Şimdi Ara

Kış lastiklerine boşa masraf yapıldı ! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
0
Favori
8.982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: predator93

kesinlikle haklısın.

kış lastiği ıslak zeminde hava 7 derece üstünde bile daha kısa fren mesafesi veriyor.

geçen yıl mayıs ayında ıslak zeminde yazlık lastiklerle duramayıp kırmızı ışıkta geçen birine 10-15 kmh hızla çarptım eğer kışlıklarım hala takılı olsaydı eminim çarpmadan duracaktı. insanlar tecrübe etmedikçe bildiğini okuyor.

Belirttiğin şartlarda en uzun fren mesafesine sahip lastikler kış lastikleridir. 1 yaz ve 1 kış lastiğinin değerlerinin de referans alındığı, dört mevsim lastik testleri var. Bu testlerdeki yol tutuş ve fren değerlerini inceleyebilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: urene

Ben de kış lastiği taktırmanın gerekli olduğu düşüncesindeyim ama marmara bölgesi için konuşuyorum kar yağması önemli değil ama
    1-2 gün hariç 7 derecenin altına sıcaklık hiç düşmedi kış lastiklerine çok zararı oldu bence.

Bende marmaradayım şuan 4 derece

• Dostlar herkes kendisine göre yorum yapmış. Kış lastiği olan olmayana laf sokuyor, olmayan olana laf sokuyor. Seviye düşük.

Bu seneye kadar kış lastiği kullanmadım, kar yağdığında otobüsle gidiyordum işe. Bu sene çocuğum oldu, Allah göstermesin ansızın lazım olursa araba?

Geçen sene yerde sulu kar varken düz yolda kaldiramadim arabayı yazlıklarla.

• Kandıradayım ve ilk bu sene kış lastiği taktım.

Geçen yıl takmamanın sıkıntısını çok çektik.

Ne olursa olsun takacağım dedim.

Şuanlık kış yok.Ama kış lastiği 1 günlük olsa da çok önemli olabiliyor.

• - 1.2 derece ısı şuan 2 güne -11 a düşecek, kış lastiği lazım kar olsun olmasın.

Kış lastiklerine boşa masraf yapıldı !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslanoto -- 14 Ocak 2018; 19:08:52 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim araç kiralık olduğu için kasım sonu gibi gidip taktırdım
    bu kış lastiği 3. kez takıldı arabaya yani son demlerini yaşıyor
    her kış 15-20bin km yapmış olsa büyük ihtimal 50bin civarı yol yapmış oluyor

ıslak zeminde fren mesafesini bilemem ama aşınmadan da olabilir hafif çamurlu ve ya yeni yağmış yağmurda baya kayma eğilimi var , hemen bırakıyor araba , aynı yerlerde normal bir 4 mevsim lastik bu kadar bırakmaz herhalde
  • Ben yaz lastikleriyle yaz kiş devam. Karda arabayi limitlerinde kullaninca ne zaman nerde ne miktarda fren yapman gerektigini bilince pek sorun olmuyo Allaha sükür

• Çelik jantlı aracada teneke takınca çok çirkin oluyo hocam. Aynı zamanda balansta yapılıyo diye lastik değişimi daha mantıklı geliyor bana.

• dört mevsim öneririm.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkese iyi akşamlar dilerim.

Bu konuda bence lastikten önce konuşulması gereken bir konu var. Saygı ve Hoşgörü ve önyargı. Yorumların hepsini okudum.Forumdaki seviyeye bakın, amiyane bir tabirle kış lastiği olan olmayana, olmayan olana laf sokuyor.

Neden böyle olduk anlamış değilim..
  • Vanın 2100 rakımlı bir ilçesindeyim buraya da henüz kar yağmadı. Kasım ayında buraya çok kar yağıyormuş diye nokian wrd4 aldım 1700 liraya.

Şahsen kar yağmamasını tercih ederim varsın nokian almış olayım problem değil.

• CLİO SYMBOL kullanıcısına yanıt
    şehir içi için geçerli hocam. şehirlerarası yolda böyle bir zorunluluk yok. zaten benim iddiam benim gibi istanbul çevresi, ege gibi kıyı şeritlerinde boşa para verdirttikleri yönünde. zor bir yoldan geçecek olan zaten lastiğini almalı.
  • gyetiker G kullanıcısına yanıt
    4 mevsim galiba. farklı bir çözüm. ancak yaz lastikleri ıslakta kaykay yapmıyor ki.
  • Isin en ilginc tarafi bir kac hafta once belkide ay once bildde sifir ve kullanilmis lastiklerin testleri vardi.Sonuclar cok ilgincti,tabi bende once inanmak istemedim ancak gercek metreli profesyonelce olculup bicilmis insanlarca yapilmisti.

Sonuclar,ayni lastigin sifiri kullanilmisina gore aquaplaningde bayagi onde 3 ve 5mm kalan lastiklere uygulanmis testler.

Virajda aquaplaningde ise sonuclar nerede ise ayni.

Islak pistte frenajda kullanilmis lastikler daha iyi.Cok sasirdim.

Direksiyon tepkileri kullanilmis lastikte daha iyi.

Kullanim kuru zeminde daha iyi lullanilmis lastikte ,daha yuksek ortalama hiz var.

Islakta sonuclar az farkla asinmis lastik lehine.

Bu boyle gidiyor.Ezver bozan bir test.

Bu arada ,yaz lastigi kar olmadigi muddetce islakta ve kuruda isi farki gozetmeksizin daha iyi.

• predator93 kullanıcısına yanıt
    bence kışlıkların olsaydı 30 ile vururdun.
  • senged kullanıcısına yanıt
    Hangi lastiğin nereden çıktığını işaretlerseniz her seferinde balansa gerek kalmaz. Çelik jantlara teneke takınca çirkin duruyor evet, ama her lastik değişiminde mutlaka jantın kenarına bi imza atıyorlar. Lastikciye ne yapması gerektiğini anlatana kadar ve sinir olana kadar 3 ay çirkin binmek daha mantıklı geliyor bana.

Gerçi benim ikisi de çelik.

• imzamdaki aracımı Ankara'dan aldığım ocak 2016 da ne kadar denk getirmeye çalışsamda karlı bir güne denk geldi. aracı yazlıklarla kocaeli'ye getirdim. çok büyük risk almıştım. kar küreme aracının arkasında tek şeritte konvoy halinde 100km gittim. 50km hız ile. bir kaç kere durduk. Allah'tan kar modu var aracımda(EAT6). A6 pati çekerken benim araç rampada hafif bir hızla 3. vitese alıp devam etti. aracımın konusunda da fotoğraflarım var.

tabi ki bu yaptığım yanlıştı. en azından zincir almalıydım.
  • Bir süredir Goodyear Vector Gen2' yi araştırıyorum. İstanbul' da yaşayan, kışın uzun yola gidenler için çok iyi bir 4 mevsim lastik gibi gözüküyor. Kışın değişen şartlarına uyumu çok iyi ve yuvarlanma direnci kışlık lastiğe göre düşük.

• quote:

Orijinalden alıntı: C.McRae

quote:

Orijinalden alıntı: predator93

kesinlikle haklısın.

kış lastiği ıslak zeminde hava 7 derece üstünde bile daha kısa fren mesafesi veriyor.

geçen yıl mayıs ayında ıslak zeminde yazlık lastiklerle duramayıp kırmızı ışıkta geçen birine 10-15 kmh hızla çarptım eğer kışlıklarım hala takılı olsaydı eminim çarpmadan duracaktı. insanlar tecrübe etmedikçe bildiğini okuyor.

Belirttiğin şartlarda en uzun fren mesafesine sahip lastikler kış lastikleridir. 1 yaz ve 1 kış lastiğinin değerlerinin de referans alındığı, dört mevsim lastik testleri var. Bu testlerdeki yol tutuş ve fren değerlerini inceleyebilirsin.

haklısın ama üzerinde gittiğimiz asfalt camdan farksız en iyi yaz lastiği olsa bile hafif yağmurda cam gibi oluyor fren mesafesi uzuyor bunda yaz lastiklerinin düşük yuvarlanma direncine sahip olmasıda etkili. ama kılcal kanallı kış lastiklerinin tutunma kapasitesi çok yüksek ve asfalt cam gibi olsabile frenleme yazlık lastiklere göre daha etkili oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi predator93 -- 14 Ocak 2018; 22:12:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: elcas

bence kışlıkların olsaydı 30 ile vururdun.

duayen okan altan abimiz test etti. kış lastiği ıslak zeminde 6-7 metre daha erken durduğunu gördük. hemde kaliteli zımpara gibi asfaltta. asfalt daha kötü olsaydı fark daha da çok artardı. denenmiş gerçek test sonucu.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.