Şimdi Ara

Kindle Paperwhite 2 (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
547
Cevap
27
Favori
30.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ßohemian

quote:

Orijinalden alıntı: passengerX

Benim paperwhite 2 de 1280 kitap var ve ortalama 1 aydan uzun kullanıyorum,öyle birşey olamaz gülerler adama cihazda kitap dolu diye pil gidiyor derseniz.

:) valla kim gülecekse gülsün, ben denedim ve bu sonuca vardım. Belki de kitap sayısından ziyade tıklanıp açılmış olan çok sayıda kitabın yol açtığı bir yüktür, bilemem. Ama ben de çok işe yaradı.

Ayrıca aynı fikirde olan bir inceleme daha buldum:

http://www.romancekolik.com/2014/02/inceleme-amazon-kindle-paperwhite.html?m=1

hafızada çok kitap varsa şarj çok hızlı gider, bu bilgi için arkadaşın da dediği gibi kim gülerse gülsün :)

pilin bitme nedeni, her kitaptaki her bir kelimenin kindle tarafından arka planda sürekli taranmasıdır. böylece bir kelime arattığınızda anında sonuç alabilirsiniz, aksi halde bir tarama saatler alabilir.

ben yaklaşık 2500 kitap atmıştım ilk başlarda, full şarj 5 saatte bitmişti :)

artık hafızada sadece tek kitap barındırıyorum. fazlasına da gerek yok zaten.

• arandur kullanıcısına yanıt
    Sizin cihazi begenmedim. Kullandigim Kindle 4 daha iyi.

Ayrica bir yanlisiniz var. En iyi ve en yeni e-ink teknolojisi: CARTA
    Kindle Paperwhite serisinde Carta ekran var. Kindle 4 ise Pearl

http://www.eink.com/display_products_carta.html
    http://www.eink.com/sell_sheets/carta_spec_sheet.pdf

http://www.eink.com/display_products_pearl.html
    http://www.eink.com/sell_sheets/pearl_spec_sheet.pdf

• Genelde bir kitabi bitirmeden digerini yuklemedigimden boyle bir sorunla karsilasmadim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alierr

Sizin cihazi begenmedim. Kullandigim Kindle 4 daha iyi.

Ayrica bir yanlisiniz var. En iyi ve en yeni e-ink teknolojisi: CARTA
    Kindle Paperwhite serisinde Carta ekran var. Kindle 4 ise Pearl

http://www.eink.com/display_products_carta.html
    http://www.eink.com/sell_sheets/carta_spec_sheet.pdf

http://www.eink.com/display_products_pearl.html
    http://www.eink.com/sell_sheets/pearl_spec_sheet.pdf

Karsilastirmayi lcd ve led ekranlari baz alarak yaptim.

• Bunun kılıflarını edinebileceğimiz bir adres var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gendrya

Bunun kılıflarını edinebileceğimiz bir adres var mı?

Gittigidiyor tarzı yerlerde bulunur ama pahalı olur.Ebay ya da çin sitelerinden ucuz olur ama kargo 1 ay bekletir yaklaşık.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sentez*

quote:

Gittigidiyor tarzı yerlerde bulunur ama pahalı olur.Ebay ya da çin sitelerinden ucuz olur ama kargo 1 ay bekletir yaklaşık.

Hocam özel olarak yapılmış olsun istemiyorum. Tablet kılıfları falan da uygun olur benim için, kutusunu kaybettiğim için ortada duruyor direk. En azından ufak darbelere karşı koruyabilecek bir şey alıyorum.
  • quote:

7" tablet kılıfı alabilirsiniz ucuza. Eni oturacaktır, yalnız kılıfın boyu biraz uzun gelir ama sorun olacağını sanmam. Ben bunu almıştım mesela:

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/crafter-design-nova-7-quot-tablet-pc-kilifi-117532062
  • quote:

Orijinalden alıntı: arandur

quote:

7" tablet kılıfı alabilirsiniz ucuza. Eni oturacaktır, yalnız kılıfın boyu biraz uzun gelir ama sorun olacağını sanmam. Ben bunu almıştım mesela:

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/crafter-design-nova-7-quot-tablet-pc-kilifi-117532062

Fiyatı da çok uygunmuş, teşekkür ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: renzokuken

quote:

quote:

Benim paperwhite 2 de 1280 kitap var ve ortalama 1 aydan uzun kullanıyorum,öyle birşey olamaz gülerler adama cihazda kitap dolu diye pil gidiyor derseniz.

:) valla kim gülecekse gülsün, ben denedim ve bu sonuca vardım. Belki de kitap sayısından ziyade tıklanıp açılmış olan çok sayıda kitabın yol açtığı bir yüktür, bilemem. Ama ben de çok işe yaradı.

hafızada çok kitap varsa şarj çok hızlı gider, bu bilgi için arkadaşın da dediği gibi kim gülerse gülsün :)

pilin bitme nedeni, her kitaptaki her bir kelimenin kindle tarafından arka planda sürekli taranmasıdır. böylece bir kelime arattığınızda anında sonuç alabilirsiniz, aksi halde bir tarama saatler alabilir.

Benimkinde de 400 tane kitap var.Işığı seviyesi 10'da.Her gün 1 saat okursam 8 gün gidiyor.Ben de azaltayım bari

• mucizevi mükemmel bi cihaz. alırken çekincelerim vardı fiyatı da tuzlu gibi gelmişti ama hiç değil. ben 9 taksit aldım aylık 37 lira civarına geliyor. aylık bir kitap parası. ki ben ayda en az 3 kitap okurum.

mobi ve epub biraz araştırırsanız internette on binlerce kitap bulabilirsiniz. torrent olarak türkçe mobi kitaplar var, bazı forum sitelerinde yine epub mobi kitaplar paylaşılıyor. ayrıca ekşi sözlüğün meritokrasi servisine girerseniz zaten istemediğiniz kadar epub kitap elde ediyorsunuz. epub ı mobiye çevirmek calibre ile saniyelik iş.

almayı düşünüp de çekincesi olan hiç düşünmesin alsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kvothe6 -- 10 Ağustos 2014; 16:25:15 >
  • quote:

Yaklaşık 4 aydır paperwhite 2 kullanıyorum. Toplam 20 civarı kitap okumuşumdur. İlk başlarda kitap kokusu ve kağıt sayfaya dokunma hissi eksikliği gibi takıntılar yaşadım. ama şimdi alıştım. hatta elimde var olan bir kitabı bile kindle ile okudum.

Cihazla ilgili üç saptamamı paylaşmak istiyorum:

1. Zemin ışığı tamamen kapanmıyor deniyor, bu doğru. ama tamamen kapanmadığını ancak zifiri karanlıkta anlayabiliyorsunuz. neden böyle yapmışlar ki diye düşünüyordum önceleri. Bir gece kitap okurken elektrikler kesildiğinde nedenini anladım. Eğer o düşük miktarda ışık olmasaydı ekranı göremeyecektim ve ışık seviyesini artıramayacaktım :) kalkıp mum filan aramam gerekecekti. bence minimal bir ışık olması iyi bir fikir.

2. Pil tüketimim hiç de anlatıldığı gibi değildi başlarda. Işığını kapatıyordum, wifi bağlantısını kesiyordum, yine de sadece birkaç gün gidiyordu... Sonra bunun da nedenini anladım. Tüketimi artıran asıl sebep, cihazın belleğinde arşivlediğim çok sayıda kitapmış. Bellekte sadece bir kitap olduğunda pil ömrü haftalarca gidiyor. Bu yüzden de artık cihazın belleğini değil amazon cloud'u kullanıyorum. tüm arşivimi cloud'da depoluyorum ve gerektiğinde cihaza indiriyorum.

3. Son olarak şu reklam bannerleri canımı çok sıkıyordu. Bu bannerlerin kalkması içim ekstra para istendiğini sanıyordum. Oysaki öyle değilmiş. Amazonun sitesinden online iletişim kurarak bu reklam bannerlerinin kaldırılmasını rica ettim ve 10 sn içinde hallettiler...

cihazın belleği değil de ,amazon cloud'u kullanıyorum ne demek hocam ? cihazın tam özellikllerini çözemedim ben de aydınlatırsanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dharma***

quote:

Yaklaşık 4 aydır paperwhite 2 kullanıyorum. Toplam 20 civarı kitap okumuşumdur. İlk başlarda kitap kokusu ve kağıt sayfaya dokunma hissi eksikliği gibi takıntılar yaşadım. ama şimdi alıştım. hatta elimde var olan bir kitabı bile kindle ile okudum.

Cihazla ilgili üç saptamamı paylaşmak istiyorum:

1. Zemin ışığı tamamen kapanmıyor deniyor, bu doğru. ama tamamen kapanmadığını ancak zifiri karanlıkta anlayabiliyorsunuz. neden böyle yapmışlar ki diye düşünüyordum önceleri. Bir gece kitap okurken elektrikler kesildiğinde nedenini anladım. Eğer o düşük miktarda ışık olmasaydı ekranı göremeyecektim ve ışık seviyesini artıramayacaktım :) kalkıp mum filan aramam gerekecekti. bence minimal bir ışık olması iyi bir fikir.

2. Pil tüketimim hiç de anlatıldığı gibi değildi başlarda. Işığını kapatıyordum, wifi bağlantısını kesiyordum, yine de sadece birkaç gün gidiyordu... Sonra bunun da nedenini anladım. Tüketimi artıran asıl sebep, cihazın belleğinde arşivlediğim çok sayıda kitapmış. Bellekte sadece bir kitap olduğunda pil ömrü haftalarca gidiyor. Bu yüzden de artık cihazın belleğini değil amazon cloud'u kullanıyorum. tüm arşivimi cloud'da depoluyorum ve gerektiğinde cihaza indiriyorum.

3. Son olarak şu reklam bannerleri canımı çok sıkıyordu. Bu bannerlerin kalkması içim ekstra para istendiğini sanıyordum. Oysaki öyle değilmiş. Amazonun sitesinden online iletişim kurarak bu reklam bannerlerinin kaldırılmasını rica ettim ve 10 sn içinde hallettiler...

cihazın belleği değil de ,amazon cloud'u kullanıyorum ne demek hocam ? cihazın tam özellikllerini çözemedim ben de aydınlatırsanız sevinirim.

Sorunuzu geç gördüğüm için şimdi yanıtlıyorum:
    Amazon üyeliği ile 5gb büyüklüğünde bir cloud alanı elde ediyoruz. Amazonun bize verdiği isim@kindle.com adresimize gönderdiğimiz e-kitaplar bu alanda depolanıyor. Bu alana kitaplarımızı depo edip gerektiğinde (internet bağlantısı var iken) istediğimiz kitabımızı cihazımıza indirebiliyoruz.

aynı iphone'daki icloud gibi yani...

umarım anlatabilmişimdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: DMUKKS

quote:

Orijinalden alıntı: renzokuken

quote:

quote:

Benimkinde de 400 tane kitap var.Işığı seviyesi 10'da.Her gün 1 saat okursam 8 gün gidiyor.Ben de azaltayım bari

5 ten fazla kitap bulundurmayın bana kalırsa, şarj süresi farkına inanamayacaksınız.

• quote:

Bende de PaperWhite 2 modeli var, cumartesi günü aldım. Öbür konuda yazdığım mini incelemeyi derhal buraya taşıyayım. Bu arada Ahmet Hamdi Tanpınar "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" romanını hemen tanıdım fotoğraflardan, dili ağırdır ama güzel bir romandır.

-------------------------------------------------------------------------

Daha önce de Kindle 3 Keyboard kullanmıştım. Kıyaslarsam:

- PW2 ışık olayıyla büyük fark yaratıyor. Karanlık veya aydınlık her türlü kapalı ortamda bu ışık fayda sağlıyor. PW1 modelinin aksine tamamen kapatabilirsiniz güneş altında. Gene PW1 modelinin aksine ışık ekranda mükemmel yayılıyor, yayılma sorunu çok yazılmış ekşide ve burada, PW2 ile onu çözmüşler.
    - Çözünürlük ve kontrast (kontrast ışıktan dolayı) artmış. Bu da okuma konforunu artırıyor.
    - Boyutlar ve kasası harika. Tutuş çok iyi. Keyboard modeli daha kabaydı, tek elde tutması sıkıntılıydı. Elden kaymıyor.
    - Dokunmatik gayet güzel çalışıyor. Bu tür cihazlarda dokunmatik şart artık. Keyboard modelinin klavyesi ile bile daha yavaş yazabiliyordum.
    - Daha önceden hesabımdaki kitaplar aynen duruyorlardı, hepsini wi-fi ile indirip bakabildim.
    - Sayfa geçişleri Keyboard modeline göre daha kolay ve daha hızlı. İşlemci farkı.
    - Micro usb şarjlı telefonunuz varsa bu cihazı da şarj edebilirsiniz. Kutudan usb kablo çıkıyor ama fiş ucu çıkmıyor.

Keyboard modeline göre eksikleri

- Müzik dinleme özelliği kaldırılmış. Fotoğraf izleme özelliği var mı bilmiyorum (gerçi bu gereksiz)
    - Dahili hafıza zayıf, cloud özelliğine güvenmişler.
    - Keyboard modelinde oynadığım bir kaç oyun vardı, nedense destek yok hatası verdi, cloud'dan alamadım o oyunları

Olsa daha iyi olacaklar

- Türkçe dil desteği
    - Türkçe klavye
    - Farklı ışık rengi
    - Daha yüksek çözünürlük ve kontrast (bana göre hala ihtiyaç var)

Bende en alt tarafta piksel hatası mıdır toz mudur bir nokta var dikkat çeken. Ama kitap okurken rahatsız etmiyor. Genel olarak üründen memnun kaldım, daha tamamen çözdüm özelliklerini diyemem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kindle 3 ile Kindle PW2 arasındaki değerlendirmenizi okudum. Birçok hususa açıklık getirmişsiniz. Ben de yakın zamana kadar Kindle 3 kullanıyordum. Maalesef denizde su yedi ve sanırım öldü. Kindle 3'ün harika kullanımına istinaden yenisini almayı düşünüyordum. Ancak, okuduğum değerlendirmelere göre -bir tanesi de sizinki- PW2'nin Kindle 3'e göre mp3 dinleme fonksiyonu hariç kayda değer bir eksisi yok, artıları fazla. Bu bağlamda, eğer her ikisinde de kullandıysanız, sözlük fonksiyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Zira, 3'te sağ alttaki yönlendirme tuşuyla kelimenin sol dibine erişmek ve kelimenin metindeki yerine göre sayfanın tepesinde ya da sonunda, manayı görmek son derece kolaydı.

• Sözlük fonksiyonu kullanmıyorum, o açıdan o konuya yorum yapamayacağım. Ben keyboard modelini pek kullanışlı bulmuyordum açıkçası, o açıdan sizinle beklentilerimiz farklı olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Browser açıldıktan bir kaç saniye sonra hata mesajı vererek kapanıyor. Bu sorunu yaşayan var mı? Kindle'ım arızalı mı?
  • kesinlikle şarj olayına katılıyorum. ilk aldığımda içinde sadece pdf dosyalarım vardı (buarada pdf makalelerini cihazı yatay şekle getirerek rahatça okuyabiilyorsunuz , dikey şekilde olunca uzaklık sorun oluyor ve yazılar zor okunuyor,yatay modda bu sorun rahatça çözülüyor) şarzı çok uzun müddet gidiyordu , sonra mobi formatlı kitaplar yükledim bir hayli fazla ve şarzı çok kısa sürede bitti. Ben de kitapları pc'de arşivliyorum , kindle'dan sildim , 5-6 kitap bıraktım.

Bir de sanırım kılıf olunca şarz daha da uzun süre gidiyor . Cihazı tavsiye ediyorum , tabi ki kitabın yerini tutması mümkün değil (kitabın ruhu olduğunu düşünenler için:)) fakat cihazın da kitaba göre birtakım avantajları mevcut.
  • quote:

Orijinalden alıntı: na9n

quote:

Bende de PaperWhite 2 modeli var, cumartesi günü aldım. Öbür konuda yazdığım mini incelemeyi derhal buraya taşıyayım. Bu arada Ahmet Hamdi Tanpınar "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" romanını hemen tanıdım fotoğraflardan, dili ağırdır ama güzel bir romandır.

-------------------------------------------------------------------------

Daha önce de Kindle 3 Keyboard kullanmıştım. Kıyaslarsam:

- PW2 ışık olayıyla büyük fark yaratıyor. Karanlık veya aydınlık her türlü kapalı ortamda bu ışık fayda sağlıyor. PW1 modelinin aksine tamamen kapatabilirsiniz güneş altında. Gene PW1 modelinin aksine ışık ekranda mükemmel yayılıyor, yayılma sorunu çok yazılmış ekşide ve burada, PW2 ile onu çözmüşler.
    - Çözünürlük ve kontrast (kontrast ışıktan dolayı) artmış. Bu da okuma konforunu artırıyor.
    - Boyutlar ve kasası harika. Tutuş çok iyi. Keyboard modeli daha kabaydı, tek elde tutması sıkıntılıydı. Elden kaymıyor.
    - Dokunmatik gayet güzel çalışıyor. Bu tür cihazlarda dokunmatik şart artık. Keyboard modelinin klavyesi ile bile daha yavaş yazabiliyordum.
    - Daha önceden hesabımdaki kitaplar aynen duruyorlardı, hepsini wi-fi ile indirip bakabildim.
    - Sayfa geçişleri Keyboard modeline göre daha kolay ve daha hızlı. İşlemci farkı.
    - Micro usb şarjlı telefonunuz varsa bu cihazı da şarj edebilirsiniz. Kutudan usb kablo çıkıyor ama fiş ucu çıkmıyor.

Keyboard modeline göre eksikleri

- Müzik dinleme özelliği kaldırılmış. Fotoğraf izleme özelliği var mı bilmiyorum (gerçi bu gereksiz)
    - Dahili hafıza zayıf, cloud özelliğine güvenmişler.
    - Keyboard modelinde oynadığım bir kaç oyun vardı, nedense destek yok hatası verdi, cloud'dan alamadım o oyunları

Olsa daha iyi olacaklar

- Türkçe dil desteği
    - Türkçe klavye
    - Farklı ışık rengi
    - Daha yüksek çözünürlük ve kontrast (bana göre hala ihtiyaç var)

Bende en alt tarafta piksel hatası mıdır toz mudur bir nokta var dikkat çeken. Ama kitap okurken rahatsız etmiyor. Genel olarak üründen memnun kaldım, daha tamamen çözdüm özelliklerini diyemem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kindle 3 ile Kindle PW2 arasındaki değerlendirmenizi okudum. Birçok hususa açıklık getirmişsiniz. Ben de yakın zamana kadar Kindle 3 kullanıyordum. Maalesef denizde su yedi ve sanırım öldü. Kindle 3'ün harika kullanımına istinaden yenisini almayı düşünüyordum. Ancak, okuduğum değerlendirmelere göre -bir tanesi de sizinki- PW2'nin Kindle 3'e göre mp3 dinleme fonksiyonu hariç kayda değer bir eksisi yok, artıları fazla. Bu bağlamda, eğer her ikisinde de kullandıysanız, sözlük fonksiyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Zira, 3'te sağ alttaki yönlendirme tuşuyla kelimenin sol dibine erişmek ve kelimenin metindeki yerine göre sayfanın tepesinde ya da sonunda, manayı görmek son derece kolaydı.

Arkadaşlar ben de şu anda Kindle 3 kullanıyorum. Bu bile çözünürlük ve kitap okuma hissi açısından bana fazlasıyla zevk veriyor ancak ışığının olmaması geceleri kitap okurken ciddi sıkıntı olabiliyor. Sırf bu yüzden PW2 almalı mıyım? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Çünkü her an satın alabilirim cihazı. Eğer aralarında ciddi bir fark yoksa almamak tabi ki daha mantıklı.

• Arkadaşlar ben de e-kitap okuyucu bir cihaz almayı düşünüyorum bu aralar. Kindle Paperwhite 2 almayı düşünüyorum. Ancak şu anda hepsiburada.com sitesinde, Kindle Paperwhite 2, 399 TL'den 359 TL'ye düşmüş görünüyor, %8 indirim var sözde. Onun dışında, Bookeen Cybook Odyssey modeli, 767 TL yerine 339 TL'ye düşmüş, yani %56 indirim var.

http://www.hepsiburada.com/liste/kindle-paperwhite-2-wi-fi-dahili-isik-2013-kasim-modeli/productDetails.aspx?productId=kkindle01&categoryId=15043649

http://www.hepsiburada.com/liste/bookeen-cybook-odyssey-2013-new-edition/productDetails.aspx?productId=kcybook05&categoryId=15043649

Bu iki cihazı teknik özellikleri açısından karşılaştırmanız mümkün mü, hangisini tavsiye edersiniz?

EDIT: Bana Bookeen daha cazip geliyor. Hem 2 Gb dahili hafızasının dışında harici 32 Gb hafıza kartı destekliyor, hem epub dosyalarını görüntüleyebiliyor, hem mp3 oynatabiliyor..

@arandur @passengerX @ßohemian @Dharma*** @renzokuken @DMUKKS @kvothe6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 29 Eylül 2014; 20:21:28 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.