Şimdi Ara

Kızamık hastalığı, 2018 yılında 142.000 can aldı

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
13
Cevap
0
Favori
169
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Kızamık hastalığı, 2018 yılında 142.000 can aldı
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Haber Editörü
  3715 Mesaj  Morbilli adı verilen bir virüsün neden olduğu, genellikle kış aylarında rastlanan ve bulaşıcı olan kızamık hastalığı, özellikle çocuklarda görülen ve hayatı olumsuz etkileyen bir rahatsızlık. Enfekte olmuş mukus ve tükürük ile temas yoluyla yayılabilen bu hastalık; Yüksek ateş ve halsizlik, vücutta döküntü ve titreme gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.  Aşılanma yoluyla engellenebilen bu hastalık ne yazık ki her yıl yüzbinlerce insanın ve özellikle çocuğun ölümüne neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin hastalık kapsamında yayınladığı bir rapor, küresel çaptaki kızamık kaynaklı ölüm oranının bir önceki seneye kıyasla 2018 yılında %15’lik artış gösterdiğini ve 142,300 rakamına ulaştığını ortaya koydu. Rapora göre hayatını kaybeden insanların büyük çoğunluğu beş yaşın altındaki çocuklardan oluşuyor. Hastalıktan en çok etkilenen bölge ise Sahra Altı Afrika olarak kayıtlara geçmiş durumda.  Ayrıca Bkz.Halo: Reach, piyasaya çıktığı anda Steam’in en çok oynananlar listesine girmeyi başardı  Yayınlanan rapor kapsamında konuşan WHO Genel Müdürü Dr Tedros Adhanom Ghebreysus, “Aşı yoluyla önlenebilen bir hastalık sebebiyle en kıymetli varlıklarımız olan çocukların hayatlarını kaybediyor oluşu ne yazık ki büyük bir ayıp ve ortak bir başarısızlık olarak önümüzde duruyor.” ifadelerini kullanmış.

  WHO, Ocak ayında yayınlamış olduğu bir raporda aşı karşıtlığındaki artışa dikkat çekmiş ve sosyal medyada patlak veren yanlış bilgi bombardımanına karşı önlem alınması gerektiğini duyurmuştu. Kurum, bu konunun ciddi bir sağlık tehdidi olduğunu düşündüğünden aşı karşıtlığının yükselmesine seyirci kalmamış ve 2019'un en önemli küresel sağlık tehditleri listesine aşı karşıtlığını da almıştı.  2018 yılında ise kızamık salgınının en yoğun olarak yaşandığı ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti olmuş. 2019 yılı içinde ise ülkede kayıtlara geçen 5.000 ölüm vakası olduğu belirtiliyor. Ülkenin belirli bölgelerinde yaşanan silahlı çatışmaların ve sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddettin aşılama faaliyetlerini ciddi anlamda yavaşlattığı belirtilmiş.  Hatırlanacağı üzere özellikle ABD’de yaygınlaşan aşı karşıtlığı, 2015 yılında Disneyland Kızamık Salgınına  da neden olmuştu.
  |
  |
 • Türkiyede de son yillarda aşı karşıtligi cok artti. Bu asilarin zorunlu hale getirilmesi gerek cunku hem kendi cocuklarinin hem kendilerininki tehliyeye atmaklar kalmiyorlar herkesin sagligini tehdit ediyor bu durum.
  Aşı yaptırılmayan çocuklara mümkünse bir levha falan asılmalı. Ben çocuğumun bu tarz çocuklarla okulda , parkta , sinemada vs gibi ortamları paylaşmasını istemiyorum. Zihniyeti bozuk ebeveynler yüzünden ne o yavrucakların hayatıyla ne de başkalarının çocuklarının hayatlarıyla oynamaya hakkı yok.

  Kardeşim "hastanede aşı yaptırmayan ailelerin çocuklarına bakmıyor doktorlar" dedi. Uyarmışlar "aşı yaptırmayacaksanız yarın öbür gün rahatsızlanırsa çocuğunuz bakmayacağızı , yaptırın aşınızı" diyorlarmış.

  Devletin ciddi anlamda bu konuya el atması gerek. Zaten öyle bir zihniyet aldı ki toplu mu , Allah sonumuzu hayır ellesin.
  Sadece Türkiye'de değil, dünyada var bu artış. Neymiş aşılar aslında otizm ve eşcinselliği yayıyormuş. Kimden öğreniyorlarsa
 • Teğmen
  170 Mesaj
  Kızamıktan ölenlerin adına karar verenler ölenlerin ardından sorumluluk kabul edecek mi !!!
  Aşı şunu bunu yapacak deyip ölüme razı olmak nasıl bir mantık anlayamıyorum!
  Ölen öldüğüyle kaldı.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  645 Mesaj
  Bu konuda bi bilgi kirliliği olduğu çok açık. Her konuda olduğu gibi uzman doktor yerine televizyona çıkan ne olduğu belli olmayan birine inanlar var maalesef.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  878 Mesaj
  Türkiyede de son yillarda aşı karşıtligi cok artti. Bu asilarin zorunlu hale getirilmesi gerek cunku hem kendi cocuklarinin hem kendilerininki tehliyeye atmaklar kalmiyorlar herkesin sagligini tehdit ediyor bu durum.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Binbaşı
  1455 Mesaj
  Aşı yaptırılmayan çocuklara mümkünse bir levha falan asılmalı. Ben çocuğumun bu tarz çocuklarla okulda , parkta , sinemada vs gibi ortamları paylaşmasını istemiyorum. Zihniyeti bozuk ebeveynler yüzünden ne o yavrucakların hayatıyla ne de başkalarının çocuklarının hayatlarıyla oynamaya hakkı yok.

  Kardeşim "hastanede aşı yaptırmayan ailelerin çocuklarına bakmıyor doktorlar" dedi. Uyarmışlar "aşı yaptırmayacaksanız yarın öbür gün rahatsızlanırsa çocuğunuz bakmayacağızı , yaptırın aşınızı" diyorlarmış.

  Devletin ciddi anlamda bu konuya el atması gerek. Zaten öyle bir zihniyet aldı ki toplu mu , Allah sonumuzu hayır ellesin.
 • Yarbay
  2156 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mck94

  Türkiyede de son yillarda aşı karşıtligi cok artti. Bu asilarin zorunlu hale getirilmesi gerek cunku hem kendi cocuklarinin hem kendilerininki tehliyeye atmaklar kalmiyorlar herkesin sagligini tehdit ediyor bu durum.
  Sadece Türkiye'de değil, dünyada var bu artış. Neymiş aşılar aslında otizm ve eşcinselliği yayıyormuş. Kimden öğreniyorlarsa  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Teknolojiden az çok anlayan kişi
 • Yarbay
  6855 Mesaj

  Hadi diyelim öyle absürt bir şey de aşı eşcinsel yapıyor. Çocuğun ölmesinden daha mı iyi, vah vah...  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  Rachsuchtig kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  3752 Mesaj
  Daha önce de demiştim. Evet aşı yaptırmamak bir tercihtir. Yaptırmaya bilirsin, ama bu topluma karışmamalı bunlar. Devletler bu kişiler için izole edilmiş şehirler oluşturmalı bunları buraya göndermeli. Burada yaşamalı ve doğal seçilimle yok olup gitmeliler
  |
  |
 • Misafir Üyelik
  65774 Mesaj
  Aşı nolurr zorunlu hale gelsin ebeveyn kararına kalmasın
  |
  |
 • Yarbay
  2156 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

  Hadi diyelim öyle absürt bir şey de aşı eşcinsel yapıyor. Çocuğun ölmesinden daha mı iyi, vah vah...
  Onlar aşıları zararlı görüyor. Böyle özel yağlar ve esanslar ile korunmaya çalışıyor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Teknolojiden az çok anlayan kişi
 • Yarbay
  2459 Mesaj
  Düz dünyacılar, aşı karşıtları derken dünyada ciddi boyutlarda bilim karşıtı yobaz bir kitle türedi. Önlerinin alınması gerek.
  |
  |
 • Binbaşı
  1256 Mesaj
  Tekrardan uyarıyorum. Ölçme konusunda sıfırız. Bir hastaneye gidin ve iyot testi isteyin. Test edin doktoru ölçün hiç bir doğru düzgün test olmadığı gibi isteyen de yok. Ölçme demek bilim demektir. Türkiyede hiç duydunuzmu ölçme aletleri üreten bir firma ? Hiç çinko testi isteyen bir doktorunuz oldu mu? yada ölçmeden çinko hapı veren doktorunuz oldu mu? çinko ile bakır belli bir oranda bulunur bu denge bozulduğunda da sorun çıkar. vitamin mineral ve yağlar (omegadan tut) fatty acids. HASTANELERİMİZİ KİM ADAM ADAM EDECEK? Kim isteyecek? Kim yapacak? SGK yı soyarken karşılığında da hiç bir tedavi vermezken gssyi borç hanesine yazıp üstüne faiz işletirken iyi ama. Salgın hastalık olsa gss borcu yüzünden bir kişiden yayılsa ne de güzel olur. Böylece kanun değişmek zorunda kalır. Yani deprem olmyacak diye kumdan ev yapanların yüzünden insanlar ölünce ancak kanun o zaman geliyor. Buna göre TR de düşünce sistemi şöyle açıklanabilir

  1. Düşmeden önce düşünmek
  2. Düştükten sonra düşünmek.

  Benden uyarması..... elden ele bir zahmet..
  |
  |
 • Binbaşı
  1256 Mesaj
  Büyüklerinde aşı yaptırması gerekiyor aslında. Okuldayken bedavaydı. Hadi bakalım şimdi de konuşun... Periyodik aşılar yapılmalı. Askerde de aşı yapıyorlardı * Tetanoz aşısından tut karma aşı vs. bunların etkinliği bitiyor belli bir yaşta. Diyelim ki büyüksünüz kulak şişti hangi doktor anlayacak kabakulak olduğunu? Hangi hastanede kaba kulak aşısı yapılıyor büyükler için? bilen var mı? duyan var mı? WHO nun başkanı sizce ciddi mi? googledan fotosuna bir bakın. Toplumda o kadar çok bulaşıcı hastalık dolu ki o yüzden devletlerin bundan haberi bile yok istatistik tutan mı var? Ha bazı uyanıklar var hastamıyım değilmiyim diye kızılaya kan veriyor beleş test. Devletler milletleri yolmak için mi var? gerçek sağlık diye bir şey yok. Bireysel savaşa dönüyor dünya...
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Media Sözlük
Canlı Tv izle
kolayoto.com
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,559
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.