Şimdi Ara

Keyf-i Azizimce Kitap Tavsiye Ediyorum... - KONU GÜNCELLENMEYECEKTİR (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1.245
Cevap
57
Favori
33.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi daha iyi olmuş. Sayfa sayfa dolaşmaya gerek kalmaz.

Bonus olarak bunlarda benden olsun, okuduklarından beğeneceğini tahmin ediyorum;

Büyük Kedi Katliamı - Robert Danton
    Martin Guere'nin Dönüşü - Natalie Davis
    Vahşi Savaşçının Mutsuzluğu - ismi aklıma gelmedi
    Türkiye'de popüler tarihçilik - Ahmet Özcan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tom.waits -- 12 Nisan 2018; 15:9:4 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni sayfanın görünmesi için mesaj.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tom.waits

Şimdi daha iyi olmuş. Sayfa sayfa dolaşmaya gerek kalmaz.

Bonus olarak bunlarda benden olsun, okuduklarından beğeneceğini tahmin ediyorum;

Büyük Kedi Katliamı - Robert Danton
    Martin Guere'nin Dönüşü - Natalie Davis
    Vahşi Savaşçının Mutsuzluğu - ismi aklıma gelmedi
    Türkiye'de popüler tarihçilik - Ahmet Özcan
    Teşekkürler. Büyük Kedi Katliamı bayağı iyiye benziyor ama tükenmiş. İngilizcesini alabilirim belki. Martin Guerre'in Dönüşü'nü filminden biliyordum. Bakacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

Aslında bir 10 gün sonra yeni tavsiye verecektim daha önceki tavsiyemde de olduğu gibi ama bu gece oyalanacak bir şeyler istiyorum, o halde başlayalım. Kısa olacak söz;

Dostoyevski çoğu kişi hemfikirdir ki sadece Rusların değil bütün dünyanın edebiyatında müstesna bir yer tutar. Ecinniler'i de gerek meraklandırıcı olay örgüsüyle olsun, anarşistler ve devrim fikirleri vs, gerekse de felsefi sorgulamalarıyla olsun, nihilizm, beni okuduğumda derinden etkilemiş bir eser. Sizin de bu nispeten kalın kitabı sağlam kafayla okursanız büyük keyif alacağınızdan ayrıca düşünce zincirlerinizi de harekete geçireceğinden şüphem yok.

Agatha Christie'nin bir klasik olmuş başyapıtı. Çok defalar beyaz perdeye uyarlandı. Ama benim en beğendiğim versiyonu BBC'nin 2015 yapımı uyarlaması "And Then There Were None" isimli 3 bölümlük mini dizisi. Önce bu ince kitabı bir günde okuyun, bitirin, tadına varın, biraz da korkun. Sonra ertesi akşam televizyonun karşısına kurulup bu 3 bölümü çay eşliğinde devirin. İşte iki adet kaliteli zaman geçirme yöntemi.

Antropoloji alanında bir klasik artık bu kitap. Ve cevabını aradığı soru da Neden Batı ileride de Doğu geride? Açıkçası ben tezlerine ikna olmadım okuduğumda. Çok havada kalan kısımları var. Ama bu kitabı böyle üzerine 100 cilt yazılabilecek bir soruya cevap olarak değil de antropolojik bir zevkli okuma olarak okursanız keyif alacağınıza eminim.

Yazan adam kitabın sonuna kendi lüzumsuz ideolojisinden serpintiler yapmış olsa da, yapmasa olmazdı tabii ülkede bu siyasi görüşe dahil olmanın gereği her şeyin içine bulaştırmak bu kısır siyaseti, sonunu okumayıp resimlerine baksanız ve açıklamalarını okusanız bile ibretlik bir çalışma olmuş. Derleyicisini takdir ettim.

Gogol'e realist derler. Nesi realisttir o kadar okudum hala anlayamadım. Ama okurken keyif alacağınızın garantisini veriyorum. Hatta şu kadarını diyebilirim ki keyif alamadıysanız suç ne Gogol'dedir ne de bendedir, sizdedir.

Evet beyler ve bayanlar. Konumu ilk açtığımda çok takipçi vardı ama sanki giderek azaldı mı ne olduysa son iki üç tavsiyedir etkileşim gelmiyor.
    Safları sıklaştıralım lütfen.
    Beğenen uplasın rica ediyorum.
    Ben takip ediyorum siz devam edin.Gayet güzel bir seri.

• quote:

Orijinalden alıntı: mercpool

Ben takip ediyorum siz devam edin.Gayet güzel bir seri.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler.
  • Ahahhaa bunlar ne hocam kitap okuyan birisi olarak bilinmeme ragmen hicbirini okumadim nerden buldun bunlari xdxdxd

• BeforeIforget B kullanıcısına yanıt
    Adsfsfsfsdsdss yeterince okumuyormuşsun demek ki hocam xd

Çoğu güzel kitaptır tavsiye ederim bakmanı. Ha bilimkurgu falan okuyorsan ya da yeni çıkan romanları falan, tercihin o yöndeyse, bir şey diyemem tabii.

Ama bu konuyu açma amacım zaten hep tavsiye edilen 5-10 kitabın dışına çıkıp insanlara yeni ufuklar açmak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • E-Nazmi E kullanıcısına yanıt
    Hocam izninizle size birkaç soru sormak istiyorum.

1.Osmanlı-Çin arasındaki ilişkileri anlatan bildiğiniz bir kitap var mı?

2.Boyutstore'un koleksiyon tarzında kaliteli kitapları var.Ama fiyatları çok pahalı.
    http://www.boyutstore.com/boyut-koleksiyon
    Bu kitapların normal baskısı yok mu acaba?İngilizce'den çeviri olanlarının İngilizce aslını almayı düşünüyorum.Ama bazıları Fransızca
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Hocam izninizle size birkaç soru sormak istiyorum.

1.Osmanlı-Çin arasındaki ilişkileri anlatan bildiğiniz bir kitap var mı?

2.Boyutstore'un koleksiyon tarzında kaliteli kitapları var.Ama fiyatları çok pahalı.
    http://www.boyutstore.com/boyut-koleksiyon
    Bu kitapların normal baskısı yok mu acaba?İngilizce'den çeviri olanlarının İngilizce aslını almayı düşünüyorum.Ama bazıları Fransızca
    Osmanlı Çin arası ilişkiler yoktu ki anlatan kitap olsun. Yani evet sürüsüyle Rumi Tüfekçiler Hind'den Çin'e kadar bütün Asya'da paralı asker olarak görev yapıyordu ama iletişim kısıtlıydı.

İki kitap önerebilirim;

http://www.kitapyurdu.com/kitap/cinde-osmanli-tufegi-ve-osmanlilar/265257.html&filter_name=giray%20fidan

Bu kitap o kısıtlı ilişkilerin önemli bir sonucuna değiniyor. Bende yok ama kaliteli hazırlandığını biliyorum.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/cinden-gorunen-osmanli-amp-cinli-dusunur-kang-you-weiin-turk-seyahatnamesi/302592.html&filter_name=giray%20fidan

Bu kitapsa 19. Yüzyılda kısmen gelişen ilişkiler çağında bir Çinli'nin Türkiye Seyahatnamesi. Maalesef o dönemle alakam olduğu için bizde bir tane bile Çin Seyahatnamesi olmadığını söylemek zorundayım ama Japonya Seyahatnamesi var. Malum 1905 Savaşının ihtişamı, büyüsü.

Bu ikisi dışında Osmanlı'dan Günümüze Türkiye-Çin İlişkileri diye bir kitap daha var ama kaliteli olduğunu düşünmüyorum.

Esasen bizim donanma hiç bir zaman Avrupalıların aksine Akdeniz'den çıkmadığı ve Hind Okyanusunda da Diu'dan öteye yelken açmadığı için misalen 18. Yüzyıl gibi erken bir tarihte bile Avrupa'dan bir sürü Sinolog hatta Pekin'de Mandarinlik yapmış olanlar olmasına rağmen bizde bir şey yok. Bizim klasik edebiyatta da papağan gibi tekrarlar müellifler Çin ü Maçin diye. Adam 18.yy'a gelmiş hala Çin ü Maçin diye 8. yy jargonuyla şiir yazıyor. Neyse böyle işte.

Boyut'a gelince zaten en sevmediğim yayınevlerindendir çünkü sıradan adama basmaz kitabı. Böyle zengin taifesi alıp evinde sergilesin diye Prestij Kitap basar. Üç beş de normal kitap basmıştır ama üç beş tane işte. Mesela en son İlber'le Celal ortalığı yıktılar "Ooooooo Batlamyus'u bastırıyoruz, koşun" diye, sonra ne oldu Boyut basmış 3.500 lira. Halbuki edip edecek gerçek fiyatı 400 Lira olması gerekirken. Dolayısıyla bizi çok da enterese etmiyor Batlamyus'un basılmış olması, zenginlere mahsus olduğu sürece.

Ucuzsa İngilizcesini alın geçin hocam, bunlara para kaptırmayın.

• quote:

Osmanlı Çin arası ilişkiler yoktu ki anlatan kitap olsun. Yani evet sürüsüyle Rumi Tüfekçiler Hind'den Çin'e kadar bütün Asya'da paralı asker olarak görev yapıyordu ama iletişim kısıtlıydı.

İki kitap önerebilirim;

http://www.kitapyurdu.com/kitap/cinde-osmanli-tufegi-ve-osmanlilar/265257.html&filter_name=giray%20fidan

Bu kitap o kısıtlı ilişkilerin önemli bir sonucuna değiniyor. Bende yok ama kaliteli hazırlandığını biliyorum.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/cinden-gorunen-osmanli-amp-cinli-dusunur-kang-you-weiin-turk-seyahatnamesi/302592.html&filter_name=giray%20fidan

Bu kitapsa 19. Yüzyılda kısmen gelişen ilişkiler çağında bir Çinli'nin Türkiye Seyahatnamesi. Maalesef o dönemle alakam olduğu için bizde bir tane bile Çin Seyahatnamesi olmadığını söylemek zorundayım ama Japonya Seyahatnamesi var. Malum 1905 Savaşının ihtişamı, büyüsü.

Bu ikisi dışında Osmanlı'dan Günümüze Türkiye-Çin İlişkileri diye bir kitap daha var ama kaliteli olduğunu düşünmüyorum.

Esasen bizim donanma hiç bir zaman Avrupalıların aksine Akdeniz'den çıkmadığı ve Hind Okyanusunda da Diu'dan öteye yelken açmadığı için misalen 18. Yüzyıl gibi erken bir tarihte bile Avrupa'dan bir sürü Sinolog hatta Pekin'de Mandarinlik yapmış olanlar olmasına rağmen bizde bir şey yok. Bizim klasik edebiyatta da papağan gibi tekrarlar müellifler Çin ü Maçin diye. Adam 18.yy'a gelmiş hala Çin ü Maçin diye 8. yy jargonuyla şiir yazıyor. Neyse böyle işte.

Boyut'a gelince zaten en sevmediğim yayınevlerindendir çünkü sıradan adama basmaz kitabı. Böyle zengin taifesi alıp evinde sergilesin diye Prestij Kitap basar. Üç beş de normal kitap basmıştır ama üç beş tane işte. Mesela en son İlber'le Celal ortalığı yıktılar "Ooooooo Batlamyus'u bastırıyoruz, koşun" diye, sonra ne oldu Boyut basmış 3.500 lira. Halbuki edip edecek gerçek fiyatı 400 Lira olması gerekirken. Dolayısıyla bizi çok da enterese etmiyor Batlamyus'un basılmış olması, zenginlere mahsus olduğu sürece.

Ucuzsa İngilizcesini alın geçin hocam, bunlara para kaptırmayın.

Alıntıları Göster
    Gerçekten anlamıyorum bu gereğinden fazla fiyata kitap satma olayını. Almayı çok istediğim Oxford'un Medieval Texts kitapları var. Çevirileri gerçekten kaliteli ve başka baskıları yok. Ancak gel gör ki her biri 150-250 dolar bandında. Ekseriyetle 200-300 sayfalık kitaplar. Öyle cilt cilt kitaplar da değil ki parasını haketsin. Yorumlarda ara sıra gördüm yabancılar bile fiyatın fazlalığından şikayet etmişer. Gerçekten anlamıyorum yani, 200 sayfalık bir kitap için neden 200 dolar para istersin. Bilgi çağındayız ama bilgiye ulaşma konusunda bile eğer zengin değilsen 3-0 yenik başlıyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-82BEAE867

Gerçekten anlamıyorum bu gereğinden fazla fiyata kitap satma olayını. Almayı çok istediğim Oxford'un Medieval Texts kitapları var. Çevirileri gerçekten kaliteli ve başka baskıları yok. Ancak gel gör ki her biri 150-250 dolar bandında. Ekseriyetle 200-300 sayfalık kitaplar. Öyle cilt cilt kitaplar da değil ki parasını haketsin. Yorumlarda ara sıra gördüm yabancılar bile fiyatın fazlalığından şikayet etmişer. Gerçekten anlamıyorum yani, 200 sayfalık bir kitap için neden 200 dolar para istersin. Bilgi çağındayız ama bilgiye ulaşma konusunda bile eğer zengin değilsen 3-0 yenik başlıyorsun.

Alıntıları Göster
    Hiç sorma hocam ya. Mesela bizde bunun en büyük örneği Boyut iken, ki bunu özel girişim diye mazur görebiliriz isteyen alır istemeyen almaz, yurtdışındaki en büyük örnekleri Üniversite yayınevleri.

Oxford Medieval Texts gene ortalama, daha pahalı olan kitaplar da var 300-400 dolar falan olan. En basitinden geçen @rat.planet üstadın attığı o bir kaç ciltlik kitap serisini düşünün. Ciltsizi 350 dolar ciltlisi 1000 küsur. Bir cilt midir yani bu işin sırrı acaba? Ciltleyince 5 katına satma hakkını mı elde ediyorsun diye sorasım geliyor yayınevine.

Mesela ben 2 yıl önce The Ottoman Age of Exploration'ı alacakken ciltsizi 28 sterlin falandı, ciltlisi yalan demeyeyim 70 mi 90 mı neydi. Bütün hepsinde bu böyle ciltli-ciltsiz farkı.

Oxford Medieval Texts gerçekten çok başarılı bir seri ama el yakıyor.

• quote:

Hiç sorma hocam ya. Mesela bizde bunun en büyük örneği Boyut iken, ki bunu özel girişim diye mazur görebiliriz isteyen alır istemeyen almaz, yurtdışındaki en büyük örnekleri Üniversite yayınevleri.

Oxford Medieval Texts gene ortalama, daha pahalı olan kitaplar da var 300-400 dolar falan olan. En basitinden geçen @rat.planet üstadın attığı o bir kaç ciltlik kitap serisini düşünün. Ciltsizi 350 dolar ciltlisi 1000 küsur. Bir cilt midir yani bu işin sırrı acaba? Ciltleyince 5 katına satma hakkını mı elde ediyorsun diye sorasım geliyor yayınevine.

Mesela ben 2 yıl önce The Ottoman Age of Exploration'ı alacakken ciltsizi 28 sterlin falandı, ciltlisi yalan demeyeyim 70 mi 90 mı neydi. Bütün hepsinde bu böyle ciltli-ciltsiz farkı.

Oxford Medieval Texts gerçekten çok başarılı bir seri ama el yakıyor.

Alıntıları Göster
    Hocam bizim ülkede gerçekten kitap fiyatları genel itibariyle uygun. Birim fiyat olarak diyorum. Üniversite yayınlarının bile çıkardıkları kitaplar gayet makul fiyatta oluyor. Bu yönden iyiyiz çok şükür. Arada tabii, Boyut Yayınları gibi istisnalar oluyor. Bunlara dediğin gibi para kaptırmamak gerek. Çevirisini alıp geçeceksin. Ben içeriğe bakarım istedikleri kadar basımı süslesinler püslesinler

İngilizlerin ve Amerikalıların akademik yayınları uçuk derecede pahalı. Fakat şöyle bir şey var, onlarda kütüphanecilik çok ileri düzeyde olduğundan adam gidip kütüphaneden edinebiliyor istediği kitabı. Olan yine bize oluyor yani

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-82BEAE867

Hocam bizim ülkede gerçekten kitap fiyatları genel itibariyle uygun. Birim fiyat olarak diyorum. Üniversite yayınlarının bile çıkardıkları kitaplar gayet makul fiyatta oluyor. Bu yönden iyiyiz çok şükür. Arada tabii, Boyut Yayınları gibi istisnalar oluyor. Bunlara dediğin gibi para kaptırmamak gerek. Çevirisini alıp geçeceksin. Ben içeriğe bakarım istedikleri kadar basımı süslesinler püslesinler

İngilizlerin ve Amerikalıların akademik yayınları uçuk derecede pahalı. Fakat şöyle bir şey var, onlarda kütüphanecilik çok ileri düzeyde olduğundan adam gidip kütüphaneden edinebiliyor istediği kitabı. Olan yine bize oluyor yani

Alıntıları Göster
    Son 1 yıldır falan arttı bizde fiyatlar. Onun da sebebi malum; kağıt ithal ve dolarla alınıyor Türkiyede kağıt üretimi olmadığı için. Eskiden atıyorum Dergah Yayınlarının bastığı bir akademik yayın 30-35 bandındayken bu 40-45'e çıktı. Bu sadece örnek. Zaten şimdi D&R da satıldı mı satılacak mı ne, zaten piyasayı domine etmişti şimdi Demirören yayınevlerini mahvedecektir adam gibi ödeme yapmayıp. Yani iş kötü gözüküyor bizim yayıncılıkta da.

Evet malesef fiyatlar pahalı.Ben de bu konuya çare bulamadım.Taksitli falan olsa alacağım ama neyse.

Geçen güzel bir kitap gördüm fiyata baktım 355 Euro.Vazgeçtim.
    https://uk.sagepub.com/en-gb/eur/cultural-sociology-of-the-middle-east-asia-and-africa/book234665
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Evet malesef fiyatlar pahalı.Ben de bu konuya çare bulamadım.Taksitli falan olsa alacağım ama neyse.

Geçen güzel bir kitap gördüm fiyata baktım 355 Euro.Vazgeçtim.
    https://uk.sagepub.com/en-gb/eur/cultural-sociology-of-the-middle-east-asia-and-africa/book234665
    Valla hocam böyle kitaplara dibim düşüyor ağzımın suyu akıyor. Bende biraz kitap alma hastalığı var, aldığım kitapların genelde 3te 1ini okuyamıyorum vakitsizlikten ama kütüphanemde bulunması bir tatmin yaşatıyor

Neyseki fazla gider kalemim yok da kendi çapımda istediğim çoğu kitabı alabiliyorum her ay.

Allah herkese böyle imkan versin inşallah.

• Gerçekten çok uçukmuş fiyatlar :/

Oxford Mediaval Texts'i bilmiyorum ama Oxford Classical Texts'in çok cazip bir alternatifi var, belki görmüşsünüzdür: Forgotten Books:https://www.forgottenbooks.com/en Hem basılı kitap fiyatları, hem de tablet/reader'da okuyacaksanız üyelik bayağı uygun.

Bir de Loeb Classical Library var. Özgün Latince/Yunanca metin ve İngilizce çevirisi yan yana, karşılaştırmalı:https://www.loebclassics.com/authors

• Ayyyy Forgotten Books muymuş bu yayınevi. Ben de diyorum bu istisnasız her esere burnunu sokmuş olan kim.

Eminim çok faydalıdır falan ama bende antipati oluştu uzun zamandır bu yayınevine her aramamda karşıma çıktığı için. Bizim Karbon Kitaplar gibi bir şey. Daha geniş versiyonu.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-73A8A7D1E

Hayırdır hocam niye gülüyorsun? Komik olan neyse bize de izhar et de biz de şad ü handan olalım biraz

İşte buna gülüyorum yaa, verdiğin tepkilerin doğallığına :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 16 Nisan 2018; 4:4:31 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.