Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

**KIL DÖNMESİ AMELİYATI OLANLAR**

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir Kullanıcı, 5 Masaüstü Kullanıcı
4.187
Cevap
67
Favori
699.417
Tıklama
Giriş
    21 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ThePscho

Arkadaşlar internette okumadığım yorum kalmadı. Herkes delik olduğundan bahsetmiş. Bende bir tane bile delik yok. 1 ay önce acile gittiğimde apsesiz pilonidal sinüs tanısı konmuştu ama doktor sonrasında apseyi neşterle kesip iltihapını akıtmıştı. Bir daha da yapmadı. Acaba acilde yanlış tanı mı koyuldu diye düşünüyorum. Ben biraz paranoyak olduğum için sürekli elimle kontrol ede ede o bölgeyi tahriş ettim ve yırttım. Sadece o yüzden sırtım da dahil olmak üzere bir yanma var. Yarın randevum var. Doktora gideceğim. Deliksiz şekilde bu hastalığı geçiren oldu mu?
    zamanla deliklerin kendiliğinden kapandığı bazı vakalar var. Bu vakalarda hastalık yıllarca sessiz seyreder. Sonra bir an gelir apse, iltihap akıntısı, kan, koku.. derken ameliyat icin gün belirlersiniz. Er veya geç hastalık tekrar karsınıza çıkabilir.

Bu noktada muayene olduğunuz doktorlardan şu seçenekleri duyabilirsiniz:
    1-) Şuan için hastalık aktif olmadığından (apse, akıntı yapmadığından) bir sorun görünmüyor takip edelim denilebilir
    2-) Bu hastalık ileride sorun yaratacak ve içeride kazınması gereken iltihaplı doku artacak bu yüzden ameliyat olmanız önerilebilir.

Şöyle düşünün: derinizin altında bir kitle var (kıl, tüy, pamuk vs. karisimi) ve bu kitle deri altında kendiliğinden asla çözülmeyecek/erimeyecek ve vucut bu kitlenin etrafında iltihaplı dokular olusturup bu alanı kapsullestiriyor... Bu rahatsızlığın tek çözümü içinde kıl yumagı bulunan bu kapsulu ameliyat ile deri altından çıkarmaktır. En doğru cevabı hekimlerden alabilirsiniz.

gecmis olsun.

• Yüzbaşı
    572 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Electro_Magnetic

zamanla deliklerin kendiliğinden kapandığı bazı vakalar var. Bu vakalarda hastalık yıllarca sessiz seyreder. Sonra bir an gelir apse, iltihap akıntısı, kan, koku.. derken ameliyat icin gün belirlersiniz. Er veya geç hastalık tekrar karsınıza çıkabilir.

Bu noktada muayene olduğunuz doktorlardan şu seçenekleri duyabilirsiniz:
    1-) Şuan için hastalık aktif olmadığından (apse, akıntı yapmadığından) bir sorun görünmüyor takip edelim denilebilir
    2-) Bu hastalık ileride sorun yaratacak ve içeride kazınması gereken iltihaplı doku artacak bu yüzden ameliyat olmanız önerilebilir.

Şöyle düşünün: derinizin altında bir kitle var (kıl, tüy, pamuk vs. karisimi) ve bu kitle deri altında kendiliğinden asla çözülmeyecek/erimeyecek ve vucut bu kitlenin etrafında iltihaplı dokular olusturup bu alanı kapsullestiriyor... Bu rahatsızlığın tek çözümü içinde kıl yumagı bulunan bu kapsulu ameliyat ile deri altından çıkarmaktır. En doğru cevabı hekimlerden alabilirsiniz.

gecmis olsun.

Alıntıları Göster
    Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim hocam. Açık ya da kapalı ameliyat beni gerçekten korkutuyor. Bu yüzden diğer yöntemleri uygulayan bir doktor arayışı içerisine girdim. Yalnız fiyatlar çok yüksek bu yüzden ne yapacağımı bilmiyorum.

• Onbaşı
    21 Mesaj
    quote:

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim hocam. Açık ya da kapalı ameliyat beni gerçekten korkutuyor. Bu yüzden diğer yöntemleri uygulayan bir doktor arayışı içerisine girdim. Yalnız fiyatlar çok yüksek bu yüzden ne yapacağımı bilmiyorum.

Alıntıları Göster
    acele etmeden sakince karar verilmeli, niyahetinde epeydir bu rahatsizlik var. Korkulacak bir ameliyat asla degil; genel cerrahların neredeyse gözü kapalı yaptığı bir ameliyat. Ama ne var ki, bu ameliyattan sonra bazı hastalarda nüks etme ihtimali oluyor. Bu yüzdendir ki birçok hekim farklı teknikler uyguluyor ameliyatları esnasında. Hepsi de tabi ki kendi tekniğinin daha üstün olduğunu söyleyecek.

Birkaç doktordan fikir alıp öyle karar vermenizi tavsiye ederim.

gecmis olsun.
    |
    |

• Yüzbaşı
    572 Mesaj
    Arkadaşlar doktora gittim. Evet var burada kıl dönmesi ama daha başlangıç dedi. Apseyi temizlemek bazen tedavi edebiliyor o yüzden ameliyat olmana gerek yok şu anlık dedi. Şikayetin var mı dedi ben de yok dedim. Valla aklımda soru işareti kaldı şimdi. Apse temizlemiş midir ki ?

Orijinalden alıntı:

Arkadaşlar tüm doğal ilaç tedavilerinde olduğu gibi ısırgan otu tedavisinde de bitkinin durumu ve uygulamanın doğruluğu önemli. Bu yüzden herhangi bir yerden toplanmış, uygun olmayan şartlarda kurutulmuş ve yine uygun olmayan şekilde paketlenmiş bir ot ile fayda göremeyebilirsiniz. Ayrıca otun uygulama şekline de özen göstermelisiniz.

Ben ilk ameliyatımdan 1 yıl sonra kıl dönmesi tekrarlayınca şok olmuş ve her ne kadar inanmasam da doğal tedaviyi denemeye karar vermiştim. Sağlıkçı olan eşimin de tavsiyesiyle medyadan tanınmış bir doktorun ürününü 1 hafta kullandım. Tam 8 yıl rahat ettim. Ne akıntım ne ağrım kalmamıştı. Bir arkadaşa da tavsiye ettim. O da aynı şekilde kullandı ve fayda gördü. 8 yıldan sonra ayda bir ufak tefek akıntı geliyor ama yeni bir oluşum mu yoksa eskisi mi bilemiyorum. Yakın zamanda tekrar uygulama yapacağım.
    Hocam tam olarak nasıl uyguluyorsunuz ? Ben de denemek istiyorum. Doktora gitti az önce. Var burada ama apse patladığı için onu tedavi etmiş olabilir. Bazen apse patlayınca tedavi ediyor dedi. Şu anlık ameliyata gerek yok dedi. Ben de bu ısırgan kürünü uygulayıp kurtulmak istiyorum.
    |
    |

• Onbaşı
    21 Mesaj
    quote:

Arkadaşlar doktora gittim. Evet var burada kıl dönmesi ama daha başlangıç dedi. Apseyi temizlemek bazen tedavi edebiliyor o yüzden ameliyat olmana gerek yok şu anlık dedi. Şikayetin var mı dedi ben de yok dedim. Valla aklımda soru işareti kaldı şimdi. Apse temizlemiş midir ki ?
    muhtemelen devlet hastanesi gittin. Haliyle şikayetin de olmadığından böyle bir yorum yapmış olabilir doktor. (şikayeti olmayan hastaya devlet hastanesindeki doktor nicin mudahale etsin ki ?)

Lise zamanlarında baslayan akıntı ve apselesme durumunu o dönemlerde çok önemsememistim. Zaten internet vs de yoktu arastırabilecegim ve doktora da gitmeye cekiniyordum o sıralarda. Bir yandan üniversite sınavlarına hazırlanıyor bir yandan da sandalyede oturmaktakta güçlük cekiyordum, ne gecmeyen sivilceymis diye söyleniyordum. Üniversite yıllarında ne apse oldu ne de akıntı. Yakın arkadasım kıl dönmesi ameliyatı olduğunu anlattığında durumun ne kadar benimkine benzediğini farkettim. Sonrasında da bir devlet hastanesinde randevu alıp muayene oldum (bir rahatsızlığım da yoktu, 2-3 yıldır apse/akıntı yoktu). Doktor o dönem muayene ettikten sonra apselesme yok, delikler kapanmış bir problem görünmüyor diyip yolladı beni... Bu olaydan yaklasık 6-7 yıl sonra apelesme/akıntı tekrar basladı. Sanırım bu durum spor faaliyetlerine agırlık vermem ve sonrasında asırı terleme sonucu malum bölgede kıl, tüy, pamukların deri altına geçisine zemin hazırlamamla oldu. Açıkcası duş alırken o bölgeyi çok dikkatli de temizlemiyordum. bir bucuk/ iki ayda bir hafif bir apse sonrasında da akıntı oluyordu. Ama bu periyot bile rahatsız olmama yetti. Sonra yaptığım arastirmalar sonucu 2-3 doktordan fikir alıp kendimi daha güvende hissettiğim tekniği belirleyip ameliyatımı oldum. Ameliyattan bu yana 1 yıl gecti halen kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine günlük dikkat ederim.

Isırgan otu vs. ile bu hastalıktan kurtulamazsin. Dısarıdan yapacağın her türlü mudahale bosa cıkacaktır. Deri altındaki olusumu cikartman mümkün degil. Burada bahsi gecen bir tanecik kıl kökü degil. Deri altındaki iltihaplı kıl yumagının cerrahi mudahale ile alınmasıdır.

Suan bir sikayetin yoksa doktorunun önerdiği gibi beklemede kalabilirsin. Takip et, eger apse ve akıntı oluyorsa tekrar muayene ol. Bu süre zarfında günlük olarak duş alıp kuyruk sokumu bölgesini temiz tutmaya calis, aynı zamanda bu bölgedeki tüyleri 1 aydan uzun olmamak kaydıyla ara sıra almanı tavsiye ederim.

gecmis olsun.
    |
    |

• Yüzbaşı
    439 Mesaj
    16 ocakta ameliyat oldum yaklaşık ameliyattan 12 gün sonra dikişler alındı lakin hala yaranın bir kısmında kanama ve akıntı devam ediyor kafayı yiyeceğim bu aptal hastalık yüzünden spordan mahrum kaldım 2 aydır ve hala bi düzelme yok bu normal mi? bu durumu yaşayan varsa tecrübelerini dinlemek isterim.

not: flap yöntemiyle oldum devlet hastanesinde. ameliyatta doktor lazerle felan bişeyler yaktı orada. yukarıdan aşağı doğru gelişmiş bendeki, anüsün 1.5 cm-2cm felan yukarısına kadar gelmiş. o son tarafta 2 tane dikişi bıraktı, onlar kendiliğinden düşecek veya eriyecek demişlerdi. tam olarak o dikişlerin orada kanama ve akıntı. çok değil ama peçeteyle kontrol ettiğimde hala bulaşıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ClassımDeğilsin -- 28 Şubat 2019; 0:27:51 >

geçmiş olsun. öncelikle basit bir ameliyat olsa da sonrası zahmetli bir sürecin içindesin. Bu yüzden sabırlı ve sakin olmaktan başka bir seçeneğin/ seçeneğimiz yok. Flap yönteminde daha büyük bir kesi yapılır ve hastalıklı doku biraz da saglıklı dokulardan da alınarak çıkartılır sonrasında yaklasık 10-15cm'lik bir dikis olur. Yaranın iyileşmesi doktorların belirttiği 15 günden fazla olması doğaldır. Esnek bir bölge ve alınan dokudan kaynaklı boslugu vucut yavas yavas dolduracak arada dikislerden kanama, hafif iltihap olabiliyor.

İçinin rahat olması için doktoruna gidip muayene olmanı ve görüs almanı tavsiye ederim. Benim 6. ayımda kanama olmuştu. Spora tekrar döndüğümde aşırı terleme yüzünden birbirine tutunan ince deride çok hafif yırtılma oldu ama şükür şuanda birsey yok. Bu tür durumlarda doktora gidip fikir almak daha faydalı.

ve en önemlisi ameliyat bölgesini uzunca bir süre temiz tutmaya dikkat et, tekrar nüks etmemesi için. o bölgeyi zorlayacak şekilde oturmamaya, spor yaparken gerdirecek hareketlerden uzak dur.
    |
    |
    ClassımDeğilsin kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
    1507 Mesaj
    Arkadaşlar benim de kuyruk sokumunda ağrı var özellikle parmakla bastırınca ama delik apse yok sadece pişik gibi hafif kızarıklık var daha çok ezik gibii bir sıkıntı var mıdır sizce

Bu arada kılları flaan kesmeyi düşünüyorum var mi tavsiye edeceğiniz bir şey önlem olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Circassian81 -- 9 Mart 2019; 21:3:56 >

Orijinalden alıntı: Circassian81

Arkadaşlar benim de kuyruk sokumunda ağrı var özellikle parmakla bastırınca ama delik apse yok sadece pişik gibi hafif kızarıklık var daha çok ezik gibii bir sıkıntı var mıdır sizce

Bu arada kılları flaan kesmeyi düşünüyorum var mi tavsiye edeceğiniz bir şey önlem olarak
    tüy dökücü krem kullanabilirsin. Kullanırken talimatlarına göre hareket et, cildinde çok bekletme yaparsan tahriş edebilir/ kızarabilir.

Öte yandan bunun teşhisini ancak doktor koyabilir. Bir genel cerrah uzmanına gidip rahatsızlığının kıl dönmesi olup/olmadığını teyit ettirebilirsin.

gecmis olsun.
    Merhaba, 7 mart tarihinde flap yöntemi ile alındı. Doktor 12 mart tarihinde duş alabilirsin, yalnızca antibiyotiğe devam, Pansumana gerek yok dedi. Ayrıca tüm gün oturarak çalıştığım için minder veya simit arıyorum, alıp memnun olan var mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Binbaşı
    1507 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Electro_Magnetic

tüy dökücü krem kullanabilirsin. Kullanırken talimatlarına göre hareket et, cildinde çok bekletme yaparsan tahriş edebilir/ kızarabilir.

Öte yandan bunun teşhisini ancak doktor koyabilir. Bir genel cerrah uzmanına gidip rahatsızlığının kıl dönmesi olup/olmadığını teyit ettirebilirsin.

gecmis olsun.

Alıntıları Göster
    Teşekürler hocam yarın sabah randevum var umarım Bir sıkıntı yoktur bu arada ağrı ve kızarıklık geçti gördüğüm kadarıyla bir yara ya da sivilce de yok şimdilik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Er
    0 Mesaj
    Arkadaşlar kıl dönmesi tedavisi olmuş biri olarak diyebilirim ki en iyi çözüm lazer tedavisidir. Yani insan bıçak değmesini istemiyorsa bunu tercih etmelidir, düşünsenize genel anestezi olmadan hastanade yatmadan snrasında uzun süre yatmadan iyileşebilirisiz. yani makatta kıl dönmesinden aynı gün kurtulmak fazlasıyla mutluluk veren bir çözüm bilginiz olsun. Ben Avrupa Cerrahi Tıp Merkezinde oldum işlemi olan hastalar için tavsiyemdir.

Orijinalden alıntı: murat8521

Arkadaşlar kıl dönmesi tedavisi olmuş biri olarak diyebilirim ki en iyi çözüm lazer tedavisidir. Yani insan bıçak değmesini istemiyorsa bunu tercih etmelidir, düşünsenize genel anestezi olmadan hastanade yatmadan snrasında uzun süre yatmadan iyileşebilirisiz. yani makatta kıl dönmesinden aynı gün kurtulmak fazlasıyla mutluluk veren bir çözüm bilginiz olsun. Ben Avrupa Cerrahi Tıp Merkezinde oldum işlemi olan hastalar için tavsiyemdir.
    makatta kıl dönmesi mi ? ilginç

Burada şikayete konu olan yer her daim kuyruk sokumu bölgesindeydi. Siz neyi lazerle aldırdınız acaba? Bence konunun epey dışındasınız. Deri altındaki iltihaplı dokunun lazer ile alınması günümüzde mümkün değil. Bu hastalığın tedavisi sadece cerrahi yöntemlerdir.
    |
    |

• Er
    0 Mesaj

Kıl dönmesi için doktora gittiğimde lazer ile yapılacağını söyledi başta bıçak değmeden nasıl olacağını kavramak zor oldu ama hocam detaylı bir şekilde anlatınca yöntem ve tekniği anladım kıl dönmem büyüktü çünkü baya bekletmiştim uzun zaman kaçtım doktora gitmekten ama sonunda ağrıya dayanamadım tabi Yasir Gözü hocama muayene olmaya gittim eline sağlık işini iyi yapan biri tedavi bir günde oldu hatta 10 dakika felan sürdü işlem sadece odada bekliyorsunuz totelde 2 saat felan hastanede vakit geçirdim tabi sonra pansumanlar oldu tamamen iyileşen kadar takip ediliyorsunuz. Çok sancılı bir süreç yaşayanlar için geçmiş olsun herkese
    |
    |
    Noctivagant kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    arkadaşlar aylardır gün içinde ders çalıştığım için uzun süre oturuyorum ve bu aralar hafif uzanır gibi oturduğumda kuyruk sokumumda bir ağrı hissediyorum bugün biraz peçeteyle elledim ve kan geldi sivilce gibi küçük bir şey var delik falan yok aylar önce tekrar olmuştu ama geçti. her gün duş alıyorum ama orayı temizlemeye pek dikkat etmiyorum.

kesin ameliyatlık mıyım ben şimdi ? otururken falan ağrı yok şuan ama galiba akıntı ve kan var
    quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Donanım

arkadaşlar aylardır gün içinde ders çalıştığım için uzun süre oturuyorum ve bu aralar hafif uzanır gibi oturduğumda kuyruk sokumumda bir ağrı hissediyorum bugün biraz peçeteyle elledim ve kan geldi sivilce gibi küçük bir şey var delik falan yok aylar önce tekrar olmuştu ama geçti. her gün duş alıyorum ama orayı temizlemeye pek dikkat etmiyorum.

kesin ameliyatlık mıyım ben şimdi ? otururken falan ağrı yok şuan ama galiba akıntı ve kan var
    genel cerrah'a gidip muayene olmalısın. Burdan ameliyat mıdır degil midir belirtmek güç. Ama kan gelmesi ve sivilce olması buna işaret gibi görünüyor. gecmis olsun.
    |
    |

• Yüzbaşı
    466 Mesaj
    2. ameliyattan 2 yıl sonra dün akşam orta hatta bastırınca acı yapmaya başladı. Şişlik yok delik yok hiçbişey yok, umarım nüks değildir ama eğer öyleyse ; mikro sinüsektomi ile kurtulan var mı ? Bir de onu deneyelim. Makat 2.dünya savaşı haritasına döndü resmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Men Milk -- 24 Nisan 2019; 8:49:4 >
    |
    |

Ağrı yok akıntı yok koku yok delik şişlik yok hiçbişey yok sadece bastırınca acıyor umarım nüks değildir..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

hocam hangi hastanede ameliyat oldunuz ?
    |
    |
    ClassımDeğilsin kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
haberler
son dakika
Bey Azura
seo paketleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.