Şimdi Ara

Kıtlık tehlikesi mi var?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
1
Favori
3.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün telefon hatlarıma şu aynı mesaj geldi.

Gönderen TARIM.ORMAN

"Geleceğimize sahip çıkalım, tek bir lokmayı bile israf etmeyelim. Gıdanı Koru Kampanyasında bize katıl www.sofranasahipcik.com 'a gel, sen de söz ver!"

Bu tip bir mesaj bunca yıldır hiç gelmeyip, şimdi durduk yere atılmış olamaz. Sizlere de geldi mi?

• evet kıtlık olacak..örn. benım memlekete (fethiye-seydikemer) her gittiğimde tarımla ugraşan bazı akrabalara ve bazı tanıdıklara soruyorum. hepsi masraflardan şikayetçi.2 konu ise şunu söylediler.'' gençler tarımla ugraşmak istemiyorlar, kendilerini şehre atmak istiyorlar.Şu an tarımla ugraşan kişilerin yaşları 50/65 yaş civarı, biz de ölursek tarımla ugraşacak kimse yok'' dediler.

Bence planlı bir şekılde tarıma destek vermeli, köye dönuş zorlanmalı. zaten tarım ürünlerinin hemen hemen hepsini ülkemiz dışardan ithal ediliyor..

Ayrıca ülkemiz de bir de su sorunu olmaya başladı.

Netice kıtlık olacak..

O 50/65 yaşındaki kişilerin yaptığı tarım aşırı verimsiz 100 yıl önceden kalma tekniklerle yapılan tarım onların 1000 tanesinin ürettiğini şu anki teknoloji ve imkanlarla 10 kişi üretebilir bunun için normal çiftçiyi teşvik etmek yerine devlet kendisi yapmalı yada büyük bir şirketle anlaşıp denetlemeli bu şirketi

Şu an devletin çitçilere yaptığı yardımların çoğunu çiftçiler suiistimal ediyor zaten bizim millet pek ahlaklı değil bildiğiniz gibi devletin malı deniz yemeyen keriz mantığı var herkes devletten nasıl vergi kaçırırım nasıl devleti soyarım düşüncesinde

En komik yanı ise ahlakın sadece seksle ilgili olduğunu düşünüp kendilerini ahlaklı olarak düşünür bunlar

• Evet, bana da geldi... Kıtlık olsa bile kimsenin önemsemediği (hatta bakmadan direkt sildiği) SMS'le mi önlem alacaklar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dünyada küresel çapta ekonomik kriz ortaya çıkacak, dünyaya reset atacaklar bunun sonucu olarak çıkacak ayrıca korona virüs vakaları hızla artıyor, her geçen gün rekor kırıyor. Bu da ayrı bir yük getirecek. Bu tür nedenlerle gıda krizi çıkması da mümkün

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • şu zamanlarda peteklerin açılması gerekirken tşort la geziniyorum.zaten şu zamanlarda pek yağmur yağmadı.

• evet kıtlık olacak..örn. benım memlekete (fethiye-seydikemer) her gittiğimde tarımla ugraşan bazı akrabalara ve bazı tanıdıklara soruyorum. hepsi masraflardan şikayetçi.2 konu ise şunu söylediler.'' gençler tarımla ugraşmak istemiyorlar, kendilerini şehre atmak istiyorlar.Şu an tarımla ugraşan kişilerin yaşları 50/65 yaş civarı, biz de ölursek tarımla ugraşacak kimse yok'' dediler.

Bence planlı bir şekılde tarıma destek vermeli, köye dönuş zorlanmalı. zaten tarım ürünlerinin hemen hemen hepsini ülkemiz dışardan ithal ediliyor..

Netice kıtlık olacak..

• Yeniden bir tarım ülkesi olabilmemiz çok zor mu?

• Allah korusun ama tehlike cidden var.

• tarım ürünleri ithalatına kota getirilirse mümkündür.

• Yerli ve Milli tarim olursa olmaz. Sorun da burada zaten. Arabasindan ucagina herseyin yerli ve millisi var tek tarimin yerli ve millisi yok  

• Karneyle ekmek almaya hazırlanın

Uretici kesimi tarimi hayvanciligi aşağı gorenler saolsun adamlar para yapamiyor bize nasil gelecek yiyecekler bakalim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • iklim değişiyor dünyayı göç dalgası vuracak savaşlar ve kıtlık kapıda salgın hastalıklar başladı doğal afetler coşuyor

brruuuuueeeehhhhh

• Merak etmeyin makarnacı biri '' ülkeyi makarnaya '' boğarız demişti. Makarnada kıtlık yaşanmadığı sürece sıkıntı yok. Eti meti zaten yiyemiyoruz.

• Çiftçilik yapıyoruz şunu soyluyeyim çiftçiye elektrikte,mazotta,tohumda indirim gelmediği sürece tarım ölmeye mahkum bütün sezon uğraşıp emek veriyorsun tamam geliri de iyi ama hepsi elektriğe ve mazota gidiyor destekleme olmasa karimiz nerdeyse yok gibi ucu ucuna kurtarıyor birde yerli tohum ve yerli gübreye ağırlık vermek gerekiyor

• 2 gün önce bana da gelmiş hiç bakmamışım bile.

• Tr de en son yaşanacak şey bence kıtlıktır mesaj da ekonomik sebeplerden ötürü atılmış olabilir

• Ta dünyanın öbür ucu kanada'dan gelen kırmızı mercimek burada yetişen ile aynı paraya satılıyor. Sizce var mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEMİRCİEFE

evet kıtlık olacak..örn. benım memlekete (fethiye-seydikemer) her gittiğimde tarımla ugraşan bazı akrabalara ve bazı tanıdıklara soruyorum. hepsi masraflardan şikayetçi.2 konu ise şunu söylediler.'' gençler tarımla ugraşmak istemiyorlar, kendilerini şehre atmak istiyorlar.Şu an tarımla ugraşan kişilerin yaşları 50/65 yaş civarı, biz de ölursek tarımla ugraşacak kimse yok'' dediler.

Netice kıtlık olacak..

Kesinlikle katılıyorum. Herkes üniversite okumamalı.

• Mobidik kullanıcısına yanıt

Zor değil aksine daha kolay.Çalışmak isteyen adam olsun yeter ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-38BAFF06C

Tr de en son yaşanacak şey bence kıtlıktır mesaj da ekonomik sebeplerden ötürü atılmış olabilir

Tarımsal Üretim, Nüfusa göre yetersiz...Ayrıca her şeyi ithal ediyorlar, olabilir de yani

• İklimsel faktör olmadığı sürece kıtlık olmaz.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.