Şimdi Ara

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
4.916
Cevap
77
Favori
666.741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya)

(En Son Oy Tarihi: 11.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: vasago

Beyler peki çivili lastik konusunda ne düşünüyorsunuz? Kış lastiğinden daha pahalıyamı gelir aynı fiyatamı patlar? çiviler ne kadar gürültü yapar?

Alıntıları Göster
    geçen hafta 4 adet michelin alpin a3 taktırdım. tanesi 100 ytl ve 12 ay taksit

oldukça memnunum. 90 km hız ile asfalttaki su birikintilerinde en ufak bir kızaklama yapmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vasago

Beyler peki çivili lastik konusunda ne düşünüyorsunuz? Kış lastiğinden daha pahalıyamı gelir aynı fiyatamı patlar? çiviler ne kadar gürültü yapar?

Alıntıları Göster
    Avrupada artık kullanılmadığını,çok ses yaptığını,yola da zarar verdiğini duydum.Fiyat çok fark etmez.

quote:

Orjinalden alıntı: vasago

• quote:

Orijinalden alıntı: francoli

Avrupada artık kullanılmadığını,çok ses yaptığını,yola da zarar verdiğini duydum.Fiyat çok fark etmez.

quote:

Orjinalden alıntı: vasago

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar geçen yıl aldığım kış lastiklerimi dün yeniden taktırdım.

Lastikçi önce sağ tarafı havaya kaldırıp lastikleri söktü. Biliyorsunuz kış lastiklerinin zorunlu takılış yönü var (altındaki karı kenarlara tahliye etmesi için). Bizim elemanın arka lastiği ters taktığını fark ettim. "Bu ters oldu galiba" dedim. Baktı "haklısın" abi dedi. Dikkat etmesem bizim kış lastikleri tam ters etki yapıp, karı altına toplayacaktı.

Aman değiştirirken dikkat edin. Canımızı ve malımızı çoğu kez çıraklara emanet ettiğimizi unutmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: mllm

Arkadaşlar geçen yıl aldığım kış lastiklerimi dün yeniden taktırdım.

Lastikçi önce sağ tarafı havaya kaldırıp lastikleri söktü. Biliyorsunuz kış lastiklerinin zorunlu takılış yönü var (altındaki karı kenarlara tahliye etmesi için). Bizim elemanın arka lastiği ters taktığını fark ettim. "Bu ters oldu galiba" dedim. Baktı "haklısın" abi dedi. Dikkat etmesem bizim kış lastikleri tam ters etki yapıp, karı altına toplayacaktı.

Aman değiştirirken dikkat edin. Canımızı ve malımızı çoğu kez çıraklara emanet ettiğimizi unutmayın.

Alıntıları Göster
    bu gün yeni lastiklerimi deneme fırsatını buldum.

ortalama 6-8 cm. kalınlığında kar tabakası,ilk ben geçtim üzerinden(sıkışmamamış gevşek kar),hava sıcaklığı ortalama -2 -5 derece aralığında 10 dereceye kadar eğimi olan yolda,asfaltta ve toprak yolda olmak üzere muhtelif zeminlerde ilk hareket,frenleme ve 50-60 km.hızda stabilite denemeleri yaptım araç 4 kişi ile yüklü.bu denemeler gayet memnuniyet verici ,kesinlikle araç istediğiniz hareketi zorlanmadan yapıyor harekete geçmemezlik yapmıyor 1. ve geri viteslerde yaptığım denemelerde 50 60 km. hız ile giderken tipi nedeniyle geçtiğim daha kalın kar kütleleri (6-8 cm .lik kalınlık kimi yerlerde 8-12 cm.olmuş)aracın stabilitesini bozmadı güvenle devam ettim.

daha sonra ise aynı iklim koşullarında fakat akan trafik nedeniyle sıkışmış kar üzerinde(bu yüzde 60 buz zemin olarak değerlendirilebilir) yaklaşık yüzde 8-10 eğimli bir asfalt yol üzerinde yola devam ettim 50-60 km.ye kadar hızlandım durdum yeniden hızlandım durdum hızlanıp abs devreye girecek şekilde tekrar durdum yine aynı şekilde stabiliteyi muhafaza etti sadece hızı artırınca yolun durumuna göre(tipi nedeniyle kimi yer karlanmış kimi yer sıkışmış kar) patiye düştüğünüzü hissediyorsunuz ancak buda stabiliteyi bozacak derecede değil fakat kesinlikle temkinli hareket etmekte fayda var.bu yolu aynı şekilde iniştede denedim birkaçkez sert frenle durdum abs devreye giriyor ve araç düz doğrultusunda duruyor.

sonuç:eğer kış lastiği kullanıyorsanız bu size diğer tür lastiklere göre daha fazla hareket ve fren güvenliği sağlıyor fakat buna güvenip kesinlikle dengesiz hareket yapmamak gerekiyor. her daim temkinli sürüş ile yolda kalmanız için kolay kolay bir sebep yok.

en yakın sürede tam buzlu asfalt bir zeminde de denemeler yapmayı düşünüyorum benim asıl merak ettiğim konu bu.

araç:mj punto,185.60.14 snoways plus

• quote:

Orijinalden alıntı: torossediri

ortalama 6-8 cm. kalınlığında kar tabakası,ilk ben geçtim üzerinden(sıkışmamamış gevşek kar),hava sıcaklığı ortalama -2 -5 derece aralığında 10 dereceye kadar eğimi olan yolda,asfaltta ve toprak yolda olmak üzere muhtelif zeminlerde ilk hareket,frenleme ve 50-60 km.hızda stabilite denemeleri yaptım araç 4 kişi ile yüklü.bu denemeler gayet memnuniyet verici ,kesinlikle araç istediğiniz hareketi zorlanmadan yapıyor harekete geçmemezlik yapmıyor 1. ve geri viteslerde yaptığım denemelerde 50 60 km. hız ile giderken tipi nedeniyle geçtiğim daha kalın kar kütleleri (6-8 cm .lik kalınlık kimi yerlerde 8-12 cm.olmuş)aracın stabilitesini bozmadı güvenle devam ettim.

daha sonra ise aynı iklim koşullarında fakat akan trafik nedeniyle sıkışmış kar üzerinde(bu yüzde 60 buz zemin olarak değerlendirilebilir) yaklaşık yüzde 8-10 eğimli bir asfalt yol üzerinde yola devam ettim 50-60 km.ye kadar hızlandım durdum yeniden hızlandım durdum hızlanıp abs devreye girecek şekilde tekrar durdum yine aynı şekilde stabiliteyi muhafaza etti sadece hızı artırınca yolun durumuna göre(tipi nedeniyle kimi yer karlanmış kimi yer sıkışmış kar) patiye düştüğünüzü hissediyorsunuz ancak buda stabiliteyi bozacak derecede değil fakat kesinlikle temkinli hareket etmekte fayda var.bu yolu aynı şekilde iniştede denedim birkaçkez sert frenle durdum abs devreye giriyor ve araç düz doğrultusunda duruyor.

sonuç:eğer kış lastiği kullanıyorsanız bu size diğer tür lastiklere göre daha fazla hareket ve fren güvenliği sağlıyor fakat buna güvenip kesinlikle dengesiz hareket yapmamak gerekiyor. her daim temkinli sürüş ile yolda kalmanız için kolay kolay bir sebep yok.

en yakın sürede tam buzlu asfalt bir zeminde de denemeler yapmayı düşünüyorum benim asıl merak ettiğim konu bu.

Alıntıları Göster
    geçen yıl alfa romeo için 4 adet pirelli sottozerro kış lastğı alıp kullanmıştım genel olarak memnundum gerçi bu taraflarda çok fazla kış şartları yok ama karlı yollarda gittim ve sorun yaşamadım.

havalar az daha soğusun takacağım

ayrıca punto için 4 adet pirelli snowcontrol aldım onlar daha kullanılmadiği için tecrübem yok adedi 100 ytl. bu arada bu lastikleri kullananlar var ise tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

michelin i üretildiği fransa nedeniyle hiç düşünmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: torossediri

Alıntıları Göster
    vallahi dun hafif kar baslayinca babamin da israriyla biraz acele olarak kar lastiklerimi aldim, megane2 hb icin, 205 55 r16 ebadinda michelin pilot alpine aldim, daha cok fazla test edemedim ama babamin kas lastigi olmayan arabasinin garajdan 10 dakikada cikip benimkinin tek seferde sanki hic kar yokmus gibi ciktigini gorunce kar lastiginin onemini tekrar anladim, annemin arabasina da -ayni acele yuzunden biraz da- michelin alpine a3 aldik; arac clio3, ebat 185 60 r15. sonucta gayet memnunum, aslinda bir ara aklimda soru isareti vardi, bridgestone mu alsaydim yoksa bu mu diye ama su anda memnunum. belki kar yagmadan once daha fazla zamanim olsaydi baska bir marka alirdim, bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: coutoup

vallahi dun hafif kar baslayinca babamin da israriyla biraz acele olarak kar lastiklerimi aldim, megane2 hb icin, 205 55 r16 ebadinda michelin pilot alpine aldim, daha cok fazla test edemedim ama babamin kas lastigi olmayan arabasinin garajdan 10 dakikada cikip benimkinin tek seferde sanki hic kar yokmus gibi ciktigini gorunce kar lastiginin onemini tekrar anladim, annemin arabasina da -ayni acele yuzunden biraz da- michelin alpine a3 aldik; arac clio3, ebat 185 60 r15. sonucta gayet memnunum, aslinda bir ara aklimda soru isareti vardi, bridgestone mu alsaydim yoksa bu mu diye ama su anda memnunum. belki kar yagmadan once daha fazla zamanim olsaydi baska bir marka alirdim, bilmiyorum.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar selam fiat doblo aracımın lastik ebadı 175/75/14 aramalarda bu tip bir karlastigi bulamadım kullanan arkadaşlar var ise hangi tip bir kar lastigi alacagıma dair bilgi verirler ise sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: escobarcobra

arkadaşlar selam fiat doblo aracımın lastik ebadı 175/75/14 aramalarda bu tip bir karlastigi bulamadım kullanan arkadaşlar var ise hangi tip bir kar lastigi alacagıma dair bilgi verirler ise sevinirim

Alıntıları Göster
    Önce şunu belirteyim kış lastiğimi alırken Fransa ile sorun çıkmamıştı,şimdi olsa almazdım. 407 HDI aracıma Michelin Pilot Alpin 205/60/R16 92H M+S kış lastiği aldım. Piyasadaki pahalı ama kalite ve işe yararlığından şüphe edilmeyecek ürünlerden biri. Kış lastiklerinin tümünün fiyatına ve markasına bakılmaksızın çok ağır kış şartları olmadığı sürece görevini yaptığını kabul edelim. Zor şartlarda ve en çok fark eden yönleri ise özelliklerini kaybetmeden uzun ömürlü olmalarıdır. İşte burada hamur karışımı ve karkas yapısı öne çıkıyor. Michelin nide bu sebeple tercih etmiştim. 4 tanesi 1000ytl. Karta 6 taksit. Bursa'da yaşıyorum.Kış şartlarında ve karda çok iyi görev yapıyor.Kuru yolda ise yaz aylarında yaz lastiği gibi iş yapıyor.İnanın Michelin Pilot Primacy yaz lastiğinden daha sessiz.Ama tabii pahalı..........

• quote:

Orijinalden alıntı: mimarsinan16

Önce şunu belirteyim kış lastiğimi alırken Fransa ile sorun çıkmamıştı,şimdi olsa almazdım. 407 HDI aracıma Michelin Pilot Alpin 205/60/R16 92H M+S kış lastiği aldım. Piyasadaki pahalı ama kalite ve işe yararlığından şüphe edilmeyecek ürünlerden biri. Kış lastiklerinin tümünün fiyatına ve markasına bakılmaksızın çok ağır kış şartları olmadığı sürece görevini yaptığını kabul edelim. Zor şartlarda ve en çok fark eden yönleri ise özelliklerini kaybetmeden uzun ömürlü olmalarıdır. İşte burada hamur karışımı ve karkas yapısı öne çıkıyor. Michelin nide bu sebeple tercih etmiştim. 4 tanesi 1000ytl. Karta 6 taksit. Bursa'da yaşıyorum.Kış şartlarında ve karda çok iyi görev yapıyor.Kuru yolda ise yaz aylarında yaz lastiği gibi iş yapıyor.İnanın Michelin Pilot Primacy yaz lastiğinden daha sessiz.Ama tabii pahalı..........

Alıntıları Göster
    açıkcası kar lastiğine vereceğim para tekine en fazla 100 ytl bilemedin 120 ytl olur fazla vermeyi pek düşünmyorum
    kalitede aramıyorum çünkü kışın km lerce yolda yapmıycam. şimdilik öne iki tane yeter diyorum.
    lastik ebadım galiba 205/55 R 16
    ucuz marka verebilen varsa şimdiden teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkes

açıkcası kar lastiğine vereceğim para tekine en fazla 100 ytl bilemedin 120 ytl olur fazla vermeyi pek düşünmyorum
    kalitede aramıyorum çünkü kışın km lerce yolda yapmıycam. şimdilik öne iki tane yeter diyorum.

Alıntıları Göster
    Serkes bu topiğin ilk mesajında alıntı yaparak verdiğin bilgileri okudun mu?

Önlere 2 lastik gerçekten yeterli mi? Yeterliyse bende 2 tekerlek alabilirim sadece!

SORU:KIS LASTIGININ SADECE ÇEKISIN OLDUGU TEKERLEKLERE
    TAKILMASI YETERLI MIDIR ?
    HAYIR !
    Kis lastikleri dört tekerlege de takilmalidir , çünkü aracin en kisa mesafede
    durmasi gitmesinden daha önemlidir. Iyi bir fren performansi ve kararlilik
    için 4 tekerlekte de Kis Lastigi sarttir.

quote:

Orjinalden alıntı: serkes

• quote:

Alıntıları Göster
    evet haklısın fazla km yapmıyorsan pahalı lastik alma.Çünkü lastiklerin özelliklerinin kaybolmaya başladığı 4 yıl sonunda bile aşınarak bitmeyecekse çok para vermeye gerek yok.Ben yılda 25-30 km yapıyorum bu nedenle uzun ömürlü olması gerekiyor.Zaten böyle düşününce ekonomik olarakta zarar gördüğümü düşünmüyorum.yazlık ve kışlık birer lastik takımla 120.000 km yi buluyorum. Birde şu var kesinlikle takacaksan 4 adet tak. frenlemelerde spin atarsın emniyet açısından kesinlikle önermem.
    quote:

• quote:

evet haklısın fazla km yapmıyorsan pahalı lastik alma.Çünkü lastiklerin özelliklerinin kaybolmaya başladığı 4 yıl sonunda bile aşınarak bitmeyecekse çok para vermeye gerek yok.Ben yılda 25-30 km yapıyorum bu nedenle uzun ömürlü olması gerekiyor.Zaten böyle düşününce ekonomik olarakta zarar gördüğümü düşünmüyorum.yazlık ve kışlık birer lastik takımla 120.000 km yi buluyorum. Birde şu var kesinlikle takacaksan 4 adet tak. frenlemelerde spin atarsın emniyet açısından kesinlikle önermem.
    quote:

Alıntıları Göster
    ucuz marka piyasada Güney Kore ürünleri epey var.Kore malı Kış lastiklerini kullanmadım ama 0 km olarak aldığım bir aracımda 195/65/15 R15 Toora yaz lastiği vardı hiç beğenmedim ve Michelin pilot la değiştirdim.

• quote:

ucuz marka piyasada Güney Kore ürünleri epey var.Kore malı Kış lastiklerini kullanmadım ama 0 km olarak aldığım bir aracımda 195/65/15 R15 Toora yaz lastiği vardı hiç beğenmedim ve Michelin pilot la değiştirdim.

Alıntıları Göster
    Pazar günü geçen yıl aldığım kış lastiklerini taktırmaya gittim. O kadar kalabalık ki, inanılmaz. İlk gittiğim yer takmadı zaten. Sadece kendilerinden yeni lastik alanlara takıyorlarmış. Çok kalabalık olduğu için ister istemez hak verdim.
    İkinci gittiğim yer daha büyük. 7-8 kişi aynı anda çalışıyorlar. Nispeten işlemler hızlı yürüyor ama, tam 30. sıradayım. Kabus gibi. Kağıda plakasını yazdıran bir kaç saat sonra gelmek üzere gidiyor. Ben beklemeye karar verdim. İyiki beklemişim. Plakayı yazdırıp giden çoğu kişi gelmedi ve 2 saatte hallettim.
    Bu arada, 25 YTL olan fiyatı 40 YTL'ye çıkarmışlar. Müşteri çok ya. Geçirin bakalım.

• quote:

Orijinalden alıntı: tonk

Pazar günü geçen yıl aldığım kış lastiklerini taktırmaya gittim. O kadar kalabalık ki, inanılmaz. İlk gittiğim yer takmadı zaten. Sadece kendilerinden yeni lastik alanlara takıyorlarmış. Çok kalabalık olduğu için ister istemez hak verdim.
    İkinci gittiğim yer daha büyük. 7-8 kişi aynı anda çalışıyorlar. Nispeten işlemler hızlı yürüyor ama, tam 30. sıradayım. Kabus gibi. Kağıda plakasını yazdıran bir kaç saat sonra gelmek üzere gidiyor. Ben beklemeye karar verdim. İyiki beklemişim. Plakayı yazdırıp giden çoğu kişi gelmedi ve 2 saatte hallettim.
    Bu arada, 25 YTL olan fiyatı 40 YTL'ye çıkarmışlar. Müşteri çok ya. Geçirin bakalım.

Alıntıları Göster
    KIŞ LASTİĞİ KAR ZİNCİRİ
    KARŞILAŞTIRMASI
    “KIŞ LASTİĞİ RİSK YÖNETİMİ İKEN KAR ZİNCİRİ KRİZ YÖNETİMİDİR”

www.frenteknik.com
    www.kislastigi.com

1) KIŞIN MUTLAKA KIŞ LASTİĞİ KULLANILMALI ,
    GEREKTİĞİNDE VE TALEP EDİLDİĞİNDE KAR ZİNCİRİ TAKILMALI:
    Kışın kar yağmasa , yolda buz olmasa , araç 4x4 ve hatta ABS / ASR / ESP’li bile olsa ,
    7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır.
    Bunun nedeni sadece kış lastiklerinin özel profillerinin olması değildir.
    Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması
    azalmaktadır. Kış lastiklerinin ise üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve
    7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt , kar ve buzda tutunmayı
    artırmaktadır.
    Kış lastiğinin yetersiz kaldığı karlı veya buzlu yollarda riske girmeden , trafik
    yetkililerinin talebi durumunda , araç üreticisinin tanımladığı tekerleklere ( yaz lastiği
    kullanılıyorsa tercihen dört tekerleğe de) kar zinciri takılmalıdır.
    Yaz lastiği ile kar veya buz üzerinde araç kullanmak isteyen (özellikle 4x4) araç
    sahiplerine (kış lastiği veya zincir takmak dışında) tavsiyemiz bundan vazgeçmeleri ,
    kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamalarıdır.

2) KIŞ LASTİĞİ RİSK YÖNETİMİ İKEN , KAR ZİNCİRİ KRİZ YÖNETİMİ DİR.
    “Risk” meydana gelebilecek zararlı bir olayın sonuçları ve oluşma olasılığının
    bileşkesidir. “Risk Yönetimi” ise en geniş anlamı ile riskin denetimi ve yönetimi anlamına
    gelir. “Kriz” , ivedi tepki gösterilmesini gerektiren; risk yönetimi, kriz öngörme ve önleme
    mekanizmalarının yetersiz kaldığı gerilim yaratan bir durumdur. “Kriz yönetimi” de
    önlenemeyen krizin denetim altına alınabilmesi için yönetimidir.
    Kışın sıcaklığın 7 °C’ın altında geçtiği yerlerde dolaşan araçlara ve özellikle
    ( Cankurtaran , İtfaiye, Belediye,Jandarma, Polis , Okul servisi, Taksi gibi ) görev
    araçlarına kar yağmadan , yollar buz tutmadan , henüz kışın başında iken kış lastiği
    takılması ve araçta “kış donanımı” ( Kar zinciri, takoz, don önleyici sıvı vs) nın
    bulundurulması “risk yönetimi” iken , kar yağdıktan veya yollar buz tuttuktan sonra ,
    en son çare olan “kar zinciri” nin takılması ise “kriz yönetimi” dir.
    İ
    stanbul’un “Kriz Yönetim Merkezi” durumundaki “Afet Koordinasyon Merkezi”
    AKOM’un kar yağdıktan sonra yaz lastiği olan araçlara kar zinciri takılmasını istemesi
    “kriz yönetimi” gereği doğrudur.
    İ
    stanbul Valiliği’nin 7 Şubat 2005 tarihli “Zincirli veya kar lastiği olmayan araçların trafikte
    seyirlerine izin verilmeyeceği” şeklindeki kararı, risk yönetimine inanan ve kış lastiği
    kullanan bilinçli sürücüleri destekleyen yerinde bir karardır.
    İ
    stanbul’daki görev araçlarının ve özellikle köprüleri kullanacak tüm araçların bir kriz
    durumu oluşmadan “risk yönetimi” gereği kış lastiği takmalarının desteklenmesi alınacak
    tedbirlerin en başında gelmelidir. AKOM’un ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı .
    Dr.Kadir Topbaş’ın 18 Kasım 2005 tarihli “ Kar lastiği kullanılmalı” ve “Belediye
    otobüslerine kar ( kış) lastiği takılacağı” açıklamaları risk yönetimi doğrultusunda
    alınmış çok olumlu kararlardır.

3) BİR LASTİĞİN KIŞ LASTİĞİ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?
    Kış lastiği ile ilgili RMA ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler yukardaki sembolü
    kullanabilirler. “Bu sembolü taşıyan lastikler kış lastiğidir” diyebiliriz.
    RMA ve ASTM standartlarına göre bir lastiğin “kış lastiği” olabilmesi için belirli test
    şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Buna göre aday lastikle kış şartlarını temsil
    eden kaygan bir yolda yapılan ABS’li tam fren sonundaki fren ivmesinin , “referans
    lastiğin” fren ivmesinden en az % 7 daha fazla olması gerekmektedir.
    “Dört Mevsim Lastiği “ M+S ‘in ancak yukardaki sembolü taşıyorsa M+S Kış Lastiği
    olarak değerlendirilebileceği, öte yandan M+S lastiklerinin yazın iyi bir yaz lastiği, kışın
    da iyi bir kış lastiği görevini göremeyeceği mutlaka bilinmelidir.

4) KIŞ LASTİĞİ İLE KIŞIN DAHA KISA FREN MESAFESİ :
    50 km/h hızda ve kar üzerinde yapılan fren testlerinde durma mesafesi;
    kış lastikleri ile 35 m
    yaz lastikleri ile 43 m
    ölçülmüştür.
    30 km/ h hızda ve buz üzerinde yapılan fren testlerinde durma mesafesi;
    kış lastikleri ile 57 m
    yaz lastikleri ile 68 m
    ölçülmüştür.
    FRENTEKNİK Test Laboratuvarı ve OLTAŞ tarafından 4 Mart 2005’de
    CONTINENTAL yaz ve kış lastiklerini kullanarak, kar değerlerine yakın k=0.2 kuvvet
    bağlantı katsayısına sahip ABS Test Pisti üzerinde yapılan karşılaştırma testlerinde
    80 km/h hızda durma mesafesi :
    kış lastikleri ile 65 m
    yaz lastikleri ile 80 m
    ölçülmüştür.

5) 4x4 ARAÇLAR DA KIŞ LASTİĞİ TAKMALI:
    Kış lastikleriyle donatılmış önden çekişli bir aracın , yaz lastikleriyle donatılmış dört
    tekerden çekişli (4x4) bir araca göre daha güvenli olduğunu herhalde pek azımız
    biliyordur.
    Bunun çok basit bir nedeni vardır :
    Fren sırasında tüm araçlar dört tekerlekten fren yapmaktadır , yani araçlar eşittir.
    Yaz lastikleri ile donatılmış önden çekiş veya arkadan itişli bir araç kalkış yapamadığı
    için yardımsız hareket edememekte, hareket etse bile fren sırasında araç
    duramamaktadır.
    Yaz lastikleriyle donatılmış dört tekerden çekişli (4x4) bir araç ise rahatlıkla kalkış
    yapabilmekte , fakat fren sırasında durma mesafesi aşırı uzamaktadır yani
    “gittiği gibi duramamaktadır”.
    Öte yandan kış lastikleriyle donatılmış önden çekişli veya arkadan itişli bir araç daha
    kısa mesafede durabilmektedir yani “gittiğinden daha iyi durmaktadır “.
    Avusturya Otomobil Kurumu ÖAMTC’nin 80 km/h ve kar üzerinde 4x4 bir araçla yaptığı
    fren testleri sonunda durma mesafeleri;
    Kış lastiği ile 67m ,
    Dört mevsim lastiği ile 82m ve
    Yaz lastiği ile 108m
    ölçülmüştür.

6) KIŞ LASTİĞİ DÖRT TEKERLEĞE TAKILMALI:
    Kış lastiği ülkemizde kışın soğuk geçtiği illerimizde özellikle taksi ve otobüs gibi
    araçlarda kullanılmaktadır. Ancak yetersiz bilgi veya ekonomik gerekçelerle bu lastikler
    sadece çekişin olduğu tekerleklere takılmaktadır. Yani araç arkadan itişli ise kış lastikleri
    sadece arka tekerleklere , araç önden çekişli ise sadece ön tekerleklere takılmaktadır.
    Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması büyük riskler taşımaktadır:
    - Önde ve arkada farklı özelliklerde lastiklerin kullanılması aracın kuru ve kaygan
    yollardaki çekiş ve fren dengelerini bozmaktadır:
    - Önde yaz lastiği , arkada kış lastiklerinin takılı olduğu arkadan itişli bir araç kuru
    yolda arkadan kayma eğilimi gösterirken, kaygan yolda ise önden kaymakta ve
    direksiyon hakimiyetini kaybetmektedir.
    - Önde kış lastiği, arkada yaz lastiklerinin takılı olduğu önden çekişli bir araç kuru
    yolda önden kayma eğilimi gösterirken , kaygan yolda da arkadan kaymakta ve
    araç savrulmaktadır.
    - Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması dört tekerleğe takılmasına
    göre fren mesafesini önemli şekilde artırmaktadır.
    Yaz lastikli bir araçta zincirin sadece çekiş olan tekerleklere takılması da benzer riskleri
    taşımaktadır: Örneğin önden çekişli ve yaz lastikleri takılı bir aracın ön tekerleklerine
    zincir takıldığında yokuş aşağı inişlerde frene basıldığında ( araç ABS’li bile olsa) arka
    tekerlekler kilitlenebilmekte ve araç arkadan savrulmaktadır. Bu aracın kış lastiklerinin
    olması bu riski azaltmaktadır.

7) LASTİKLER İÇİN 4 X 4 X 4 KURALI:
    4 X 4 X 4: Dört lastiğin dördü de aynı marka / model ve aşınma oranında olmalıdır.
    4 X 4 X 4: Dört lastiğin dördü de 4 yıldan yaşlı olmamalıdır.
    4 X 4 X 4: Dört lastiğin profil derinliği 4 mm den az olmamalıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: gorele2000

Önlere 2 lastik gerçekten yeterli mi? Yeterliyse bende 2 tekerlek alabilirim sadece!

HAYIR !

quote:

Alıntıları Göster
    sonradan belki 4 e çıkarabilirim ama şimdilik 2 lastik almam işi çözer gibi geliyor bana
    daha öncede bunu tecrübe ettim.. tek farkı hız yapamıycam vede belli süratleri geçenmiycek oluşum.

quote:

Orjinalden alıntı: gorele2000

HAYIR !

quote:

• quote:

sonradan belki 4 e çıkarabilirim ama şimdilik 2 lastik almam işi çözer gibi geliyor bana
    daha öncede bunu tecrübe ettim.. tek farkı hız yapamıycam vede belli süratleri geçenmiycek oluşum.

quote:

Orjinalden alıntı: gorele2000

HAYIR !

quote:

Alıntıları Göster
    Kimse Continental'den bahsetmemiş, pek tercih edilmiyor mu yoksa fiyat yüksek olduğu için mi acaba?
    Yarın 4 tane TS800 alacağım...(175/70/R 14) araç: Palio 1.2 16 V

• quote:

Orijinalden alıntı: redstorm

Kimse Continental'den bahsetmemiş, pek tercih edilmiyor mu yoksa fiyat yüksek olduğu için mi acaba?
    Yarın 4 tane TS800 alacağım...(175/70/R 14) araç: Palio 1.2 16 V

Alıntıları Göster
    205 55 R16 sınıfında çok iyi diğer sınıfalarda da iyi olduğunu duydum.

Özellikle conti winter contact t810...Ama pahalı...

Premium sınıfı bu lastikler içinde en ucuzu 210 YTL (20555r16), en uygunu GY Ultragrip 7: 165 YTL ve testlerde rakiplerini biçiyor...
    Fiat performans özellikleri bir yana kış lastiği özelliklerinde de çok iyi olması UG7 başa çıkarıyor gibi...

• quote:

Premium sınıfı bu lastikler içinde en ucuzu 210 YTL (20555r16), en uygunu GY Ultragrip 7: 165 YTL ve testlerde rakiplerini biçiyor...
    Fiat performans özellikleri bir yana kış lastiği özelliklerinde de çok iyi olması UG7 başa çıkarıyor gibi...

Alıntıları Göster
    Merhaba
    Ankara'da kış lastiği için bayağı bir dolaştım ve aldığım fiyatlar 195/60 R15 için
    Biridgestone LM 20 135 peşin ve aynı fiyata 5 taksit (başka bir yerde)
    " ICE CRUISER 140 (çivi takılabilir)Deseninin daha orjinal olduğunu düşündüğüm için bunu aldım 4 adet
    Michelin Alpine A3 140 peşin (fransız) 150 5 taksit
    Nexen 90 peşin
    Nokian 150 "
    fiyatlar 195/65 ile aynı olması lazım
    Faydalı olması dileğiyle

• quote:

Alıntıları Göster
    lassa snoways 2 ile michelin alpin arasında kararsız kaldım. aslında forumda hiç bahsedilmemiş ama jant problemini nasıl çözüyorsunuz? lastikleri jantsız alırsam çıkarıp takarken yanaklar zarar görebilirmiş bide rot balansa girmesi gerikiyormuş aracın. jantlı alırsakta bide ekstra jant parası vericez... ne yapıcağımı şaşırdım bende...

• quote:

Orijinalden alıntı: muhendis.bey

lassa snoways 2 ile michelin alpin arasında kararsız kaldım. aslında forumda hiç bahsedilmemiş ama jant problemini nasıl çözüyorsunuz? lastikleri jantsız alırsam çıkarıp takarken yanaklar zarar görebilirmiş bide rot balansa girmesi gerikiyormuş aracın. jantlı alırsakta bide ekstra jant parası vericez... ne yapıcağımı şaşırdım bende...

Alıntıları Göster
    Kar performansını deneyemedim ama Pirelli Wintercarving oldukça sessiz bir lastik.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.