Şimdi Ara

Kitap Yazmak İstiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
1.414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi bir kitap yazmak istiyorum içinde hayata dair felsefik ve siyasi mesajlarda bulunduran bir roman dusundum nasıl başlamalıyım vb. konularda yardım edersenız yorumlarınız benım için çok değerli

• İlk önce çok fazla kitap okuman gerek .
  • Konuyu bize soruyorsan eksiksiz demektir. Daha hazır değilsin yani. Fazlaca kitap okumalısın, denemeler yazmalısın.
  • Yorumlarınız ıcın tesekkur ederım denemeler yazıyorum bu arada Tabiki Bbunla yeterlı kalmıyacam okumaya devam edecem ama birsürü kitap okudum
  • Nerden yazıcaksın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tiskum

Nerden yazıcaksın

Nereden yazacaksın derken eldenmı bılgısayardanmıyımı kastedıyorsunuz ?
  • Yok şey Wattpad ı felan kastettim nerde paylaşıcaksın asıl soru

• Tabiki yazmayacaksın ya da daha dogru bir tabirle yazamayacaksın. Yazarlık hadi yardım edinde bir kitap yazayım olarak yürümüyor. Senden yazar olmaz. Boşuna deneme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yurtik

Tabiki yazmayacaksın ya da daha dogru bir tabirle yazamayacaksın. Yazarlık hadi yardım edinde bir kitap yazayım olarak yürümüyor. Senden yazar olmaz. Boşuna deneme.

sendende adam olmaz boşuna demedı deme kardeşim haberın olsun dıye soyluyorum kırmak ıiçin değil
  • Kitap oku bol bol, bir sürü üslubu tat. Yazmalıyım dediğin anda da otur ve yazmaya başla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blendinho

quote:

Tabiki yazmayacaksın ya da daha dogru bir tabirle yazamayacaksın. Yazarlık hadi yardım edinde bir kitap yazayım olarak yürümüyor. Senden yazar olmaz. Boşuna deneme.

sendende adam olmaz boşuna demedı deme kardeşim haberın olsun dıye soyluyorum kırmak ıiçin değil

Kitap yazip yayinlattiginda gel beni utandir. Ama soyliyim yazamayacaksin. Buna benzer konuyu acan ilk kisi degilsin, sonda olmicaksin ama hic biriniz kitap yazamayacaksiniz.

• quote:

quote:

quote:

Kitap yazip yayinlattiginda gel beni utandir. Ama soyliyim yazamayacaksin. Buna benzer konuyu acan ilk kisi degilsin, sonda olmicaksin ama hic biriniz kitap yazamayacaksiniz.

insanların hayallerını kırmak kolaydır

• quote:

quote:

quote:

Bu düşünce şekliyle yaşamak zor olsa gerek .

• Bu başlıktaki herkesin kafası iyiydi galiba mesajları yazarken
  • quote:

Orijinalden alıntı: Royster

quote:

quote:

quote:

:) evet zor. Hatta bu düşünce şekliyle edebiyat okumak daha zordu. Düşünsene shakespeare bir foruma yazar olmak istiyorum nasıl yazabilirim nerden başlamam lazım diye konu açtıgını ögrenince çok şaşırmıştım. Kabul edeemiştim. Bu yüzden shakespeare benim için kötü yazardır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Royster

quote:

quote:

quote:

:) evet zor. Hatta bu düşünce şekliyle edebiyat okumak daha zordu. Düşünsene shakespeare bir foruma yazar olmak istiyorum nasıl yazabilirim nerden başlamam lazım diye konu açtıgını ögrenince çok şaşırmıştım. Kabul edeemiştim. Bu yüzden shakespeare benim için kötü yazardır.

Tarihleri bile birbiriyle yargılıyorsun

• Yurtik nickli arkadaş aslinda biraz da dogruyu soylemis. Konuyu acan arkadasimiz felsefi ve siyasi mesajlar veren kitap yazmak istemis ama bu alanlar ha deyince olmuyor. Siyasi dusunce belirtilen kitaplarda elinizde hangi belgeler var yazdiklarinizi nelere dayandiriyorsunuz bunlar da onemlidir. Hakeza felsefe konusuda oyle cok kitap okuma ile degil okudugunu anlama ve yorumlaya bilme yetenegidir. Her cok kitap okuyan kisi kitap yazabilseydi ortalik yazarlardan gecilmezdi. Konu sahibi arkadasa eger okumadıysa Stefan Zweig den Montaigne kitabini okumasini öneririm. Monteigne in nasil buyuk bir yazar oldugunu ve nasil kitap yazmaya basladigi hakkinda onemli bir eser. Nitelikli konular ustunde yazar olmak bambaska birseydir. Arkadas deseki ben gerilim polisiye yazacagim iyi bir kurgu karakter secimleri ile isi yurutebilir ama dedigi konularda bana da zor geliyor. Bu yazdiklarim sevk kirmak degil gercekleri bir nebze olsun aciga vurmaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talha..metin -- 12 Eylül 2014; 14:43:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: talha..metin

Yurtik nickli arkadaş aslinda biraz da dogruyu soylemis. Konuyu acan arkadasimiz felsefi ve siyasi mesajlar veren kitap yazmak istemis ama bu alanlar ha deyince olmuyor. Siyasi dusunce belirtilen kitaplarda elinizde hangi belgeler var yazdiklarinizi nelere dayandiriyorsunuz bunlar da onemlidir. Hakeza felsefe konusuda oyle cok kitap okuma ile degil okudugunu anlama ve yorumlaya bilme yetenegidir. Her cok kitap okuyan kisi kitap yazabilseydi ortalik yazarlardan gecilmezdi. Konu sahibi arkadasa eger okumadıysa Stefan Zweig den Montaigne kitabini okumasini öneririm. Monteigne in nasil buyuk bir yazar oldugunu ve nasil kitap yazmaya basladigi hakkinda onemli bir eser. Nitelikli konular ustunde yazar olmak bambaska birseydir. Arkadas deseki ben gerilim polisiye yazacagim iyi bir kurgu karakter secimleri ile isi yurutebilir ama dedigi konularda bana da zor geliyor. Bu yazdiklarim sevk kirmak degil gercekleri bir nebze olsun aciga vurmaktir.

Teşekkür ederim tercüman olduğun için. Elif Şafak hani şu yerden yere vurulan yazar bile bir kitabı yazmak için oturup 6 ay 1 yıl araştırma yapıyor, ki bu kadın 7 yaşından beri düzenli olarak kitap okuyan bir insan, ki bu insanlar edebiyat alanında eğitim bile almış insanlar. Bu kişiler bile bir kitap için oturup 6 ay araştırma yapıyor ama insanlar beğenmiyorlar. Demek ki sorun bir kitap yazmak değil, kişi de yazma yeteneğinin olup olmaması. Bakınız bir kitap yazmanın nekadar zor oldugunu bilmeyen, ...(bu noktalar ağır kelimeler içerir) insancıklar kolayca Shakespeare'ı dehayı hırsız olarak çağırır. Oysa Shakespeare Romeo ve juliet'i, hamlet', yazmasa biz orijinal oyunları belkide hiç bir zaman duymayacaktık. Bu deha bu oyunları alıp söz yazıp onları birer başyapıt haline getirmiş. Demeye çalıştıgım Çok bilmek, çok okumak bu işin mutfak malzemeleridir ama herkes yemek yapamaz, hele hele senin ya da benim gibi insanlar asla yapamaz.

Bir örnek daha vereyim, Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra kitabında Nietzche'nin Apollon ve Dionysos kuramını kullandıgını hatta olay örgüsünü bu olay üzerine kurdugunu kaç kişi anlamıştır? Buradan yardım istediğin insanların kaçı bu kuramın varlıgından haberdardır? Peki ya sen felsefe ve siyasetin ne kadarına vakıfsın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yurtik -- 12 Eylül 2014; 17:37:13 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: talha..metin

Yurtik nickli arkadaş aslinda biraz da dogruyu soylemis. Konuyu acan arkadasimiz felsefi ve siyasi mesajlar veren kitap yazmak istemis ama bu alanlar ha deyince olmuyor. Siyasi dusunce belirtilen kitaplarda elinizde hangi belgeler var yazdiklarinizi nelere dayandiriyorsunuz bunlar da onemlidir. Hakeza felsefe konusuda oyle cok kitap okuma ile degil okudugunu anlama ve yorumlaya bilme yetenegidir. Her cok kitap okuyan kisi kitap yazabilseydi ortalik yazarlardan gecilmezdi. Konu sahibi arkadasa eger okumadıysa Stefan Zweig den Montaigne kitabini okumasini öneririm. Monteigne in nasil buyuk bir yazar oldugunu ve nasil kitap yazmaya basladigi hakkinda onemli bir eser. Nitelikli konular ustunde yazar olmak bambaska birseydir. Arkadas deseki ben gerilim polisiye yazacagim iyi bir kurgu karakter secimleri ile isi yurutebilir ama dedigi konularda bana da zor geliyor. Bu yazdiklarim sevk kirmak degil gercekleri bir nebze olsun aciga vurmaktir.

Teşekkür ederim tercüman olduğun için. Elif Şafak hani şu yerden yere vurulan yazar bile bir kitabı yazmak için oturup 6 ay 1 yıl araştırma yapıyor, ki bu kadın 7 yaşından beri düzenli olarak kitap okuyan bir insan, ki bu insanlar edebiyat alanında eğitim bile almış insanlar. Bu kişiler bile bir kitap için oturup 6 ay araştırma yapıyor ama insanlar beğenmiyorlar. Demek ki sorun bir kitap yazmak değil, kişi de yazma yeteneğinin olup olmaması. Bakınız bir kitap yazmanın nekadar zor oldugunu bilmeyen, ...(bu noktalar ağır kelimeler içerir) insancıklar kolayca Shakespeare'ı dehayı hırsız olarak çağırır. Oysa Shakespeare Romeo ve juliet'i, hamlet', yazmasa biz orijinal oyunları belkide hiç bir zaman duymayacaktık. Bu deha bu oyunları alıp söz yazıp onları birer başyapıt haline getirmiş. Demeye çalıştıgım Çok bilmek, çok okumak bu işin mutfak malzemeleridir ama herkes yemek yapamaz, hele hele senin ya da benim gibi insanlar asla yapamaz.

Bir örnek daha vereyim, Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra kitabında Nietzche'nin Apollon ve Dionysos kuramını kullandıgını hatta olay örgüsünü bu olay üzerine kurdugunu kaç kişi anlamıştır? Buradan yardım istediğin insanların kaçı bu kuramın varlıgından haberdardır? Peki ya sen felsefe ve siyasetin ne kadarına vakıfsın?

Sonuç ne olur biz edebiyat bilmiyor oluruz. Dedigin gibi Elif Safak vb yazarlarin kitaplarini ben sevmiyorum cunku Fransiz yada bir baska ülkenin edebiyatinda adi duyulmayan bir yazarin konusunu alip karakterleri farklilastirip yazan yazarlar toplulugu var bu ulkede. Bu ayri bir konuydu ama suan da bu gibi arkadaslarin tek derdinin piyasada kitabi olan populer kulture kapilip giden diger yazarlar gibi ya satmak amacli ya da ego tatmini oldugunu dusunuyorum. Bir Marcel Proust bir James Joyce okuyup anlayamayan kisi ben kitap yazmak istiyorum diyor. Biraz agir oldu ama arkadas bizlerden yorum istemis bizde yorum yapiyoruz gerisi ona kalmis.

• Hayata dair felsefi ve siyasi mesajlar içeren kitap yazmak istiyorsan, işin yarısı bitmiş demektir. Sağlam yayınevi buldun mu tamamdır. Boş bir peynir tenekesi kadar dolu olsan da olay reklamda bittiği için yazabilmen mümkündür. Ne de olsa devir Soğuk Kahvenin yüz binler sattığı devirdir. Sen de elbet azmedersen belki iki ya da üç yıllığına deli para kazanabilirsin. Niye olmasın?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.