Şimdi Ara

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.916
Cevap
77
Favori
665.895
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya)

(En Son Oy Tarihi: 11.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: lammez11e

Arkadaşlar bende woosung 175/70R/13 var 4 adet. Aracı alırken bagajındaydı iyimidir kötümüdür bilemiyorum. İnternette düzgün bir linki de yok. Hayırlısı bakalım.

Alıntıları Göster
    4 tekerim de Good Year Ultra Grip 7. Kar, buz, camur hic farketmiyor. Tek kelimeyle super. Yol tutus, konfor, sessizlik ve performans acisindan beni tatmin etti. Ustelik civisiz. Verdiginiz parayi hak ediyor bence. Good Year marka kislik lastik tercih edenlere oneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turetskiy_Muj

4 tekerim de Good Year Ultra Grip 7. Kar, buz, camur hic farketmiyor. Tek kelimeyle super. Yol tutus, konfor, sessizlik ve performans acisindan beni tatmin etti. Ustelik civisiz. Verdiginiz parayi hak ediyor bence. Good Year marka kislik lastik tercih edenlere oneririm.

Alıntıları Göster
    UG7
    175.65.R14.82T

Kuru yolda eskiden rahatça girdiğim kavislerde biraz dışarı doğru savrulma hissediyorum. Arabamın kendi dengesi genelde iyi olduğu için rahatsız etmeyebilir belki, hele bir de 100 civarında seyrediyorsak. Ama eski dandik fabrikasyon Conti Eco contact lastiklerden bile sonra hissedilir konfor kaybı söz konusu. Normal hızlarda sorun yok, hatta o yaylanma keyif bile veriyor, yumuşak bir sürüş sağlıyor.

Islakta ise kurudan daha sağlam basıyor diyebilirim. Aynı virajlara yağmur orta şiddette yağarken (silecekler en üstün bir altında çalışırken :) ) o hızlarda girdim, fren de yaptım. ABS bile devreye girmiyor. Sadece frene asılırsam o tıkırtıları hissedebiliyorum. Dizel nedeniyle yüksek kalkış torkunu bilirsiniz. Artık bende patinaj matinaj yok. Araba artık fırlıyor !

Şimdi kar ve buz bekliyorum.

Sonra anlatırım...

.oO°Oo.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mesudum

UG7
    175.65.R14.82T

Kuru yolda eskiden rahatça girdiğim kavislerde biraz dışarı doğru savrulma hissediyorum. Arabamın kendi dengesi genelde iyi olduğu için rahatsız etmeyebilir belki, hele bir de 100 civarında seyrediyorsak. Ama eski dandik fabrikasyon Conti Eco contact lastiklerden bile sonra hissedilir konfor kaybı söz konusu. Normal hızlarda sorun yok, hatta o yaylanma keyif bile veriyor, yumuşak bir sürüş sağlıyor.

Islakta ise kurudan daha sağlam basıyor diyebilirim. Aynı virajlara yağmur orta şiddette yağarken (silecekler en üstün bir altında çalışırken :) ) o hızlarda girdim, fren de yaptım. ABS bile devreye girmiyor. Sadece frene asılırsam o tıkırtıları hissedebiliyorum. Dizel nedeniyle yüksek kalkış torkunu bilirsiniz. Artık bende patinaj matinaj yok. Araba artık fırlıyor !

Sonra anlatırım...

.oO°Oo.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Mesudum

UG7
    175.65.R14.82T

Sonra anlatırım...

.oO°Oo.

Sonuç olarak aldığına memnun musun pişmanmısın bide o şekilde değerlendirirsen bence daha iyi olur. Ayrıca Kış lastiği olduğunu göze alıp zaten yüksek hızlara çıkmamak lazım bence!!

• quote:

Orijinalden alıntı: kkvan

Kar performansını deneyemedim ama Pirelli Wintercarving oldukça sessiz bir lastik.

Alıntıları Göster
    Acilen cevap bekliyorum
    Kış lastiği alacamda arabam ford fiesta, benden önceki sahibi çelik jant ve 195-60-15 lastik takmış. kış lastiği için 195 yerine 185-60-15 taktır diyenler var. taban genişledikce yol tutuş karda kötüleşir deniyor siz ne dersiniz. lütfen acil görüş
  • quote:

Orijinalden alıntı: kkvan

Kar performansını deneyemedim ama Pirelli Wintercarving oldukça sessiz bir lastik.

Alıntıları Göster
    Acilen cevap bekliyorum
    Kış lastiği alacamda arabam ford fiesta, benden önceki sahibi çelik jant ve 195-60-15 lastik takmış. kış lastiği için 195 yerine 185-60-15 taktır diyenler var. taban genişledikce yol tutuş karda kötüleşir deniyor siz ne dersiniz. lütfen acil görüş
  • quote:

Orijinalden alıntı: brkcndnn

quote:

UG7
    175.65.R14.82T

Sonra anlatırım...

.oO°Oo.

Sonuç olarak aldığına memnun musun pişmanmısın bide o şekilde değerlendirirsen bence daha iyi olur. Ayrıca Kış lastiği olduğunu göze alıp zaten yüksek hızlara çıkmamak lazım bence!!

Alıntıları Göster
    Orjinalden alıntı: elbur26

Sonra anlatırım...

.oO°Oo.

Memnuniyetten önce mecburiyet gelir. Dolayısıyla "yaz lastiği + kış özellikleri" aramak mantıklı değil. Bunu bir defa akılda tutalım. Ben burada sadece deneyimlerimi mukayese yoluyla aktarmaya çalışıyorum.

Memnun muyum? Evet, en azından şimdilik ters giden öenmli bir şey yok. Yazın yaptığım manevraların kısıtlanmasını veya onlara göre daha çabuk aşınmasını zaten bekliyordum. Ona göre kullanacağım zaten.

Şu ana kadar sadece yağmuru gördüm ve çok memnun kaldım. Arabayı, kastetmeme rağmen, kaydıramadım ve patinaja düşüremedim. Kar ve buzu denemediğim için sallamayayım.

Son cümle önemli. Kış lastiği hız lastiği değildir. Buna rağmen hızın gerekebileceği durumları kimse engelleyemez (acil durumlar, sollamalar vs.). Şahsen, ortalık çok müsait olmadıkça hızımı makul değerlerde tutuyorum. Denemeyi yaptığım zaman 3 şeritli yolda, gece yarısına doğruydu ve yolda yalnızdım. Yaz denemelerimi de genelde otobanda ve emniyetli sayılabilecek yerlerde, kısa sürelerle yapar, sonra akıl rejimime hemen geri dönerim.

-----------------

Fiesta normal ölçüsü 175.65.R14. Bunu korumak lazım sanırım...

.oO°Oo

• quote:

Sonra anlatırım...

.oO°Oo.

Memnuniyetten önce mecburiyet gelir. Dolayısıyla "yaz lastiği + kış özellikleri" aramak mantıklı değil. Bunu bir defa akılda tutalım. Ben burada sadece deneyimlerimi mukayese yoluyla aktarmaya çalışıyorum.

Memnun muyum? Evet, en azından şimdilik ters giden öenmli bir şey yok. Yazın yaptığım manevraların kısıtlanmasını veya onlara göre daha çabuk aşınmasını zaten bekliyordum. Ona göre kullanacağım zaten.

Şu ana kadar sadece yağmuru gördüm ve çok memnun kaldım. Arabayı, kastetmeme rağmen, kaydıramadım ve patinaja düşüremedim. Kar ve buzu denemediğim için sallamayayım.

Son cümle önemli. Kış lastiği hız lastiği değildir. Buna rağmen hızın gerekebileceği durumları kimse engelleyemez (acil durumlar, sollamalar vs.). Şahsen, ortalık çok müsait olmadıkça hızımı makul değerlerde tutuyorum. Denemeyi yaptığım zaman 3 şeritli yolda, gece yarısına doğruydu ve yolda yalnızdım. Yaz denemelerimi de genelde otobanda ve emniyetli sayılabilecek yerlerde, kısa sürelerle yapar, sonra akıl rejimime hemen geri dönerim.

-----------------

Fiesta normal ölçüsü 175.65.R14. Bunu korumak lazım sanırım...

.oO°Oo

Alıntıları Göster
    Acilen cevap bekliyorum

fiestanın orjinali175-65-14 tamamda benden önceki sahibi orjinal jant larını çıkararak 15 lik jant taktırmış ve üstünde 195-90-15 yazlık lastik var.şimdi ben kışlıkları 195-60-15 mi yoksa 185-60-15 mi taktırmam lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: rahmi2253

Acilen cevap bekliyorum

fiestanın orjinali175-65-14 tamamda benden önceki sahibi orjinal jant larını çıkararak 15 lik jant taktırmış ve üstünde 195-90-15 yazlık lastik var.şimdi ben kışlıkları 195-60-15 mi yoksa 185-60-15 mi taktırmam lazım

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: rahmi2253

Acilen cevap bekliyorum

Bence çok değişen birşey olmayacaktır. Ancak 185-60-15 taktırman daha mantıklı çünkü. Tüm kış lastikleri 185 taban ölçüsüne göre hazırlanır ve testler bu ölçü baz alınarak yapılır. Tabiki diğer ölçülerde testler ve üretim ypılıyor ama lastikler öncelikli olarak 185 tabanda geliştiriliyor. Karar senin ama 185-60-15 taktır derim ben. Hem bu ölçü de taktırırsan testler de tüm lastikler arasındaki farkı görüp daha rahat tercih yapabilirsin.

SAYGILAR!!

• quote:

Orijinalden alıntı: brkcndnn

quote:

Acilen cevap bekliyorum

Bence çok değişen birşey olmayacaktır. Ancak 185-60-15 taktırman daha mantıklı çünkü. Tüm kış lastikleri 185 taban ölçüsüne göre hazırlanır ve testler bu ölçü baz alınarak yapılır. Tabiki diğer ölçülerde testler ve üretim ypılıyor ama lastikler öncelikli olarak 185 tabanda geliştiriliyor. Karar senin ama 185-60-15 taktır derim ben. Hem bu ölçü de taktırırsan testler de tüm lastikler arasındaki farkı görüp daha rahat tercih yapabilirsin.

SAYGILAR!!

Alıntıları Göster
    ilgine teşekkürler diğer katılımcılarında yanıtlarını bekliyorum
    quote:

quote:

Acilen cevap bekliyorum

SAYGILAR!!

• quote:

ilgine teşekkürler diğer katılımcılarında yanıtlarını bekliyorum
    quote:

quote:

Acilen cevap bekliyorum

SAYGILAR!!

Alıntıları Göster
    bugun lastik alacam katkılarrınızı bekliyorum

• quote:

bugun lastik alacam katkılarrınızı bekliyorum

Alıntıları Göster
    Lastikçi(ler) ne diyor?

Daha pahalı mal satabilmek için "farketmez abi, hem geniş taban her zaman daha iyidir, yolu tutar..." gibi mi konuşuyor?

.oO°Oo.
  • arkadaşlar her şeyden önce hepinize merhaba demek isterim. michelin kış lastiğinin bu kadar oy alması beni açıkçası şaşıttı acaba michelin kutucuğunu tuşlarken neye göre tuşladığınızı merak ettim doğrusu
  • quote:

Orijinalden alıntı: opel gt

arkadaşlar her şeyden önce hepinize merhaba demek isterim. michelin kış lastiğinin bu kadar oy alması beni açıkçası şaşıttı acaba michelin kutucuğunu tuşlarken neye göre tuşladığınızı merak ettim doğrusu
    Beni şaşırtmadı hala michelin satan bayilerin önünün tıkabasa insan kaynıyor olması.Hiç mi duyarlılık yok?Varsa bu ne perhiz,bu ne lahana turşusu?

quote:

Orjinalden alıntı: opel gt

arkadaşlar her şeyden önce hepinize merhaba demek isterim. michelin kış lastiğinin bu kadar oy alması beni açıkçası şaşıttı acaba michelin kutucuğunu tuşlarken neye göre tuşladığınızı merak ettim doğrusu
  • quote:

Lastikçi(ler) ne diyor?

Daha pahalı mal satabilmek için "farketmez abi, hem geniş taban her zaman daha iyidir, yolu tutar..." gibi mi konuşuyor?

.oO°Oo.

Alıntıları Göster
    lastikçiler 185-60-15 önerdi. çünkü arabamda şu anda mevcut olan ve benden önceki sahibinin taktırdığı 195-60-15 in arabam için çok fazla olduğunu söyledi. doğrusu söyledikleri makul geldi siz ne dersiniz. ayrıca good year tarafından üretilen SAVA marka lastikte önerdiler. ne dersiniz kış lastiği olarak
    good year ug7 185 60 15 T 142 milyon
    sava 185 60 15 XL 90 milyon
    nedersiniz
    quote:

Lastikçi(ler) ne diyor?

.oO°Oo.

• quote:

lastikçiler 185-60-15 önerdi. çünkü arabamda şu anda mevcut olan ve benden önceki sahibinin taktırdığı 195-60-15 in arabam için çok fazla olduğunu söyledi. doğrusu söyledikleri makul geldi siz ne dersiniz. ayrıca good year tarafından üretilen SAVA marka lastikte önerdiler. ne dersiniz kış lastiği olarak
    good year ug7 185 60 15 T 142 milyon
    sava 185 60 15 XL 90 milyon
    nedersiniz
    quote:

Lastikçi(ler) ne diyor?

.oO°Oo.

Alıntıları Göster
    ben pirelliyi tuşladım onu aldığım için.
    fransızları boykot etmemiz lazım tmm etmeye çalışıyoruz nitekim ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler ben gerek A1 olsun gerek A2 olsun btn alpinleri kullandım arabalarımda çok da memnundum hiç hissettirmedi bana kar ı buzu
    cidden michelin bayilerinin önünde acaip sıralar var

• quote:

Orijinalden alıntı: cell123

ben pirelliyi tuşladım onu aldığım için.
    fransızları boykot etmemiz lazım tmm etmeye çalışıyoruz nitekim ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler ben gerek A1 olsun gerek A2 olsun btn alpinleri kullandım arabalarımda çok da memnundum hiç hissettirmedi bana kar ı buzu
    cidden michelin bayilerinin önünde acaip sıralar var

Alıntıları Göster
    Zaten hemen herkes memnun o markadan.Ancak daha fazla dikkat,daha az hız ile sıradan bir lastiğin fazlasıyla sağlayabileceği güvenliği sadece bir markadan beklemek yanlış olur.Yani bütün kurallara uyuldu,arabada herşey tamam,sürüş dörtdörtlük de,iş lastiğin bence en fazla %10-15 daha kaliteli olmasına kaldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: opel gt

quote:

"Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi olmak" : Uğur Mumcu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umit

quote:

"Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi olmak" : Uğur Mumcu

Alıntıları Göster
    gecen hafta 2 tane lassa snoways kış lastigi aldım. 185\65\15
    lastikci havaların 30 ps yaptı.
    bu, kış lastigi icin biraz dusuk degilmi. yardımcı olursanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: alanism

gecen hafta 2 tane lassa snoways kış lastigi aldım. 185\65\15
    lastikci havaların 30 ps yaptı.
    bu, kış lastigi icin biraz dusuk degilmi. yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntıları Göster
    Ankara'dayım. Kazımkarabekirde goodyear bayilerinden fiyat aldım. Bu fiyatlar nasıl?? Daha fazla taksit olsa çok daha iyi olacaktı aslında (10-12 taksit gibi...)

Liste fiyatı 202 ytl olan Goodyear Eagle UltraGrip GW3 için (195/60/15 H tipi) Peşin 150YTL (2+3) taksit 160YTL
    Liste fiyatı 192 ytl olan Goodyear UG7 için (195/60/15 T tipi) Peşin 145YTL (2+3) taksit 153YTL
    Liste fiyatı 202 ytl olan Goodyear UG7 için (205/60/15 T tipi) Peşin 150YTL (2+3) taksit 160YTL fiyat verdiler.

Arabam Volvo S40 2.0T 163ps. Üzerinde 205/55/15 V tipi yaz lastikleri var. O yüzden canım pek T tipi (max:190 km/h) lastik almak istemiyor. En azından H tipi (max: 210 km/h) olmasını istiyorum. O da sadece seçeneklerim arasında UG GW3'te var ve onu da varsa isteriz fabrikadan dediler, stoklarında yok. Kış lastiği için taban genişliğinin biraz daha az olmasının önerildiğini okudum. Bu durumda sizce T tipi olmasına aldırmadan UG7'lerden birini mi tercih etmeliyim yoksa continental falan araştırsam mı? Bütçe olarak toplamda 600YTL aşmasını istemiyorum. O bile çok ta aslında ama snoways falan almak ta işime gelmiyor.

Forumda okuduklarımdan sonra aklıma continental winter contact ts810 da girdi.

Ne dersiniz??

• quote:

Orijinalden alıntı: RealShark

Ankara'dayım. Kazımkarabekirde goodyear bayilerinden fiyat aldım. Bu fiyatlar nasıl?? Daha fazla taksit olsa çok daha iyi olacaktı aslında (10-12 taksit gibi...)

Liste fiyatı 202 ytl olan Goodyear Eagle UltraGrip GW3 için (195/60/15 H tipi) Peşin 150YTL (2+3) taksit 160YTL
    Liste fiyatı 192 ytl olan Goodyear UG7 için (195/60/15 T tipi) Peşin 145YTL (2+3) taksit 153YTL
    Liste fiyatı 202 ytl olan Goodyear UG7 için (205/60/15 T tipi) Peşin 150YTL (2+3) taksit 160YTL fiyat verdiler.

Arabam Volvo S40 2.0T 163ps. Üzerinde 205/55/15 V tipi yaz lastikleri var. O yüzden canım pek T tipi (max:190 km/h) lastik almak istemiyor. En azından H tipi (max: 210 km/h) olmasını istiyorum. O da sadece seçeneklerim arasında UG GW3'te var ve onu da varsa isteriz fabrikadan dediler, stoklarında yok. Kış lastiği için taban genişliğinin biraz daha az olmasının önerildiğini okudum. Bu durumda sizce T tipi olmasına aldırmadan UG7'lerden birini mi tercih etmeliyim yoksa continental falan araştırsam mı? Bütçe olarak toplamda 600YTL aşmasını istemiyorum. O bile çok ta aslında ama snoways falan almak ta işime gelmiyor.

Forumda okuduklarımdan sonra aklıma continental winter contact ts810 da girdi.

Ne dersiniz??

Alıntıları Göster
    Lassa alanlar adı üzerinde Snoways kar lastiği alıyorlar.

İlk yağmurda müsait bir alanda test sürüşü yapsınlar ve arabalarının sınırlarını öğrensinler.

Bu aslında lastiği değiştiren herkes için, yaz-kış demeden geçerli. Ama Lassa'nın yağmur performansı hakkında hiç iyi şeyler okumuyoruz.

Deneyimleri olanlar, yeni lastik alanlar, gözlemlerini karşılaştırmalı olarak ve somut örnkelerle iletseler keşke.

Yeterince bilgi alacak kadar lastik değişimi yapıldı sanırım.

.oO°Oo.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.