Şimdi Ara

kilometresi düşürülmüş aracı satmak suç değilmiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    kilometresi düşürülmüş aracı satmak suç değilmişkilometresi düşürülmüş aracı satmak suç değilmiş

• Bundan sonra herhalde dolandırılan insanlara da araştırsaydınız diyecekler. Suç araştırmamak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalnız burada yargıtay'ın kararı doğru,yanlış olan ne var ? alıcısıysan araştıracaksın tabi.
  • burda sorun yetkili servislerin normal computestler den kontrol için 10 kat daha pahalı olması,, adam 20 bine araba almış 1.500 tl de servise verecek parası var mı?

eğer ilerde devrim olur ülkeye isim bulmak gerekirse "öpülme cumhuriyeti" koyulsun,,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu olayda araç satılırken ilan 130.000 km olarak verilmiş Alıcı araca bakmaya geldiğinde araç ekranında 122.773 km yazdığını görmüş Burda bi gariplik olduğunu düşünüp araştırmayı bırakın büyük ihtimal sormamış bile. Yargıtay ın verdiği kararın gerekçesi bu.

Aynı olay benim başıma geldi ama bu yukardaki durum yoktu tabi Aracın ilanı 110.000 km olarak verilmişti ben gittim aracı gördüm ekranda 110.000 km yazıyordu garantili 2. El satışı yapan büyük bir markanın bayisinden almıştım. Aracın kmsiyle oynandığını öğrendiğim anda gittim aracı geri verip paramı aldım.

• Yeni araçlarda hala km düşürme yapılabiliyor mu? Yazılımsal olarak önüne geçilmedi mi?

• Şu 2. El arac alırken en tırstıgım konu km düşürülmesi

Diger yönlerine bakıyorum baktırıyorum

Ama düzgün kullanılmış ise km düşürme pek sırıtmıyor bazı araclarda ve tespiti cok cok zor imkansız .. km düşük diye fazladan verilen para cöp oluyor o anda .

• Ülkedeki tüm vatandaşlar, araç alım satım konusunda profesör olmak zorunda değildir. Mantık barındırmayan bir metin.

Fakat madem bu yasal, o zaman bundan sonra herkes tuttuğuna. Galerilere araçlarınızı satarken kilometreleri ile oynarsınız, yarın öbür gün sorduklarında "baksaydın kardeşim" der geçersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerotobil

Yeni araçlarda hala km düşürme yapılabiliyor mu? Yazılımsal olarak önüne geçilmedi mi?

Yapılabiliyor, fakat göstergedeki km değişse de, araca asıl kilometre kaydediliyor. Çıkartabilecek adam lazım sadece.
  • Arkadaşlar karardan da anlaşılacağı üzere burada sadece suçun yasal unsurlarının oluşmadığı vurgulanmış.Yani olayın mahiyeti kanundaki madde ile uyuşmuyor demiş.Ayrıca arkadaşlar yargıtay kararları yol gösterici olsalar dahi verdikleri kararlar bağlayıcı değil.Yani şu an aynı konuda bir dava açsanız dahi alt mahkemeler farklı bir karar verebilirler ve hatta yargıtayın başka bir dairesi aynı konuda farklı bir karar verebilir. Yine kararda da belirtildiği üzere hukuk davası açmak(tazminat,ayıplı mal vb.) mümkün.Yani km düşürmek serbest diye bir durum yok.Bana kalırsa bu duruma yönelik bir idari düzenleme yapılmalı ve caydırıcı bir para cezası belirlenmeli.Zaten bu düşürme olayını genelde galericiler yapıyor.Onların da canını en çok para cezası yakar.
  • Km düşürülmüş araç satın. Gerçekte bakım zamanı geldiği halde alan göstergeye bakarak bakımını yaptırmasın. Sonra da yolda kaza yapsın. Kazaya bakımsızlığın sebep olduğu anlaşılsın. Bakalım hangi mahkeme sizi aklayacak?
    Gerçek km otomobilde gizli ve servisler bunu buluyorlar.
  • Basit yalan niteliginde kaldigini yazıyor.

quote:

Yargıtayın "Yalan suç değildir. Kimse başkasının sözüne kolayca inanmamalıdır. İnanırsa kusur kendisindedir. Sadece yalan, hile sayılmaz. Yalana bir sahneye koyuş refakat etmelidir. Böylece ona doğru görüntüsü verilmiş olmalıdır. Bu da mağdurun tahkik etmesini imkansızlaştırmalı veya güçleştirmek için gayret sarf edilmiş olması gerekir. Soyut yalan, dolandırıcılığın karakteristik unsuru olan hileyi meydana getirmez.

Cezanın bir haklı korumaya yardımcı olduğu ispat edilmedikçe meşru bir cezalandırmadan bahsedilemeyeceği unutulmamalıdir"

Yasa diyor ki anladigim kadariyla adamin biri 2+2 = 5 derse inanmayacaksin. Ama sen 2+2 = 5 diyerek adamin etrafindaki matematik kitaplarini yakar tum bilgi kaynaklarini kaldirir isen o zaman suc islemis oluyorsun.

Basit yalan bir cok sektörde kullanilir. Abi valla kar payim 10% diyerek 10 liralik mali 300₺ e satan da var. Ya da kablolu kulakliga bluetooth diyerek satan da var.

Bence basit yalan bunlar olmalidir. 2011 yilinda km düşürülmesi ve bu islem son satana ait ise basit yalan olmaz denmis benim hukuk bilgimin disinda bu konu.

• porketles P kullanıcısına yanıt
    durup dururken adalet bakanlığına başvurulmadı ki
    yargıtay hakimi bu dava bana gelse ceza verirdim dediği için kapatılan savcılık dosyası dava açılması talebiyle adalet bakanlığına gönderilmişti
  • kabahat km dusurende degil

araci alip gezerek yukseltende.

onceki sahibi gezip yukseltmese kim niye km dusursun.

• Ben aracı alırken para verip expertize sokmuşsam ve expertiz bana bu konu hakkında bilgi vermemişse , expertiz firmasını dava ederim , ve zararımı expertiz firmasından talep ederim
  • O zaman herkes düşürür, ben bağcılar esnafına hiç guvenmiyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kabul ettik diyelim!!! Peki km düşürdüğünü, hem motosiklet te, hem de arabada olsun, gösteren tespit eden bir sistem var mı?

Dolandırmaya gelince iş, zehir gibi akılları var.
  • shikarikichi S kullanıcısına yanıt
    Rakam yuvarlanmış diye düşünebilir

• Aynen düşünülebilir ama anlaşılan Yargıtay öyle düşünmemiş

• Benim anlamadığım artık mesaj yolu ile kilometre bilgisi de alamıyoruz. Ruhsat sahibi ile TÜV'e gidecekmişiz de oradan dilekçe verecekmişiz de ondan sonra kilometre geçmişini görebiliyormuşuz. Peh peh peh peh
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.