Şimdi Ara

Kesintisiz Güç Kaynağı Mı Yoksa Yeni Batarya Mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar Konuyu Doğru Yere Mi Açtım Bilmiyorum Çünkü Uygun Başlık Bulamadım

Acer Marka Dizüstü Bilgisayar Kullanıcısıyım. Bir Süredir Laptop ın Bataryası Kısa Sürede Tükenir Hale Geldi. Artık Hiç Gitmiyor Bende Batarya Almayı Düşünmeye Başlamıştım ki Şunu Fark Ettim. Bilgisayar Dizüstü Olsa da Ben Onu Hep Masaüstünde Kullanıyorum. Henüz Kucaklayıpta Çantasıyla Biryere Götürdüğüm Hiç Olmadı. Batarya Fiyatına Baktığımda Orjinalleri Yaklaşık 100 TL Civarı. Benimde Kafama Şu Takıldı. Ben Bu Cihaza Batarya Değilde Kesintisiz Güç Kaynağı Alsam Masanın Altında Dursa Daha İyi Olmaz Mı ??? Bana Çok Daha Mantıklı Geliyor Ancak Bilmediğim ve Size Sormak İstediğim Bir Soru İşareti Var Kafamda!!!

Atıyorum
    http://www.vatanbilgisayar.com/KGK%20ve%20Reg%C3%BClat%C3%B6rler/fsp-ep650-ep650-650va-line-interactive-ups/productdetails.aspx?I_ID=47728

Sayfada Yazan Değerler 650VA LINE INTERACTIVE Diyor Benim Laptop ın Bataryası da 11.1 Volt 4.400 MAh

Yukarıda Link Veriğim Kesintisiz Güç Kaynağı Benim Laptop ı Full Şarjlı Halde Elektrik Gitse Kaç Saat Çalıştırabilir Fiyat Olarak Aşağı Yukarı Aynılar Çünkü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmet DOĞAN -- 25 Ağustos 2013; 23:42:11 >

• Ahmet DOĞAN kullanıcısına yanıt
    Hocam 7 AH yazıyor. Yani 7000 Mah ediyor diye biliyorum. Eğer batarya değeri buysa bilgisayarın da bataryasının 4400 Mah olduğuna göre sizin bilgisayarın bataryasından fazla çalıştıracaktır.

Bence eğer başka konularda da işinize yarayacaksa güç kaynağı almak mantıklı olabilir. Öbür türlü batarya mantıklı olur. Ben sanırım batarya alırdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı:

Hocam 7 AH yazıyor. Yani 7000 Mah ediyor diye biliyorum. Eğer batarya değeri buysa bilgisayarın da bataryasının 4400 Mah olduğuna göre sizin bilgisayarın bataryasından fazla çalıştıracaktır.

Bence eğer başka konularda da işinize yarayacaksa güç kaynağı almak mantıklı olabilir. Öbür türlü batarya mantıklı olur. Ben sanırım batarya alırdım.

Bataryadan Daha Fazla Çalıştıracağına Eminim. Zaten Yeni Alınmış Bir Batarya İle Laptop 2 - 2,5 Saat Gidiyor. UPS in Ebatına Baktığımda Çok Daha Büyük Yani Herhalde 5-6 Saat Götürür Diye Tahmin Ediyorum Ama Nasıl Hesabedildiğini Bilmediğim İçin Kesin Birşey Söyleyemiyorum.

Hasan Kardeşim Dediğim Gibi Laptop Hep Masanın Üstünde Durdu Bugüne Kadar Hiç Alıpta Gezdirmedim ?? Ben Bu Hesap Olayını Bir Araştırayım Kaç Saat Besleyebilir Acaba Dİye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmet DOĞAN -- 26 Ağustos 2013; 11:01:10 >

• Ahmet DOĞAN kullanıcısına yanıt
    Hocam burada üreticinin sitesi var. Orada önceki mesajımda yazdığım gibi 7 Ah güç kaynağı olduğu yazıyor. Sizin dizüstünün bataryası ise 4,4 Ah. Bunları Mah şeklinde yazarsak güç kaynağı 7000 Mah, dizüstü bataryası 4400 Mah olur. 4400 Mah dizüstü bataryasının 2,5 saat = 150 dakika süre bilgisayarı dayadığını farz edelim.

4400 Mah batarya, 150 dakika dayanır ise;
    7000 Mah batarya, x dakika dayanır.

Burada doğru orantı uygulayınca x = 7000x150/4400 = 240 dakika dayaması beklenir. Ancak dizüstü bataryaları uzun süre bataryada kullanmak amacıyla tasarlanır. Güç kaynakları ise elektrikler kesilince bilgilerinizi kaydedip bilgisayarı kapatacak süreyi sağlamak amacıyla yapılır. İkisinin amacı farklı olduğu için kesintisiz güç kaynağının kısa ve orta vadede bir soruna yol açıp açmayacağını bilemiyorum. Ayrıca kesintisiz güç kaynağı almanız durumunda prize kesintisiz güç kaynağı, kesintisiz güç kaynağına bilgisayar takılacağı için kablo işinize engel olabilir. Bu sizi engellemeyecekse sorun yok. Kesintisiz güç kaynağı alırsanız modeminiz ve internetiniz de faal durumda olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasan07-36 -- 26 Ağustos 2013; 14:24:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Hocam burada üreticinin sitesi var. Orada önceki mesajımda yazdığım gibi 7 Ah güç kaynağı olduğu yazıyor. Sizin dizüstünün bataryası ise 4,4 Ah. Bunları Mah şeklinde yazarsak güç kaynağı 7000 Mah, dizüstü bataryası 4400 Mah olur. 4400 Mah dizüstü bataryasının 2,5 saat = 150 dakika süre bilgisayarı dayadığını farz edelim.

4400 Mah batarya, 150 dakika dayanır ise;
    7000 Mah batarya, x dakika dayanır.

Burada doğru orantı uygulayınca x = 7000x150/4400 = 240 dakika dayaması beklenir. Ancak dizüstü bataryaları uzun süre bataryada kullanmak amacıyla tasarlanır. Güç kaynakları ise elektrikler kesilince bilgilerinizi kaydedip bilgisayarı kapatacak süreyi sağlamak amacıyla yapılır. İkisinin amacı farklı olduğu için kesintisiz güç kaynağının kısa ve orta vadede bir soruna yol açıp açmayacağını bilemiyorum. Ayrıca kesintisiz güç kaynağı almanız durumunda prize kesintisiz güç kaynağı, kesintisiz güç kaynağına bilgisayar takılacağı için kablo işinize engel olabilir. Bu sizi engellemeyecekse sorun yok. Kesintisiz güç kaynağı alırsanız modeminiz ve internetiniz de faal durumda olur.

En İyisi Ben Elden Düşme Bir UPS İle Deneme Yapayım Bakalım Beklediğim Şekilde İşimi Görecekmi Görürse de Görmezsede Sonucunu Yazarım :)))

• ups lerin yazılımlarından ayarları yapılıyor. ben de uzun süre kullandım masaüstünde. yazılımsız haliyle 5 dk falan götürüyordu. yazılımı yükledim biraz kurcaladım, dibine kadar kullanıyor affetmiyor :D ama riskli tabi çat diye kapanırsa pc kötü olur. iyi ayarlamak lazım. laptopta çat diye kapanma sorunu olmaz ama. o yüzden dibine kadar kullanabilirsiniz sorun olmaz diye tahmin ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zhd93

ups lerin yazılımlarından ayarları yapılıyor. ben de uzun süre kullandım masaüstünde. yazılımsız haliyle 5 dk falan götürüyordu. yazılımı yükledim biraz kurcaladım, dibine kadar kullanıyor affetmiyor :D ama riskli tabi çat diye kapanırsa pc kötü olur. iyi ayarlamak lazım. laptopta çat diye kapanma sorunu olmaz ama. o yüzden dibine kadar kullanabilirsiniz sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

Yazılımdan Ayar Derken Tam Olarak Nasıl Bir Ayardan Bahsediyorsun Biraz Açabilir Misin??
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet DOĞAN

quote:

Orijinalden alıntı: zhd93

ups lerin yazılımlarından ayarları yapılıyor. ben de uzun süre kullandım masaüstünde. yazılımsız haliyle 5 dk falan götürüyordu. yazılımı yükledim biraz kurcaladım, dibine kadar kullanıyor affetmiyor :D ama riskli tabi çat diye kapanırsa pc kötü olur. iyi ayarlamak lazım. laptopta çat diye kapanma sorunu olmaz ama. o yüzden dibine kadar kullanabilirsiniz sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

Yazılımdan Ayar Derken Tam Olarak Nasıl Bir Ayardan Bahsediyorsun Biraz Açabilir Misin??

kendi programı oluyor ups nin. cd si çıkıyor kuruyorsun yazılımı. ordan ayar yapılıyor.

anladığım kadarıyla en güvenli şekilde ayarlı, yani hiç riske etmiyor azcık azalsa akü hemen kapatıyor pc yi. ama onu ayarlayınca işte dibine kadar kullanıyor aküyü. baya bir götürüyor.

• konu biraz eski ama benimde aynı şey aklımdan geçiyor. bazen 6-7 saat elektrik gidiyor ve tabii ki ne modem çalışyor ne de laptop şarjı o kadar götürüyor.

Konuyu açan arkadaş çözebildimi acaba sorununu ya da başka önerisi olan var mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: skynet

konu biraz eski ama benimde aynı şey aklımdan geçiyor. bazen 6-7 saat elektrik gidiyor ve tabii ki ne modem çalışyor ne de laptop şarjı o kadar götürüyor.

İlk önce modem ve laptop ne kadar güç çekiyor onu hesaplamanız lazım. Kendimden örnek vereyim. Elimdeki laptop bataryasında çıkış 20V. 4.5A yazıyor. Teorik olarak 90W fakat boşta test ettiğimde prizden çekilen güç 40W. Modem de 7W çekiyor. Bende 1KVA line interaktif, 3KVA On-Line ups var. 1KVA olanı genelde bu işler için kullanıyorum. Sadece modem takılı oluyor,telefonları filan şarj ediyorum, bir de gece olunca seyyar lamba çekiyorum Ama 6-7 saat epey uzun bir süre. Laptop ve modem 60W çekse desek yuvarlak hesap. 650VA ups hayatta işinizi görmez. 1KVA modelde 180 DK filan gider tahminim. Ama benim kullandığım laptop epey eski bir şey. Kardeşimde ki ultrabook mesela batarya ile

• quote:

Orijinalden alıntı: skynet

konu biraz eski ama benimde aynı şey aklımdan geçiyor. bazen 6-7 saat elektrik gidiyor ve tabii ki ne modem çalışyor ne de laptop şarjı o kadar götürüyor.

1500 Lük UPS Aldım Arkadaşım 2. El Hemde 60TL ye Akü Taktırdım 2 Tane Toplamda 90TL ye Maloldu. Sonuç= 6 Saat Kesintisiz Çalışma :))))
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.