Şimdi Ara

Kış lastiklerine boşa masraf yapıldı !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
0
Favori
6.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 3 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 101
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 10
  • Ortalama Mesaj Aralığı 7 saat 58 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 6
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 4
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • elcas (10 mesaj) ozbayram (5 mesaj) Malvolorne (4 mesaj) predator93 (4 mesaj) C.CEMİL (4 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (73 mesaj) Mobil (56 mesaj) Tablet (7 mesaj) Mini (15 mesaj) Uygulama (1 mesaj)
  • @
23 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Kış lastiklerine boşa masraf yapıldı !
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1143 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: senged

Yazlık lastiği yaz kış 2 sene kullanacağıma, yazın yazlık kışın kışlık lastik kullanıp her ikisinide 4 sene kullanıyorum. Sadece yılda 2 kere lastik değişimi 50+50=100 tl zararım var. Onada zarar denirse tabi.

250 300 liraya 1 takım da teneke jant alırsanız 2 3 sene sonra sıfır masraf ile değişim yaparsınız. Lastikçi adı altındaki odunlarla da ucrasmazsiniz.

Hankook bayisinde değişim yaptım, benim çöp poşetine koyduğum kisliklari alıp aynı çöp poşetine yazlıkları koymuşlar. Kocaman bayide lastik poşeti yok, sökülen lastiğin nereden çıktığını ısrarla söylememe rağmen alelade koyulmuş bagaja.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

15 derecelik bir havada ve ıslak zeminde kış lastiğini kullanmak da verdiğiniz örnekle aynı değil mi?
    cancan_burak kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Konu Sahibine Özel

ama o 50k yı 6 senede yapıyorsa nasıl bir hesap olmalı ? lastik ömrü?
    |
    |
    Shafter kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Konu Sahibine Özel

zorunlu değil ki ceza olsun.
    |
    |
    CLİO SYMBOL kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    anadolu yakasına sulu kar yağdı

|
    |
    Yalnız arkadaşlara katıldığım noktalar var. Tuzla bölgesinde hava neredeyse bu yıl hiç 7 derecenin altına düşmedi. 17,18 derecelere çıktığı zamanlar oldu. Bu güvenlikten ziyade güvenlik açığına sebep oluyor. Arkadaş eşi kullanıyor aracı diye taktırdı inanın çok pişman olduk. Çünkü kış lastiği kullanmak için ideal hava olmadı hiç.

En büyük avantajı kafa rahat olası bir kar bastırması durumunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bozak07 -- 14 Ocak 2018; 13:23:22 >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    611 Mesaj

Ben de kış lastiği taktırmanın gerekli olduğu düşüncesindeyim ama marmara bölgesi için konuşuyorum kar yağması önemli değil ama
    1-2 gün hariç 7 derecenin altına sıcaklık hiç düşmedi kış lastiklerine çok zararı oldu bence.
    |
    |
    ozbayram kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

ıstanbulda kış lastiği sezonluktur ikinci yıl aynı lastiği kullanırsanız boşuna masraf ve vakit kaybetersiniz çünkü kullanılan hamurunun sertliği ve mekanik davranışını değiştirmeye başladığı sıcaklıkların (6-7 celsius,glassy state temprature) +5 celsius üstü istanbulda kış mevsiminde günlük periyotlarda görülür ve sıcaklık bu derecelerin üstüne çıkmaya başladığında, materyalin mekanik yapısı geri dönüştürülemez şekilde değişir hatta bu sıcaklıklarda(7-10+ c) kış lastiği yaz lastiğinden çok daha kötü performans sergiler.

o yüzden kış lastiği aldıysanız ve konyanın batısındaysanız mis gibi reklam ve toplum psikolojisinin kurbanısınız ama kars vb. gibi yerlerde bu lastikler gerçekten iş yapar.

stiffness bilmeyen, modulus bilmeyen youtubedan yorum yapan kamiller yerine mühendisler tarafından hazırlanmış bilimsel makale okumak isterseniz buyrun linki paylaşıyorum, ingilizceyle ilgili sorununuz olursa yazın cevaplayayım, teknik verilerle ilgili sıkıntınız varsa sorun açıklayayım ama gözünü seveyim şu ekşi sözlükte konu ile fikri olmadan zikri olan kamillere inanmayın.

kaynak

https://ec.europa.eu/transport/road_safety/sites/roadsafety/files/pdf/tyre10062014/discussion_document.pdf
    -erdemli adamın yolu,bencillerin insafsızlıkları ve kötü insanların zulmüyle sarmalanmıştır ancak merhamet ve iyi niyet adına karanlıklar vadinde zayıf olana rehberlik eden kişi kutsanmıştır çünkü kardeşinin gerçek hamisi ve kayıp çocukların kurtarıcısıdır o ,kardeşlerimi zehirlemeye ve yok etmeye çalışanlardan intikamımı mutlaka alacak ve onları büyük bir öfke ve güçle vuracağım ,senden intikam almaya geldiğimde adımın tanrı olduğunu anlayacaksın.

• Yarbay
    5944 Mesaj

ultra zeki arkadasim sen kis lastiginin sadece kar da ise yaradigini dusunenlerdensin ve cok yanlissin bu konuda.
    yazlik michelin,kislik goodyear in en ust modellerini kullaniyorum.
    Yazlik lastik ile yagmurlu havada bile viraj vb donerken,ozellikle FRENLEME MESAFESINDe kisliga gore ciddi fark var.

Hatta gecen gun yagmur yagiyordu aasiri sekilde,e5 en sol seritte 120 ile giderken onumde ki arabanin onunde araba yokken zonk diye frene asildi.Adim gibi eminim yazlik lastik takili olsaydi kayarak girmistim adama arkadan o hizla.

Kislik lastik adi ustunde kislik..
    Ulkemiz 6 ay kis 6 ay yaz..

Bu yuzden canini,malini,ailesini seven herkes bu sartlara uygun lastik kullanmalidir.Aksini iddia eden ya fakirdir 50 lira lastik degisimini bile cok gorur canindan malindan.Ya da kislik lastigin sadece kar yagarken ise yaradigini dusunup" yaw 3 gun kar icin lastik mi degistirilir yauw " modunda birisidir.

Bu sene extreme bir durum soz konusu.Elin rusyasi bile 40 yilin en sicak kisini yasiyor.Bizde hava 7 derecenin altina dusmedi bile nerdeyse.Ancak bu demek degildir ki kislik lastik gereksiz birsey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shafter -- 14 Ocak 2018; 14:39:17 >
    |
    |
    Malvolorne kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    When I was your age, i rocket jumped all the way to school, both ways....

• Binbaşı
    1216 Mesaj
    bizim millete para verdiği bir şeyi kötületemezsin. o aldı ya para verdi ya en iyisi odur onun için. 1-2 bölge hariç türkiyede kış lastiği para tuzağı.

|
    |

Orijinalden alıntı: Malvolorne

alıntı.

ıstanbulda kış lastiği sezonluktur ikinci yıl aynı lastiği kullanırsanız boşuna masraf ve vakit kaybetersiniz çünkü kullanılan hamurunun sertliği ve mekanik davranışını değiştirmeye başladığı sıcaklıkların (6-7 celsius,glassy state temprature) +5 celsius üstü istanbulda kış mevsiminde günlük periyotlarda görülür ve sıcaklık bu derecelerin üstüne çıkmaya başladığında, materyalin mekanik yapısı geri dönüştürülemez şekilde değişir hatta bu sıcaklıklarda(7-10+ c) kış lastiği yaz lastiğinden çok daha kötü performans sergiler.

o yüzden kış lastiği aldıysanız ve konyanın batısındaysanız mis gibi reklam ve toplum psikolojisinin kurbanısınız ama kars vb. gibi yerlerde bu lastikler gerçekten iş yapar.

stiffness bilmeyen, modulus bilmeyen youtubedan yorum yapan kamiller yerine mühendisler tarafından hazırlanmış bilimsel makale okumak isterseniz buyrun linki paylaşıyorum, ingilizceyle ilgili sorununuz olursa yazın cevaplayayım, teknik verilerle ilgili sıkıntınız varsa sorun açıklayayım ama gözünü seveyim şu ekşi sözlükte konu ile fikri olmadan zikri olan kamillere inanmayın.

kaynak

https://ec.europa.eu/transport/road_safety/sites/roadsafety/files/pdf/tyre10062014/discussion_document.pdf

Bu da moda oldu. Herkes kamil. Herkes akılsız.

İlistirdigin makale 2014 yılına ait ve kendi elde ettikleri 1 tane veri yok. Sağdan soldan üreticilerin kendi yaptıkları testleri red göstererek bir çıkarım yapmaya çalışmışlar. Testlerin bazıları 1996 -2002 arası yapılmış..

Makalenin amacı bir tez ortaya koymak değil daha çok bir durum değerlendirmesi gibi olmuş. 2 tane İngilizce tabir kullanınca kendini daha ciddiye alinilmasi gerek gören uber-kamil sen oluyorsun galiba.cunku kaynak gösterdiğin sağdan soldan toplanan sonuçlara göre kışlık lastik 4 yıl dan sonra verimini kaybetmeye başlıyor diyor. Halbuki ben senin yazını okuyup garajdaki lastiklerimi yakmaya gidiyordum.. çünkü bu yıl 4. Kış olacak..

Benim gibi kışlık ayrı yazlık ayrı lastik kullanan. Emniyet kemeri takan, taktıran. Kışın olur da arabamla bir cana mala kasterderim diye dertlenen insanlar yerine..

10 sene aynı lastiği kullanan

Kışlık lastik amatörlere göredir. harbi şoför her lastikle her yerden çıkar diye yola çıkan

Otoyolda 100km hızla giderken lastik desenini ne kadarının zemine temas ettiğinden bihaber

Yük ve hız endeksini geçtim lastik üretim tarihini bile bilmeyen

Trafikte her türlü dikkatsizliği yapan

Başta kendisinin sonra başkalarının hayatını hiçe sayan..

Kamil ve Kamileler ile ugrassaniza?

DH 2005 Üyesi

• Yarbay
    4982 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: elcas

zorunlu değil ki ceza olsun.

Valilik hava durumuna göre ( kar , don , buzlanma v.s ) genelge yayınladığı zaman kullanmak zorunu oluyor.

Ben de Kocaeli’de yaşıyorum. Nokian weatherproof taktırdım, sökme-takma parası, balans parası, otel parası,15dereceye çıktı nolacak, yağmur yağdı nolacak derdi yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

kış lastiği ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi sunar.bu çok önemli.
    |
    |
    cpc5 yaz lastiği +5 derece üzerinde herhangi bir kış lastiğinin içinden geçer ıslak zeminde durma konusunda.

Buz değil,yağmurlu hava diyorum ,dikkat.
    |
    |
    -erdemli adamın yolu,bencillerin insafsızlıkları ve kötü insanların zulmüyle sarmalanmıştır ancak merhamet ve iyi niyet adına karanlıklar vadinde zayıf olana rehberlik eden kişi kutsanmıştır çünkü kardeşinin gerçek hamisi ve kayıp çocukların kurtarıcısıdır o ,kardeşlerimi zehirlemeye ve yok etmeye çalışanlardan intikamımı mutlaka alacak ve onları büyük bir öfke ve güçle vuracağım ,senden intikam almaya geldiğimde adımın tanrı olduğunu anlayacaksın.
  • Binbaşı
    1235 Mesaj
    Edirne hariç Marmara bölgesi, ege ve Akdeniz bölgesinde oturanların kış lastiği taktırmasına gerek yok. Örneğin ben Bursa'da otururken karlı günlerde aracı çıkarmaz toplu taşıma kullanırdım. Bir kışta 5 günü geçmezdi bu durum.
    Şuan bir iç Anadolu şehrindeyim. Burada kış lastiği hakkını veriyor tabi. Gerçi bu sene burada da kış olmadı fazla.
    |
    |

kesinlikle haklısın.

kış lastiği ıslak zeminde hava 7 derece üstünde bile daha kısa fren mesafesi veriyor.

geçen yıl mayıs ayında ıslak zeminde yazlık lastiklerle duramayıp kırmızı ışıkta geçen birine 10-15 kmh hızla çarptım eğer kışlıklarım hala takılı olsaydı eminim çarpmadan duracaktı. insanlar tecrübe etmedikçe bildiğini okuyor.
    |
    |
    Shafter kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Ön yolcu airbag kapatatayım kaza yaparsam açılmasın mantığı ile aynı şey değil mi bu bana mı öyle geliyor

Sanki kış lastiği bir sezonluk bu sezon kış olmadı 1 yıl sonra olur sök -tak parası gidiyor sadece yaz lastiğin de daha az yıpranıyor bu sayede

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 14 Ocak 2018; 16:12:26 >
    |
    |
    2019 Toyota Corolla 1.6
  • Yarbay
    3457 Mesaj

Efsane.... 👌

|
    |
    cancan_burak kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Yüreğin, kadını erkeği yoktur. Bi mert olanı vardır, bir de namert olanı"...
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Ekonomi
Europatrans evden eve nakliyat '' 444 69 95''
Canlı Tv izle
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.