Şimdi Ara

Kısa Uzun Dönem 1. Komando Tugay Komutanlığı KAYSERİ Olanlar Gelsin (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (3 Mobil) - 6 Masaüstü3 Mobil
5 sn
364
Cevap
4
Favori
116.227
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: heraclitus

quote:

Orijinalden alıntı: adnan032

quote:

Orijinalden alıntı: heraclitus

Yok Kisa donemler parasutle ucaktan atlamiyorlar, sadece uzun donemler. Kisa donemlerin cogu kol egiticisi, revirci, silahci oluyor. Kollukcu bide. En kiyak silahci bence. Nobet yok bise yok, isi nobet ama kapali sicacik yerde. Sonra yat uyu.

Bizim zamanimizda tuggeneral vardi, adini unuttum.

Havaindirmede Fatih bascavus var ise o halden anlar :)

Bu arada pijama falan alin bize hersey verilcek size denildi gitmeden once, ilk 3 gun kot pantolon ile uyudum ;) yani hersey tikir tikir olmuyor.

Dolaplar soyle idi, biz kilitli tutuyorduk, haber geliyirdu bugun denetleme var diye :) sabah acik birakip gidiyorduk. Sonra aksama yine kapali.

Hirsizlik filan olmadi hic. O konuda sikinti yoktu.
    Koguscu ve yazici ile aranizi iyi tutmanizda fayda var.

İlk carsida Forum Kayseriye gidip bi kahve icin benim icin :)

denetlemelerde danışıklı dövüş oluyor zaten
    koğuşçu akşamdan haber verirdi. yarın denetim var felan diye
    bizim dolaplar sık sık değişiyordu.
    koğuştaki dolap, koridora ordaki başka koğuşa sürekli değişirdi.
    bir sefer kilit takmak için uğraştım, bu böyle olmuyor dolap değişikliği felan diyerekten uğraşmadım kilitle

sen usta birliğinde hangi görevdeydin?

silahçı bizim bölükte nöbete kaldıran elemandı.
    ranzalara gider, elindeki listeye göre nöbetçileri uyandırır
    silahlıkta bekler. tüm gece nerdeyse uykusuz geçer.
    sizde farklılık var mıydı?

kayseri foruma çok gittim devasa bir yer, gez gez zor bitirirsin.
    lider restaurant çatı katı, açık büfe kahvaltı 10 liraydı bizim zamanımızda devam ediyor mu bilmem
    sivas caddesindeki balık restaurantı gayet güzel ikramları ile bilinir, gideceklere tavsiye ederim.

istersen kışlaya telefon getirsinler mi bu konuda biraz bilgi ver
    yada benim yaptığım gibi telefonu komando çarşısına emanete bırakıp, haftasonları gidip alsınlar, konuşsunlar, foto çeksinler mi dersin?

Ben vizite cavusu idim, revirci derlerdi.
    Silahci 8 saat ayakta sonra uyurdu butun gun.
    Lider'e giderdik biz de :) acik bufe 10₺ dogru
    Balik da yedim sivas caddesi uzerinde.
    Ben telefon kullanmadim hic. Ama cogunda vardi, dedigim gibi koguscu telefonlari hic ederdi, denetleme olacagi zaman :D ondan iyi gecinin

Bizim terhise yakin, kisla ictimayi hergun yapmaya basladilar, onceleri sadece persemve sabahi olurdu. İctimadan kusma geldi yani.

Bir de Tugay denetlemesi var eger ona denk gelirseniz resmen sapa oturdunuz demektir. İnsallah denk gelmez kimse. Biz gelmedik ama girecekmisiz gibi ugrastirmislardi.

Alıntıları Göster
    @@heraclitus

Ben telefon kullanmadim hic. Ama cogunda vardi, dedigim gibi koguscu telefonlari hic ederdi, denetleme olacagi zaman :D ondan iyi gecinin

Bizim terhise yakin, kisla ictimayi hergun yapmaya basladilar, onceleri sadece persemve sabahi olurdu. İctimadan kusma geldi yani.

Bir de Tugay denetlemesi var eger ona denk gelirseniz resmen sapa oturdunuz demektir. İnsallah denk gelmez kimse. Biz gelmedik ama girecekmisiz gibi ugrastirmislardi.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

bizim viziteci yeni acemilerin geldiği dönemde yoğunluk yaşarlardı.
    gerisi zaten hep revir, hastane arasında götür getir, ilaçları dağıt, revir defteri, komutanlara rapor ver
    sen daha iyi bilirsin. revire çıktın mı bilmiyorum fakat bizim bölükte revirciler çıkamıyordu :)
    çıkmak isteyen olmuştu, teskereye yakın izin verdiler durum böyle

gece silahlıkçısı hakkaten kebap iş. komutanlarla karşı karşıya gelme ihtimali zayıf
    sadece gece uyumamak lazım işte, onu da başardın mı tamamdır.

2 sene hiç mi zam gelmez liderde
    1 saate yakın dururduk. en hesaplısı bence orasıydı
    kayseri forum burger king felan, sinema salonları, farklı mekanlar zaman su gibi geçerdi
    birkaç saat olsada yine gezsem diye düşünürsün, vakit hemen dolardı.

o kışla iştimadan bende çok çektim.
    tugay komutanı perşembeleri gelirdi. fakat onun haricinde her 2-3 güne bir tabur binasının arkasındaki bölümde toplanırdık.
    yaptığımız hiç bir şey de yoktu
    komutan önemli bir açıklama yapacak diye düşünürdük yok yok yok :D
    kusura bakmasınlar da sırf bando takımı eşliğinde komutanı selamlayarak her 2-3 güne bir yürütmenin mantığını ben çözemedim.
    asker boş durmasın diye oluşturulmuş bir program

tugay denetlemesi, adnan doğu kışlası içerisinde mi oluyor, bildiğin yanaşık düzen eğitimleri tüm bölük tarafından yapılır
    tabur komutanı görür kimin ne yaptığını bunu mu kastediyorsun? eğer bu ise başıma 2 kere geldi.
    doğru düzgün silahlı hareketleri bizlere öğretmeden geldi üstelik. silahı elimize aldık. 1-2 gün içinde denetlemeler oldu
    en öndeyiz valla o durumları bilirim :) komutanlarda tekrar tekrar aynı hareketleri anlatmak istemez
    belli bir eğitim programları var.

koşu yarışması yaparlardı bölükler arası, baklavasına demişti tabur komutanı
    kim birinci oldu açıklanmadı ne de baklava verilmişti. bu tarz gaza getirme operasyonları başınıza gelebilir yeni gidecekler :)

Bu konuyu takip edenler bakın benden 3 devre sonra gelen kısa dönem soruları yanıtlıyor
    bence bu fırsatı kaçırmayın :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan032 -- 2 Kasım 2014; 17:38:07 >

• Adnan kardeşim sıcak su durumu nedir? Ve temizlik konusunda sıkıntı var mı orda?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arzubel aynı yerdeyiz dostum. Usta birliğimiz de aynı sanırım. Benimle birlikte aynı yerden biri daha var tanıdığım. Kaç kişiyi toplamda?

• quote:

Orijinalden alıntı: adnan032

@@heraclitus

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

bizim viziteci yeni acemilerin geldiği dönemde yoğunluk yaşarlardı.
    gerisi zaten hep revir, hastane arasında götür getir, ilaçları dağıt, revir defteri, komutanlara rapor ver
    sen daha iyi bilirsin. revire çıktın mı bilmiyorum fakat bizim bölükte revirciler çıkamıyordu :)
    çıkmak isteyen olmuştu, teskereye yakın izin verdiler durum böyle

gece silahlıkçısı hakkaten kebap iş. komutanlarla karşı karşıya gelme ihtimali zayıf
    sadece gece uyumamak lazım işte, onu da başardın mı tamamdır.

2 sene hiç mi zam gelmez liderde
    1 saate yakın dururduk. en hesaplısı bence orasıydı
    kayseri forum burger king felan, sinema salonları, farklı mekanlar zaman su gibi geçerdi
    birkaç saat olsada yine gezsem diye düşünürsün, vakit hemen dolardı.

o kışla iştimadan bende çok çektim.
    tugay komutanı perşembeleri gelirdi. fakat onun haricinde her 2-3 güne bir tabur binasının arkasındaki bölümde toplanırdık.
    yaptığımız hiç bir şey de yoktu
    komutan önemli bir açıklama yapacak diye düşünürdük yok yok yok :D
    kusura bakmasınlar da sırf bando takımı eşliğinde komutanı selamlayarak her 2-3 güne bir yürütmenin mantığını ben çözemedim.
    asker boş durmasın diye oluşturulmuş bir program

tugay denetlemesi, adnan doğu kışlası içerisinde mi oluyor, bildiğin yanaşık düzen eğitimleri tüm bölük tarafından yapılır
    tabur komutanı görür kimin ne yaptığını bunu mu kastediyorsun? eğer bu ise başıma 2 kere geldi.
    doğru düzgün silahlı hareketleri bizlere öğretmeden geldi üstelik. silahı elimize aldık. 1-2 gün içinde denetlemeler oldu
    en öndeyiz valla o durumları bilirim :) komutanlarda tekrar tekrar aynı hareketleri anlatmak istemez
    belli bir eğitim programları var.

koşu yarışması yaparlardı bölükler arası, baklavasına demişti tabur komutanı
    kim birinci oldu açıklanmadı ne de baklava verilmişti. bu tarz gaza getirme operasyonları başınıza gelebilir yeni gidecekler :)

Bu konuyu takip edenler bakın benden 3 devre sonra gelen kısa dönem soruları yanıtlıyor
    bence bu fırsatı kaçırmayın :D

Ben boluk komutanina ya da astsubayina soyleyip baya muayene oldum. Hatta hastaneye gidip muayenenoldum, yatak istirihati aldim 😁 denetlemeyi gormedik ama gircekmis gibi zorladilar biz terhis olduk sonra oldu sanirim.
    Carsidan sonra kislaya donmesi cok koyuyordu insana.
    Ama bi ara kayseriye gitmek isterim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: beis_133

Adnan kardeşim sıcak su durumu nedir? Ve temizlik konusunda sıkıntı var mı orda?

hamamda sıcak su istiyorsanız yat iştimasından sonra kesinlikle gitmeyin.
    kalk saati 5:30 diyelim yarım saat önceden kalkayım hamama giderim diyorsanız şansınızı deneyin derim.
    suyu ilk önce test edin ılık aktığı olur bazen soğuk akar

duş almak için en uygun zamanlar bana göre haftasonları ve akşam yemeğinden hemen sonradır :)
    tabi sizi boş bırakılarsa. haftada 1 gün gece eğitimleri olur, dersanedeymiş gibi hissedersin.

bu arada her bölüğün farklı bir gün hamamı kullanma planı vardır.
    hamamcı sana hangi bölük diye sorabilir ve seni geri çevirebilir.
    hamamdaki takvime dikkat etmeni öneririm.

genel olarak ben hep sıcak su buldum.
    su ılıksa yada soğuksa diye önceden hep kontrol ederim.
    kilitli kabinleri tercih edin bulamazsanız permatik ile durumu halledin.

temizlik için hamamın hemen yanındaki çamaşırhanede hallediyorsun işini.
    her ikisi aynı güne denk gelebilir belki, onunda belli bir günü var.
    her ikisini de bilerek hareket et derim.

temizlik bence 10 numara
    endüstriyel çamaşır makineleri ve kurutucuları var.
    eleman seni geciktirmezse işin yarım saat içinde bile hallolabilir.
    yıkanır ve kurutulur bazen biraz nemli yapar bunu kurutma makinası
    bu yüzden en az 2 çamaşır filesine çamaşırları doldur derim.
    tıka basa olmasın yani.

• Banyo problemi yok istediginiz zaman gidip yikanabiliyorsunuz, ama bi ara saat siniri koymuslardi, simdi nasildir bilmiyorum.

• @heraclitus

kayseri unutulmazda devrelerin, tanıdıkların hep terhis olmuş
    birkaç devre ile gezinti olursa evet olabilir.

komutan demişti. kayserinin suyunu içen bir daha içmek ister buraları unutamaz diye
    o kadar eziyet çektirdiler, çok sıkıntı çektik, çok da güldük eğlendik fakat dediği doğru

revircinin revire çıkması bölükten bölüğe değişiyor demekki
    zaten 2 tane yedek revircimiz vardı bizim. yardımcı gibi
    bizim komutanlar fazla temkinli davrandılar o zaman.
  • Peki hava şartlarına göre eğitimin dışarda değil de içeride bi yerlerde olması söz konusu olabilir mi? Bi de kol eğiticisi olmamak için var mı söyleyebileceğimiz bi bahaneniz? :)

• @heraclitus kardeş benim usta birlik burda olacak bilir misin burayı?

1 İNCİ KOMD.TUG. KH. VE KH.BL. / KAYSERİ TALAS / KAYSERİ

• quote:

Peki hava şartlarına göre eğitimin dışarda değil de içeride bi yerlerde olması söz konusu olabilir mi? Bi de kol eğiticisi olmamak için var mı söyleyebileceğimiz bi bahaneniz? :)

hocam bu dediğim imkansız gibi bir şey bak şöyle anlatayım
    zinciderede tel örgüleri aştık, derenin karşısındaki tepelere çıktık orada bekliyoruz
    hava hafif yağmurlanmaya başladı fakat geriye dönmek yok bizde
    ekmeklikten pançoları çıkardık. panço bildiğin kamuflaf şeklinde yağmurluk.
    bir güzel giydik, yağmur kesildi panço çıkardık ekmekliğe koyduk.
    kışlaya geri dönmek yok. eğitim devam etmeli. show must go on jonny yani :D

panço, kar maskesi, eldiven, mavi bere sürekli yanında olur. adamlar hazırlıklı tutuyor bizi

diğer soruna gelelim kol eğiticisi olmamak için bahane var mı?
    önemli sağlık sorunların olmalı. hastaneye sevkin olmalı, araştırmalar, tetkitler ve rapora göre revideki subay karar verir buna.
    hareket kabiliyetini sınırlayıcı etkenler olursa, daha farklı bir yere verebilirler belki.
    söz ile olmuyor maalesef. fakat kol eğiticisi olmada ne olursan ol :D

@heraclitus
    sana soralım. usta birliğinde kaç kısa dönem vardı
    sen revirci olmuşsun, bence kısa dönem sayıları az olabilir.
    yada çok kısa dönem varsa da aralarındaki en şanslı olanlarından bir tanesi sensin.

diğer taraftan takımlardaki eğiticileri uzun dönemlerden isterseler tamamlayabilirler.
    fazla gidersen sen onlara dahil olursun. aranızdan 3 kişi kadar farklı işlere verilebilir duruma göre değişir tabi bu.

usta birliğine geçiş yaptık bizim üst devre kısa dönemlerden sadece 2 tane var
    biri revirci diğer hamamcı :D
    hani eğitim çavuşu yok yok yok.
    sayınız çok olursa inan eğitim çavuşluğu çok yakın size.
    inş öyle bir durum olmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan032 -- 2 Kasım 2014; 18:08:38 >

• quote:

@heraclitus kardeş benim usta birlik burda olacak bilir misin burayı?

1 İNCİ KOMD.TUG. KH. VE KH.BL. / KAYSERİ TALAS / KAYSERİ

Karargah Bölügü, santralci olan vardi, revirde olan vardi bi de Ziraat karti var onunla alisveris yapiliyir, iste onu dolduran kart dolumcu bu bolukten olurdu. Diger boluklere gore daha rahat bence

Kol egiticisi olmamak icin ya silahci olmak icin ya da viziteci olmak icin komutanlarin ile konusucan, yolunu yapcan.

• quote:

Peki hava şartlarına göre eğitimin dışarda değil de içeride bi yerlerde olması söz konusu olabilir mi? Bi de kol eğiticisi olmamak için var mı söyleyebileceğimiz bi bahaneniz? :)

Bol bol krem alin, yoksa yuzunuz yanar , kulaklariniz yara olur saka degil valla , cunku sabahtan aksama kadar disardasiniz

• soğuktan bayılanlar oluyordu.
    hava sıcak olur fakat tugay komutanı konuşur, ne kadar sürerse artık sabit dururduk bayılanlar yine olurdu

kulak, parmaklarınızda açılmalar olur.
    kulakları kapatmak için kar maskesi takma emri gelmesi gerekir.
    eldiven tak emri felan gerekli eller için her zaman olmuyor.

yalnız kremde tam anlamı ile koruma sağlamıyor.
    ellerim yara içinde kalırdı, krem bocalardım banamısın demezdi :)

sorun ellerin açık kalmasında

@beis_133 kapalı alana geçme şansın var.
    bunu bilmiyordum. anahtar kelime burasıymış "KH. VE KH.BL. " :D

kart dolumda duran kısa dönem vardı. küçük bir klübe arkasında elektrikli ısıtıcı
    kaç bin kişi varsa artık işlerini o hallederdi.
    bildiğin atm vazifesi görürdü. bence güzel iş
    kapalı alanda yapacağın her iş güzeldir bana göre
    önünde böyle bir fırsatın var gibi
    usta birliğine geçince görevinin ne olduğunu buradan bizlere yaz mutlaka

• Eyw biraz olsa rahatlattı bu söylediklerin kardeş.. bundan Eminsiniz dimi kh. Olduğu zaman kapalı alanda oluyoruz dimi? Vazife belli olunca yazarım tabi ki :)

• quote:

Eyw biraz olsa rahatlattı bu söylediklerin kardeş.. bundan Eminsiniz dimi kh. Olduğu zaman kapalı alanda oluyoruz dimi? Vazife belli olunca yazarım tabi ki :)

Karargah oldugu kesin de kapali yer konusu sansina kalmis tabi. Uyanik ol biraz, millet daha ne neydi derken sen yerini yap askerlik boyle bise, firsatlari gorup atlican hemen.

• Gittiğimizde görücez bakalm. Iyi bir vazife almaya çalışcaz artık.. sizin oldugunuz yer karargah değil miydi adnan ve heraclitus kardeşim??

• quote:

Gittiğimizde görücez bakalm. Iyi bir vazife almaya çalışcaz artık.. sizin oldugunuz yer karargah değil miydi adnan ve heraclitus kardeşim??

benimki karargah değildi.
    acemi birliği takım içindeydi benim görev alanım. bir terim vardı bunun için aklımda değil.
    bölük karargahı var birde revirci, hamamcı, silahçı felan hep bu karargahta yer alır.
    karargah dediysem bölük içerisinde tabiki.
    2 ayrı yer düşün. birinde eğitime katılacak acemilerle birlikte eğiticiler, takım komutanları var
    diğer yerde bölük karargahında koğuşçu, silahçı, sivil eşya deposundan sorumlu kişi, kollukçu felan var bunlarda bölük astsubayına bağlı. tabur binasında yer alıyor bu komutan ve bağlantıyı sağlıyor.

takımdan, bölük karargahına genelde uzun dönemler geçti bizim orda
    kısalar nedense hep sabit kaldı :)

o andaki duruma göre boş kalan yerlere sizleri gönderecekler.
    dostum her zaman demişimdir en güzel işleri uzun dönemlere veriyorlar :)
    şahsen nöbet mangası, gündüz kollukçusu olmayı hep istemişimdir.
    bunları kağıda yazmamıza rağmen komutan çoğumuzun dediğini yapmadı.

fakat sen bence güzel yerlere geleceksin.
    acemiliği keyif içerisinde atlatda komutan belki sizlere görev konusunda fikirlerinizi sorar

kantin başkanlığına bizim bölükten bir kişi gitmesi gerekiyordu.
    komutan uzun dönemlere soruyor. gitmek istermisin yerinden memnun musun?
    bunu sorun bölük komutanı (üsteğmen) her duyduğum memnunum yerimden dedi
    en son birini seçtiler gönderdiler.

bence kısa dönemlere sorabilirler böyle durumları
    kendine göre düşüncelerini ifade et bakalım neresi çıkarsa artık :)

• Allah razı olsun inş güzel bir şekilde geçer biter bu görevimiz kardeş :) bakarsın yıllar sonra biz de yeni gidecek olanlara bu tavsiyelerde bulunuruz :) yani görevimiz iyi olursa şafak da o kadar güzel atar herhalde :)

• Ben de hava indirme
    Bolugunde idim bizim yatakhaneler karargah ile yakindi baya.
    Bu arada ben giderken bulasik eldiveni bile almistim basta arkadaslar dalga gecmisti ama askerligin sonlarina dogru cavuz olmamiza ragmen bulasik yikadik baya.
    Gerci ben her isi yaptim :) devre boslugu olunca. Cim budadik, agac diktik, boya bike yapacaktik da ben yapmadim :) acemiler gelince vakit daha cabuk geciyor.

Erciyes manzalarali nobetler sizi bekleyecek sonra bi bakmissiniz askerlik bitmis :)

• 2011 başlangıç aylarıydı sanırım erciyes turları düzenleniyordu bizim kışladan
    uzun dönem anlatıyor 1 yada 2 gün sürebiliyormuş.
    kısa dönemlerde katılmış. sonradan vazgeçmişler yorucu oluyor tabi
    ali dağını net olarak kışladan görebilirsiniz.
    artık intikaller bu alanlarda olmakta.
    sağolsunlar, zincidereye kadar araçlarla götürüyorlar
    first class askeri kamyonlar ile bazen minibüsler ile :)
    yorgan, yastık çarşafı felan bildiğin misafiriz.
    küçücük tuvaletler yahu 4. taburdu sanırım.
    400 acemi ve kadro kalk saati 5:30 civarı saati kurardım
    herkesten 15 dakika önce kalkar gider rahatça traşımı olurdum
    millet gelir ben giderdim :D hey gidi günler.

senin için bunlara gerek olmayabilir.
    hele bir acemiliği atlatda gerisi Allah kerim :)
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.