Şimdi Ara

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya) (194. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
4.915
Cevap
77
Favori
666.782
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 192193194195196
Sayfaya Git
Git
sonraki

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya)

(En Son Oy Tarihi: 11.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: memoally

arkadaşlar merhaba. Ben de aracım için kışlık lastik almak istiyorum ama lastik uyumluluğu hakkıdna pek bilgim yok. Aracım 2013 model Hatchback Chevrolet cruze 1.6 124 beygir. Üzerinde an itibariyle Hankook 215/50/R17 lastikler var. Kışlık lastik alırken de aynı ebat mı alacağız, yoksa kışlık lastik alım yaparken farklı boyut mu almak lazım? marka veya ürün önerisi yapabilir misiniz?

Bu arada araba kullanma sıklığım sadece hafta sonları ankara içinde olacak şekilde. Hfta içi işe servis ile gidip gelmekteyim. seyrek kullanım için ama beni güvende tutacak bir lastik almak istiyorum.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Cruze yaz kış 215/50R17 kullanır.

290-300 liraya Falken hs01 veya Sava Eskimo HP2 tercih edilebilir.

http://www.hepsiburada.com/falken-215-50-r17-95v-xl-eurowinter-hs01-kis-lastigi-uretim-2017-p-HBV000007HKDF?magaza=LastikMerkezi

http://www.hepsiburada.com/sava-215-50-r17-95v-eskimo-hp2-xl-fp-oto-kis-lastigi-uretim-yili-2017-p-HBV000001HQ30?magaza=Lastik%20Point

• excellenthuman E kullanıcısına yanıt
    Hava sıcaklıkları +7 derecenin altında seyrediyorsa yazlık lastik kullanmamak lazım.

Kış lastiği için kar veya buz olması şart değil. Havadaki su buharı ve sabah yollardaki ince cam gibi kırağı , yazlık lastiklerde kızaklama yapar,. Soğuk işleyen yazlıklar bir sonraki yaza sertleşmiş ve kılcal çatlaklar oluşur. Yazlık lastiklerinizi de heba etmiş olursunuz.

Bizim ülkemizde 7 ay yaz lastiği kullanılır.

5 ay kış lastiği kullanılır.

10 kasım - 10 Nisan.

.

Yıl boyu yaz lastiği kullanan sehirlerimiz çok azdır.

.

Eğer Erzurum gibi çetin kış şartları varsa Nokian hakkapeliitta R2 veya Michelin ice xi3 gibi ağır kış lastiklerinden tercih edersiniz.

Istanbul ve iç ve batı Anadolu da normal kış lastiği tercih edilir. Karadeniz sahillerinde 4 mevsimlik tercih edilebilir.
    .
    Bütçe sıkıntınız varsa uygun fiyata
    Falken, petlas, kumho, Sava, Debica, lassa ve tercih edilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 25 Kasım 2017; 18:16:38 >

• Ultrasaray0643 U kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun.

Vazgeçmeyi gerektirecek bir durum yok.
  • Selam millet. Bir konuda önerinize ihtiyacım var. Aracım 2010 model Kia Sorento. Üstünde lastik Pirelli Scorpion Verde var. Lastiklerin dişler filan bitik duruma yakın fakat uzun yola filan diğer araçla gittimiz için bu durumu dikkate almıyordum. Geçen sene Konya'da sağlam kış olmuştu. Lastikler o durumda olmasına rağmen beni iki kere yola bıraktı. Biri trajikomik zaten, yerde kar bile yok ama şu balçık gibi yerler acayip çamur olunca araç low da bile oradan çıkamadı. İkinci kez yolda kaldığımda lastiklerin pek suçu yoktu gerçi neredeyse aracın gövdesine gelecek şekilde kar vardı. Bodrumda da dayımın hediye ettiği lastikler vardı araziye filan gidersem diye. Lastiklere M/T dediği için hiç bakmamıştım bile şehir içinde eziyet olacağından. Karlar yaklaşınca bugün lastilere bir bakayım dedim. Poşeti bir yırttım gıcır gıcır hiç kullanılmamış Goodyear Wrangler at/r 245/65r17 107t çıktı. İşin kötü tarafıysa lastikler 2008 Sizce kullanılır mı bu lastikler. Sıfır ve hava bile değmeden yıllarca iyi korunmuş. Lastikçiye sordum abi lastik sertleşip filan gevremediyse bir şey olmaz dedi ama içime sinmedi. Normalde AT Lassa Competus ya da Maxxis Bravo 771 alacağım ama şu an yeni lastiğe 2000 Tl hiç ayırmak istemiyorum.

• OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Hocam raf ömrü 10 sene diyorlar :) takarsanız haber verin de 10 senelik lastik kullanılıyormu, yol tutuyor mu öğrenmiş oluruz

Riskli iş hocam. Yazın deneyin bence. İşin ucunda yoldan çıkmak var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etkinus -- 25 Kasım 2017; 22:4:56 >
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Lastik sertleşip gevremediyse, kılcal çatlaklar olmadıysa kullanılır.

Ayrıca Kitaba göre 10 yılı dolmamış zaten.

15 yıl kullananlar da yok değil.

Yinede Aşırı hız yapmamak lazım.
  • arkadaşlar merhaba

204 clio 4 araca 205/55/r16 lastik almayı düşünüyorum.

Öncelikle sorum lastik ebatında orjinali 195/55/r16 ya göre %1.7 daha büyük teknik olarak izin verilen sınırlar dahilinde kullanan bir arkadaş da konforunun arttığını söylüyor.

Teknik bileğilere göre yol tutuşu konforunda düşüş yakıt tüketiminde artış olmasını bekliyoruz peki bu ne kadar etki eder özellikle yakıt tüketimi kullanan bilen arkadaşların fikirlerini merak ediyorum.açıkçası geniş yanaklı lastiğin kışın daha az tercih edilmesi gerektiğini biliyorum fakat geniş lastik de gözüme çok güzel geliyor sizce değer mi buna?

ikinci olarak ise öyle aman aman ücretler verebilecek durumda değilim o yüzden sava eskimo sp3+ bakıyorum çok ağır kış şartları yok kullanacağım bölgede bu lastiği düşünüyorum ve ek olarak bir sezon kullanılmış good year ug8 buldum 400-500 civarında ama yakıt tüketiminin özellikle f kategorisinde olması ve zaten tabanı genişletmemden dolayı artacak yakıt tüketimi beni düşündürüyor sizce çok fark eder mi sizin fikirleriniz nedir bu konuda?

• ThumpS kullanıcısına yanıt
    Genelde B segmenti araçlar 580-610 mm çapında lastik kullanıyordu.

Clio da ki 621 mm 195/55/16 zaten olabilecek en büyük lastiktir.

Yazlıkta 632 mm 205/55/16 belki kurtarır,

Ama kışlıkta tavsiye etmiyorum.

.

Etiket değerlerinde her kademe de %3 yakıt farkı olur. C etiket ile F etiket arasında 3 kademe var,

3x3= yaklaşık %8-10 yakıt farkı olur.

.

.

Tabandaki sürtünme 1 cm artacak, 19 da 1 = 100 de 5 yapar.

Çap da büyüdüğü için ara toplamda tahminen %6-7 yakıt artar.

.

Eski lastiğin model yılı önemli.

.

Bence 195/55/16 sava, falken, petlas,debica, kumho, nexen. Vs alın.

.

Yazlıkta 205 alırsınız.
    2012-2014 ford mondeo ve Skoda superB de 205/55/16 kullanıyor.
    .

http://www.lastikcim.com.tr/Sava-Eskimo-HP2-19555R16-87H-Kis-Lastigi,PR-17921.html

https://m.lastikal.com.tr/sava-195-55r16-87h-eskimo-hp2-kis-lastigi

http://www.hepsiburada.com/petlas-195-55-r16-87h-snowmaster-w651-kis-lastigi-uretim-yili-2017-p-OTOZSU23890

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 26 Kasım 2017; 8:34:15 >

• Selam arkadaşlar.

165 70 r14 bu ebatlarda kaliteli (4 mevsim veya kışlık) lastik ne önerirsiniz?

Araç Afyon merkezde kullanılacak.
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    Bilgiler için çok teşekkürler 205 genişlikte olanların fiyatı da biraz daha uygun ama sebebini anlayamadım

tamam öyleyse dediğiniz gibi yapalım kış şartlarında hem çok tecrübeli değilim 205 lastiği yazlık olarak düşünürüm

ikinci el almak istesem nelere dikkat etmeliyim model yılı en fazla kaç sene eski olmalı 2012 kurtarır mı ki
  • Class teacher C kullanıcısına yanıt
    M+S kodlu gerçek dört mevsimlik lastik sadece Nokian weatherproof var.

http://www.nokianlastik.com/lastikdetay.aspx?urunId=57
  • ThumpS kullanıcısına yanıt
    2014-2015 kurtarır.
    5 yaşındaki 3-4 mm dişli , kışlığa 400 lira verilmez. Ağız tadıyla 2-3 yıl bile kullanamazsınız.
    .
    Bence 900 liraya 195/55r16, sıfır, 8 mm dişli, sava eskimo hp2 alın derim. 5-6 yıl kullanırsınız.
    .
    205/55 çok yaygın olduğu için ucuz. Yaklaşık 20-30 yıldır bu ebat var arabalarda.
    .
    195/55 ise son 5 yıldır yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Eskiden B segment araçlar 16 kullanmazdı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 26 Kasım 2017; 11:03:12 >
    teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz en iyisi ben taksitle alabileceğim dediğiniz ürünlere bakayım çok sağolun :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Class teacher

Selam arkadaşlar.

165 70 r14 bu ebatlarda kaliteli (4 mevsim veya kışlık) lastik ne önerirsiniz?

Araç Afyon merkezde kullanılacak.

Kışlık:

http://kolayoto.com/pirelli-winter-snowcontrol-serie-3-165-70r14.html

http://www.hepsiburada.com/sava-165-70-r14-81t-eskimo-s3-ms-binek-kis-lastik-p-HBV000001VH53

Teşekkür ederim hocam. Araç bir arkadaşın olmuşken kaliteli lastik istiyor. Hem kaliteli hem uygun deyince akla nokian geliyor .

Benim kendi aracımın kışlıkları da nokian wr d4 . Güzel lastikler.
    Nokian kışlık modellerde bu ebat yok.

Pirelli kışlık 190 tl.
  • Ultrasaray0643 U kullanıcısına yanıt
    3 üde 10 numara lastik. Kapora vermişsiniz zaten alın kullanın. Kapora vermemiş olsaydınız bu 3 ünden en uygun hangisi ise onu alın derdim.

Wr D4 kulanıyorum çok memnunum. Birçok arkadaşa ts 860 önerdim onu da kullananlar var. Hayırlı olsun Alpin lastikleriniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Class teacher -- 26 Kasım 2017; 15:6:7 >
    Nokian 165/70 R14 81T Weatherproof 4 Mevsim 2017 230,00 TL yerine 211,60 TL

https://urun.n11.com/oto-lastik/nokian-16570-r14-81t-weatherproof-4-mevsim-2017-P170537277

Hocam alternatif olarak soruyorum.Kışlık için lassa ya da Bridgestone önerir misiniz?
    Fiyatlarına bağlı,

190 lira için Pirelli,

160 lira için Sava Eskimo

Önerdim.

Bridgestone ve Lassa nekadar?

Bu fiyatlardaysa Pirelli yerine bridgestone ve sava yerine de Lassa tercih edilebilir.

Benim tercihim 190 liraya Pirelli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Class teacher

3 üde 10 numara lastik. Kapora vermişsiniz zaten alın kullanın. Kapora vermemiş olsaydınız bu 3 ünden en uygun hangisi ise onu alın derdim.

Wr D4 kulanıyorum çok memnunum. Birçok arkadaşa ts 860 önerdim onu da kullananlar var. Hayırlı olsun Alpin lastikleriniz.

Tesekkurler.iki arkadas gittik lastik almaya.onunki 16 inc benimki 17.alpin 5 e ona 480 tl cektiler lastil basi.bana 610.continentale a ona 500 bana 740.onda fark yoktu.bari hediye ettikleri saati alin dedi continentali aldi.bende 4 lastikte 520 tl oynadigindan vazgectim.aradada pismanlik uyandiricak bi fark goremedim arastirmalarimdan

Araba ne kadar iyi olursa olsun netiecede 4 teker uzerinde gidiyosun.cikma al dediler ekonomik sinif al dediler.imkanlar dogrultusunda elbet alinirda.atiyorum arabaya cam flim cekip 500 liraya lastikten kaca milletiz

• 
Sayfa: önceki 192193194195196
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.