Şimdi Ara

Klasik gitar

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gitara baslayali 1.5 ay oldu simdi g ile f akorlarini calisiyorum 3 haftadir ama bir turlu hizli basamiyorum ne yapmami onerirsiniz bide istedigim her sarkiyi calamiyorum hangi sarkiya hangi ritmi atcaz calagim sarkiyi arastirdim hangi ritmi atcam diye ama cevap bulamadim tugkan geber, tugkan kac, tugkan aylar olmus, onur can ozcan intihask bu sarkilara hangi ritmi atcaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Akorlar arasındaki geçişi hızlandırmanın tek yolu pratik. Her gün yarım saat uğraşsan 1 aya klasik gitarda ritim/akor olayını bitirirsin. Sana tavsiyem notaların isimlerini harf yöntemiyle değil solfej ile öğrenmen. Yarın bir gün grupta falan çalarsan birisi sol diyez dediğinde şaşıp kalmazsın. Ritmi de kulaktan çıkartabilirsin. En çok kullanılan klasik gitar ritmi ↓↓↑↑↓↑ dır. Çoğu şarkıya da gider.
  • Yardiminiz icin sagolun hocam bu yazdigim sarkilara hangi ritmi atcaz ben 2 aydir gitar caliyorum daha ritmi kulaktan cikartamiyorum

• john20 J kullanıcısına yanıt
    Bi fikir oluştursun diye aylar olmuş şarkısının kaydını atıyorum. Gitarın akordu kötü + bilgisayardan çektim o yüzden oldukça kötü ses gelebilir. Sen yine de ana fikre bakarsın.
    https://vocaroo.com/i/s0uM3pCOEtrv
    https://vocaroo.com/i/s0bQN6xt4mox

Bir sorun olursa yaz.
  • Hocam aylar olmus sarkisinin ritmi nedir

Dostum sesten anlaşılmıyor mu ya?
  • Hocam ben 2 aydir evde kendi kendime gitar caliyorum herhangi bir kursa gitmedim daha yeni oldugum icin kulaktan cikaramamam normal dinledigim kadariyla da aayyay ritim bu mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi john20 -- 8 Eylül 2017; 1:34:8 >
    a yaya yay (ay) parantez içindeki yer çok hızlı olacak. Bu ritim biraz daha hareketli
    a y a y a bu da iş görür. istersen en son vuruşu üstteki gibi hızlı 2 vuruşla değiştirebilirsin. şarkıdaki do ve re minör arasındaki geçişlerde boşluk bırakman gerekiyor. zaten şarkıyı dinleyince anlarsın nerede bırakacağını.
  • Hocam bu paranteze aldiginiz yer ritimde hangi ay hizli olacak onu anlamadim kusura bakmayin bu ritmi biraz daha basit bir sekilde yazarsaniz sevinirim

Paranteze aldığım yer ritme dahil zaten. O parantez ay'ler hızlı olur anlamına gelmiyor. Parantez içindeki kısmı hızlı çalacaksın anlamına geliyor. a yaya yay ay bunu çalarken sondaki iki vuruşu ardı ardına çalacaksın.

Şarkının ritmine uyduktan sonra zaten akora bir kere vurup sustaine bıraksan bile şarkıyı hissettirir. O yüzden her akorda ne kadar kalacağını bilsen yeter. Bir süre sonra gitarda vuruş algın gelişir zaten. Egzersiz olarak şöyle yapabilirsin. Şarkıdaki akorları biliyorsun diyelim. İlk akora bir kere vur. Bekle, sonra ikinci akor gelince ikinci akora da bir kere vur. Bunu bir süre yaptıktan sonra farklı vuruşlar eklemeyi anlarsın. Akorları ne zaman çalacağını biliyorsan gitarın içine üfleyerek de ses çıkarsan, gitarı sağa sola çarptırarak da ses çıkarsan o şarkıyı çalıyorsundur. Aşağı, yukarı mevzusu sadece sesi daha hoş hale getiriyor.
  • Anladim hocam yardiminiz icin tesekkur ederim

Rica ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.