Şimdi Ara

Kızılay'a bağışladığımız kanlar para karşılığı satılıyor(?)!.. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
21.617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Arkadaşlar konuyla ilgili biraz daha bilgi sahibi olsak daha iyi olur.

İçinizde kaç kişi Allah rızası için kan verdi. Öncelikle bu sorgulanmalı, eleştirmek kolay.

Kızılaya para karşılığı kan verilmiyor ancak kızılay kan satıyor diye kan vermemezlik olurmu? Karşılığında hastaneye gidip kanmı veriliyor?

Hasta ameliyat olacak ise yakınlarından kan grubu uyuşmasada kan isteniyor. İstenmeside gayet mantıklı. Eğer kan verilmek istenmiyorsa veya verilemiyorsa ücret alınıyor. Şöyle düşünün, hastaya verilen kanın karşılığı verilmeyecekmi? Mecburen verilecektir. Ücret konusunda bişey diyemem, eleştirilebilir. ( 1 tüpe 2 tüp parası isteniyor diye biliyorum)

Türk toplumu kan bağışı yapmadığı sürece bu böyle devam edecektir. Hastanede acil durumlarda kullanılan kanlar olmasa milyarın olsa ne yazar soncu hüsran olur. Kana kan şart.

Kızılayın kan satmasına gelince ücretin miktarı gerçekten 250 tl ise yuhh diyorum. Ancak ücret alınması gerekir. Herkesin yakını ameliyat olur kan ihtiyacı olur ama kimse bağış yapmaya yanaşmaz. Organ bağışında ise durum tam bir felaket.

Kızılay resmi bir kurumdur onun için kişinin cebine gidiyor diye düşünmeyin. Ne kızılayda çalışıyorum nede çalışan bi yakınım var, olaya objektif bakmaya çalışıyorum. Kızılayda çalışanları görevinden alıp özelleştirmek şart diye düşünüyorum. Nedeni ise başımdan geçen şu olay; çalıştığım kuruma geldiler kan bağışlanıyor, kan vermeye gittik abi uzun sürüyor mesaiyi geçer saat 4'e çeyrek var dediler. Bu kadar anlayışsız sosyal sorumluluktan uzak insan çalıştırıyorlar ya ne deyim bilmiyorum. Adamlara kimsenin bağış yapmaması yarıyor kan bağışı yapılırsa iş çıkacak diye korkuyorlar. Tam bir klasik memur zihniyeti.

Sonuç; kan bağışı yapılmadığı sürece kan ücreti alınacaktır. Kan bağışı yapmıyoruz. Kızılayı, X hastaneyi, Y hükümeti, W doktoru bahane edip kan bağışı yapılmadığı sürece değişmesini beklemeyin.

• Acil ihtiyacı olandan ünite başına para almanın bir mantıklı açıklaması yok. Nedir yani, kimse kan bağışlamıyor diye bizim gibi gönüllülerin kanlarının ihtiyacı olanlara para ile mi satacaklar? Bana sorsunlar o zaman, kan benim değil mi? Ücretiz mi verelim ihtiyacı olana yoksa para karşılığımı verelim diye... Tam bir saçmalık.

blue, senin dediğine de katılıyorum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gittim kan vermek için. 30 dakika beklettiler. Sonra da bilgisayarda sorun varmış, bir saat sonra alabilirlermiş. Yuh!.. İşim gücüm yok, ben sizin keyfinizi mi bekleyeceğim? Doldurulması gereken evraklarda cabası... Ben okuyup anlayıncaya kadar vakit geçiyor, al eline sor ben de cevaplayayım o soruları.
  • İşte bunlar devletin acizliğine giriyor. Çalışan karşı tarafın hislerini hissetmiyor ona iş gözüyle bakıyor. Bunlardan kurtulmak lazım ama zamanla diyorum artık.

Ameliyat olmasa bile ameliyat ihtimali yüksek diye öncesinden kan alınıyor, ameliyat olunmazsa hastaneye kalıyor. Burada doktorlara maddi bi giriş olmuyor, devlete kalıyor diye sessiz kalınıyor. Bence sessizde kalınmalı, yoksa kan bulunamaz.

Kanı paraya dökmek ise kansızlık. (Bi zamanlar filmeler bile yansımıştı kanını satıp para kazananlar)
  • o kada okudumda sonuc ne anlamadım simdi kızılar bağışlanan kanları para ilemi satıyor bilelim yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gereqsiz

quote:

Orijinalden alıntı: greenhell

quote:

Orijinalden alıntı: Gereqsiz

Bilmiyorum. Mantıklı bir açıklaması yok para ile satılmasının bence.

mantıklı değil zaten, olmaması da gerekli. bahsettiğim sadece önlem olabilir diye söyledim.

ayrıca şöyle bi uygulama da var; mesela 0 negatif 1 ünite kan alacaksın, karşılığında farklı bi gruptan 3 ünite kan istiyorlar, para ödemedende alabiliyosun böyle.

Bir nevi takas yani?..

benim bi arkadaşımın yakınına da kan vermemişler daha önce bağış yapmadığı için?
    bağış yapmış olsa para karşılığı vereceklermiş bide.
    bende vermedim bu yüzden hiç kızılaya.

• Arkadaşlar kan bağışı yaptığınızda bu kanlar direk hastaya takılmıyor. Hastalık var mı yok mu diye tıbbi tahlillere tabi tutuluyor.O kanın alınmasından hastaya ulaşmasına kadar geçen süreçte bir çok masraf çıkıyor kızılayın karşısına. Çalıştırdığı elemanın maaşı, nakliye vb birçok masraf.. Kızılay kamu yararına çalışan ve kâr gütmeyen bir topluluktur..Ayrıca 1 ünite kan aldın 3 ünite başka gruptan kızılaya kan vermen gerekir diye bir uygulamaları yoktur. Bu uygulamaları devlet hastanelerindeki kan bankaları yapmaktadır.. Kızılay kanları satıyor mantığıyla kan bağışı yapmamazlık yapmayın. Kızılay şahsa ait bir kurum değildir. Kızılay Türk millletine ait bir kurumdur..
  • Kna bağışınızı Devlet veya Üniversite hastanelerine yapınız. Bu kurumlar hastanıza kan ihtiyacı olduğunda para talep etmezler.

Kızılaya 10 un üzerinde kan bağışı yapmış biri, babası için 6 ünite kan almaya gittiğinde kendisine bir sürü masraf çıkarmışlar. Adam düzenli bağışçı olduğunu dile getirmiş. Fakat nafile, parayı ödemiş ve çıkmış... Ve lanet etmiş bu kuruma
  • 2004 yılında yakınım trafik kazası geçirmişti hastanede yatarken ameliyat olması gerekti hastane bizden 4 ünite kan ve 2 ünite beyaz kan istedi kızılaya gittik bizden hem para hem donerler talep etti o zamanın parası 500 tl civarında para almışlardı işiniz düştümü malesef insanı öttürüyor ş.sizler
    ALLAH kimseyi muhtaç durumunda bırakmasın
  • bugün (aslında dün oldu artık sms atmışlar bana.. doğum günümü kutlarken bi yandan da epydir kan vermediğimi tekrar kan vermemi hatırlatıyolardı..

bi yanım diyo ki git kan ver bi başkasına faydan olur...
    öte yanım diyo ki ülkede bu denli yaralı varken bir toplumsal afet niteliğindeki bu durumda bir kişiye pansuman yapmayı bırak amblemini bile görmediğim bi kuruma uğrama bile...
  • BİR TANIDIĞIM HASTANEDE YATARKEN SÜREKLİ KAN VERİYORDUK PARA İSTEMİYORLARDI KAN VERECEK ADAM BULUN DİYORLARDI NEDEN DERSENİZ DİĞELİM Kİ HASTANEDESİNİZ SİZE A.B KAN GRUBU LAZIM AMA KAN VERMEYE GELENLER B GRUBU YADA A GRUBU YİNEDE KABUL EDİYORLAR BİR ŞEKİLDE SİZE A B KANI VERİYORLAR YALNIZ PARA İLE SATSALAR MİLLET HERYERE KAN ARIYORUZ DİYE YALVARMAZ
  • Arkadaş genelde bağışlar.
  • Arkadaslar suanda kan bagıslamak istiyorum ama parayla satmıycaklarr kanımı nereye bagıs yapayım acil cevap verınız lutfen

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de kızılaya kan bağışlıyorum 2009dan beri.
    hiç bu kısımlarını sorgulamadım, kendime dedim ki insanlar para ile de kan bulamayabilirler, kan olsun da para ile alsınlar, çünkü etrafa haber salıyosun acil kan ihtiyacında bir Allah'ın kulu belki çıkıyo sanslıysanız 2 3 kişi.

Ama kanın satılması durumu şöyle olabilir, özel hastaneler kanı parayla satın alıyorlarsa, hastalara faturada yansıtabilirler. devlet hastanelerinde de paraylamı satılıyor bilmiyorum o yüzden boyle bir teori sundum. Bence kızılay sadece özel hastanelere kan için fatura kesiyosa bu Türk Kızılayı için afetlerde türk halkının yanında olan bir kurum için iyi bir gelir kaynagı oluyodur. Bilmiyorum ne kadar doğru düşünüyorum.

Keşke herkes kan bağışı yapsa, kan bağışı yapanların kaydı tutuluyo zaten. Kan bağışı yapan insanların kan ihtiyacı olduğu zamanlarda sorgusuz sualsiz bedava "acil kan lazım arkadaşlar 0535xxxxxx." gibi durumlar yaşanmadan tık diye kan verilse.
    Allah'a şükür kan ihtiyacım olmadı şimdiye kadar, nasıl bir hissiyattır bilmiyorum ve buna rağmen senelerdir kan bağışlıyorum. Öneminin farkındayım.

• up up 500 lira para istiyorlar kan için devlet hastanesi kızılay kanı ne yapmak gerek arkadaşlar
  • Ben biraz araştırdım, sordum ve soruşturdum... Aslı böyle değilmiş arkadaşlar. Anlatmıştı hemşire, mantıklı da gelmişti. Eskiden kan bağışçılarına para veriyormuş. Ama artık öyle değilmiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaslar kizilaya bu kanlar bagislaniyor sonrada ihtiyac sahiplerine iletiyor para konusunda ise kizilayda tum malzemelerini giderlerini nerden aliyor saniyorsunuz bu kan setleri sandiginiz gibi ucuz degil ayrica siz bu kani Allah rizasi icin veriyorsunuz ihtiyac sahibine ileildikten sonra benim icim rahat . tamam bundan 2-3 yil once boyle bi sey yapilmis 2-3 tane serefsiz kanlari cikip satiyorlarmis artik boyle birsey yok eger hâlada yapiyorsa bunu yapanlar ahirette hesabi sorulur.Benim icim rahat sonucta ihtiyaci olan birine gidiyor bu kan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oha 5 yıldır donörüm 3 ayda bir kan veriyorum 250 tl nedir arkadaş adamlar sırf benim kanımdan 5000 tl almış.
  • bu haber doğru mu?
  • Bu çok önceden değil miydi ya artık öyle bir şey yok diye biliyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.