Şimdi Ara

Kitap İncelemelerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
7
Favori
1.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Suikast Bürosu


  Spoiler,

  mesajı görmek için tıklayın.
  Romanda İvan Dragomiloff bir yöneticidir. Kızı Grunya'ya aşık Hall'ın teklifi sonrası hayatı değişir ve tüm karakterler büyük bir aksiyon ve heyecanın merkezinde kalır. Okunacak güzel romanlardan birisi Suikast Bürosu.  Puanım: 7.7/10

  Eser: Realist Roman

  Yazar: Jack London

  Edebiyat: Amerikan Edebiyatı

  Okuduğum Yayın:

  İthaki Yayınları

 • Uzak Tepeler
  Kitap İncelemelerim


  Puanım: 7.2/10

  Eser: Klasik Roman

  Yazar: Kazuo Ishiguro

  Edebiyat: Japon Edebiyatı-İngiliz Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Yapı Kredi Yayınları

 • Yaprak Dökümü


  Reşat Nuri Güntekin'in klasik bir aile romanı. Romanda bir aile babası olan Ali Rıza Bey'in dramını anlatıyor. Açıkçası roman tekniği pek kuvvetli değil ama okunabilir. Puanım altı.  Puanım: 6/10

  Eser: Klasik Roman

  Yazar: Reşat Nuri Güntekin

  Edebiyat: Türk Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: İnkılap Yayınları

 • Turfanda mı Turfa mı


  Turfanda mı Turfa mı eseri, aslında bir Osmanlıcılık felsefesini anlatıyor. Romanın başkahramanı Mansur'un başından geçenleri okuyoruz.  Puanım: 7/10

  Eser: Tarihi Roman- Tezli Roman

  Yazar: Mizancı Murat

  Edebiyat: Türk Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Türkiye İş Bankası Yayınları

 •  Henüz On Yedi Yaşında


  Romanda kötü deneyimler edinmiş Kalyopi'nin hikayesini öğreniyoruz. Kalyopi'yi dinleyen Ahmet Efendi aracılığıyla roman ilerliyor. Teknik ve içerik olarak çok başarılı olmasa da orta dereceli bir roman. Gerçekten merak edenler için tavsiye edilebilir ama çok ileri düzeyde roman isteyenlerin dikkatle yaklaşması gerekir. Türk edebiyatının ilk popüler roman yazarı Ahmet Mithat'ın eserine on üzerinden beş puan verdim.
  Puanım: 5/10

  Eser: Roman

  Yazar: Ahmet Mithat Efendi

  Edebiyat: Türk Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Bordo Siyah Yayınları

 • Ademden Önce


  -Kitabın Sadece Ademden Önce kısmını 2.kez okudum. Sadece Ademden Önce'yi İnceleyeceğim-  İnsanın milyon yıllık ilerlemesini anlatan güzel bir hikaye. Kesinlikle okunmalı. Bazı edebiyatçılar bu esere roman da diyebilirler. Ama ben 120 sayfalık bu kitaba uzun hikaye demeyi uygun gördüm. Çok akıcı, lirik, fazlasıyla ilkel ve güzel. İlkel dünyanın insanının mücadelesi. On üzerinden dokuz verdim. Kitabın bu kadar güzel ve duygusal yazılması etkileyici. Fakat hikaye çelikten bir giysiye oturtulmamış biraz yavan gibi ama onu da akıcılıkla kapatmış Jack London. Güzel bir kitap.  Puanım: 9.0/10

  Eser: Uzun Hikaye

  Yazar: Jack London

  Edebiyat: Amerikan Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Cem Yayınları

 • Noktürnler


  Ünlü müzisyenleri ve amatör müzisyenleri anlatan hikayelerden oluşan güzel bir kitap.  Puanım: 8.8/10

  Eser: Hikaye

  Yazar: Kazuo Ishiguro

  Edebiyat: İngiliz Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Yapı Kredi Yayınları

 • Kiralık Konak


  Osmanlı'nın son dönemlerinde İstanbul'un ve İstanbul'daki bazı kimselerin yozlaşmasını anlatan güzel bir eser.  Puanım: 9.0/10

  Eser: Roman

  Yazar: Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  Edebiyat: Türk Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: İletişim Yayınları

 • Deli Filozof


  Filozof Hikmetullah Bey'i anlatan güzel bir roman.  Puanım: 8.8/10

  Eser: Roman

  Yazar: Hüseyin Rahmi Gürpınar

  Edebiyat: Türk Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Özgür Yayınları

 • Dublinliler


  James Joyce'un ilk kitabı. Aynı zamanda bir öykü kitabı. 15 öyküden oluşuyor. İrlandalıları ve Dublinlileri anlatıyor. Güzel bir kitap, bilindik öykü kitaplarından. Bir başucu kitabı olabilir. İleride Ulysess'i okurken ipuçları verebilir.


  Puanım: 8.9/10

  Eser: Öykü

  Yazar: James Joyce

  Edebiyat:İrlanda Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Zeplin Yayınları

 • Yolda


  Jack Kerouac'ın ölümsüz, güzel ve efsanevi eseri. Jack London'ın Yol eserinden etkilenilmiş olabilir. Amerikadaki hippi, hobo kültürüne ışık tutabilecek bir eser. Aynı zamanda Kerouac'ın dostluklarını da anlatıyor.


  Puanım: 9.2/10

  Eser: Roman

  Yazar: Jack Kerouac

  Edebiyat:Amerikan Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Siren Yayınları

 • Hayat Yollarında


  Panait İstrati'nin yazdığı güzel bir anı-roman. Yaşar Nabi Nayır'ın çevirisiyle güzel bir eser. Yirminci yüzyılın ilk yıllarındaki sıradan insanın yaşamını anlatan güzel bir eser.

  Puanım: 8.7/10

  Eser: Anı-Roman

  Yazar: Panait İstrati

  Edebiyat:Romen Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Varlık Yayınları

 • Rosshalde


  Ressam Veraguth'un hüzünlü yaşamını anlatan, sade ve güzel bir eser.

  Puanım: 8.7/10

  Eser: Roman

  Yazar: Hermann Hesse

  Edebiyat:Alman Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Yapı Kredi Yayınları

 • Değişen Dünyada Bir Sanatçı


  Japonya'daki kuşaklar arası farkı bir sanatçının gözünden anlatan güzel bir eser.

  Puanım: 9.1/10

  Eser: Roman

  Yazar: Kazuo Ishiguro

  Edebiyat: -

  Okuduğum Yayın: Yapı Kredi Yayınları

 • Felsefenin Kısa Tarihi


  İslam Filozofları ile başlayan kitap, sırasıyla Eski Yunan, Orta Çağ ve Yakın Çağ Batı Filozoflarının yaşamına yer veren, felsefelerini paylaşan güzel bir araştırma kitabı. Felsefeye başlamak isteyenler için bir ''felsefeye giriş'' rehberi olabilir.

  Puanım: Araştırma- inceleme eseri olduğu için herhangi bir puan verilemez.

  Eser: Araştırma- İnceleme

  Yazar: Nogay Kerimoğlu

  Edebiyat: -

  Okuduğum Yayın: Kamer Yayınları

 • Kamyon


  Sabahattin Ali'nin 16 seçme hikayesinden oluşan güzel bir hikaye serisi kitabı. Konya, Manisa, Ankara ve İzmir'de geçen ya da isimleri anılan şehirlerle geçen hikayelerden oluşan güzel bir kitap. Okunabilir.

  Puanım: 9.0/10

  Eser: Hikaye (Öykü)

  Yazar: Sabahattin Ali

  Edebiyat: Türk Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Yapı Kredi Yayınları

 • Doğu'nun Limanları


  Aslında güzel bir kitap ama eleştirilecek noktalar yok değil. Fakat kaliteli sayılabilecek bir kitap. Bazı şeyler zorlama geldi aslında. Başkahramanın ismi gibi ya da başkahramanın yakınlarının saplantıları gibi. Kitabı okurken biraz heyecan hissettim ama Kazuo İshiguro'da aldığım kemikli kurguyu alamadım. Gel gitleri olan güzel bir kitap ama sanki Maalouf'un Semerkand kitabı daha güzeldi gibi geliyor bana. Günlere ayrılmış kitaplar alışık olduğum bir teknik değil ama fena değildi. Bir Adanalı olarak kitaptaki bazı noktalara bariz bir şekilde gülümsediğimi de eklemeliyim. Fakat çoğu kitaptan iyi. Gel git, ve gerilim hissini iyi veriyor, Jack London'da hissettiğim heyecana benzer bir heyecan vermeyi de başardı ama kemikli bir kurgu ve sözcük dolgunluğu bulamamış gibi hissettim. Benim puanım sekiz.

  Puanım: 8.0/10

  Eser: Roman

  Yazar: Amin Maalouf

  Edebiyat: -

  Okuduğum Yayın: Yapı Kredi Yayınları

 •  Kamelyalı Kadın


  Gerçekten etkileyici bir anlatımı var. Romanın tamamını okuyunca insanı sarsıyor. Ve etkileyici bir konsepti dramatize ederek öyle bir aktarıyor ki insanı hüzünlendiriyor. Hayatımda hiç Paris'e gitmememe rağmen bende Paris'e gitmişim hissi de uyandırdı. Yani bu hissi oluşturmayı başardı. Romanın kusurlu taraflarından birisi de yazarın diliyle anlatılması. Bu durum genelde Ahmet Mithat'ın kitaplarında da var. Yazar diliyle anlatımı genelde London, Dostoyevski, Zola gibi yazarlarda göremezsiniz ama bu kitapta vardı. Evet, kitap insanları anlamak için bir eksen de oluşturuyor, akıcı da bir eser ama kitaptaki bazı noktalar ders verme, öğüt verme düşüncesi içeriyor, sanırım zayıf noktalardan birisi de budur diye düşünüyorum. Aynı zamanda eseri Aleksandre Dumas Pere'nin oğlu Aleksandre Dumas Fills yazmış. Bu da detaylardan birisi. Onun dışında mevsimler, baharın gelişi, hüzün duyguları çok iyi işlenmiş. Roman insanı içine alıyor fakat hareketli bir olay örgüsü yok. Tamamen farklı, sakin ama güzel işlenmiş bir tema var ortada.

  Puanım: 7.9/10

  Eser: Roman

  Yazar: Aleksandre Dumas Fills

  Edebiyat: Fransız Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Turna Yayınları

 •  Aylak Adam

  Tuhaf, rahatsız edici ve güzel bir anlatımı var. Sıradışı olanın belirlenemeyen hikayesi bu. İlginç ve anormal bir roman. Hatta aynı yazarın Anayurt Oteli kitabından kat kat daha tuhaf bana göre. Toplumdaki ayrık otlarının hikayesinden biri. Bir şeylerin ötesini arayan ama sınırlandırılmış hayatta bunu bulamayan bir insanı anlatıyor. Ama kendini her hangi bir karakterle sınırlandırır mı, orası muamma. Çünkü insan da bir sınıf. Bir düşüncenin ötesini arayan, basmakalıp yargılardan nefret eden bir kişinin hikayesi. Ötedekilerin romanı bana göre. Kesinlikle okunması gerekir diye düşünüyorum.

  Puanım: 9.2/10

  Eser: Roman

  Yazar: Yusuf Atılgan

  Edebiyat: Türk Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Yapı Kredi Yayınları

 • Hayvan Çiftliği


  İnsanı dehşete düşürecek kadar muhteşem bir kitap. Bir fabl havası veren ama ağır sembolik anlatımlarla dolu güzel bir durum hicvi ve istihzası içeriyor. Kesinlikle okuma listelerine alınması gereken bir kitap. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. George Orwell'in akıcı ve alaycı anlatımıyla bütünleşmiş bir süreç ele alınmış. Kitabı okurken yaşadığım tek sıkıntı, bu kadar güzel bir eserin çabuk bitmesi oldu. Kısa sürmesine üzüldüğüm ender güzel kitaplardan birisiydi.

  Puanım: 9.5/10

  Eser: Roman (ama kısa)

  Yazar: George Orwell

  Edebiyat: İngiliz Edebiyatı

  Okuduğum Yayın: Puslu Yayınları

 • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.