Şimdi Ara

Klasör kısayolları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. avedesk yazılımı nıkullanıyordum ama win8 ile pek iyi çalışmıyor. yıllardır güncellememiş adamlar.

avedesk ile kullandığım klasörleri masaüstüne bağlıyordum. içinde de program kısayolarım oluoyor.

rainmeter'de böyle skinler var ama sadece belirlenen klasörler kullılabiliyor (aşağıda). Avedeskteki gibi konumunu, isimlerini ayarlayamıyorsunuz. Ayrıca sayısını arttıramıyorsunuz.

buna benzer bir program veya raimeter skini var mı bildiğiniz

Klasör kısayolları

• Rainmeter kaç seneden beri kullanıyorsun veya biliyorsun bilmiyorum ama söylediklerin tamamen yanlış ve kulaktan dolma bilgiler....

Avedesk konusu doğru ona bir lafım yok, çok güzel çok şahane uygulama ancak adamlar XP çıktığında ilk kez piyasaya sürdüler, aynı dönemde rainmeter 1.0 da yayınlanmıştı, favorim o zamanlar ve hatta rainmeter 2.0 çıkana kadar avedeskti, hatta vazgeçilmezimdi, ama win 7 de arada sırada bir takılıyordu, hiçbir animasyonu kullanılamaz hale geliyordu, komple kapatıp açmak gerekiyordu, hızlı işlem yapılamıyordu....

Rainmeter konusuna gelince, rainmeter 2.0 çıktığından beri ve tekrar gözatmak için rainmeter ı kurduğumdan beri 1.0 sürümüne göre olağanüstü bir değişim geçirdiğini anladım... Kullanmaya da devam ettim.... Rainmeter kullanmayı öğrenmek sevmek hatta arayüz hazırlamak forumundaki, sitesindeki birkaç yoruma bakarak veya resmi inceleyerek olmaz. Kullanacaksın, kullandıkça seversin... Rainmeter avedeske ve samurize 'a göre daha kolay düzenlenebilir ve daha kolay çoğaltılabilir kod sistemi içeren , basit arayüzleriyle kendine göre temalarını düzenleyebileceğin harika bir uygulamadır... Avedeskte sadece belirli alanlara hükmedebilirsin... Rainmeter 'da her yere hükmedebilirsin, kendine ufak configler hazırlayarak, kısayollar oluşturabilir, açılır/kapanır pencereler yaratabilir... yada hareketli animasyonlar kullanabilirsin....

Samurize denilen bir uygulama daha var, aynı mantıkla çalışıyor, rainmeter 1.0 sürümü varken samurize ve avedesk en çok tercih edilen arayüz hazırlama eklentisiydi.... Ancak rain 2.0 çıkınca samurize da daha fazla fan bulamayıp gelişmesini yarıda bıraktı... Rainmeter html ve java script desteği sunan yeni sürümü ile daha da çok oy almaya başladı benden.... Zaten az çok phtoshop kullanabiliyorsan, kod bilgisi içinde html veya java script bilmene de gerek yok, hazır indirdiğin temaların kodlarını kendine göre düzenleyerek istemediğin yerleri kapatabilir, istediğin yerleri artırabilirsin...

Bende zaten bir an önce rainmeter ile ilgili ve diğer windows sürümlerinde kullanılacak ek programlarla ilgili videoları hazırlamaya ve yayınlamaya çalışıyorum.... O videoları izleyen herkes emin ol temel rainmeter bilgisine, video da yapılan örnek bir masaüstü ile kolaylıkla ulaşacaktır. Birkaç tane rain arayüzü üzerinde çalışıyorum, bir tane kodu da farklı bir uygulama için entegre etmeye uğraşıyorum, o işleri bitirince herhalde cmtsi veya pazara bir tane başlık açar, videoları linkler halinde koymaya başlarım....

Yani demek istediğim rainmeter kullan, avedesk win 8 ile uyumlu değilse de rain uyumludur, henüz denemedim win 8 de, rainmeter sitesinden son sürümü (beta olmayanı) çek kullan, basit birkaç tema indir, kendine göre düzenle bak nasıl çalışıyor gör....

• cevap için teşekkür ederim ama yanlış anlamışsın beni. rainmeteri kullanıyorum zaten. dediğin gibi mükemmel bir yazılım. ama benim bahtettiğim sadece klasör kısayolları yaratmada. genelde launcer diye geçiyor. araya araya buldum fakar dediğim gibi bu klasörleri avadeskteki gibi rahat ayarlayamıyorum. problem orda.

rainmeterde en fazla bu kadar yapabildim. ama dediğim gibi bunu avedeskte daha özgür yapıyorsun.

Klasör kısayolları

• Mesela nasıl bir ayar yapmak istiyorsun söyle bana , hemen çözüm yolu sunayım sana.... aynı düzleme getiremiyorum mu diyorsun yoksa aynı ebatlarda ikon bulamıyorum, bu yüzden uyumsuz mu görünüyor gözüme mi diyorsun? Resimli örnek veya açıklamayla hazır pazar günü boştayken söyle hemen yardımcı olalım....
  • quote:

Orijinalden alıntı: KeShhh®

Mesela nasıl bir ayar yapmak istiyorsun söyle bana , hemen çözüm yolu sunayım sana.... aynı düzleme getiremiyorum mu diyorsun yoksa aynı ebatlarda ikon bulamıyorum, bu yüzden uyumsuz mu görünüyor gözüme mi diyorsun? Resimli örnek veya açıklamayla hazır pazar günü boştayken söyle hemen yardımcı olalım....

ikon sorun değil, onu rahatlıkla bulurum.avedeskteki gibi yapmak istiyorum. bunu rainmeter ile yapmak istiyorum. açıklama yazabileyim, bunların sayısını arttırabileyim, sürükle bırakla ilgili klasöre dosya gönderebileyim.

mesela bir üsste kullandığım rainmeter skini simpledock.

bu kullandığım avedesk mesela.

Klasör kısayolları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Death Time -- 11 Kasım 2012; 19:03:16 >

• Açıklama yapabilirsin, sayısını artırabilirsin ama program üzerine herhangi bir dosyayı sürükle bırak yaparak çalıştıramazsın... Açıklama yazma veya sayısını artırma işlemlerini kabuğu düzenleme kısmından gidip notepad ile açacağın ".ini" dosyasında yapabiliyorsun, hemde hepsine, tabi bazı standartları var, mesela ben 3 gündür rss görüntüleyicilerde aynı anda alt alta 16 veya daha fazla rss haberini görüntülemeye çalışıyorum, ama kodları ne kadar düzenlesemde buna izin vermiyor... Bir çeşit kodla ilgili sınırlama getirilmiş programa... 16 tane hatta 50 tane bile görüntülüyor ama alt alta olmuyorda başlıklarını değiştirmek gerekiyor, tabi başlık değişince kodlar arttıkça string ve meter sayısınında düzenlenmesi gerekiyor...max. 9 taneyi destekliyor, bu belli başlı sınırlamaları belki ileriki versiyonlarda pluginlerle halledebilirler, ancak plugin oluşturacak kadar kod bilgisine sahip değilim, bende kasmıyorum kendimi, olduğu gibi kullanıyorum.... Açıklama yazma veya sayısını artırma olayıda kabuk düzenleme ile kodlara ulaşıp atıyorum son kod 9. stringteyse 10. string sen ekleyip diğer kısımlarıda (yani çakışan ve diğer kodların kullanıldığı kısımlarıda ) senin tekrar eklemen gerekiyor... Yani rainmeter çalışma mantığı avedesk kadar kolay ve basit değil. Java script ve html kod desteği sunmasının dezavantajı bir bakıma bu oluyor... Sanki program kullanmadan oturup el ile satır satır kod yazman gerekiyor... Sıfırdan bir siteyi oluşturmaya benziyor... Biliyorsundurki sıfırdan site oluşturmakta bu işi iyi yapan programlardan biri dreamweaver, çok aşırı bir sorun olduğunda kod ksımından müdahale edebiliyrosun... Avedeskte de kod kısmından müdahale etmen gereken yerler oluyordu, ama belli başlı yerlerde oluyordu. Yani sınırlamaları göz ardı ettiğin sürece (mesela üzerine sürükle bırak ile program çalıştırma gibi) o zaman rainmeter daha bi kolay oluyor... Düzenlemek istediğin arayüzü veya ne tür arayüzler olduğunu yaz buraya , ismini linkini vs. ver, ben araştırayım, eklenecek ikonların yerlerini ve linklerinin oluşturulacağı bir şablon oluşturayım (en azından yapabileceklerimin sınırları doğrultusunda) buradan yollarım sana... Yukarıda söyledğim gibi abartı bir kod bilgim yok, ama rain temalarını düzenleyebilecek hatta farklı uygulamalarda çalışabilecek bazı kodlarıda biliyorum, tabi bunlar kendime göre tema yaparak ve düzenleyerek oluşuyor, yaptıkça daha farklı ve güze şeyler oluşturabiliyorum, ancak henüz config dosyası oluşturup, tek bir dosya üzerinden ayar yapma menüleri oluşturamıyorum....

Bu benim en son yaptığım arayüzlerden bir tanesi, kodları sağdan soldan bulunma, sayfayada ekledim zaten... Bu tür bir şablon hazırlar, linki, ikonu, program adını veya yazı rengini,boyutunu ve stilini nereden değiştireceğini yazar, yollarım....
    http://ortammanyaa.deviantart.com/gallery/40086434#/d5gy5gb

Şu video olayına bir girişebilsem, rainmeter hakkında daha da güzel bilgiler edinecek herkes ama, bir türlü başlayamadım.... güya bugüne videoları ekleyecektim....

• teşekkür ederim cevap için. ayarların olduğu dosyaları kısmen düzeltebiliyori özelleştirebiliyorum. anlarım yani az biraz kodların ne manaya geldiğinden. ama senin de söylediğin gibi bazılarına ekstra satır ekleyince kabul etmiyor. sanırım .dll uzantılı dosyalarda bu tür ayarlar tutuluyor.

şimdilik rainmeter kullanmaya devam edeceğim. avedeskt de kötü bir yazılım değil. uyumluluk modu ile idare eder.

bu arada çalışman güzel ve pratik. görseli biraz daha iyileştirirsen daha hoş olur
  • Rainmeter kullanmaya yeni başladım sayılır, uğraştıkça seviyor insan haklısın :D ayarlamalarda sorun çekiyorum bende ama göz attıkça halloluyor. şu an hazır bir temayı ayarlayarak bu kadar yapabildim, hala kısayollarda filan sıkıntı çekiyorum ama çözdüm sayılır onlarıda :D

Klasör kısayolları
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.