Şimdi Ara

kira artışı üfe/tüfe mi veya sabit oran mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
882
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kiralamak istediğim bir yerim ancak kafama takılan bir sorun var kira artış oranı öncelikle 10 yıllık bir sözleşmeyle işyerimi kiralayacağım süre çok uzun olduğu için kira artış oranında bazı sorularım var önümüzdeki 10 yıl içinde sabit %15 kira oranı arttırmak mı mantıklı olur Üfe/Tüfe oranına göre arttırmak mı mantıklı olur.

Teşekkürler.

• Efe tüfe siyasi konu o yüzden riskli bir iş.Ancak %15 de coook ciddi kira artışı.Bence bu rakam olayını gözden geçir derim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt
    şuanki üfe+tüfe/2 durumda 15.7 gibi bir rakam çıkıyor üfe ise %18,78 gibi bir rakam ancak 2018 yılı için böyle geçtiğimiz yıllarda daha azdı bu oranlar 2011 de bir zıplama oldu ancak diğer tüm yıllarda bu yılki kadar yüksek değil kiraya vermek istediğim yeri biraz değerinin altında veriyorum kirada rahat oran arttırmak için. 10 yıllık bir sözleşmede üfe tüfe bu yılki gibi giderse %15 oranda bile zarar edeceğimi düşündüğüm için arada kaldım rakamın yüksek olmasının sebebi birazda bu
  • heril H kullanıcısına yanıt
    Hocam ortalama biz kira artışlarının %10 üzerinden baz alırız.Çoğu mülk sahibi de buna itiraz etmez kaldı ki %10 da güzel rakam gerçekten.İlk yazınızı yanlış anlamışım sizi kiracı olarak düşndüm kusura bakmayın :))

Kar zarar olayından ziyade uzun vadeli kiracı düşünüyorsanız kira zam oranını makul seviyede tutmak isabet olur düşüncesindeyim.Şöyle düşünebirsiniz bir restorant'a 10 yıllık verdiğiniz zaman tekrar bir restorant'a kiralamak istediğiniz zaman oturmuş müşterisi olduğu için cok daha iyi rakamlara verebilirsiniz.Yada ilerde satmayı düşünürseniz yine aynı şekilde cok daha iyi rakamlara verebilsiniz diye düşnyorum.

Kısa vadeli olsun her kiracıya daha iyi bir fiyata vermek isterim derseniz %15 oranında artış düşünebilirsiniz.Ancak ülke durumu ortada işler insanların eskisi kadar iyi gitmiyor oyüzden sağlam ve uzn vadeli kiracı bulmak gerçekten zor malesef.
  • Şimdi kiralamak istedikleri yer basit fabrika yapisi kucuk bir yer degil amaclari ozel okul.Restoran gibi bir kucuk isletme olmayacak yani az bilgi verdigim icin kusura bakmayin.parsellesem daha fazla kira getirir ancak masrafa cok girmek istemiyorum su ekonomide.6 bin m2 toplam alan kiralayacaklar.Uzun vadede kacamazlar kendileri 20 yillik istediler ancak 20 yila kim ole kim kala planlarimiz degisebilir 10+10 yil sozlesme teklifinde bulundum.kirayi dusuk tutup %15 %20 civarinda arttirmak istiyorum ancak ufe bu yil daha cok cikacak gibi mantikli olan ufe tufe mi olur 10 yil icibde yoksa gelecek param belli olsun siyasetle isim olmasin diyip de %15 20 gibi oran koymak mi mantiklidir.onlar icin sorun yok gibi ben kendim icin istiyorum daha cok tavsiye tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • heril H kullanıcısına yanıt
    Gayrimenkul hakkında bilgim olmadığı için ortalama bir cevap vermeye çalıştım.Uzun vadeli olduğu için %15 güzel rakam gibi duruyor.

https://www.aksam.com.tr/ekonomi/tefe-tufe-ne-kadar-tuik-son-dakika-2018-eylul-ayi-kira-artis-orani-hesaplama/haber-769530 bu haber yeni düştü bir inceleyin derim
  • Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt
    cevaplarınız için teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.