Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

kış lastik ebatı ile ilgili enteresan bir soru :)

7
Cevap
0
Favori
294
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> kış lastik ebatı ile ilgili enteresan bir soru :)
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    249 Mesaj
    bir lastikçinin "abi gezinir" yorumundan sonar emin olamadım,

aracım arkadan itişli
    latiklerim 224/45/17
    4üncü senesini dolduran kar lastiklerimi taktım (4adet) ama içim rahat değil,

elimde 2 adet aracım için orjinal 16 jantlarım var,
    malum yıl sonu geldi maddi durum da biraz karışık,

diyorum ki bu iki adet 16 janta 2 adet 205/55/16 orjinal ebatında yeni kar lastiği alayım
    ve ARKAYA takayım,
    yani önler 225/45/17 olacak arkada 205/55/16

neden böyle? başta yazdığım gibi araç arkadan itişli,
    o yüzden karlı zeminde yolda kalmamak için,

peki sizce bu durumda aracın tepkisi ne olur?
    gezinir mi? kayar mı? yoksa hiçbşey farketmez mi???

teşekkürler.

|
    |

Serkan K.
  • Binbaşı
    1258 Mesaj
    Kışın karlı yollarda çok fazla hızlara çıkamayacağınıza göre çok fazla fark edeceğini sanmıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    697 Mesaj
    Düşünceniz çok doğru. Eski lastik karda patinaja düşer ve aracın arkasını yolun eğimine göre sola ya da sağa atar. Ayrıca viraja girince aracın arkası eski kış lastiği ile savrulur ama yeni kış lastiği ile 70 km/h'ye kadar arkayı yolda tutar.
    |
    |
    On ve arkalarda farkli olculerde jant-lastik hem estetik olarak kotu olacaktir, hem de illaki yukseklik-genislik-offset farki olacagindan aracin aerodinamisini bozacaksiniz.

Size tavsiyem ayni 16" jantlardan 2 tane daha alip 4 ader 205/55 lastige gecmenizdir. Hem fiyatini 225/45/17 lastikle karsilastirdiginizda zaten jantlar bedavaya gelir. Bir de her sene lastik degisimi-balans icin 50-60 tl vermek zorunda kalmazsiniz. Ayrica taban daralacagindan karda yol tutusunuz da artacaktir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    |
    |
  • Kurmay Yarbay
    15001 Mesaj
    Aracınız önden çekişli olsaydı sadece önlere takmak çok problem yaratmazdı abartı durumlar hariç tabi. Ama olay sadece tahrik tekeri değildir. Yönlendirme ve frenlerde çok önemlidir. Yönlendirme zaten ön tekerlerde fren kabiliyeti de ön tekerlerde daha iyi bu yüzden bence yaptığınız işlem sakıncalı.
    Ben iki aracımın orjinal ebatları 225"45"17 olmasına rağmen,
    birine 4 jantla beraber 205"55"16 ebatlarında kış lastiği taktırdım,
    diğerine jant değiştirmeden 205"50"17 ebatında kış lastği kullandım.
    Benim size önerim ya jant alıp aynı ölçülerde önlere lastik almaktır. yada önlere 225"45"17 yada muadili 205"50"17 ebatlarındaki kış lastiklerinden birini almanızdır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    aracınız onden cekıs olsa hıc bır sorun yaratmazdı bilindigi gibi asimetric desenlerde bmw audi porshe gibi araclarda ön tekerle arka teker arası genişlik ve jant ebatı olarak cok farkeder sızde tam tersı bır durum soz konusu fakat arkaya takmanızda fayda var kar lastıgını cunku on lastık kayarsa toparlama ımkanınız var dıreksıyonla fakat aracın arkası hakımıyetı kaybederse cok daha zor toparlanır hemde cekısın oldugu yerde kar lastıgı olmasında fayda var yınede cok saglıklı olmaz cıkma yada uygun fıyatlı sıfır orjınal ebatını taktırmanız daha uygun olur
    |
    |
    |
    |

Serkan K.
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Masal
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
SEO
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,231
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.