Şimdi Ara

Kimlik ve ehliyet kartları 21 Eylül’de birleşiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
4.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Çipli TC kimlik kartları için yeni bir dönem başlıyor. 21 Eylül'den itibaren ehliyetler çipli kimlik kartına yüklenecek. Ehliyetini yükleyen vatandaşların yanında yalnızca kimlik kartını taşıması yeterli olacak. 

Kimlik kartına ehliyeti yükleyebilmek için yeni tip sürücü belgeniz olması gerekiyor. Yeni tip ehliyetiniz ve çipli TC kimlik kartınız varsa 21 Eylül’den itibaren nüfus müdürlüklerinden randevu alarak ehliyet yükleme işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir ücret alınmayacak.

Eski kimlik kartını yeni kimlikle değiştirmek isteyenlere ehliyetti yüklemek isteyip istemediği sorulacak. Bu sayede yeni kimlik çıkarmak isteyenlerin ehliyet yüklemek için ekstra işlem yapması gerekmeyecek.

Dolandırıcılara karşı elektronik kimlik doğrulama sistemi geliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sahte kimliklerle yapılan dolandırıcılığın önüne geçmek için elektronik kimlik doğrulama sistemi üzerinde çalışıldığını duyurdu. Bakan Soylu sistemin çalışma şekliyle ilgili yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki yılın ilk zaman dilimlerinde inşallah elektronik kimlik doğrulama sistemini getiriyoruz. Bu da bir devrim, değişim. Bu teknoloji olarak bizi başka bir noktaya götüren husus. Notere gidiyorsunuz nüfus kağıdı veriyorsunuz, siz misiniz değil misiniz... Çok dolandırıcılık oldu. Keza bankalar, kamu kurumları, özel sektör de dahil. Basit bir şey. Ufak bir kimlik doğrulama cihazı. Gidecek kimliğini oradan geçirecek, parmağını oradan koyacak. Karşı tarafta noterdeki şahsa diyecek ki bu benim; bitti. Yüzüne bakacak, resmine bakacak. Bu sağlandığı andan itibaren bir başka noktaya daha geçiyor tüm Türkiye. Dolandırıcılığın, sahteciliğin engellendiği işlem kolaylığının olduğu ve bütün kurumların bu konuda kontrol mekanizması açısından çok ciddi bir noktaya getirecek bir yapıya ulaştırılmış olacak. Bütün altyapı bitti, yazılımlar bitti, düzenlemeler bitti. Şimdi atacağımız adımlar ile birlikte inşallah 2021'de; ehliyet kimlik meselesinden sonra inşallah adım atılmış olacak.” dedi. 

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-icisleri-bakani-suleyman-soyludan-flas-aciklamalar-41614704

• yeni kimlik kartlarını destekliyorum, ancak hala eski tip kimlik kullanıyorum. ama çevreme bakıyorum, eleştirinin ötesinde karşı çıkanlar bakmışsın ki yeni kimlik almış bile.

• Hayret, ücretsiz mi yapılacak... Son 20 senedir ücretsiz yapılan ilk devlet girişimi sanırım. Emin misiniz ücretsiz olacağına?!?!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CleanCoders C kullanıcısına yanıt
    Ben son günü bekliyorum. Bak ekstra işlemden kurtulmuş oldum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Guhong01 kullanıcısına yanıt
    Millet alıştı bir kere gidince bi ellilik bırakır. 😂

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximus8282 -- 18 Eylül 2020; 12:58:29 >

Öyle kolay kurtuluş yok bakın ne diyor?

Alıntı

metni:
    "Kimlik kartına ehliyeti yükleyebilmek için yeni tip sürücü belgeniz olması gerekiyor."

Yani nedir önce yeni ehliyeti almak için para öde ondan sonra ücretsiz olarak kimliğe yükleyelim!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9unkarekoku -- 18 Eylül 2020; 13:25:56 >
  • Çok iyi olur s

• Ehliyetim ve nüfus cüzdanım eski.. İkisi birleşince yenilerim tek kart olur diyordum ama bakıyorum ki yine iki kart olacak. Ehliyet bilgileri, nüfus kimlik belgesine de kopyalanacakmış.

Şu kartları 15 liranın da altına maliyetine verseler, ikisini de yenilesem. Kız kardeşim kimliği yeniledi sanırım 15 lira ödedi. Ehliyet kaç para bilmiyorum.

*Dolandırcılık vb. girişimler için oldukça güvenli görülüyor, yeni yöntemler bulunana kadar.. Gerçi eskiden bilişim yeteneği gerekmezken şimdiki dolandırıcıların teknolojiden anlaması gerek.. Eski kimlikle git başkasının adına hesap aç, sim kart çıkart, hemen her şeyi yap.. Şimdi büyük bir güvenlik sıçraması geldi.. Belki teknolojik imkan 20 yıldır vardı ama demek ki altyapının hazırlanması, bağlı kurumlar vs bu zamana kadar sarktı..

• TheNewAtilla kullanıcısına yanıt
    ben de son aya kadar çıkarmayı düşünmüyorum. böyle olacağını tahmin etmek zor olmadı en başından. mutlaka vatandaş maddi manevi zorluk çekmeli çünkü geçiş süreçlerinde

• Tam e ben ikisinide aldım diyecektimki arkadaşın yazdıgı yeni kartta transfer olur demesi yüreğime su döktü :p. Aktarırız bizde naplım :)

• ehliyet eski, kimlik yeni; olmuyor mu şimdi. ne biçim iş yapıyorlar arkadaş.

• İnternetteki çip doğrulama sistemlerinin hepsi ücretli, ya sim kart ya da kimlik doğrulama aleti sattıracaklar yandaşa, yine birileri zengin olacak

• Ya trafik polisi Tcden sorguladığı an zaten her şey çıkıyor. Ehliyeti var mı yok mu çıkar aslında

• Rachsuchtig kullanıcısına yanıt

Evet çıkıyor ama sen o sürücü belgesini taşımak zorundasın, yani politik doğruculuk yaparsa cezayı kesebilir.

• ekaraca79 E kullanıcısına yanıt

Benim de durum aynı, ve haberde söylendiği gibi yeni ehliyete geçirip sonra yükletmek gerekiyormuş. Ama benim eski tip ehliyet 31.12.2022 tarihine kadar geçerli ben de son güne kadar beklerim belki o zamana bir şeyler değişir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9unkarekoku -- 18 Eylül 2020; 14:0:35 >
  • TC sorgulatma ile ehliyet görünmüyor , millet ehliyetsiz araç kullanıyor TC verip geçiyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: 9unkarekoku

Öyle kolay kurtuluş yok bakın ne diyor?

Alıntı

metni:
    "Kimlik kartına ehliyeti yükleyebilmek için yeni tip sürücü belgeniz olması gerekiyor."

Yani nedir önce yeni ehliyeti almak için para öde ondan sonra ücretsiz olarak kimliğe yükleyelim!

Yine de iyi bence. Önce kart çıkar, sonra aktarma parası öde, üzerine ÖTV, KDV, KFC, TRT, VPN vergisi öde demiyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Evet fakat bu bile bu hizmeti ücretsiz yapmıyor sonuçta bir ücret var.

• quote:

Orijinalden alıntı: 9unkarekoku

Evet fakat bu bile bu hizmeti ücretsiz yapmıyor sonuçta bir ücret var.

Benim yeni ehliyetim var. Hükümet de özenmiş ki pre-order sisteme geçmiş gibi görünüyor. Çünkü hükümet değil kâr kurumu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.