Şimdi Ara

Kimlik Dogum Tarihi Değiştirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
48.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar birşey sormak istiyorum şimdi ben 21.01.1994 dogumluyum ama daha kimliğe yazılırken 21.10.1994 diye yazılmış sırf bu yüzden 1 askerlik için 1 tertip yerine 3 veya 4 gidicem ve 1,2 neden daha var şimdi dogum kağıdı felan yok hiçbiyerde saklamamışız sanırım ama ben kimlikteli dogum tarihimi 21.01 yaptırmak ıstıyorum ne gibi işlemler yapmalıyım?

• nerden biliyosun 3 veya 4 gideceğini doğum ayıyla alakası yok bağlı olduğun kütük kaç gönderirse öyle gidersin
  • Abim şubat 86 dogumlu oda 1 yada 2 olarak gitti o yüzden tek neden bu değil dediğim gibi değiştirmek istiyorum kısacası yardımcı olabilecek varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cetinkan -- 11 Nisan 2011; 20:30:25 >
  • 30.12.1991 DOĞUMLUYUM.
    1 SENE ERKEN GİDİCEKTİM NORMALDE AMA TECİL ETTİRDİM
    19 YAŞINDA ASKERE ÇAĞIRDILAR
  • Asliye hukuk mahkemesine dava açmanız gerekiyor. Mahkeme kararı olmadan değişmez.
  • aynı konudan dolayı benım de basımı yaktı bu kardeşim. 1bucuk sene onceden gıttım askere allah belasını versin onların okul bıttı hadı askere
  • celp değişmez o tarihle ama başka şeyler var diyosan babana dava açman lazım mahkeme kararı ile değişiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ciyomiyo -- 11 Nisan 2011; 20:49:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ciyomiyo

celp değişmez o tarihle ama başka şeyler var diyosan babana dava açman lazım mahkeme kararı ile değişiyor

İyide babam hayatta değilki 5 sene önce vefat etmişti işte annememi dava açıcam şimdi ?
  • bende 23.12.1994 doğumluyum fakat babam nüfus cüzdanımı çıkartırken 01.01.1995 diye yazdırmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kasvet

bende 23.12.1994 doğumluyum fakat babam nüfus cüzdanımı çıkartırken 01.01.1995 diye yazdırmış

one la ole plaka gibi 01 xxx 01
  • Up beyler başka yardımcı olabilecek var mı ?
  • updullaaaaaaaaaaaaaaaah
  • Allah rahmet eylesin şimdi bi baktımda annen ile gitmen gerekiyomus hastahane doğum raporun var ise değişmiyo anca kayıtsız doğumlarda örneğin evde doğum gibi 21 yaşından ufak olduğun için kemik testi isteyebilirlermiş asliye hukuk mahkemelerine başvurabiliyomussun

Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davası

Doğum tarihinde ay ve gün yazılmamış olan kişi, doğduğu yılın Temmuz ayının 1. günü doğmuş sayılır. Doğduğu ay belli fakat günü belli değilse, o ayın 1. günü doğmuş sayılır.

Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davası sadece 1 defa açılır. Çünkü ilk açılan dava gerçek yaş bulunmuştur.

Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davası ne zaman açılabilir :

Doğumdan veya Gizli Nüfus’tan kütüğe kaydedilmiş olanlar, bu davaları her zaman açabilirler. Herhangi bir zamanaşımı süresi yoktur.

Kişi Genel Yazım suretiyle nüfusa kaydedilmiş ise 18 yaşını bitirdikten veya ilk nüfus cüzdanını aldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davası açabilir. Bu süre hak düşürücü süredir. Süre bittikten sonra açılacak olan dava reddedilir.

Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davası Açmak için gereken şartlar:

a. Yaşı düzeltilecek olan kişinin dış görünüşü, nüfusta yazılı olan yaşa uygun olmamalıdır.

b. Kişi yaşını büyütmek istiyorsa, büyütmek istediği yaşta olan kardeşi olmamalıdır.

c. Kişi yaşını küçültmek istiyorsa, Nüfusa yazım gününden daha önceki bir tarihte doğduğunu iddia etmemelidir.

d. Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davası açacak olan kişi hastane, doğumevi gibi bir kurumda doğmuş olmamalıdır. (Bu kurumlarda tutlan kayıtlar kesindir)

e. Daha önce Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme yapmış olmamalıdır.

Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davasını kişi reşid ise kendisi, reşid değilse, velisi veya vasisi açar.

Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davası kişinin yerleşim yeri Asliye Hukuk mahkemesinde açılır.

Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme Davası Görülme Usulü

a. Kişinin nüfus kayıtları getirtilir. Aynı yaşta ikiz kardeşi olup olmadığı, ana babasının evlenme tarihi araştırılır.

b. Yaş Düzeltme ,Yaş Küçültme ,Yaş Büyütme isteyen küçük duruşmada hazır bulundurulur. Dış görünüşü incelenir. Tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilerek kemik yaşı “kemik radyoğrafisi” raporu alınır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.