Şimdi Ara

Kışlık lastik önerisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
19
Cevap
0
Favori
8.871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uygun fiyatlı kışlık lastik arayışındayım. istanbulda 3-4 km içinde düz yolda kullanılacak. Belki kışın sömetri tatilinde istanbul-karabük arası git gel yapacak.

üzerinde 185/65/15 laatik var fiat punto aracımızda. ön 2 lastiği kışlık yapsam mı. 4 yıldır araç bizde istanbul içinde üzerindeki 4 mevsim lastikle kullandık ama, kışın hiç uzun yol yapmadık.

ikinci sorum ise öne alacağım kışlık lastiği yaz da kullanabilir miyim, yaz tatilinde birkaç kez uzun yol yapıyoruz. kalan da istanbul içinde 3-5 km evden işe gitmek için. haftasonlarıda 30-40 km gidiyoruz farklı ilçelere.

• Hocam aynı ebatta corsa aracıma lastik alıyorum, bu kış 3. kez set lastik alacağım. Öncelikle şunu söyleyim lastikte ve frende bütçeyi olabildiğince yükseltmek lazım. Bu kalemler önemli.

1- Karabük'e gideriz demişsin, bahsettiğin rotanın bolu-karabük arasını defalarca gidip geliyorum rotamın bir kısmında. Fazlaca yağış alan bir bölge, 4 lastiğin de kış lastiği olmasında fayda var.

2- Kışlık lastiği yazın kullanman pek doğru değil, hem ömrü çabuk biter, hem fazla yaktırır, hem konfor düşer hem de en önemlisi fren mesafen inanılmaz artar. Ve kışlık lastik yaz sıcağında eskidikçe dayanıklılığı azalır, uzun yolda 3.-4. senesinde yarılıp seni yolda bırakabilir.

Lastik önerisi olarak, bütçeni ne kadar artırabiliyorsan ona göre üstten alta in. Ama üsttekilerin performansı inanılmaz farklı, şehir fazla içinde gerek yok ama uzun yolda gerçekten farkediyor.
    1- Continental wintercontact
    2- Goodyear efficentgrip
    3- Nokian (model ismini unuttum, ice olmayan)
    4- Michelin alpin
    5- falken (lastiğin ismini unuttum ice olmayan)
    6- Lassa snowways
    7- Petlas snowmaster

• Önler kışlık aralar yazlık yaparsanız doğru olmaz.
    Belki kalkış anında tutunmayı başarılı bir şekilde sağlar ancak frenlemede (özellikle viraj içinde fren anında) lastikler on ve arkalarda yola farklı tutunma tepkisi göstereceği için beklenmedik sıkıntılı durumlarda kalabilirsiniz.
    Bu kuru havada belki pek kendini belli etmez ancak karlı ve aşırı yağmurda risk oluşturur.
    On arka farklı mevsim tavsiye edilmez bencede çok yanlış karar olur.
    Kışlık lastikleri yazın kullanırsınız ancak öncelikle çok ses yapar. Bir yazlık lastiğin yol tutuş ve fren performansini asla vermez ve ömrünü çok hızlı tüketir.
    Kısaca olmayacak şey değil ancak ekonomik ve çok sağlıklı da değil.

Kışlar artık çok sert değil ve 4 mevsim lastikler ilk michelin crossclimate dan beri çok yol aldılar.
    3 sezondur (nokian - falken - laufenn) 4 mevsim kullanıyorum (Eskişehir /Bursa arası ve şehir içi) bence sizin içinde hala en optimum çözüm 4 mevsim...

• quote:

Orijinalden alıntı: AtesHırsızı

Hocam aynı ebatta corsa aracıma lastik alıyorum, bu kış 3. kez set lastik alacağım. Öncelikle şunu söyleyim lastikte ve frende bütçeyi olabildiğince yükseltmek lazım. Bu kalemler önemli.

1- Karabük'e gideriz demişsin, bahsettiğin rotanın bolu-karabük arasını defalarca gidip geliyorum rotamın bir kısmında. Fazlaca yağış alan bir bölge, 4 lastiğin de kış lastiği olmasında fayda var.

2- Kışlık lastiği yazın kullanman pek doğru değil, hem ömrü çabuk biter, hem fazla yaktırır, hem konfor düşer hem de en önemlisi fren mesafen inanılmaz artar. Ve kışlık lastik yaz sıcağında eskidikçe dayanıklılığı azalır, uzun yolda 3.-4. senesinde yarılıp seni yolda bırakabilir.

Lastik önerisi olarak, bütçeni ne kadar artırabiliyorsan ona göre üstten alta in. Ama üsttekilerin performansı inanılmaz farklı, şehir fazla içinde gerek yok ama uzun yolda gerçekten farkediyor.
    1- Continental wintercontact
    2- Goodyear efficentgrip
    3- Nokian (model ismini unuttum, ice olmayan)
    4- Michelin alpin
    5- falken (lastiğin ismini unuttum ice olmayan)
    6- Lassa snowways
    7- Petlas snowmaster

Hocam sahsi fikrim (bir dönem kullandım WR d4 olanı) Nokian Snowproof u ilk sırada düşünün derim.

En azından bir tık daha detaylı araştırın fikriniz değişir diye düşünüyorum...

• Lassa snovlwvays 4 al. Zaten diger lastikleri tedarik sikintllarindan bulmak zor. 2 teker ilmaz 4 tekerde takmak lazim
  • True_Sun kullanıcısına yanıt

Hocam conti wintercontact kullandın mı hiç?

• Kışlık lastik yazın kullanılınca, ne uzun yolda ne şehiriçinde, 3 veya 4 senede seni yarı yolda yarılarak yolda bırakmaz. Böyle genelleme olmaz. Şehiriçinde Antalya'da yazın bağrında kışlık lastikle dolaşan sürüsüyle şirket arabası var. Hiçbiri sorun yaşamıyor. Yaşanılan tek sorun lastiğin acayip sesli oluşu ve frenlemede mesafe artışı. Yazlık lastik yazın, kışlık lastik de 7 derecenin altına düşen sıcaklıklarda kullanıma uygun. Kışlık lastiği yazın kullanırsan lastik sertleşir hamuru iyice bozulur. Hem çok ses yapar hem de iyi esnemez. 7-8 yıllık, Antalya'da sadece çok kısa mevsim aralığında kullanılmış kışlık lastik kullandım, uzun yolda ses haricinde sorun yaşatmadı. Hatta iyi bir lastik de değil, petlas'tı. Yazlık lastik cpc6.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huan8

Kışlık lastik yazın kullanılınca, ne uzun yolda ne şehiriçinde, 3 veya 4 senede seni yarı yolda yarılarak yolda bırakmaz. Böyle genelleme olmaz. Şehiriçinde Antalya'da yazın bağrında kışlık lastikle dolaşan sürüsüyle şirket arabası var. Hiçbiri sorun yaşamıyor. Yaşanılan tek sorun lastiğin acayip sesli oluşu ve frenlemede mesafe artışı. Yazlık lastik yazın, kışlık lastik de 7 derecenin altına düşen sıcaklıklarda kullanıma uygun. Kışlık lastiği yazın kullanırsan lastik sertleşir hamuru iyice bozulur. Hem çok ses yapar hem de iyi esnemez. 7-8 yıllık, Antalya'da sadece çok kısa mevsim aralığında kullanılmış kışlık lastik kullandım, uzun yolda ses haricinde sorun yaşatmadı. Hatta iyi bir lastik de değil, petlas'tı. Yazlık lastik cpc6.

Senle yazın istanbul ankara otobanına çıkalım yol kenarında yanaktan ayrılmış tabanlara bakalım istersen? Ben yazın da kullanılan her kışlık lastik 4 senede yarılır demiyorum, yarılma ihtimali var diyorum. Senin 7-8 senelik petlasların yarılmamış olması hiç kimseye olmayacağı anlamına gelmiyor. Benim aracın eski sahibinden kalan 5 senelik petlas lastiklerden sağ öndeki bundan seneler önce bursadan dönüş yaparken yağışlı bir havada omuzdan yarıldı, yeni viraj almış hızlanıyordum. 110 ile giderken olsa ne yapardım bilmiyorum. Lastikçi "aşırı sertleşmiş bunlar" dedi. Muhtemelen eski sahibi ya yazın çıkarmadı ya da balkonda güneşe vs. bıraktı.

Canını sevmeyen 7-8 senelik değil isterse 15 senelik kışlık lastik kullansın, ama bana gelip "öyle bir şey olmaz" diye cahil veya yalancı muamelesi yapmasın...

• quote:

Hocam conti wintercontact kullandın mı hiç?

Hocam kışlık aldığım dönemde hastalıklı bir şekilde araştırma yapmıştım. Ve o zaman seçeneklerimden biri continental idi ve nokian a karar kılmış ve almıştım. Ancak dediğiniz gibi continental kullanmadım.

Continental pc 6 yazlık kullandım. (yine deli gibi araştırıp karar vermiştim)

Ekonomik durumum elverirse yazlık kesinlikle continental pc 6 kışlık nokian 4 mevsim nokian ya da Bridgestone alırım.

Ancak şu an laufenn kullanıyorum (4 mevsim) tamamen ekonomik sebeplerden... (f/p için yeterli iyilikte)

• quote:

Orijinalden alıntı: True_Sun

Hocam kışlık aldığım dönemde hastalıklı bir şekilde araştırma yapmıştım. Ve o zaman seçeneklerimden biri continental idi ve nokian a karar kılmış ve almıştım. Ancak dediğiniz gibi continental kullanmadım.

Continental pc 6 yazlık kullandım. (yine deli gibi araştırıp karar vermiştim)

Ekonomik durumum elverirse yazlık kesinlikle continental pc 6 kışlık nokian 4 mevsim nokian ya da Bridgestone alırım.

Ancak şu an laufenn kullanıyorum (4 mevsim) tamamen ekonomik sebeplerden... (f/p için yeterli iyilikte)

Alıntıları Göster

Hocam benim için kar performansından çok virajda yol tutuşu ve freni önemli. 2021 testlerine bakacağım nokian'ın teşekkürler.

• quote:

Hocam benim için kar performansından çok virajda yol tutuşu ve freni önemli. 2021 testlerine bakacağım nokian'ın teşekkürler.

Alıntıları Göster
    www.adac.de
    ADAC Test 2021: Winterreifen 195/65 R15 | ADAC
    https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/195-65-r15/
    www.adac.de
    ADAC Test 2021: Winterreifen 225/50 R17 | ADAC
    https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/225-50-r17/

Hocam ikimizde ters köşe olmuşuz... :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi True_Sun -- 26 Eylül 2021; 14:0:9 >

• İki kışlık alacağınıza 4 yazlık alın daha iyi net biçimde. 2 kışlık + 2 crossclimate (yazlık değil, 4 mevsim) ile kaza yaptım.

Yazın kışlık kullanan arkadaşlarım var fakat sıcakta eriyor tabanları, fren mesafesi kötü, çok sıcakta patinaja düşüyor araçlar.

İstanbul-Karabük rotasını kötü havalarda kullanmayacaksanız gerçek 4 mevsim grubu İstanbul için yeterli, yok ben istediğim an Karabük yoluna çıkarım derseniz Yeniçağa sonrası için kışlık şart.
  • https://www.hepsiburada.com/petlas-205-55-r16-91t-glacier-w661-oto-kis-lastigi-uretim-yili-2020-p-hbv000018g6o2

Ben bunu almayı düşünüyorum. Etiket değerleri fena değil. C-C almış. 70 db de sesi var. Falken ile aynı

• falken eurowinter kış için işinizi görür

• sürattrage S kullanıcısına yanıt
    Hocam fiyat odaklı iseniz Falken ve dunlop 4 mevsim öneririm aynı fabrikada üretiliyor. Bütçe yüksek ise Goodyear 4 mevsim serisi de oldukça uzun km sessizlik ve iyi de kuru zemin performansı sürdürüyor. Petlas la falan uğraşmayın derim
  • Mhmmd.239 M kullanıcısına yanıt

Önceliğim ekonomi. Falken de olabilir. Yerli üretim olması da beni mutlu ediyor. 4 mevsim düşünmüyorum. Goodyear için eskiden kötü tecrübelerim oldu. O yüzden mesafeliyim. Dunlop 500 tl ve aşağı olursa olabilir.Teşekkür ederim.

• sürattrage S kullanıcısına yanıt
    https://www.lastikcim.com.tr/kleber-quadraxer-2-195-65r15-91h-20/?ref=Cimri&utm_source=Cimri&utm_medium=Cimri&utm_campaign=Cimri-fiyat-karsilastirma

Kleberde yumuşak bir lastikti hatırladım kadarıyla bi araştırın derim fiyat makul
  • Lastik alırken bu siteye bir göz at uygun fiyatlar ile satıyorlar. Eğer istanbul da oturuyorsun montajıda ücretsiz.https://www.lastiksiparis.com/kategori/kis-lastigi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.