Şimdi Ara

Kitap kurtlarına bi sorum olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Kitap okuma alışkanlığı olan biri degilim fakat bu alışkanlığı edinmek istiyorum. Bunun için siz değerli kurtlara bi konuda danışma gereği duydum. Sorum şu; kitap okuma alışkanlığının edinilmesi için belli bir kitap tarzından veya türünden mi başlamak gerekiyor? Eger öyleyse sizin tavsiye edeceğiniz kitap türü ilk etapta ne olurdu? Yanı bu işin ucundan nasıl tutabilirim onu soruyorum. Düzenli ve sürekli bi şekilde kitap okumak istiyorum fakat nereden başlayacağım hakkında bi fikrim yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Yaşınıza göre ilginizi çeken bir konu veya görüşlerini, yazılarını merak ettiğiniz bir yazar varsa onun üzerinden başlamanızı tavsiye ederim. Ben çok iyi hatırlıyorum ilk okuduğum kitap Jules Verne - Denizler Altında 20.000 Fersah'tı. Daha sonra yine aynı yazarın Esrarlı Adana, Balonla Beş Hafta adlı eserini okumuştum. Yaş biraz ilerledikçe siyaset, tarih gibi konulara da giriyorsun tabii :)

Eğer ki özellikle ilginizi çeken bir konu, tür, yazar vs.vs. varsa mesajıma yanıt verdiğiniz takdirde elimden geldiğince tavsiye vermeye çalışabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyfriend712

Yaşınıza göre ilginizi çeken bir konu veya görüşlerini, yazılarını merak ettiğiniz bir yazar varsa onun üzerinden başlamanızı tavsiye ederim. Ben çok iyi hatırlıyorum ilk okuduğum kitap Jules Verne - Denizler Altında 20.000 Fersah'tı. Daha sonra yine aynı yazarın Esrarlı Adana, Balonla Beş Hafta adlı eserini okumuştum. Yaş biraz ilerledikçe siyaset, tarih gibi konulara da giriyorsun tabii :)

Eğer ki özellikle ilginizi çeken bir konu, tür, yazar vs.vs. varsa mesajıma yanıt verdiğiniz takdirde elimden geldiğince tavsiye vermeye çalışabilirim.

Hocam tesekkur ediyorum oncelikle. Aynı anda iki kitap okumayı dusunuyorum. olay örgüsüne dayanan bir romanla ( bilim kurgu olabilir mesela ya da toplumun aksak yönlerini konu alan gerçekçi roman) herhangi bir bilimdalına ait (tarih, sosyoloji tercihimdir) kitabı aynı anda okuyabilirim.

Ayrıca deneme ve makale yazılarını da severim. Bunlarla ilgili site veya kitaplarla vereceğiniz tavsiyelere de açığım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kmlaks -- 22 Şubat 2016; 1:34:30 >

• Alışkanlık yoksa bence ilk olarak daha sürükleyici kitaplardan başlayın. Gerilim, Polisiye, Fantastik olabilir. Kitap okumanın tadına varınca daha ciddi eserlere yönelebilirsiniz. Ben Melekler ve Şeytanlar'la başlamıştım kitap okumaya. Size de tavsiye ederim. Hem sürükleyici hem de ilginç bilgiler öğreniyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kmlaks

quote:

Orijinalden alıntı: crazyfriend712

Yaşınıza göre ilginizi çeken bir konu veya görüşlerini, yazılarını merak ettiğiniz bir yazar varsa onun üzerinden başlamanızı tavsiye ederim. Ben çok iyi hatırlıyorum ilk okuduğum kitap Jules Verne - Denizler Altında 20.000 Fersah'tı. Daha sonra yine aynı yazarın Esrarlı Adana, Balonla Beş Hafta adlı eserini okumuştum. Yaş biraz ilerledikçe siyaset, tarih gibi konulara da giriyorsun tabii :)

Hocam tesekkur ediyorum oncelikle. Aynı anda iki kitap okumayı dusunuyorum. olay örgüsüne dayanan bir romanla ( bilim kurgu olabilir mesela ya da toplumun aksak yönlerini konu alan gerçekçi roman) herhangi bir bilimdalına ait (tarih, sosyoloji tercihimdir) kitabı aynı anda okuyabilirim.

Ayrıca deneme ve makale yazılarını da severim. Bunlarla ilgili site veya kitaplarla vereceğiniz tavsiyelere de açığım.

Bilim kurgu için Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı eseri tavsiye edebilirim. Kitabı gördüğünüzde gözünüze her ne kadar tuğla gibi gözükse de bir sonraki olayı merak etmekten çok kısa bir süre içerisinde bitiriyorsunuz merak etmeyin :)

Tarih-sosyolojiyle ilgili olarakta son zamanlarda oldukça tartışmalara yol açan Yuval Noah Harari - Hayvanlardan Tanrılara Sapiens adlı eseri tavsiye edebilirim. Yazar gerçekten çok iyi iş çıkarmış diyebilirim. Ayrıca kitabı araştırırken mutlaka okuyucuların yorumlarına da göz gezdir derim. Çok güzel tespitler var gerçekten.

Deneme ve makale türlerini okul dışında okumadığım için bu konuda fazla bir bilgi birikimim olmadığından yardımcı olamayacağım.

• daha önceden gördüğünüz, duyduğunuz, eskiden aklınızda kalan; tercihen çok da kalın olmayan bir kitapla başlamanız iyi olur. seveceğin şeye başlamak önemli. merak ettiğiniz bir konuyla bağlantılı bir kitap seçip başlayıverin. bilimkurguya yakın, "cesur yeni dünya" olabilir.topluma değinir.iyi kitaptır. zamanında hep bir sonraki sayfayı merak ederek okumuştum. deneyebilirsiniz.
  • fantastik filmlere ilgin varsa fantastik kitaplar sana okuma alışkanlığı kazandırabilir ya da herhangi bir film türünden gidersek sevdiğin bir filmi düşün o filmin konusuyla ilgili bir kitap bul
  • Güzel kardeşim şimdi şunda anlaşalım.Kitap okumak alışkanlıktır,eğer sen boş vakitlerinde kitap okumak istiyorsan o kitap okunmaz çünkü boş vakitten kastettiğin nedir ?Önce buna bakacaksın,film seyredersin boş vaktim yok dersin,televizyon seyrediyorsundur boş vaktim yok dersin,o yüzden kitap okuma alışkanlığı kazanacaksan kendi vaktinden vermen lazım.Atıyorum ben akşam 9'dan yatana kadar kitap okuyacağım ya da her gün şu saatten şu saate kitap okuyacağım ya da gün içinde uygun zamanım olduğunda kitap okuyacağım.Emin ol kitabı boş vaktini değerlendirmek için bir araç olarak görürsen o boş vakit asla olmaz.Önce kitap okumayı gerçekten istiyor musun buna bak sonra devam et.Ha tür işi kişiye kalmış sen çeşitli kitaplar oku beğendiğin türden devam et derim ben çünkü birileri sana şunu oku dese bile senin o türe bir ilgin yoksa yine okuyamazsın.O yüzden kendi vaktinden vererek okumaya başla sonra kendini bulursun.

• Benden sana tavsiye kitap okuma alışkanlığı edinmen için senin o kitaba bağlanman gerek. kesinlikle bunu cinayet , polisiye tarzı romanlarda fazlasıyla bulabilirsin.
  • Kitap okuma alışkanlığınız yok ve aynı anda 2 kitap birden okumayı düşünüyorsunuz? Büyük ihtimalle işlemleriniz başarısızlıkla sonuçlanacaktır. En başta kitapta bulunan karınca duası gibi yazılar canınızı sıkacaktır. Bunun için çocuk romanlarından başlamanız yeridir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.