Şimdi Ara

Kışın lpg tüketimi neden çok artıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
19.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bildiğiniz gibi kışları lpg tüketiminde büyük bir artış yaşanıyor... benzinli araçlardada tüketim artıyor ama benzinde %10 artıyorsa lpgde %20 artıyor... yani lpgde kışın tasarruf oranı oldukça azalıyor....

bunun sebebi nedir? kışın lpgnin bir miktarının çiğ atıldığı konusunda söylentiler var bunun aslı varmı?

birde lpgli araçlar kışın araba ısınınca bile devamlı buhar çıkartıyor bunun sebebi nedir ve tüketim artmasıyla alakası varmı? benzinli araçlarda bu kadar çok buhar çıkmıyor...

• fikri olan yok heralde??
  • Motor tam ısındıktan sonra benzinle aynı oranda farketmesi lazım. Kısa mesafe kullanıyorsanız motor tam ısınana kadar enjekte edilen gazın miktarı kütle olarak tam ısınan gazdan daha az. Sarfiyat çok fazla ise kitinizin gaz sıcaklık stratejisi verimli olmayabilir.
  • Açıkçası LPG tüketimimde ahım şahım bir artış olmuyor kışın normal seviyede bir artış oluyor ancak benzin tüketimim yaza göre 3 kat artıyor motorunn geçş sıcaklığına geç gelmesi nedeni ile...
    Lpg çiğ atma durumu başlı başına bir problemdir öyle bir durumda servise göstermekte yarar var, mantık olarak emniyet açısındanda sorun teşkil edebilir...
  • lpg tüketiminde artış olmaz. sadece ilk çalıştırmada benzinle çalıştığı için gaza geçmesi geç olur buda benzin tüketimini artırır. mesela ben yazın 20 liralık benzin alırken kışın bu 40 liraya kadar çıkıyor. aksine yazın klima açınca 1 litre gazda artış oluyor.
  • ben yazın 11 litre civarı lpg tüketirken kış şartlarında 12,5 litrelere çıktı tüketimim ve bu geçen kışta aynıydı mart ayından sonra normale dönüyor... birçok kişidende aynı şekilde duyduğum için konu açma ihtiyacı hissettim... özellikle şehir içi kullanımında daha çok fark oluyor kışa göre... benzin tüketimide artıyor tabi o ayrı... çiğ yakma konusunda emin değilim egzozdan buhar çıkıyor ama lpg kokusu yok bu buhar neden çıkıyor anlamadım zaten hatta su çıkıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Samet -- 8 Şubat 2011; 0:42:50 >
  • ÇÜNKÜ; Ekim ayı içinde, aldığımız LPG içindeki propan oranı %30'dan %50'ye çıkartılıyor. Propan daha düşük sıcaklıkda buharlaşıp, hacimce genleşebilen ve daha kolay yanabilen, bu nedenle soğuk kış şartlarında benzinden LPG'ye geçişi ve LPG'nin bütün olarak yanmasını kolaylaştıran bir gaz AMA bu faydalarının yanında LPG'deki propan oranı artınca tüketimi de artıyor. Mart sonunda ise (hava sıcaklıkları yükselmeye başladığından) LPG içindeki propan oranı, arttırılıdığı %50'den tekrar %30'a çekiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BRAVEHEART11

ÇÜNKÜ; Ekim ayı içinde, aldığımız LPG içindeki propan oranı %30'dan %50'ye çıkartılıyor. Propan daha düşük sıcaklıkda buharlaşıp, hacimce genleşebilen ve daha kolay yanabilen, bu nedenle soğuk kış şartlarında benzinden LPG'ye geçişi ve LPG'nin bütün olarak yanmasını kolaylaştıran bir gaz AMA bu faydalarının yanında LPG'deki propan oranı artınca tüketimi de artıyor. Mart sonunda ise (hava sıcaklıkları yükselmeye başladığından) LPG içindeki propan oranı, arttırılıdığı %50'den tekrar %30'a çekiliyor.

haklısınınz bu dediğinizi aygaz ve bazı firmalar kesinlikle uyguluyor...diğerleri hakkında net bir bilgi yok hepsi aynı şeyi yapıyor o zaman...
  • Bütün bunların yanında bir de gözden kaçan bir nokta: KAR LASTİKLERİ
  • Benim arabada da söz konusu bu artış.%10 kadar bir tüketim artışı var.Muhtemelen ölçsem benzinde de aynı artışı bulurum zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: reason666

Benim arabada da söz konusu bu artış.%10 kadar bir tüketim artışı var.Muhtemelen ölçsem benzinde de aynı artışı bulurum zaten.

aynı fikirdeyim.
  • Bende de aynı fazla tüketim söz konusu bir depo ile 300 km giden depo kışın 230 km falan gidiyor. Bu propan oranını bilmiyordum bak..
  • Gaz dönüşüm firma sahibi ve bu işte üstad olanlar bu konuda bilgilerini esirgemişler sanki hiç cevap yok olanlardan.
  • forumda cvplayanlyarı tenzih ederim ama genelde montajcılar sadece reklam yapmak için ya da aracıma LPG taktıracam dediğiniz zaman üst üste cvp verirler...Sorun çözme işine gelince bir kaç belli başlı usta dışında saolsunlar pek muhatap olmazlar. (Faruk sevgili mehmet ayka vb. ustalar lütfen üzerilerine alınmasın onlar kendilerini bilirlir)
  • İşin ilginç yanı ise şu: Kışın benzin tüketimi arttığı halde LPG tüketimi de çok artıyor.

Normalde yazın araç benzinden hemen LPG'ye geçiyor değil mi? Yani bir depo LPG bitince aracın gösterdiği kilometrenin içinde ufak bir miktar benzinle gidilen yol da var.

Kışın ise motor soğuk. Soğuk havada LPG'ye geçmek için bazen 2-3 kilometre benzinle yol almak gerekiyor. Buna rağmen bir depo LPG ile gidilen toplam kilometre düşüyor! Ve o mesafenin yaza kıyasla daha büyük bölümü benzin ile gidilmiş!
  • sanırım yalnız değilmişim... lpg ayarlarınımı kontrol ettirsem diye düşünüyordum ama sanırım genel bir durum...
  • kışın motora giren oksijen miktarı yaza göre daha yüksek olur araç ecu da bu oksijen miktarına göre yakıtı çogaltır kışın aracın çok yakmasının yegane sebebi budur.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: samet

quote:

Orijinalden alıntı: BRAVEHEART11

ÇÜNKÜ; Ekim ayı içinde, aldığımız LPG içindeki propan oranı %30'dan %50'ye çıkartılıyor. Propan daha düşük sıcaklıkda buharlaşıp, hacimce genleşebilen ve daha kolay yanabilen, bu nedenle soğuk kış şartlarında benzinden LPG'ye geçişi ve LPG'nin bütün olarak yanmasını kolaylaştıran bir gaz AMA bu faydalarının yanında LPG'deki propan oranı artınca tüketimi de artıyor. Mart sonunda ise (hava sıcaklıkları yükselmeye başladığından) LPG içindeki propan oranı, arttırılıdığı %50'den tekrar %30'a çekiliyor.

haklısınınz bu dediğinizi aygaz ve bazı firmalar kesinlikle uyguluyor...diğerleri hakkında net bir bilgi yok hepsi aynı şeyi yapıyor o zaman...

Sürekli Aygaz alıyorum. Soğuk havada aracım kolay çalışıyor. Bp ve Milangaz'da daha zor çalışıyor. Demek sebebi buymuş.
    Ayrıca Aygaz ile daha az, Bp ile daha fazla gidiyor.

• Hesaplarıma göre LPG fiyatı 2.24 benzin 3.94 alınınca LPG'de avantajım yalnızca %17 oluyor. Beklenen değer bu fiyatlara göre %30. Heralde şu anda yazın benzinde kullansam yakıta ancak bu kadar para veririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3K

kışın motora giren oksijen miktarı yaza göre daha yüksek olur araç ecu da bu oksijen miktarına göre yakıtı çogaltır kışın aracın çok yakmasının yegane sebebi budur.....

beklediğim bu tip açıklamalar... peki bu durumun önüne geçebilirmiyiz lpg ayarlarıyla falan oynayarak? birde çiğ yakma durumu falan olmaz ssanırım fazla yanmadan dolayı...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.