Şimdi Ara

kız konusu (din konusu mu demeliyim...) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
1.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

sağol dostum.allah kimsenin başına vermesin

herkese söylüyorum:abi eğer sünniyseniz alevi bi kızla hiç başlamayın.ha ailesi moderndir o olayı sorun etmez,orası ayrı tabi.ama bnm durumumdaysanız hiç başlamayın.bu kız bana alevi olduğunu söylediğinde çok geçti.1 yıldır çıkıoduk ve sorun etmedim devam ettik.keşke o zaman bari bıraksaymışım.bu acı hiçbişeyle ölçülemez inanın.bizim elimizde olmayan bişey yüzünden kızla kavuşamıcaz belki düşünsenize...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALONSO_06

@Kahn !

sağol dostum.allah kimsenin başına vermesin

herkese söylüyorum:abi eğer sünniyseniz alevi bi kızla hiç başlamayın.ha ailesi moderndir o olayı sorun etmez,orası ayrı tabi.ama bnm durumumdaysanız hiç başlamayın.bu kız bana alevi olduğunu söylediğinde çok geçti.1 yıldır çıkıoduk ve sorun etmedim devam ettik.keşke o zaman bari bıraksaymışım.bu acı hiçbişeyle ölçülemez inanın.bizim elimizde olmayan bişey yüzünden kızla kavuşamıcaz belki düşünsenize...

Başında niye söylemedin demedin mi?Tepkini koymalıydın bence.
  • @DemirAtlı

Atatürk'ü nasıl sevmem dostum.vatan,Atatürk herşeydir bizde.babam asker çünkü biz böyle yetiştik.ama bunun alevilerle alakasını çözemedim?

@The souls migration

sen de yanlış anlamışsın ki dediğimi abi.dini satmak söz konusu değil.evliliğe gelince de,ailelerin ikisi de karşı değil ki.benim aile kabul etti kızı olduğu gibi.sorun onların aile
  • @punısher17

yok dostum sadece sana demedim.herkes dinimi sattığımı falan söyleyip tepki göstermiş de o yüzden yazdım.söylediklerim yanlış anlaşılmış yani

@Aylut

ailesinin böyle olacağını bilsem inan orda noktayı koyardım anında.ama nerden biliyim ki bizim alt komşu da alevi ama gayet modern insanlar
  • quote:

arkadaşlar fazla uzatmadan yazcam.şimdi bnm bi kız arkadaşım var.baya da ciddiyiz.üniversite bitince nişanlanıp askerliğimden sonra evlencez yani.ama ufak bi sorun var...kızın ailesi alevi.kız sorun etmiyo bu mezhep meselesini ama ailesi çok katı.aleviler sünnilerden kız alırmış ama kesinlikle kız vermezmiş diye duydum.annesinin ağzını aramış kız laf arasında ve annesi kesinlikle olmaz demiş.napmalıyım arkadaşlar bu çağda böyle bi sorun olmamalı ya.hadi ben alevi olurum.namaz kıldığım yok oruç tuttuğum yok zaten.kız hıristiyan bile olsa farketmez bnm için.ama benim dedemle anneannemler de baya sıkı sünnidir.biz aleviyiz desek onlar kesinlikle kabul etmez.bunu da duyunca kızı yine vermezler tabi.kız da beni çok seviyo ve bnmle çıktığını öğrenince maalesef ailesi telefonunu kırdı.şimdi görüşemiyoruz hiç.abisi arama evden falan dedi ben anlıyorum sizi çünkü başımdan geçti böyle bi olay ama ailenin diğer fertleri bnm kdr anlayışlı olmaz kızı hastanelik ederler duyulursa dedi.

kızı bırak vs. şeklinde önerilerinizi hiç söylemeyin arkadaşlar.bu kızı cidden seviyorum.o da aynı şekilde beni seviyor.acaba iyi bi meslek,bol para kazansam bu mezhep farkını unutup verirler mi kızı?yoksa zamana bırakıp onların bu olayı sindirmesini mi beklemeliyim?kızla mektuplaşıyoruz şu an ya bu duruma düştük artık.

mümkün olduğu kadar özet geçtim ama yine de uzun oldu.yardıma ihtiyacım var acil olarak.yardım edin DH :(

not:ekleme

dostum sen değilmiydin 2 ay çnce bu tip bir konu açmıştın...
    orda kızın abisinin sana baskı yaptığını söylemiştin...
    hatta onun için kızdan da ayrıldığını söylemiştin.

şimdi benim kafam karıştı..
  • @The souls migration

bu arada gülerek dalga geçerek yazmışsın da;şunu da söylemek isterim:

bi kere dindar biri olmadığımı söyledim.bu mesele kimseyi ilgilendirmez Allah'la benim aramdadır bu 1.
    dini satmak söz konusu değil.orda anlatmak istediğim bu değildi bu 2.
    sadece dinle karakterimi çözeceksen bırak öyle kalsın hiç çözme bu da 3.

@metinardicli

ben ilk defa böyle bi kız konusu açıyorum.normalde kız konusu açanlara da gıcığımdır ama böyle bi durum olunca,alevilik hakkında da pek bi bilgim olmadığı için konuyu açmak zorunda kaldım.burdan başka soracak hiçbiyerim yoktu bunları
  • yaşını ve şuanki eğitim durmunu sorabilirmiyim

niye dersen

bekle mesleğini eline al , herkesin bi fiyatı vardır hoş olmaz ama sevdiğin kızın annesi babası olsada farketmez

yaşın 18-19 ise zaten bunları düşünmen için erken , otur oturduğun yerde , kızla görüşmene devam et , hayal kurabilirsiniz , planlarınızı kurabilirsiiniz sakıncası yok , ama alıcam vericem kaçırcam felan geçicen o ayakları
  • quote:

@DemirAtlı

Atatürk'ü nasıl sevmem dostum.vatan,Atatürk herşeydir bizde.babam asker çünkü biz böyle yetiştik.ama bunun alevilerle alakasını çözemedim?

@The souls migration

sen de yanlış anlamışsın ki dediğimi abi.dini satmak söz konusu değil.evliliğe gelince de,ailelerin ikisi de karşı değil ki.benim aile kabul etti kızı olduğu gibi.sorun onların aile

sorun sende değilki işte, debelenmene gerek yok. bu sorunu çözecek olan karşı taraf. haydarpaşa' dan sonraki uygulayabileceğin en kestirme tarifi ben de verdim. kıza bu tarifi vereceksin. ailesinin yüzündeki o tepkiyi görecek ve sana dönecek sonucu bildirecek. ben bu konuda bakış açıları bir anda değişecek diyorum. biraz da vakit tanıyacaksın, zaten kız 18 demedin mi? acelen ne, millet 30 unda evleniyor. havada karada alırsın o kızı. istersen kaçı nihayetinde ama önce bir deneyin bakalım yapılacakları, samimi olun.

tamam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

quote:

@DemirAtlı

@The souls migration

sorun sende değilki işte, debelenmene gerek yok. bu sorunu çözecek olan karşı taraf. haydarpaşa' dan sonraki uygulayabileceğin en kestirme tarifi ben de verdim. kıza bu tarifi vereceksin. ailesinin yüzündeki o tepkiyi görecek ve sana dönecek sonucu bildirecek. ben bu konuda bakış açıları bir anda değişecek diyorum. biraz da vakit tanıyacaksın, zaten kız 18 demedin mi? acelen ne, millet 30 unda evleniyor. havada karada alırsın o kızı. istersen kaçı nihayetinde ama önce bir deneyin bakalım yapılacakları, samimi olun.

tamam.

allah neşeni bozmasın.yazdığım mesajları okursan ben de farklı şeyler söylemedim zaten.tamam
  • Hocam bir tavsiyem maalesef ki yok ama şu konuya değinmem gerek:

Demişsin ki alevi olurum nolcak namaz oruç yok zaten vs. Bu ne demektir? Bu alievilerde namaz, oruç, zekat vs. yok demektir. Neden herkes bunu böyle biliyor? Bu kadar saçma bir düşünce olabilir mi? Bir müslüman (alevi,sünni hiç farketmez) Kur'an'a göre hareket eder ve kitabımızda namaz, oruç, zekat vs. var mı? Var. Bitmiştir. Bizde namaz, oruç yok diyen insan müslüman değildir ki bırak alevi olsun.

Bu kadar yazdıktan sonra bir fikir oluştu. Mealli Kur'an'ı alacaksın eline gideceksin. Üstte belirttiğim hususlara ek olarak hadislerden de gireceksin olaya (meale bakarak ayetlerle destekleyerek) Peygamberimiz "2 mümin birbirlerine seviyorsa onları mutlaka evlendiriniz, destek olunuz. Destek olanların bile yeri Allah katında apayrıdır." Mealinde de bunu destekleyen ayetleri gösterince odun gibi kalacaklar. Yine kem-küm yaparlarsa demek ki siz Kur'an'a karşı geliyorsunuz, dönüp bakın bakalım gerçekten müslüman mısınız? Sırf geçmişte yaşanmış bazı kötü olaylar nedeniyle bu kitabı es geçiyorsunuz. Oturup bir düşünün yaptığınızı deyin. Ağzınız iyi laf yapıyorsa hem doğruları öğretmiş olacağınız için (çabalamanız bile yeterli) alacağınız sevabın yanında belki aileyide ikna edebilirsiniz. Madem ki din açısından bakıyorlar olaya öyleyse sizde doğru bildikleri yanlışları yüzlerine vurun. Yapacak başka birşey maalesef ki yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yakup13

yaşını ve şuanki eğitim durmunu sorabilirmiyim

niye dersen

bekle mesleğini eline al , herkesin bi fiyatı vardır hoş olmaz ama sevdiğin kızın annesi babası olsada farketmez

yaşın 18-19 ise zaten bunları düşünmen için erken , otur oturduğun yerde , kızla görüşmene devam et , hayal kurabilirsiniz , planlarınızı kurabilirsiiniz sakıncası yok , ama alıcam vericem kaçırcam felan geçicen o ayakları

abi dedim ya zaten hemen evlencem alacam kızı demiyorum.beni endişelendiren geleceğimiz.yoksa şimdi istesem de alamam kızı okul var askerlik var nereye evleniyoz yani
  • @ ALONSO_06;

Dostum bak yaşça senden daha büyük birisi olarak tavsiyemi dinle...
    Yaşın daha 18...
    yani meleğini eline alıp, düzlüğe çıkman ve kızın ailesinin karşısına adam gibi adam olarak gitmek için yaklaşık bir 6-8 sene vaktin var...
    haa dermisin ki ilişkin bu kladar uzun süre devam eder... orasını bilemem...
    ama hiç akla mantığa uymuyor.
    benden demesi, sen bu kafa yapını değiştirmezsen daha çok sıkıntı çekersin...
    birde sakın kaçırcam felam ayaklarına girme, dertsiz başına dert alma...
    rahat ol...
    okulunu bitir hayırlı bir kısmet çıkar bakarsın karşına...
  • quote:

Orijinalden alıntı: AurorAbeam

Hocam bir tavsiyem maalesef ki yok ama şu konuya değinmem gerek:

Demişsin ki alevi olurum nolcak namaz oruç yok zaten vs. Bu ne demektir? Bu alievilerde namaz, oruç, zekat vs. yok demektir. Neden herkes bunu böyle biliyor? Bu kadar saçma bir düşünce olabilir mi? Bir müslüman (alevi,sünni hiç farketmez) Kur'an'a göre hareket eder ve kitabımızda namaz, oruç, zekat vs. var mı? Var. Bitmiştir. Bizde namaz, oruç yok diyen insan müslüman değildir ki bırak alevi olsun.

Bu kadar yazdıktan sonra bir fikir oluştu. Mealli Kur'an'ı alacaksın eline gideceksin. Üstte belirttiğim hususlara ek olarak hadislerden de gireceksin olaya (meale bakarak ayetlerle destekleyerek) Peygamberimiz "2 mümin birbirlerine seviyorsa onları mutlaka evlendiriniz, destek olunuz. Destek olanların bile yeri Allah katında apayrıdır." Mealinde de bunu destekleyen ayetleri gösterince odun gibi kalacaklar. Yine kem-küm yaparlarsa demek ki siz Kur'an'a karşı geliyorsunuz, dönüp bakın bakalım gerçekten müslüman mısınız? Sırf geçmişte yaşanmış bazı kötü olaylar nedeniyle bu kitabı es geçiyorsunuz. Oturup bir düşünün yaptığınızı deyin. Ağzınız iyi laf yapıyorsa hem doğruları öğretmiş olacağınız için (çabalamanız bile yeterli) alacağınız sevabın yanında belki aileyide ikna edebilirsiniz. Madem ki din açısından bakıyorlar olaya öyleyse sizde doğru bildikleri yanlışları yüzlerine vurun. Yapacak başka birşey maalesef ki yok.

söylediklerin çok güzel dostum.bak bu dediğin olur işte.olmazsa dedeler girer işin içine.

ama şunu da söyleyim ki sözümü yanlış anlamışsın.ben dedim ki orada;sadece bana bağlı olsa,ben zaten dindar biri değilim.aleviymiş gibi de görünürüm,alevi de olurum.ama sen orda aleviler oruç tutmuyo namaz kılmıyo dediğimi zannetmişsin.ben onları kendim için söyledim oruç yok namaz yok diye.hani derler ya herkesin ibadeti kendine diye.aynen o durum.Allah'a inanırım ama ibadetim yok.bunu açıkça söyledim yani kötü bişey demedim orda
  • quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

@ ALONSO_06;

Yaşın daha 18...
    yani meleğini eline alıp, düzlüğe çıkman ve kızın ailesinin karşısına adam gibi adam olarak gitmek için yaklaşık bir 6-8 sene vaktin var...
    rahat ol...

haklısınız.ben de onu diyorum zaten hemen bi an önce evlenelim bitsin demiyorum ki.hani çok isterim ama ne ailesi verir ne de ben bakabilirim kıza.evlilik ve nişan,zamanı geldiğinde olacak.benim şimdi tek isteğim ailesinin bu inadını nasıl kırabileceğimi öğrenmek.dediğiniz gibi en az 5-6 sene var daha evliliğe.o zamana kadar nolur bilemeyiz tabi ki
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

@ ALONSO_06;

Yaşın daha 18...
    rahat ol...

haklısınız.ben de onu diyorum zaten hemen bi an önce evlenelim bitsin demiyorum ki.hani çok isterim ama ne ailesi verir ne de ben bakabilirim kıza.evlilik ve nişan,zamanı geldiğinde olacak.benim şimdi tek isteğim ailesinin bu inadını nasıl kırabileceğimi öğrenmek.dediğiniz gibi en az 5-6 sene var daha evliliğe.o zamana kadar nolur bilemeyiz tabi ki

dostum bak inat kırmak değil....
    sen normal olarak hayatını yaşayacaksın...
    ki zaten sen bu halinle yapmaya çalışırsan ters teper bu defa olacağı varsa da olmaz...
    sen hedefine cebini hüzelce doldurabileceğin bir meslek edinmeyi koy...
    ancak saygın biri olur, maaşında iyi olursa işte o zmn alevilik sünnilik hikaye...
    o aile sana kızını verir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: AurorAbeam

Hocam bir tavsiyem maalesef ki yok ama şu konuya değinmem gerek:

Afedersin arkadaşım yazını yanlış okumuşum.Birşeyler yazmıştım sildim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lightandwithlove -- 3 Ekim 2009; 2:33:33 >
  • Kızla yeni tanıştıysan irtibatı kes diyeceğim ama aranızda birşeyler olmuş.

Zaman herşeyi çözer. Benim enişte de alevi. Çok uzun zaman sonra evlendi. İmaknsız olmasa da zor. Seni iyi tanıyıp güvenmeleri lazım.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.