Şimdi Ara

Kıdem tazminatı fona devrilirse , işsizlik artmaz mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İşverenler sırf mali yükten kurtulmak adına sürekli işçi çıkartmazlar mı ? Ek olarak zaten kıdem tazminatı da vermeyeceklermiş , buda yanlarına kar olur. Akpliler buna ne diyorsunuz ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Yürürlülük tarihinden sonrasını kapsar diye düşünüyorum... Öncesi eski sistem devam eder.
  • hüloğğğğğğğğğ

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İl teber İ kullanıcısına yanıt
    Yürürlülük tarihi ne zaman başlar ?

• İşte kanunlaştığı zaman yeni sistem. Nasıl olacaksa daha ortada bir şey yok herhalde.

Ayrıca;
    Kıdem ve ihbar tazminatını özel haller dışında 15 yılını dolduran ve ya emekli olan alabiliyor.

Yeni fon sistemi eskileri de kapsarsa sıkıntı olur düşüncesindeyim tekrardan.

Anayasa mahkemesi kazanılmış bir hakkın geri alınamayacağını defalarca karara bağlamıştır.
  • Ak partili arkadaslarin bunu savunacak tek bir seyleri var oda Herkes kidem tazminatini alamiyor bu sekil de hic degilse alicak

Benim sorularim olucak

Peki ne zaman alicak ?

Su an ki kidem tazminati olan ucret yeni yasa ile ne kadar olucak?

Ben kendim cevaplayayim

Emeklilik hakkini kazaninca veyahut hastalik ev alimi borc kapatma gibi durumlari beyan ederek oda haketmis oldugu tazminatin ucte biri Ornek vermek gerekirse 10 yil calisip kazanmis oldugu 20 bin liranin ucte biri yani 7 bin kusur

Hali hazir da 45 gunluk brut ucret yerine yanlis hatirliyorsam 30 gunluk ucret uzerinden alinacak

Yanlisim varsa duzeltebilirler

• Eğer bu yasa geçerse emekler boşa çıkacak diye hissediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: SevilenAdam

Eğer bu yasa geçerse emekler boşa çıkacak diye hissediyorum.

Aynen kardesim maalesef

• bu yasa kovulmayı kolaylaştıracak patron sen çıksanda çıkmasanda ben her yıl tazminatını devlete veriyorum canın cehenneme git devletle hallet diyecek . birde eskiden her yıla 1 tam maaştı şimdi sanırım %30 zarar edeceğiz her seneye.. birde hemen alma olayı yok emekli olurken toplu olarak alacağız eskiden 4 sene çalıştın diyelim 4 tam maaş alırdın birde işsizlik maaşı felan derken iş bulana kadar idare ederdin şimdi işin bitti karı koca çalışmazsa tek çalışan adamda kredi çekip kovulursa intiharlar artabilir geçenlerde de bir haberde devletin işssizlik fonundan ki payı %30 dan %50 ye çıkarıldı yani %50 sini devlet keyfine göre kullanacak. biraz daha sıkışırsa fakir maaşı gibi 100 300 arası bağlarlar hahahahaha yaşasın akepe
  • quote:

Orijinalden alıntı: ReDTwiSteR

bu yasa kovulmayı kolaylaştıracak patron sen çıksanda çıkmasanda ben her yıl tazminatını devlete veriyorum canın cehenneme git devletle hallet diyecek . birde eskiden her yıla 1 tam maaştı şimdi sanırım %30 zarar edeceğiz her seneye.. birde hemen alma olayı yok emekli olurken toplu olarak alacağız eskiden 4 sene çalıştın diyelim 4 tam maaş alırdın birde işsizlik maaşı felan derken iş bulana kadar idare ederdin şimdi işin bitti karı koca çalışmazsa tek çalışan adamda kredi çekip kovulursa intiharlar artabilir geçenlerde de bir haberde devletin işssizlik fonundan ki payı %30 dan %50 ye çıkarıldı yani %50 sini devlet keyfine göre kullanacak. biraz daha sıkışırsa fakir maaşı gibi 100 300 arası bağlarlar hahahahaha yaşasın akepe

Ama tabi isveren icin olumsuz bir yonu de var.Misal isyerin de duzeni saglayamaz calisan onu baglayan bir sey olmadigi icin keyfi davranir ise gelmez amiri ile kavga eder huzursuzluk cikartabilir.Mesela ben bazi durumlar da ust kademede ki sahsa iki tokat atip baslarim isine de sana da diyesim geliyor ama aklima 70 bin lira gelince vazgeciyorum yani bir nevi frenleyeci de oluyor . Bu sistem gecerse isyerlerin de pek huzur kalmaz.

• Ben ağustos ayında askerim ve kurumsal bir şirkette 5 yıldır çalışıyorum.

Çıkarken alacağım tazminat fon denilen saçmalığa devredilirse, asker olduğum süre boyunca evimi idare edebilecek para birilerinin cebine girecek.

Ben emekli olana kadar veya 15 yıl dolana kadar (!) o paraya dokunmayacağım.

Kağıt üzerinde param olacak yani.

Sadece ben değil, işten çıkan herkes için bu para el ayak ilaçtı.

Patron da her ay fona para yatıracak.

Kazanan tek taraf devlet.

• Bu milletin kafasına ne kadar vurursan o kadar "adam/erkek" olur...

(Hem dayak da "cennetten çıkma"...)

Vur sopayı kafasına, al ekmeğini...
    Göreceksin senden mübarek insan yok...

Boşver, takma kafana bunları...
  • Varlık fonu dedikleri şey ile neler çeviriyorlar çok merak ediyorum. Bir yerden bir şeyler fena patlak verecek hadi bakalım
  • 30 gün üzerinden ödenen sigorta 15 gün üzerinden ödenecek ve diğer kalan 15 gün işçi kendi cebinden ödeme durumları var .aktarılacak fon devlet garantisi yok.fon battı tazminatlar hepten gitti.daha işçinin bir sürü hakları elinden alınıyor.mobing sistemle yönetilen işyerleri hakkında işçi hakkını çatır çatır arayıp tümhaklarını alabilirken şimdi hiç birini yapamayacak.buraya yazmakla bitmez bir sürü madde hep işveren haklı.

Yani işçiye hiçbir şey yok.

• İstikrar(!) için pamuk eller cebe. Keşke bu yeni kanunlar evet diyenlere geçerli olsa, hayır diyenler eski kanunlara tabi olsa.
    Bak daha iyisinde gözümüz yok. Daha iyisini çıkarırlarsa evetçilerin olsun ama daha kötüsü gelirse de katlansınlar bi zahmet.
    Bunların olacağını bildiğimiz için hayır dedik. Biz niye ceremesini çekiyoruz bunların akılsızlığını!!
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.