Şimdi Ara

**KIL DÖNMESİ AMELİYATI OLANLAR** (202. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.441
Cevap
68
Favori
865.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 200201202203204
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllarca mevcut olan kıl dönmesi sorunumu 5 dkda lokal igne ile çözdüler arkadaslar mikrosinusektomi denilen bir yöntemle 3 gün sonra işimee döndüm.mersinde Op.DR.Engin Durmuş kesinlikle araştırın derim bu konuda özel yöntemleri var .Allah razı olsun
  • Arkadaşlar herkese selamlar
    Kıl dönmesi ameliyatını Flap Kaydırma Yöntemiyle geçen ay oldum, Genel Anestezi ile ameliyatım uyudu uyandı yaklaşık 3 saat sürdü, bu yöntem nüks ihtimali en düşük yöntem olduğundan dolayı flap kaydırma yöntemini tercih ettim. Ameliyatı İstinye Üniversitesi Liv Hospital Bahçeşehirde Prof. Dr. Metin KAPAN yaptı.
    Ameliyat öncesi yazılanları okuduğumda büyük endişe duyuyordum.
    Ameliyattan çıkıp odaya geldiğimde uyandım, ağrı duymuyordum, serum takılı yattım, serum bittiğinde lavaboya gittim, galiba serumda olan ağrıkesicilerin etkisiyle sancı duymuyorum diye düşünmeye başladım, rutin yemek yedim akşam oldu yine ağrım olmadı, geceboyu hastanede ne sancı, ne kesik ağrısı ne başkabirşey herhangibir ağrı duymadım, beni biraz rahatsız eden vakumlu dreni lavaboya giderken elimde kuyruk gibi taşımamdıki ertesi günü pansuman yapıldı drenle birlikte taburcu edilerek eve geldim. Doktorum üçüncü gün dreni çıkaracağını söyledi. Eve geldiğimde antibiyotik hap, minoset ve arvales ağrıkesici hap yazdı doktorum, ağrı duymuyordum ama her ihtimale karşılık ilk gün ağrıkesici hapıda kullandım, ikinci günü sadece antibiyotiğe devam ettim, üçüncü gün pansumana gittim doktorum pansuman yapıp dreni çıkardı, dreni çıkarırkende aprı sancı duymuyorsunuz bu konudada endişe etmeyin. Doktorum dreni çıkarınca uzun müddet olmamak kaydıyla oturmanda sıkıntı yok oturabilirsin flap altında birikenin dışarı atılması için uzun süre olmasada oturmaya gayret et dedi, ben birşey olur diye korkuma oturmadım genelde yan yatarak ilk haftayı tamamladım, dikişlerimin arasından kan geldiğini görüp doktorumu aradım gel bakalım dedi hastaneye gittim, doktorum ama sen hiç oturmamışsın ben sana oturki flap altında bşrşken sıvı çıksın flap iyi yerleşsin demiştim sorun yok biriken sıvı çıkıyor bundan sonra otur artık dedi geriye gönderdi, o andan itibaren yumuşak zemine oturmaya başladım, 14üncü gün dikişleri aldırmaya gittim, dikişlerimi aldı gayet güzel flap kapanmış sorun yok dedi, cilt dikişim 30 taneydi bu arada, dikişleri alırken azda olsa ağrı oluyor alma esnasında, 10 gün artı 10 gün toplamda 20 gün rapor verdi 21inci gün işbaşı yaptım, bu süreçte sadece dediğim gibi flap yapılan bölgede hissizlik uyuşukluk dışında herhangibir ağrı sızı duymadım, ameliyat olacak arkadaşlar size tavsiyem endişelenmeyin ve geciktirmeyin, ameliyat öncesi videoları izlemekten psikolojim bozulmuştu, gerek yokmuş, 30 dikişe rağmen bu kadar rahat ağrısız sızısız geçeceğini bilsem sürecin, 1 yıl beklemezdim
  • Arkadaşlar herkese selamlar
    Kıl dönmesi ameliyatını Flap Kaydırma Yöntemiyle geçen ay oldum, Genel Anestezi ile ameliyatım uyudu uyandı yaklaşık 3 saat sürdü, bu yöntem nüks ihtimali en düşük yöntem olduğundan dolayı flap kaydırma yöntemini tercih ettim. Ameliyatı İstinye Üniversitesi Liv Hospital Bahçeşehirde Prof. Dr. Metin KAPAN yaptı.
    Ameliyat öncesi yazılanları okuduğumda büyük endişe duyuyordum.
    Ameliyattan çıkıp odaya geldiğimde uyandım, ağrı duymuyordum, serum takılı yattım, serum bittiğinde lavaboya gittim, galiba serumda olan ağrıkesicilerin etkisiyle sancı duymuyorum diye düşünmeye başladım, rutin yemek yedim akşam oldu yine ağrım olmadı, geceboyu hastanede ne sancı, ne kesik ağrısı ne başkabirşey herhangibir ağrı duymadım, beni biraz rahatsız eden vakumlu dreni lavaboya giderken elimde kuyruk gibi taşımamdıki ertesi günü pansuman yapıldı drenle birlikte taburcu edilerek eve geldim. Doktorum üçüncü gün dreni çıkaracağını söyledi. Eve geldiğimde antibiyotik hap, minoset ve arvales ağrıkesici hap yazdı doktorum, ağrı duymuyordum ama her ihtimale karşılık ilk gün ağrıkesici hapıda kullandım, ikinci günü sadece antibiyotiğe devam ettim, üçüncü gün pansumana gittim doktorum pansuman yapıp dreni çıkardı, dreni çıkarırkende aprı sancı duymuyorsunuz bu konudada endişe etmeyin. Doktorum dreni çıkarınca uzun müddet olmamak kaydıyla oturmanda sıkıntı yok oturabilirsin flap altında birikenin dışarı atılması için uzun süre olmasada oturmaya gayret et dedi, ben birşey olur diye korkuma oturmadım genelde yan yatarak ilk haftayı tamamladım, dikişlerimin arasından kan geldiğini görüp doktorumu aradım gel bakalım dedi hastaneye gittim, doktorum ama sen hiç oturmamışsın ben sana oturki flap altında bşrşken sıvı çıksın flap iyi yerleşsin demiştim sorun yok biriken sıvı çıkıyor bundan sonra otur artık dedi geriye gönderdi, o andan itibaren yumuşak zemine oturmaya başladım, 14üncü gün dikişleri aldırmaya gittim, dikişlerimi aldı gayet güzel flap kapanmış sorun yok dedi, cilt dikişim 30 taneydi bu arada, dikişleri alırken azda olsa ağrı oluyor alma esnasında, 10 gün artı 10 gün toplamda 20 gün rapor verdi 21inci gün işbaşı yaptım, bu süreçte sadece dediğim gibi flap yapılan bölgede hissizlik uyuşukluk dışında herhangibir ağrı sızı duymadım, ameliyat olacak arkadaşlar size tavsiyem endişelenmeyin ve geciktirmeyin, ameliyat öncesi videoları izlemekten psikolojim bozulmuştu, gerek yokmuş, 30 dikişe rağmen bu kadar rahat ağrısız sızısız geçeceğini bilsem sürecin, 1 yıl beklemezdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: FlyByOnoor

Ben 3. defa kıl dönmesi hastalığına yakalandım. İlk iki ameliyatımı kapalı ameliyat olarak yaptırdım ve nüks etti. Son olarak mikrosinüsektomi yöntemini Avrupa Cerrahi Merkezinde Yasir Gözü beyle görüştüm ve yaptırmaya karar verdim. Ben iğnenin görüntüsünden korkan biriyim buna rağmen ağrısız sancısız bir operasyon geçirdim. 3 dk sürdü operasyon ve en ufak birşey hissetmedim. Ameliyat sonrasıda aynen anlatıldığı gibiydi. Ne oturmamda ne de sırt üstü yatmamda hiç bir problem, ağrı veya sancı hissetmedim. Hatta ameliyattan 20 dk sonra sakarya ya arabada oturarak yolculuk yaptım. Benim gibi ameliyattan korkan arkadaşlara tavsiyem sakın beklemeyin vakit kaybetmeyin. Yasir bey harika bir cerrah. Çok teşekkür ediyorum tekrardan.
    Hocam ücret ne kadar acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: can ataman

Yıllarca mevcut olan kıl dönmesi sorunumu 5 dkda lokal igne ile çözdüler arkadaslar mikrosinusektomi denilen bir yöntemle 3 gün sonra işimee döndüm.mersinde Op.DR.Engin Durmuş kesinlikle araştırın derim bu konuda özel yöntemleri var .Allah razı olsun
    Ücret ne kadar hocam?

• Bunun ilacını görmüştüm geçenlerde internette yeni çıkmış yazıyordu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BigMuffin

Bunun ilacını görmüştüm geçenlerde internette yeni çıkmış yazıyordu
    Hocam nerede gördünüz? Gerçekten çok makbule geçer.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam bakıyorum şimdi bulunca atarım. Bende olmuştum ameliyatı çok şükür baya oldu ve tekrarlamadı

• quote:

Hocam bakıyorum şimdi bulunca atarım. Bende olmuştum ameliyatı çok şükür baya oldu ve tekrarlamadı
    Ben aşırı derecede korkuyorum ve bu yüzden ameliyat olmayı bırak doktora bile gidemiyorum.

• Ameliyatta bişi yok ki hocam. Ben açık tip olmuştum yaranın kapanması ve pansuman işleri çok uzun sürmüştü. Aile dostumuz gibi olması sebebiyle baya ünlü bir cerrah beni ameliyat etti ama gel gelelim benim yaşadığım talihsizliği bu ameliyatı olan kimse yaşamamıştır diye düşünüyorum. Ameliyatı olduğum gibi iki saat hasta odamda bekledikten sonra evime geldim ancak ilerleyen saatlerde aşırı derecede kanama oldu meğerse ameliyatım esnasında o bölgedeki kılcal damarlar kesilmiş ve acilde bunların yakılması ile uğrastılar kabus gibiydi.sanırım bu yüzden tekrarlamaması için elimden gelen tüm hassaslığı sağlıyorum.malum tanıdık olduğu içinde hastaneyi ve doktoru şikayet edemedim. Adam tüm pansumanlarımı günlerce kendisi yaptı, ünlü bir cerrahın organ nakilleri arasında koşturması arasında benim popomun pansumanıyla günlerce ugrasması oldukça vahimdi 😂

• quote:

Ameliyatta bişi yok ki hocam. Ben açık tip olmuştum yaranın kapanması ve pansuman işleri çok uzun sürmüştü. Aile dostumuz gibi olması sebebiyle baya ünlü bir cerrah beni ameliyat etti ama gel gelelim benim yaşadığım talihsizliği bu ameliyatı olan kimse yaşamamıştır diye düşünüyorum. Ameliyatı olduğum gibi iki saat hasta odamda bekledikten sonra evime geldim ancak ilerleyen saatlerde aşırı derecede kanama oldu meğerse ameliyatım esnasında o bölgedeki kılcal damarlar kesilmiş ve acilde bunların yakılması ile uğrastılar kabus gibiydi.sanırım bu yüzden tekrarlamaması için elimden gelen tüm hassaslığı sağlıyorum.malum tanıdık olduğu içinde hastaneyi ve doktoru şikayet edemedim. Adam tüm pansumanlarımı günlerce kendisi yaptı, ünlü bir cerrahın organ nakilleri arasında koşturması arasında benim popomun pansumanıyla günlerce ugrasması oldukça vahimdi 😂
    Çok geçmiş olsun hocam. Umarım benimkini de fenol gibi bir yöntemle yaparlar da ameliyatla uğraşmam. Çünkü ameliyattan çok korkuyorum. Bir de çıplak falan götürüyorlarmış ameliyata. Şimdiden utandım.

• Arkadaşlar internette okumadığım yorum kalmadı. Herkes delik olduğundan bahsetmiş. Bende bir tane bile delik yok. 1 ay önce acile gittiğimde apsesiz pilonidal sinüs tanısı konmuştu ama doktor sonrasında apseyi neşterle kesip iltihapını akıtmıştı. Bir daha da yapmadı. Acaba acilde yanlış tanı mı koyuldu diye düşünüyorum. Ben biraz paranoyak olduğum için sürekli elimle kontrol ede ede o bölgeyi tahriş ettim ve yırttım. Sadece o yüzden sırtım da dahil olmak üzere bir yanma var. Yarın randevum var. Doktora gideceğim. Deliksiz şekilde bu hastalığı geçiren oldu mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: kingofpotatoes

Arkadaşlar internette okumadığım yorum kalmadı. Herkes delik olduğundan bahsetmiş. Bende bir tane bile delik yok. 1 ay önce acile gittiğimde apsesiz pilonidal sinüs tanısı konmuştu ama doktor sonrasında apseyi neşterle kesip iltihapını akıtmıştı. Bir daha da yapmadı. Acaba acilde yanlış tanı mı koyuldu diye düşünüyorum. Ben biraz paranoyak olduğum için sürekli elimle kontrol ede ede o bölgeyi tahriş ettim ve yırttım. Sadece o yüzden sırtım da dahil olmak üzere bir yanma var. Yarın randevum var. Doktora gideceğim. Deliksiz şekilde bu hastalığı geçiren oldu mu?
    zamanla deliklerin kendiliğinden kapandığı bazı vakalar var. Bu vakalarda hastalık yıllarca sessiz seyreder. Sonra bir an gelir apse, iltihap akıntısı, kan, koku.. derken ameliyat icin gün belirlersiniz. Er veya geç hastalık tekrar karsınıza çıkabilir.

Bu noktada muayene olduğunuz doktorlardan şu seçenekleri duyabilirsiniz:
    1-) Şuan için hastalık aktif olmadığından (apse, akıntı yapmadığından) bir sorun görünmüyor takip edelim denilebilir
    2-) Bu hastalık ileride sorun yaratacak ve içeride kazınması gereken iltihaplı doku artacak bu yüzden ameliyat olmanız önerilebilir.

Şöyle düşünün: derinizin altında bir kitle var (kıl, tüy, pamuk vs. karisimi) ve bu kitle deri altında kendiliğinden asla çözülmeyecek/erimeyecek ve vucut bu kitlenin etrafında iltihaplı dokular olusturup bu alanı kapsullestiriyor... Bu rahatsızlığın tek çözümü içinde kıl yumagı bulunan bu kapsulu ameliyat ile deri altından çıkarmaktır. En doğru cevabı hekimlerden alabilirsiniz.

gecmis olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Electro_Magnetic

zamanla deliklerin kendiliğinden kapandığı bazı vakalar var. Bu vakalarda hastalık yıllarca sessiz seyreder. Sonra bir an gelir apse, iltihap akıntısı, kan, koku.. derken ameliyat icin gün belirlersiniz. Er veya geç hastalık tekrar karsınıza çıkabilir.

Bu noktada muayene olduğunuz doktorlardan şu seçenekleri duyabilirsiniz:
    1-) Şuan için hastalık aktif olmadığından (apse, akıntı yapmadığından) bir sorun görünmüyor takip edelim denilebilir
    2-) Bu hastalık ileride sorun yaratacak ve içeride kazınması gereken iltihaplı doku artacak bu yüzden ameliyat olmanız önerilebilir.

Şöyle düşünün: derinizin altında bir kitle var (kıl, tüy, pamuk vs. karisimi) ve bu kitle deri altında kendiliğinden asla çözülmeyecek/erimeyecek ve vucut bu kitlenin etrafında iltihaplı dokular olusturup bu alanı kapsullestiriyor... Bu rahatsızlığın tek çözümü içinde kıl yumagı bulunan bu kapsulu ameliyat ile deri altından çıkarmaktır. En doğru cevabı hekimlerden alabilirsiniz.

gecmis olsun.

Alıntıları Göster
    Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim hocam. Açık ya da kapalı ameliyat beni gerçekten korkutuyor. Bu yüzden diğer yöntemleri uygulayan bir doktor arayışı içerisine girdim. Yalnız fiyatlar çok yüksek bu yüzden ne yapacağımı bilmiyorum.
  • quote:

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim hocam. Açık ya da kapalı ameliyat beni gerçekten korkutuyor. Bu yüzden diğer yöntemleri uygulayan bir doktor arayışı içerisine girdim. Yalnız fiyatlar çok yüksek bu yüzden ne yapacağımı bilmiyorum.

Alıntıları Göster
    acele etmeden sakince karar verilmeli, niyahetinde epeydir bu rahatsizlik var. Korkulacak bir ameliyat asla degil; genel cerrahların neredeyse gözü kapalı yaptığı bir ameliyat. Ama ne var ki, bu ameliyattan sonra bazı hastalarda nüks etme ihtimali oluyor. Bu yüzdendir ki birçok hekim farklı teknikler uyguluyor ameliyatları esnasında. Hepsi de tabi ki kendi tekniğinin daha üstün olduğunu söyleyecek.

Birkaç doktordan fikir alıp öyle karar vermenizi tavsiye ederim.

gecmis olsun.
  • Arkadaşlar doktora gittim. Evet var burada kıl dönmesi ama daha başlangıç dedi. Apseyi temizlemek bazen tedavi edebiliyor o yüzden ameliyat olmana gerek yok şu anlık dedi. Şikayetin var mı dedi ben de yok dedim. Valla aklımda soru işareti kaldı şimdi. Apse temizlemiş midir ki ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigitboylu

Arkadaşlar tüm doğal ilaç tedavilerinde olduğu gibi ısırgan otu tedavisinde de bitkinin durumu ve uygulamanın doğruluğu önemli. Bu yüzden herhangi bir yerden toplanmış, uygun olmayan şartlarda kurutulmuş ve yine uygun olmayan şekilde paketlenmiş bir ot ile fayda göremeyebilirsiniz. Ayrıca otun uygulama şekline de özen göstermelisiniz.

Ben ilk ameliyatımdan 1 yıl sonra kıl dönmesi tekrarlayınca şok olmuş ve her ne kadar inanmasam da doğal tedaviyi denemeye karar vermiştim. Sağlıkçı olan eşimin de tavsiyesiyle medyadan tanınmış bir doktorun ürününü 1 hafta kullandım. Tam 8 yıl rahat ettim. Ne akıntım ne ağrım kalmamıştı. Bir arkadaşa da tavsiye ettim. O da aynı şekilde kullandı ve fayda gördü. 8 yıldan sonra ayda bir ufak tefek akıntı geliyor ama yeni bir oluşum mu yoksa eskisi mi bilemiyorum. Yakın zamanda tekrar uygulama yapacağım.
    Hocam tam olarak nasıl uyguluyorsunuz ? Ben de denemek istiyorum. Doktora gitti az önce. Var burada ama apse patladığı için onu tedavi etmiş olabilir. Bazen apse patlayınca tedavi ediyor dedi. Şu anlık ameliyata gerek yok dedi. Ben de bu ısırgan kürünü uygulayıp kurtulmak istiyorum.
  • quote:

Arkadaşlar doktora gittim. Evet var burada kıl dönmesi ama daha başlangıç dedi. Apseyi temizlemek bazen tedavi edebiliyor o yüzden ameliyat olmana gerek yok şu anlık dedi. Şikayetin var mı dedi ben de yok dedim. Valla aklımda soru işareti kaldı şimdi. Apse temizlemiş midir ki ?
    muhtemelen devlet hastanesi gittin. Haliyle şikayetin de olmadığından böyle bir yorum yapmış olabilir doktor. (şikayeti olmayan hastaya devlet hastanesindeki doktor nicin mudahale etsin ki ?)

Lise zamanlarında baslayan akıntı ve apselesme durumunu o dönemlerde çok önemsememistim. Zaten internet vs de yoktu arastırabilecegim ve doktora da gitmeye cekiniyordum o sıralarda. Bir yandan üniversite sınavlarına hazırlanıyor bir yandan da sandalyede oturmaktakta güçlük cekiyordum, ne gecmeyen sivilceymis diye söyleniyordum. Üniversite yıllarında ne apse oldu ne de akıntı. Yakın arkadasım kıl dönmesi ameliyatı olduğunu anlattığında durumun ne kadar benimkine benzediğini farkettim. Sonrasında da bir devlet hastanesinde randevu alıp muayene oldum (bir rahatsızlığım da yoktu, 2-3 yıldır apse/akıntı yoktu). Doktor o dönem muayene ettikten sonra apselesme yok, delikler kapanmış bir problem görünmüyor diyip yolladı beni... Bu olaydan yaklasık 6-7 yıl sonra apelesme/akıntı tekrar basladı. Sanırım bu durum spor faaliyetlerine agırlık vermem ve sonrasında asırı terleme sonucu malum bölgede kıl, tüy, pamukların deri altına geçisine zemin hazırlamamla oldu. Açıkcası duş alırken o bölgeyi çok dikkatli de temizlemiyordum. bir bucuk/ iki ayda bir hafif bir apse sonrasında da akıntı oluyordu. Ama bu periyot bile rahatsız olmama yetti. Sonra yaptığım arastirmalar sonucu 2-3 doktordan fikir alıp kendimi daha güvende hissettiğim tekniği belirleyip ameliyatımı oldum. Ameliyattan bu yana 1 yıl gecti halen kuyruk sokumu bölgesinin temizliğine günlük dikkat ederim.

Isırgan otu vs. ile bu hastalıktan kurtulamazsin. Dısarıdan yapacağın her türlü mudahale bosa cıkacaktır. Deri altındaki olusumu cikartman mümkün degil. Burada bahsi gecen bir tanecik kıl kökü degil. Deri altındaki iltihaplı kıl yumagının cerrahi mudahale ile alınmasıdır.

Suan bir sikayetin yoksa doktorunun önerdiği gibi beklemede kalabilirsin. Takip et, eger apse ve akıntı oluyorsa tekrar muayene ol. Bu süre zarfında günlük olarak duş alıp kuyruk sokumu bölgesini temiz tutmaya calis, aynı zamanda bu bölgedeki tüyleri 1 aydan uzun olmamak kaydıyla ara sıra almanı tavsiye ederim.

gecmis olsun.
  • 16 ocakta ameliyat oldum yaklaşık ameliyattan 12 gün sonra dikişler alındı lakin hala yaranın bir kısmında kanama ve akıntı devam ediyor kafayı yiyeceğim bu aptal hastalık yüzünden spordan mahrum kaldım 2 aydır ve hala bi düzelme yok bu normal mi? bu durumu yaşayan varsa tecrübelerini dinlemek isterim.

not: flap yöntemiyle oldum devlet hastanesinde. ameliyatta doktor lazerle felan bişeyler yaktı orada. yukarıdan aşağı doğru gelişmiş bendeki, anüsün 1.5 cm-2cm felan yukarısına kadar gelmiş. o son tarafta 2 tane dikişi bıraktı, onlar kendiliğinden düşecek veya eriyecek demişlerdi. tam olarak o dikişlerin orada kanama ve akıntı. çok değil ama peçeteyle kontrol ettiğimde hala bulaşıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ClassımDeğilsin -- 28 Şubat 2019; 0:27:51 >
  • ClassımDeğilsin kullanıcısına yanıt
    geçmiş olsun. öncelikle basit bir ameliyat olsa da sonrası zahmetli bir sürecin içindesin. Bu yüzden sabırlı ve sakin olmaktan başka bir seçeneğin/ seçeneğimiz yok. Flap yönteminde daha büyük bir kesi yapılır ve hastalıklı doku biraz da saglıklı dokulardan da alınarak çıkartılır sonrasında yaklasık 10-15cm'lik bir dikis olur. Yaranın iyileşmesi doktorların belirttiği 15 günden fazla olması doğaldır. Esnek bir bölge ve alınan dokudan kaynaklı boslugu vucut yavas yavas dolduracak arada dikislerden kanama, hafif iltihap olabiliyor.

İçinin rahat olması için doktoruna gidip muayene olmanı ve görüs almanı tavsiye ederim. Benim 6. ayımda kanama olmuştu. Spora tekrar döndüğümde aşırı terleme yüzünden birbirine tutunan ince deride çok hafif yırtılma oldu ama şükür şuanda birsey yok. Bu tür durumlarda doktora gidip fikir almak daha faydalı.

ve en önemlisi ameliyat bölgesini uzunca bir süre temiz tutmaya dikkat et, tekrar nüks etmemesi için. o bölgeyi zorlayacak şekilde oturmamaya, spor yaparken gerdirecek hareketlerden uzak dur.
  • 
Sayfa: önceki 200201202203204
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.