentini getiriyor olabilir,çünkü midea çok büyük bir klima firması,dünyada bir çok firmaya istenen kalitede klima üretiyo,örneğin;bosch,siemens,whitewestinhouse gibi firmalara.

İyi günler

• Hmm gayet mantıklı evet. Adam övmüştü Samui Samui, iyi klimadır, ucuzdur, hatta tüm olimpiyat köyüne bunlardan takmıştık diye söylemişti ama ucuz falan diye aldık. Adamı kendi malını satmaya çalışıyo diye pek takmadık ama fena klima olmasa gerek demek ki. Zaten 28-29 dereceden aşağısına düşürmüyorum soğuk oluyor Bir de kışı görelim bakalım nasılmış ısıtma performansı.

Demek ki EER'ler de böyle yüksek olabiliyor klimaların, A sınıfı sınırıyla fark fazla olunca meraklanmıştım ben de.

Teşekkürler
  • Dikkatimi çekti ve ERR değerini araştırdım. İki tip birimi var. Bunlar : Btu/W.h, W/W.

Örnek olarak da asağıdaki değeri veriyorum:

Aynı klima için asagidaki durum da soz konusu
    E.R.R = 8.6 Btu/W.h , 2.5 W/W
  • Merhaba arkadaşlar.
    Evim müstakil.İkinci katta oturuyorum.
    iç çephe yapıtım mevcut duvarlar ve tavanda. zeminde parke parkenin altında yine yalıtım malzemesi var.
    uzunluk: 5 mt.
    Genişlil: 3.6 mt
    Yükseklik: 2.6 mt

kaçlık klima almalyım.
  • otis_abi O kullanıcısına yanıt
    9.000 de yeter, Ama çok sıcak bir şehirdeysen 12.000 de düşünülebilir.
  • hocam kahramanmaraş tayım.
    hocam birde. gece odanın kapısını açıp diger odayı da sogutmaya kalksam birazda olsa soguta bilirmiyim
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.