Şimdi Ara

Kingston HyperX Fury 3D SATA SSD Kronik Isınma Sorunu ve Garanti Süreci!?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu konu, SSD (KHS) Kullanıcılarını ve Alacak Olanları İlgilendiriyor

Isınma sorunu sonrası değişim yapılan Kingston HyperX Fury 3D SATA (KC-S44120-6F) sürücünün kasasından Kingston A400 çıktı!

Bitmedi! Garantiden değiştirdiğim Kingston HyperX Fury 3D içine de Kingston A400 koyup resmen ayıplı ürün yollamışlar.

Kasa HyperX Fury 3D, içerik Kingston A400... Kınıyorum.

İki ay önce Vatanbilgisayardan iki adet Kingston HyperX Fury 3D almıştık.

Sürücüleri kurarken, uygulama çalıştırırken beklenmedik biçimde şiddetli takılmalar olmaya başladı.

Crystal Disk Info baktım, sıcaklık 68 derecelere ulaşmıştı.

Sürücülerin birini arkadaşım kullanıyordu, o da kullanımda donma ve bilgisayarın ısınmasından şikayetçi olunca, Crystal Disk Info yazılımı ile bakmasını istedim ve değerleri iletti.

Boşta 50 küsür derecelerde, genel kullanımda ise 74 dereceye kadar çıktı ve görselini çekip gönderdi.(aşağıda bkz.)

Sonuç: KALITSAL ISINMA SORUNU!

GARANTİ SÜRECİ

Satın aldığım bu iki adet Kingston HyperX Fury 3D katı sürücüyü Vatan Bilgisayara götürüp değişim talep ettim.

İki hafta gibi bir süre sonra gidip sıfır yeni ürünleri teslim aldım.

Ürünler değişimden geldi. Ürün kutusu ilk aldığımda siyah idi.

Değişimden gelen ürünün kutusu beyaz ve ürün içeriği görünürde aynıydı.

Yeni gelen sürücülerin (a400) sıcaklığına (40 derece) Crystal Disk Info ile bakınca hyperx fury 3d seviyesinde olmadığını gördüm. Fakat bu noktada sahtekarlık yapılan çok önemli bir nokta vardı.

Kingston HyperX Fury 3D kasasının içine, daha alt seviye bir sürücü olan Kingston A400 'ü koymuşlar.

Evet, doğru! Görsellerini de ekledim...

HyperX Fury 3D kadar aşırı ısınma sorunu olmamasının nedeni de içindekinin A400 olmasıydı.

Fakat bu A400 'ün de boştaki çalışma sıcaklığının 40 derecede olması olağan değildi. Kingston A400 SSD/KHS az bir işlemde bile sıcaklığı hızla yükseliyordu.

Tekrar gönderdim ve bu defa biri için iade çıktı, diğerini yine aynen geri yollamışlar.

Yine iade talep ettim, şu an sonucu bekliyorum.

2.5" Samsung ve Kioxia sürücüler boşta 25-33 derecelerde gezinirken, bu Kingston SSD (KHS) 'lerin boşta 40-55 derece ısılarda olması hiç olağan karşılanacak bir durum değil...

2020-2021 yılı Kingston 2.5" SSD/KHS 'lerinde Kronik(Kalıtsal) ısınma SORUNU VAR!

2.5" Kingston SSD/KHS alanlar-kullananlar Crystal Disk Info ile ısı yoklaması yapmalılar. Boşta 45~50 civarı ise iade edin.

Geç kaldıysanız garanti kapsamında değişim yaptırın. Sorun devam ederse tekrar gönderin.

En önemlisi, içine başka sürücü takılıp takılmadığını anlamak için, ürün çıkartması üzerinde yazılı olan ürün örnek (model) numarasına bakarak doğrulayın.

Yine ayıplı ürün gönderirler ise iade hakkınızı kullanın, etmek zorundalar çünkü para veriyorsunuz hizmet alamıyorsunuz.

Tüketici hakları ve güvenliği yerlerde resmen sürünüyor. Şirketlere gereken denetim yapılmayıp, göz yumuluyor.

Aynı durumlar tekrar olursa sonuna kadar hakkınızı aramalısınız.

2.5" bir Katı Hal Sürücünün boşta çalışma sıcaklığı, soğutmasız bir kasayı baz alırsak ısı değerleri boşta 30-37 arasında olmalı.

Eğer bu boşta sıcaklık 'boşta azami derece' 37 derecenin üzerinde ise kısa vadede sorun olasılığı yüksektir.

Kingston HyperX Fury 3D gibi 49-55 (BOŞTA) derecelerde ise kalıtsal ısınma sorunu var demektir.

Boşta 40 derece üzeri çalışıyorsa, genel kullanımda 70 dereceye çıkması kaçınılmaz.

Bu durumda sürücünün bir haftaya kalmadan arızalanması da kaçınılmaz.

ÖNEMLİ UYARI:

Vatan Bilgisayar iade yerine zorla kendisinden alışveriş yapmamız için para iadesi yerine para karşılığı bir çek veriyor, yani paranıza el koyuyor, zaman ve emek çalıp mağdur ediyor...

Ayıplı-Sorunlu bir ürün sonucu iade için para yerine geçtiği söylenen çeki teslim almayın, sakın imza filan da atmayınız.

Vatan Bilgisayar para iadesi yapmamak için bilmeyenleri kandırıp böyle para yerine geçen çek kesiyor, kanmayın.

İnternet alışverişlerinde para iadesi olurken, Vatan Bilgisayar mağazasından yapılan alışverişte paranızı vermemek için resmen zorbalık yapıyor.

Demek ki Vatan Bilgisayar gibi büyük sermaye, müşterilerin 3-5 lirasına muhtaç.

Ne para iadesi yapmaya yanaşıyorlar ne de gereken ilgi gösteriliyor. Böyle zorbalardan alışveriş yapmamanızı öneririm.

Aradan zaman geçtiği için verilen çek ile aldığınız ürün aynı fiyatta olmadığından, mevcut çekin tutarı ile de ihtiyacınıza uyan ürünü alamıyorsunuz, üzerine ek para ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Vatan Bilgisayar ve Kingston'dan böyle duyarsızlık-bencillik beklemezdim demeyin, bekleyin.

Yıl 2020-2021, tavsiyem kesinlikle 2.5" SSD (Katı Hal Sürücü) alırken Kingston almayın.

Kingston 'un 2020-2021 yıllarının 2.5" sürücüleri kronik sorunlu. Şahsen deneyimleyen biri olarak söylüyorum, HyperX Fury 3D ve A400 SSD/KHS 'ler ısınma ve dayanıklılık sorunları ile başınızı ağrıtır. Şiddetli donma-takılma yaşadığınızda bu anlaşılır.

Üstelik Kingston SSD/KHS 'lerde ki bu sorunlara rağmen halen fiyatlarının yüksek olması da ayrı bir eleştiri konusu.

Son olarak tavsiyem, webdenal, incehesap, teknobiyotik, teknolojipazar, bizdehesaplı gibi doğrudan ürün satan sitelerden ürün alın, ama Vatanbilgisayar'ın mağazasından alışveriş yapıp ta paranıza el koydurmayın.

Paranıza el koyarsalar, üşenmeyin Tüketici Haklarına gidip durumu anlatın, hakkınızı arayıp, paranızı geri alın.

Vatan Bilgisayarın mağdur ettiği her kullanıcı adına, yaşattığı zaman ve emek kaybını unutmuyoruz...

Web sitelerinden satış yapanlar bile para iadesi yaparken, Vatan Bilgisayarın ayıplı ürün satmasının yanında, iade adı altında paraya el koyup, 'parayı bizden başkasına harcayamazsın' dercesine para yerine kullanılacak bir kağıt parçası vermesini kınıyorum. Hem ayıplı ürün satsınlar, hem de Kingston un garanti süreci işlerine bakan Datatech şirketindeki sorumlular ürün içeriğini değiştirip başka bir ayıplı ürün yollasın, biz de kabul edelim öyle mi? Kim bilir daha kimlere yaptılar bunu.

GARANTİDEN DEĞİŞİM İLE GELEN HYPER X FURY 3D SÜRÜCÜ VE İÇİNDE SAKLI KINGSTON A400 SSD/KHS BOŞTA SICAKLIK DEĞERİ

ARKADAŞIMIN KULLANDIĞI DEĞİŞİME GİDEN SÜRÜCÜNÜN İŞLEM ALTINDA ŞİDDETLİ TAKILMALAR YAŞARKEN ALDIĞI SICAKLIK DURUMU

ARKADAŞIMIN KULLANDIĞI DEĞİŞİME GİDEN SÜRÜCÜNÜN BOŞTA SICAKLIK DURUMU

KULLANDIĞIM DEĞİŞİME GİDEN SÜRÜCÜNÜN BOŞTA SICAKLIK DURUMU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karayulun -- 12 Aralık 2023; 13:31:39 >

• Bir arkadaşımız bu konuda uyarı atmıştıda yinede soralım.
    Bu sorun tüm modellerde mi var yoksa sizin başınızamı geldi sadece?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arseyus kullanıcısına yanıt

Sanırım çoğu modelde var bu sorunu daha önceden yaşayan birkaç kişi daha konulara yazmıştı. Çoğu arkadaş farketmiyor, inceleyip deneyenler farkediyor diye düşünüyorum. Belki son serilerinde düzelmiş olabilir ama sanmıyorum.

• KASAP1910 kullanıcısına yanıt

Bi gelsin test yaparız..

• Amazondan aldığım 120 gb modeli geldi. Bende de aynı şekilde a400 olarak gözüküyor buna rağmen hala savunan var bu satıcıları.

Amazonla görüşecem konuyu.

• Arseyus kullanıcısına yanıt

kutusu görseldeki gibi beyaz renkte mi?

sorumlu, ne amazon ne de satıcı.

siz, 'ben hyper x fury 3d aldım, içinden ne hakla a400 çıkıyor? kabul etmiyorum' diye garanti kapsamında değişim ya da iade talep etmelisiniz.

hakkınız var! mahkemeye verseniz siz haklı çıkarsınız.

çünkü hyperx fury 3d, kingston a400 den daha hızlı bir ssd (khs) 'dür ve verdiğiniz paranın karşılığını almıyorsunuz.

doğrudan üzerinde a400 yazan a400 gönderseler; 'demek hyperx 'ler sorunlu deyip yine kabul ederdik, fakat hyperx in kasası içinden a400 çıkması, doğru değil.

resmen kullanıcıyı enayi yerine koymak demektir.

zaten a400 'ler de boşta 40 dereceye kadar çıkıyor.

ben gönderdim ürünleri. haklı olarak iade hakkımı kullandım. sonuç bekliyorum.

zaman ve emek kaybı yaşamamak için kingston ssd (khs) almayı düşünenlere 'almamalarını' öneriyorum.

kingston un koyuncu tedarikçisinin garanti kapsamında yöntem hizmet (teknik hizmet) işlerini 'Datatech Bilişim' adlı bir şirket yapıyor.

bildiğimiz gibi garanti kapsamında yetki verilmiş şirket ürün kutusu ve üzerindeki ürün isminin yazılı olduğu çıkartmayı değiştirebiliyor.

sorumlu, kingston ürünlerinde garanti işlerine bakan şirketlerdir. bkz. mesela 'Datatech Bilişim'.

2 yıl önce kingston un 1 ve 2 tb boyutunda çıkardığı berbat hyper x usb bellekleri için, taşınabilir ssd (khs) lerden bile iki kat yüksek fiyata satıldıkları için taşınabilir samsung t dizisi taşınabilir ssd (khs) leri önerek yorum yaptım fakat insanlar bu kingston fiyat aldatmacasından uyanır diye yayınlamadılar.

1 tb kingston usb belleği, 1 tb samsung t3 ssd nin 2 katına satanlardan, ya da satılmasına neden olanlardan ne beklenebilir?

2 katı yazılan fiyatların vatanbilgisayar, hepsiburada (satıcı hepsiburada) alışveriş sitelerinde defalarca kısa-öz yorum yaptım fakat yayınlanmadı.

kingston, taşınabilir ssd 'lere oranla düşük hız ve dayanıksız usb belleklerine verdiği böyle mantıksız fiyatlandırmaları ile zaten türkiye de 3 katı fiyata satılan ürünlerde haksız algılara ve fırsatçılığa zemin oluşturan bir şirket.

kurucu ortakları çinli (tayvan) olması güven verici fakat başarılı bir üretici değil.

kurucu ortakların isimleri john tu ve david sun, yani çinli ismi değil. geldikleri yeri unutacak kadar asimile olmuşlar.

kingston başarılı bir üretici değil. eskiden bellekleri daha nitelikliydi. ssd(khs) konusunda ise başarısız, çünkü bu konuda yeterliliği yok.

abd 'li bir şirket olmasının olanakları (reklam, popülist algı oluşmuşluğu) ile başka ülkelerde olduğu gibi türkiye de de bunu kullanarak pazar elde eden bir şirket.

ssd (khs) alacaklara önerim: samsung, silicon power, kioxia, team, adata, transcend gibi üreticiler.

transcend 'in başarılı örnekleri türkiye de bulunmuyor, ayrıca şu an eskiden kalma örnekleri de kazık fiyata satıyorlar, uzak durmanızı öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karayulun -- 6 Kasım 2020; 3:30:54 >

• Öncelikle olaya bu kadar güzel objektif yaklaştığın için teşekkür ederim.

Senin kadar detaylı bilgilere sahip olamasamda mantık ve düşünce anlamında benzer noktalarımız var.

Ben merdiven altı şirketler kadar isim yapmış markalarada şüpheli yaklaşırım.

Mesela bana sandisk ssd desen hiçte iyi şeyler söyleyemem ama ortalık sandisk ssd'lerinden geçilmiyor.

Kingston dediler 3d nand dediler hyper myper gel gör ki aldığın ürünün içinden en azından "hıyar" koymamışlar.

Amazona tek olumsuz düşüncem yeteri kadar profesyonel hareket edememesi ama anlayış göstermek lazım site sadece 1 markadan tek üründen ibaret değil.

Ancak bu süreçte sadece yapacakları eğer doğru ürünle değişim yapmak ise ben bunu çözüm olarak değerlendirmem.

3 Gün ürün gidecekte karar alınacakta yeni ürün gönderilecekte oda 3 gün kargoda kalıcakta sonuç olarak sadece doğru ürünle değiştirmesi sadece beni rahatsız etmekten öte geçmez.

Gündüz göreşeceğim gerekli indirim yapılmasını talep edicem kabul edilirse ssd kullanacağım edilmezse eğer en kötü iade ederim başka bir ssd arayışına çıkarım.

Birde forumda kendini çok zeki zanneden pc ustaları var ki bende bişey bildiklerini sanıp yorumlarıma çok dikkat etmeye çalışıyorum ancak bakıyorum ki bir şey bildikleri felanda yok.

Neymiş efendim kingston yeni hyperx serilerine a400 koyuyuor.

ALLAH aşkına şu cümlede benim anlamam gereken şey ne?

İnsan gerçekten hayret ediyor.

• hyperx fury 3d lerin kasası içine a400 koyuyor diye bir gerekçe olamaz.

neden doğrudan a400 kasasında gelmiyorlar da hyperx fury 3d kasasına koyuyorlar o halde?

tam bu anda köşeye sıkıştıran ve yalanın yönünü değiştirtecek vurucu soruyu sormak gerek:

madem öyle, neden a400 'ler halen kendi a400 kasasında satışta o zaman?

hyperx fury 3d lere a400 koyuyorlar diyen/diyecek onursuza lafı böyle yapıştıracaksın...Kingston HyperX Fury 3D SATA SSD Kronik Isınma Sorunu ve Garanti Süreci!? 

sonuna kadar katılıyorum. ne akşam yemeği yedim, ne de uyuyabildim.

forumdan çıkamadım, çeşitli başka popüler konular şu an yıkılıyor, gülsem mi üzülsem mi bilemedim...Kingston HyperX Fury 3D SATA SSD Kronik Isınma Sorunu ve Garanti Süreci!? 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.