Şimdi Ara

kesir payda eşitleme zaman kaybetme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
12.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

yukarıdaki soruda once paydaları çarpıyorum ortak paydayı bulmak için sonra her payda kaç alacak diye iki saat bölüyorum (mesela burda ortak payda 105 ya ben 5 i kaççla çarparsam 105 bulurum diye düşünüyorum oyuzden 105 i 5 e bölüyorum ve zaman kaybediyorum bunun kısayolu var mı hangi konuya bakmalıyım burda hızlanmak için

• quote:

Orijinalden alıntı: NOban

kesir payda eşitleme zaman kaybetme

yukarıdaki soruda once paydaları çarpıyorum ortak paydayı bulmak için sonra her payda kaç alacak diye iki saat bölüyorum (mesela burda ortak payda 105 ya ben 5 i kaççla çarparsam 105 bulurum diye düşünüyorum oyuzden 105 i 5 e bölüyorum ve zaman kaybediyorum bunun kısayolu var mı hangi konuya bakmalıyım burda hızlanmak için

Buna gerek yok hacı.İkinci parantezde 2yle ilgili olan işlemi yap.Sonra eksiyi parantez içinde dağıtıp aynı paydalı olanları topla.

• Parantezi dışarı çıkar ikisi birbirini götürcrk zaten son kalan işlem 1/7-2-8/7 o da -3

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2. parantezin - sini içe dağıtıp eşpaydalılarla işlem yapmak sonra geri kalan varsa (ki kalmıyor burda paydalı) onların paydalarını eşitlemek iyi bir çözüm olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

2. parantezin - sini içe dağıtıp eşpaydalılarla işlem yapmak sonra geri kalan varsa (ki kalmıyor burda paydalı) onların paydalarını eşitlemek iyi bir çözüm olabilir.

ıkıncı parantezdeki 2 yi nıye yok etmeden çıkartıyoruz sonucda parantezin içinde (2 yı yok ederek cıkarsak yanlış oluyor ama sizin dediginiz gibi yaparsak yani işlem yapmadan parantezin dışına direk çıkarsak dogru oluyor)
  • quote:

Orijinalden alıntı: NOban

quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

2. parantezin - sini içe dağıtıp eşpaydalılarla işlem yapmak sonra geri kalan varsa (ki kalmıyor burda paydalı) onların paydalarını eşitlemek iyi bir çözüm olabilir.

ıkıncı parantezdeki 2 yi nıye yok etmeden çıkartıyoruz sonucda parantezin içinde (2 yı yok ederek cıkarsak yanlış oluyor ama sizin dediginiz gibi yaparsak yani işlem yapmadan parantezin dışına direk çıkarsak dogru oluyor)

yok etmene gerek yok abi kim seni şartladı yok et yok et diye birşeyleri o dursun kenarda en son onu kullanacaksın.
  • - yi parantez içine dağıt birbirini götürür zaten son kalanlarıda düzenleyip yaparsın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.