Şimdi Ara

Klima açıkken devir çevirmenin bir zararı var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.602
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün çok dik rampa çıkmak durumunda kaldım, klima açıktı kapatmayı unuttum o ara ve motordan çok fazla güç çaldığı için bayağı devir çevirmek zorunda kaldım zaten atmosferik araba 5000 devire kadar çevirdim ikinci vitese attım ama yol şartları müsade etmediği için fazla hızlanamadım ve ikinci vitesde yemedi haliyle o derece dik bir yerdi.Mecburen birinci vitesde 5000 devirde kısa bir sürede çabucak rampayı bitirdim.Fakat aklıma takıldı acaba bu hareketin klimaya yada motora bir zararı var mıdır?

Birde ben yolda giderken klimayı açacağım zaman ya vitesi boşa alıyorum yada debriyaja basıp öyle açıyorum.Açtıkdan sonrada vitesi 5 e atıp ondan sonra debriyajdan ayağımı çok yavaşça çekiyorum ki klima kompresörü zarar görmesin diye.Sizce bu doğru bir hareket midir yoksa şehir efsanesi mi? Yüksek devirde klima açıp kapatırsan zarar verirsin dedikleri için aç kapa yaparken rolantide yapıyorum.Onun dışında klima zaten açıkken devir çevirmek zararlı mıdır ?

Söylentiler yada kulaktan dolma bilgiler yerine kesin ve net bir şekilde bu konuda bilgili kişiler cevaplarsa sevinirim, teknik olarak sebepleri ile açıklayacak bilgili arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var.İyi forumlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Böyle boş işlerle huraferle uğraşmayın

Klima klimadır her zaman açık kalır serinlemek istiyorsan,
    Yok devir çevirirken kapa yok yokuş çıkarken kapa..

Enteresan bir milletiz,ancak bunun nedeni bir araba alabilmek için resmen bir ömür verilmesi,elin gavuru bunları hiçbir zaman düşünmüyor çünkü 3-4 maaaşa araba alıyor adam gibi
  • Klima motorunu yakarsin.
  • Atmosferik makine maksimum 6-7000 devir çeviriyor.

Motor aşırı yüke bindiğinde BodyComputer otomatik olarak klimayı devre dışı bırakıyor, klimaya verilecek güç kaldığında tekrar devreye alıyor. Manuel klimada bile.

Yükte bende klimayı devreye almıyorum ancak motora birşey olmaz. Motora zararı olsa araba kendi kapatmaz.

• Motor ideal sıcaklığına ulaştıktan sonra gerektiğinde yüksek devirlere çıkmak sorun olmaz. Eğer sıkıntılı olsaydı üreticiler kesiciye girme sınırını 6-7k rpm bandından daha düşük tutarlardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ..Raptor..

Atmosferik makine maksimum 6-7000 devir çeviriyor.

Motor aşırı yüke bindiğinde BodyComputer otomatik olarak klimayı devre dışı bırakıyor, klimaya verilecek güç kaldığında tekrar devreye alıyor. Manuel klimada bile.

Yükte bende klimayı devreye almıyorum ancak motora birşey olmaz. Motora zararı olsa araba kendi kapatmaz.
    Her arabada bu özellik olmayabilir mi acaba ? Ben 5000 devir çevirdim klima çalışmaya devam etti çünkü.

• Şirket sümbülleri cold start yapıp klimayı açıp 4000 devir çeviriyor sıkıntı olsaydı onlarda olurdu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Araçları üretirken bunlari hesaba katıyorlardır gönlünü ferah tut
  • quote:

Orijinalden alıntı: War Rock

Her arabada bu özellik olmayabilir mi acaba ? Ben 5000 devir çevirdim klima çalışmaya devam etti çünkü.

Alıntıları Göster
    Hocam o biraz motor gücüne bağlı bir durum. Güçsüz ve yeni bir motorun varsa vardır bu durum. Nispeten güçlü ve eski bir motorsa aracın kapatması için ciddi zorlanması lazım.

1.3 Multijet mesela aç kapa artema gidiyor

Birde devirle alakalı değil, gaza ne kadar yüklendiğin ve lastiklere ne kadar güç aktarmak istediginle alakalı bir durum. Ecu klimaya ayıracak güç var diye kapatmayabilir sürekli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zibidi Gonzales

Araçları üretirken bunlari hesaba katıyorlardır gönlünü ferah tut
    Bu kadar basit. Aksi düşünülemez.

• Hiç bir şey olmaz tapa gaz devam. Bu sene çıkmadığım rampa gezdiğim yer kalmadı. Hep klima açık gezdim, yüksek devirde cevirdim. Arabalar konusunda bu kadar hassas olmayın ve takıntı yapmayın

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-6AC68B14C

Bu kadar basit. Aksi düşünülemez.

Alıntıları Göster
    Ben teknik açıklama bekledim

• quote:

Orijinalden alıntı: War Rock

Ben teknik açıklama bekledim

Alıntıları Göster
    Adamlar pistte yarışırken klima açıyor. Neden bozsun? Teknik açıklaması bu bende :)

• canlee89 kullanıcısına yanıt
    Kışın sabahları klima hemen ısıtsın diye otomatik olmasına rağmen manuele alıp yapardım, Allah affetsin.
    Zaten ogün bu gündür şirket-filo çıkması almam aldırmam.

• quote:

Orijinalden alıntı: escanor_

Kışın sabahları klima hemen ısıtsın diye otomatik olmasına rağmen manuele alıp yapardım, Allah affetsin.
    Zaten ogün bu gündür şirket-filo çıkması almam aldırmam.
    Klimanın (A/C düğmesinden bahsediyorum) kışın aracı hızlı ısıtma gibi bir işlevi yok. Sadece havanın nemini alır ve içeride camların buğulanmasını engeller. Ben klimayı yaz kış açık tutarım. Endişe etmeyin araca bir zarar vermediniz.

K

• 42 derece sıcakta torosların 1900 rakımına tırmanırken düşük devirde çıksam bilem tedbiren klima kapatırım

• hiçbirşey olmaz ben dik rampaları her zaman 5000 - 6000 devir arası çıkarım, klima da açık olur bugüne kadar hiç zararı olmadı.
  • Bir zararı olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Bu mesaj silindi.
    Aynen şu son zamanlar çok sıcak gerçekten, en son bu kadar sıcağı altı yedi sene evvel Güneydoğu'da askerde taburda kaldığım zamanlarda görmüştüm 45 50 derece sıcak vardı kafamızı sudan çıkaramıyorduk.Komutan kamuflajsız gezmeyi serbest bırakmıştı şortla atletle felan geziyordu herkes. Allah tan orada çok kalmamıştık yoksa kafayı yerdim, bizi karakola yani dağa yolladılar dağda mis gibi hava var serin 22 derece oluyordu en fazla.Fakat oranında kışı pisti :D kışın -20 derece oluyordu.Çarşı vakti ilçeye iniyorsun ilçe yaz gibi sıcacık en düşük 5 derece felan sonra akşam tekrar dağa çıkıyorsun yine -20. Ben alıştım artık askerden sonra ekstrem hava koşullarına.Şimdilerde klimayı sadece ailem için açıyorum yoksa bana sadece cam açmak yetiyor.Fakat şu küresel ısınma gerçekten gitgide kendini belli etmeye başladı, mevsimlerin bile dengesi bozuldu.

• Böyle boş işlerle huraferle uğraşmayın

Klima klimadır her zaman açık kalır serinlemek istiyorsan,
    Yok devir çevirirken kapa yok yokuş çıkarken kapa..

Enteresan bir milletiz,ancak bunun nedeni bir araba alabilmek için resmen bir ömür verilmesi,elin gavuru bunları hiçbir zaman düşünmüyor çünkü 3-4 maaaşa araba alıyor adam gibi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.