Şimdi Ara

Kitap fiyatlarının okuma üzerinde etkisi var mıdır yok mudur ? neden ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
960
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • özellikle okuma oranı Türkiye'de çok düşük. siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bykanky -- 7 Mayıs 2014; 11:28:32 >

• Kitap fiyatları bahane. Ucuza almak isteyen gider Sahaflar'dan ikinci el alır, arkadaşlarıyla ortaklaşa alıp kitapları sırayla okurlar. Ayrıca kütüphaneler de var.

Edit: Ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeathDoctor -- 7 Mayıs 2014; 11:28:55 >
  • Benim açımdan kesinlikle var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Her isi ters giden adam

Benim açımdan kesinlikle var
    Kutuphaneden odunc alabilirler, bombos kutuphaneler zaten direk millet okumak istemiyor. Ben cocukluktan beri kitap okutularak yetistirildim, her aile boyle yapsa okuma orani artar bence.
  • Bence kesinlikle var bir kitabin ederi 5 10 tl arasinda olmali 30 40 tl cok pahali
  • quote:

Orijinalden alıntı: RhiFaT

Bence kesinlikle var bir kitabin ederi 5 10 tl arasinda olmali 30 40 tl cok pahali
    kütüphaneler, ikinci el kitap ve belki herkes için olmasada "e-book" bir çözüm olabilir. Ancak kitaplarında satış haline gelene kadar çeşitli masrafları oluyor ( çeviri , baskı , yayınevi kar payı vb..) aslında bu masraflar kaliteyi çok bozmadan daha düşük tutulsa belkide fiyatlar ciddi oranda düşecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bykanky

kütüphaneler, ikinci el kitap ve belki herkes için olmasada "e-book" bir çözüm olabilir. Ancak kitaplarında satış haline gelene kadar çeşitli masrafları oluyor ( çeviri , baskı , yayınevi kar payı vb..) aslında bu masraflar kaliteyi çok bozmadan daha düşük tutulsa belkide fiyatlar ciddi oranda düşecektir.

Alıntıları Göster
    Bence kesinlikle yok,okumak isteyen her şekilde okuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeathDoctor

Kitap fiyatları bahane. Ucuza almak isteyen gider Sahaflar'dan ikinci el alır, arkadaşlarıyla ortaklaşa alıp kitapları sırayla okurlar. Ayrıca kütüphaneler de var.

Bu dediğiniz mevzu istanbul,ankara,izmir,bursa gibi büyük ve gelişmiş şehirler için geçerli. Diğer şehirlerde ise kütüphane yada sahaf bulmak ne kadar zor bi fikriniz varmı ?

Şahsen öğrenciyim, bi kitapa gidipde 25-30 llira vermek koyuyor anca ayda bir kitap alma lüksüm oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rammstein

quote:

Kitap fiyatları bahane. Ucuza almak isteyen gider Sahaflar'dan ikinci el alır, arkadaşlarıyla ortaklaşa alıp kitapları sırayla okurlar. Ayrıca kütüphaneler de var.

Bu dediğiniz mevzu istanbul,ankara,izmir,bursa gibi büyük ve gelişmiş şehirler için geçerli. Diğer şehirlerde ise kütüphane yada sahaf bulmak ne kadar zor bi fikriniz varmı ?

Şahsen öğrenciyim, bi kitapa gidipde 25-30 llira vermek koyuyor anca ayda bir kitap alma lüksüm oluyor

Alıntıları Göster
    Bazı kısımlar için büyük bir sebep ama pek etkileyici değil ortaklaşa alınabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ugurcankorkmaz

Bazı kısımlar için büyük bir sebep ama pek etkileyici değil ortaklaşa alınabilir.

Alıntıları Göster
    Büyüşehirlerde fiyat sadece bahane, mesela Game Of Thrones serisini 3 kütüphane dolaştım, 4 kitabı okudum. Hepsi de belediyenin kütüphanesiydi, isteyenler Beykoz, Kadıköy ve Sultangazi.
  • Kisisel olarak degisir ama bana vardır !

Daha dun Real alisveris merkesinfem kitap alicaltim 2kitap 32.50kurustu sinirlendim vazgectim .
  • quote:

quote:

O zaman yakın çevrenden 2 3 arkadaşınla birlikte bir seferde 4 kitap alacaksınız 1 kitap parasına 4 kitap okuyup, kütüphanenize 1 tanesini koyacaksınız. Lisede böyle çok kitap almışlığım var

• quote:

katılıyorum + pdf lerde var okumak isteyen her türlü okur ayrıca genel olarak piyasa kitaplar pahalı olsa da örneğin tübitak yayınlarının kitapları çok pahalı değil 7-15 tl arası değişiyor bu parayı bir burger king menüsüne veren gençler var.
  • Bence etkiliyor mesela kitapçıları dolaşıyorum bi kitabı beğendim diyelim bakıyorum fiyatına 25 lira. Almam ki
  • quote:

quote:

quote:

O zaman yakın çevrenden 2 3 arkadaşınla birlikte bir seferde 4 kitap alacaksınız 1 kitap parasına 4 kitap okuyup, kütüphanenize 1 tanesini koyacaksınız. Lisede böyle çok kitap almışlığım var

Alıntıları Göster
    İzmir gibi bir şehirde, Atatürk İl Halk Kütüphanesi gibi merkezi ve ulaşımı en kolay olan kütüphane dahi en yoğun gününde pek fazla rağbet görmüyorsa mazereti kenara bırakıp gerçeklerle yüzleşmenin zamanı gelmiş demektir. İzmir örneğini verdim çünkü diğer kentlerdeki imkanlar buradaki kadar iyi değil. Bu imkanlarda dahi pek rağbet görülmüyorsa diğerlerinde ne oluyordur merak ediyorum.

Kitap pahalı işin bahanesi. 1 yıldır aktif olarak kütüphane kullanıyorum ve aradığım tüm kitapları şu ana kadar buldum. Kaldı ki gittiğim kütüphanedeki seçenek sayısı öyle uçsuz bucaksız değil. Ayrıca herkes kitap okumak deyince akla 600 sayfalık bestseller romanları getirdiğinden, o kitaplar da 20 lira alt limitiyle başladığından "kitap pahalı okuyamıyoruz" çok güzel bir bahane oluyor. İnternetten sipariş verirseniz kitapyurdu gibi sitelerden piyasa fiyatının altına dahi hızlıca kitaba ulaşabiliyorsunuz. İstemek önemli. İstedikten sonra isterseniz Hakkari'de olun, paranız olmasın yine de bir şekilde çözüm üretir okumayı başarırsınız.

İlaveten alttaki arkadaş yazınca aklıma geldi. Her konuya gelince en derinlere inip bulduğunuz korsan yazılımlar gibi internetten kitapta bulabilirsiniz. Hatta paket halinde, zahmet gerektirmeyen tek seferde 1000 tane kitabı kapsayan indirmeler dahi yapabilirsiniz. Hem de Türkçe, İngilzice istediğiniz her dilde. Ben korsana karşıyım derseniz Project Gutenberg'e ya da benzeri bir çok büyük veritabanına başvurabilirsiniz. Ücretsizdir. Her formatı bulabilirsiniz.

http://www.gutenberg.org/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Magnussen -- 7 Mayıs 2014; 12:22:16 >

• Yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: ratso

quote:

katılıyorum + pdf lerde var okumak isteyen her türlü okur ayrıca genel olarak piyasa kitaplar pahalı olsa da örneğin tübitak yayınlarının kitapları çok pahalı değil 7-15 tl arası değişiyor bu parayı bir burger king menüsüne veren gençler var.

E-book ve pdf tarzı pc/tablet/telefondan kitap, çizgi roman vs. okumaya alışamadım ben. Sadece haftalık takip ettiğim mangaları internetten okuyorum o da mecburiyetten dolayı. Ama okumak isteyen biri her türlü okur. Hee ben kitabımı okurum, kütüphanemi dizerim, dekor da yaparım diyorsan o zaman para vereceksin arkadaş kaçarı yok.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ratso

quote:

E-book ve pdf tarzı pc/tablet/telefondan kitap, çizgi roman vs. okumaya alışamadım ben. Sadece haftalık takip ettiğim mangaları internetten okuyorum o da mecburiyetten dolayı. Ama okumak isteyen biri her türlü okur. Hee ben kitabımı okurum, kütüphanemi dizerim, dekor da yaparım diyorsan o zaman para vereceksin arkadaş kaçarı yok.

Alıntıları Göster
    şöyle bir istatistik var ki pek şaşırtıcı değil.

Televizyon izliyor, internete giriyor ama okumuyoruz. UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece on binde bir.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, dünyadaki okuma alışkanlıklarını rapor haline getirdi. Rapora göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada yer alıyor.

kaynak:http://www.trthaber.com/haber/gundem/avrupada-yuzde-21-turkiyede-10-binde-1-72919.html

• quote:

Orijinalden alıntı: bykanky

şöyle bir istatistik var ki pek şaşırtıcı değil.

Televizyon izliyor, internete giriyor ama okumuyoruz. UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece on binde bir.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, dünyadaki okuma alışkanlıklarını rapor haline getirdi. Rapora göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada yer alıyor.

kaynak:http://www.trthaber.com/haber/gundem/avrupada-yuzde-21-turkiyede-10-binde-1-72919.html

Alıntıları Göster
    Arkadaş nasıl o kadar az oran var anlamıyorum, otobüste, metroda, minibüste hemen hemen her toplu taşıma aracında kitap okuyanları görmek mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgurr34 -- 7 Mayıs 2014; 12:53:49 >

• Magnussen M kullanıcısına yanıt
    Türkçe e-booklar var mı bu sitede?
    Ayrıca epub formatında türkçe kitap bulabileceğim bir site bilen var mı
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.