Şimdi Ara

**KIL DÖNMESİ AMELİYATI OLANLAR**

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (4 Mobil) - 1 Masaüstü4 Mobil
5 sn
4.316
Cevap
70
Favori
737.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 hafta
  • Cevaplayan Üyeler 1005
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 19
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 1 saat 28 dakika
  • Toplam Okunma Süresi 28093
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1005
  • Favoriye Eklediklerim 70
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • kullanici (1 mesaj) Xaero (1 mesaj) mefairo (1 mesaj) yigitboylu (1 mesaj) faruk (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (1160 mesaj) Mobil (1400 mesaj) Tablet (43 mesaj) (2 mesaj) Mini (50 mesaj) Uygulama (40 mesaj)
  • @
Giriş
    541 Mesaj
    Arkadaşlar yatmaktan bıktım usandım kafam bir hal oldu. Bugün dreni aldırdım hiç acımadı belirteyim. Artık doğrulmak istiyorum. Sizce belim ve kuyruk sokumum düz bacakları sadece dizlerden kırarak doğrulsam(altını çiziyiorum bel kuyruk sokumu odun gibi düz tutacağım diz çökme değil dizleri kıroyorum sadece) sizce bir sorun oluşur mu?

İltihap yapar,akıntı oluşur,dikişlerin açılır uğraşır durursun.En az 6 ay uzun süreli oturmayın.Oturma simidi alın,o bölgeye basınç olmasın.Daha önce bunları defalarca söyledim ameliyat olan arkadaşlara,dinlemediler.Sonuç olarak da yaram kapanmadı akıntı oluyo diyip duruyorlar.Olur tabi oturmaya devam ederseniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Murat Burç kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: darknes1905

İltihap yapar,akıntı oluşur,dikişlerin açılır uğraşır durursun.En az 6 ay uzun süreli oturmayın.Oturma simidi alın,o bölgeye basınç olmasın.Daha önce bunları defalarca söyledim ameliyat olan arkadaşlara,dinlemediler.Sonuç olarak da yaram kapanmadı akıntı oluyo diyip duruyorlar.Olur tabi oturmaya devam ederseniz.
    Doktor oturabilirsin deikten sonra uzun süreler oturmam lazım benim öğrenci olduğum için. Oyun oynamayı falan filan geçtim ders çalışmam lazım ilk sırada.
    Oturma simidi şart oldu bana. Ona oturacağız bir sene artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat Burç -- 24 Ocak 2020; 19:7:10 >

Yani oturacaksanız da kesinlikle oturma simidi kullanın.Günlük duşunuzu ve çamaşır değiştirmeyi ihmal etmeyin.

|
    |
    Murat Burç kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Evde pansuman için batikon, gazlı bez ve bant eter değil mi arkadaşlar sürdükleri şey batikon sanırım.
    |
    |
    Beyler bende bi süredir kuyruk sokumunda bi sertlik var. Kist gibi. Nadiren hafif ağrı yapıyor özellikle tam oraya oturursam. Günlük hayatımı vs hiç etkilemiyor. Ama sertlik olduğu küçük bi kist olduğu belli bastırırsam parmağımla özellikle ağrı yapıyor. Ve kistin üstündeki deri bi incelmiş pürüzsüzleşmiş gibi. Bu başlangıcı mı ortası mı nedir ne değildir bilen varsa yanıtlarsa iyi olur.

Bunun yanıtını sadece genel cerrahi verebilir kardeşim. Çünkü bazı kişilerde uzun süredir var olan hastalık sonradan apselenme yapabiliyor. En iyisi kesinlikle genel cerrahiye görün. Bazı yeni apselenmelerin antibiyotik tedavisi ile halledilebileceğini duymuştum. Geçmiş olsun şimdiden.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Numenorian Man kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yıllarca şu başlığı takip ettim, kah güldüm kah korkudan titredim.

1.5 ay önce olduğum ameliyat süreci ve sonrası hakkında başımdan geçenleri anlatacağım ki benim gibi korkanlara bir referans olsun. (Spoiler alert! Hikaye gerilim filmi gibi başlıyor, korku filmi gibi devam ediyor ancak bir rahatlama ile bitiyor baştan belirteyim. From Dusk Till Dawn filmi senaryosu misali.)

Bende bu hastalık 11 yıla yakındır vardı. Evet, yaklaşık 11 yıl boyunca bu şekilde yaşadım. Başlangıç, gelişme, şikayetler süreçlerini anlatmayacağım burada çünkü önceki sayfalarda birçok kişi detaylarıyla vermiş bunları. Dolayısıyla gerilim ve korku kısımlarını hızlıca ileri sarayım. Şişlik, ağrı, apse, kanama, tekrar apse, tekrar kanama, zaman zaman kuyruk sokumu üzerindeki çıkış deliğinden serçe parmağı kalınlığında kıl yumağı çıkması gibi şikayetlerin hepsi vardı. Hastalığı tüm aşamalarıyla hakkını vererek yaşadım yani :) Bu süreç boyunca dönem dönem ameliyat olmayı düşündüm ancak korkumdan hep kaçtım. Doktora dahi gitmedim, bir gün elbet geçecek, bu vücut elbet giderecek o hasarı dedim ancak nafile.

Bir not vereyim (ameliyat olduğum doktorun bilgilendirmesiyle): hastalıkta kıl giriş ve çıkış delikleri oluyor. Bende bu delikler arası yaklaşık 15 cm kadardı. Yani giriş deliğinden çıkış deliğine kadar olan, vücut içerisinde 15 cm'lik enfekte bir doku vardı ve bu dokunun kendiliğinden iyileşmesi özellikle benimki gibi vakalarda mümkün değil. tek çaresi ameliyat.

Ameliyat sürecim ve sonrası şöyle oldu:

Özel bir hastaneye sabah erkenden gittim, kan testi, çeşitli ilaçlar gibi prosedürlerden sonra öğleden önce 11:00 gibi ameliyathaneye alındım ve genel anestezi ile operasyon gerçekleşti. Tahminim 1 saat kadar sürdü. Bu, hayatımda geçirdiğim ilk ciddi ameliyat idi ve belirtmem gerekir ki korktuğum kadar değilmiş. Ameliyat şekli Limberg flap yöntemi ile oldu. Bu yöntemde, popo bölgemden yukarıda bahsettiğim 15x5 boyutlarında bir parça tamamen alındı (enfekte bölgenin tamamı) ve Z plasti denen bir yöntem ile açık bölge dikildi. Eşimle saydığımda 38 tane kadar dikiş vardı :) 1 gece hastanede yattım ve toplamda 22 saat kadar dren takılı idi. Dren, içeride kalan kirli kanın boşaltılması için gerekliydi ancak korkutacak kadar bir süreç yaşamadım. Ameliyat sonrası odaya döndüğümde sırt üstü idim ve yatıp kalkmada herhangi bir kısıtım yoktu. İlk gece ve sonrasındaki günler ciddi bir ağrı hiçbir şekilde yaşamadım. Ameliyat sonrası ilk 2 gün büyük tuvaletime çıkamadım ancak bu zannnediyorum benim stres yapmamdan kaynaklıydı zira doktor tuvalete çıkmamam yönünde bir uyarıda bulunmamıştı bana.

Ameliyat sonrası 2 hafta boyunca, ilgili bölgede baya bir sargıyla gezdim. (Baticon, gazlı bez) Bunun yanında bir antibiyotik bir de mide ilacı aldım. Mide ilacı zannediyorum ameliyat sonrası anestezi etkisi için veya alınan ilaçların yan etkisi için. Bu noktada doktor illa ki yönlendirecektir. Her gün sabah ve akşam pansuman yaptım. (Bu aşamada, eşinizin, ailenizin, dostunuzun vb. yardımı kesinlikle gerekiyor, kendinizin yapması mümkün değil) Özellikle dikiş olan bölgelerin temiz tutulması önemliydi ancak ağrı veya acı konusunda bir şikayetim olmadı. Banyo yapma konusunda, benim doktorum ameliyattan 3 gün sonra banyo yapabileceğimi söylemişti, ki öyle de yaptım. Yalnız, dikiş olan bölgelere azami özen göstererek banyoya girdim. Ameliyattan 2 hafta sonra dikişlerim alındı (bu süreç biraz acılı oldu onu itiraf etmem gerek) ve 2 günde 1 pansuman yaptırdım.

Böylesine ağır görünen bir ameliyat sonrası ne sırt üstü yatmamda, ne oturmamda bir kısıtım olmadı. Yalnızca hızlı ve ani hareketlerden kaçındım ve o bölgeye bir darbe gelmemesine azami özen gösterdim. Güncel durumda her gün duş alıyor, ameliyatlı bölgeyi bol suyla ve sabunla yıkıyor, bölgenin temizliğine dikkat ediyorum. Tekrar vurgulamak isterim ki, hastalık süresince çekilen ağrı ve rahatsızlık düşünülünce, ameliyat hiç de korkulacak bir durum değil. Özellikle benimki gibi çok uzun zamandır bu ameliyatı erteleyenlere ve korkanlara duyurulur.

Özet geç: Ameliyat olun ve kurtulun. Çekilen çileye değmez, ameliyat ve sonrası korkulduğu gibi zor değil.
    |
    |

• Yüzbaşı
    384 Mesaj

İlk mesajı yazdığımda direkt genel cerrahiden randevu almıştım bu pazartesiye. Bugün aynada detaylı inceledim net olarak kıl dönmesi. Şişlik akıntı vs yok ama 2 kıl girişi gördüm net olarak. 2 sertliği de elimle hissedebiliyorum ancak dışarıdan bir şey belli olmuyor. Pazartesi muhtemelen bi ameliyat günü verecek genel cerrah. Üzücü olan kısmı randevumdan 1 hafta sonra okul başlıyor ama olan bi arkadaşım 2 hafta hiçbi yere gidemezsin dedi. Okul başka şehirde zira. Yani daha şuandan *ok etmiş durumda. Tekrar ihtimali yüksek ama beni daha çabuk ayağa kaldıracak bir yöntem varsa kabul edeceğim. Yaza kadar idare etsin de yazın ne gerekiyorsa çekeriz artık.

|
    |
    FED4 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam ben mikrosinusektomi yöntemiyle olmuştum ilkini ameliyat sonrası eve bile yürüyerek dönebildim herhangi bir kısıtlamada yaşamadım ama maalesef tekrar nüks etti. İstersen birde o yöntemi araştır ama mutlaka iyi bir cerrahda gerçekleştir ameliyatını yoksa kist tam alınıp temizlenmediğinden benim gibi nüks durumu yaşaya bilirsin şimdiden geçmiş olsun. 🙏

|
    |
  • Yüzbaşı
    384 Mesaj

Valla yönteme doktor karar verecek galiba. Şuan buna özelde para bayılacak durumum yok. Devletten aldım randevuyu. Pazartesi görecek bakalım ne diyor. Ne yapacaksa hemen yapsa keşke.

|
    |
    FED4 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Umarım en iyisi olur senin için dostum bakalım bende pazartesi gideceğim bir an önce olup kurtulsak keşke

|
    |
  • Teğmen
    185 Mesaj

Kısa zamanda okulun açılacaksa ameliyatı şu an için olma bence.En iyi ihtimal iyileşmesi üç hafta sürüyor.Akıntı falan da olursa süre uzuyor,kötü tarafı dikişli olduğu için oturamazsın,dikişler alındıktan sonrada dikkat etmen lazım.Ondan dolayı yaza bırak,o bölgedeki tüyleri(göbek hizasından bacak bölgesine kadar)geniş bir şekilde düzenli al.Her banyoda iyice sabunla ve dik otur.Yaza kadar problem çıkarmaz,yazın da ameliyatını olur rahatça yatarsın.Geçmiş olsun.

|
    |
    Herkese merhaba,

Öncelikle şunu belirtmek isterim her hastanın yaşadığı süreç farklı oluyor arkadaşlar.

İnternette yazılan çoğu şeyi okudum, işim gereği çok yatış almadan bu işi atlatmam gerektiği için doktoru bunaltacak kadar çok soru sordum. Sonuç olarak dün ameliyat oldum, 30 dakika sürdü. Peşine taburcu edildim ve doktor sırt üstü yatabileceğimi, çok zorlamadan oturabileceğimi söyledi. Maksimum 4 gün sonrada normal yaşamına dönersin ama sert zeminlere oturma dedi.

Genel olarak okuduklarımdan çıkardığım sonuç iltihaplandırmadan veya iltihabı büyütmeden ameliyat olursanız sonraki süreç çok sancılı olmuyor. Bende iltihap şişlik vs yoktu, kıl dönmesi de hocanın beklediğinden büyük çıktı şaşırdı hatta ameliyatta ama yinede daha 24 saat geçmemesine ciddi ağrım yok, hiç yüz üstü yatmadım sırt üstü yan yattım hep umarım bundan sonrasında da bir sorun çıkmaz ve 3-4 gün sonra normal yaşantıma dönerim.

Kıl dönmesi şüpheniz varsa hiç ertelemeden hemen muayene olun, hızlı iyileşmek için bu şart.

Not: ben hastalığı çok az bir akıntı ile fark ettim, hiç oturamayacak kadar ağrım, sızım olmadı. Şişlik, apse de hiç yaşamadım. Az biraz akıntım oldu hemen doktorun yolunu tuttum, erken giderseniz çok avantaj sağlarsınız.

|
    |

Şu anda burada, benim yerimde olabilecek potansiyel insanların sayısı, Arabistan çöllerindeki kumların sayısından fazladır;

ancak onların hiçbiri gün yüzü göremeyecek. Kuşkusuz ki bu doğmamış hayaletler arasında Keats’ten daha başarılı şairler,

Newton’dan daha büyük bilim insanları vardır. Tüm bunları bilebiliyoruz, çünkü DNA’mıza bakarak var olabileceğini bildiğimiz insanların sayısı,

gerçekte var olanların sayısından çok daha fazladır. Bu baş döndürücü olasılıklara karşılık, siz ve ben, tüm sıradanlığımızla, buradayız.”

• Yüzbaşı
    384 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: darknes1905

Kısa zamanda okulun açılacaksa ameliyatı şu an için olma bence.En iyi ihtimal iyileşmesi üç hafta sürüyor.Akıntı falan da olursa süre uzuyor,kötü tarafı dikişli olduğu için oturamazsın,dikişler alındıktan sonrada dikkat etmen lazım.Ondan dolayı yaza bırak,o bölgedeki tüyleri(göbek hizasından bacak bölgesine kadar)geniş bir şekilde düzenli al.Her banyoda iyice sabunla ve dik otur.Yaza kadar problem çıkarmaz,yazın da ameliyatını olur rahatça yatarsın.Geçmiş olsun.
    Doktor sizin söylediklerinizin aynısını söyledi. Sende iltihap vs yok bu kalıtsal bir şey ve ilk tedavisi de düzenli kıl temizliği dedi. Okullar kapanana kadar 15 günde bir bi şort giydiğinde değdiği her yerin kıllarını al yazın da kolay bir operasyon yaparız 1 haftaya ayağa kalkarsın dedi.

• Teğmen
    185 Mesaj

Geçmiş olsun hocam,dikkatli bakarsanız yaza kadar sıkıntı yaşamazsınız,yazın da ameliyat ile kurtulursunuz.
    |
    |

Tüyleri alıcam temiz tutucam bi sorun çıkacağını sanmıyorum. Doktor bugün zaten cımbızıyla temizledi şuan rahatım baya. Bu kadar rahatlatacağını tahmin etmemiştim böyle bir şeyin.

|
    |
    darknes1905 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Öncelikle herkese geçmiş olsun. Bende ameliyat oldum 2 ay falan oldu yalnız 2 kere tuvalete gidince kanamam oldu benim ilk kanamam olduğunda korktum doktora gittim doktor normal falan dedi tekrar fitil ve pansuman yaptı devlet hastanesi doktoru olduğu için ordan oraya koşuyor adam adam akıllı merakımı gidermedi belki siz bilirsiniz size sorayım sizde de kanama falan oluyor mu normal mi bugün 2.kanama oldu başka bir doktora hatta özele gitmeyi düşünüyorum birde ameliyat olduk ama hala ufak bir ağrı var ve o bölgeye dokunamıyorum tırsıyorum sizdede var mı
    |
    |

''Where other men blindly follow the truth, remember Nothing is true Where other men are limited,by morality or law, remember everything is permitted We work in the dark,to serve the light We are assasins.''
  • Er
    0 Mesaj

ben bu siteyi bilgi almak için ve konuları okumak için kullanıyorum. konuya denk gelince tedavimi de gördüğüm için zor bir hastalık olduğundan dolayı yazmak istedim.yardımdamı etmeyelim kimseye anlamadım ben

|
    |
    crops77 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

1.5 yıl önce ameliyat oldum. Dikiş olan yer çok hissiz hala, sizlerde de durum bu şekilde mi acaba?

|
    |
SEO
Radyo Dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,286
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.